Judecatoria Sectorului 1, despre dosarul "Casa din Mihaileanu": Traian Basescu, cercetat pentru abuz in serviciu, uz de fals si fals in declaratii. Faptele nu s-au prescris

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2015, 13:01 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Ancheta in dosarul "Casa din Mihaileanu" a fost suspendata intrucat Traian Basescu a beneficiat de imunitate, insa faptele nu s-au prescris, iar cazul a fost redeschis intrucat "a disparut cauza care a impiedicat desfasurarea urmaririi penale", arata Judecatoria Sectorului 1, potrivit Mediafax.

Procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curti de Casatie si Justitie (PICCJ) au cerut instantei sa confirme reinceperea anchetei cu privire la modul in care fostul sef al statului a obtinut, in perioada in care era primar, casa din strada Mihaileanu din Capitala, Traian Basescu urmand sa fie cercetat pentru abuz in serviciu, uz de fals si fals in declaratii, arata Judecatoria Sectorului 1.

In motivarea deciziei Judecatoriei Sectorului 1 se precizeaza ca PICCJ a dispus neinceperea urmaririi penale fata de Traian Basescu avand in vedere calitatea acestuia de presedinte al Romaniei, functie pe care a ocupat-o in perioada decembrie 2004 - decembrie 2014, timp in care acesta a beneficiat de imunitate.

Judecatorii continua in acest sens si precizeaza ca, in conditiile in care Traian Basescu nu mai este sef al statului de la sfarsitul anului 2014, "a disparut cauza care a impiedicat desfasurarea urmaririi penale".

"In conformitate cu art. 128 C.pen. din 1968, precum si cu art. 156 C.pen. din 2009 termenul de prescriptie al raspunderii penale se suspenda pe timpul cat o dispozitie legala sau o imprejurare de neprevazut ori de neinlaturat impiedica punerea in miscare a actiunii penale sau continuarea procesului penal. Judecatorul de camera preliminara constata ca o astfel de cauza a fost aplicabila in prezenta cauza in perioada 2004-2014, timp in care numitul Traian Basescu a beneficiat de imunitate prezidentiala", precizeaza magistratii in motivare.

Conform sursei citate, in ceea ce priveste aplicabilitatea prescriptiei raspunderii penale, perioada in care a Traian Basescu a beneficiat de imunitate nu intra in calculul termenului de prescriptie a raspunderii penale, "intrucat aceasta sanctioneaza intr-o masura si inactivitatea imputabila organelor de urmarire penala".

Procurorii PICCJ au dispus redeschiderea urmaririi penale fata de Traian Basescu pentru abuz in serviciu, uz de fals si fals in declaratii. Aceasta masura a fost confirmata, ulterior, de Judecatoria Sectorului 1.

Cercetarile in acest dosar vizeaza modul in care Traian Basescu a inchiriat, iar mai apoi a intrat in posesia unui etaj al unei case din strada Mihaileanu, in perioada in care a ocupat functia de primar general.

Fostul presedinte Traian Basescu a spus, miercuri seara, intr-o interventie telefonica la postul B1 TV, ca se asteapta ca pe numele sau sa fie deschise 60-80 de dosare penale, sustinand ca atunci cand si-a terminat mandatul de primar impotriva sa erau depuse 700 de plangeri de catre chiriasi ai unor imobile nationalizate si de catre "mici afaceristi" carora Primaria Capitalei, pe care a condus-o in perioada 2000-2004, le-a demolat chioscurile.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6118 vizualizari
  • -22 (50 voturi)    
    Sigur ca da!!! (Vineri, 22 mai 2015, 13:16)

    Thinderbolt [anonim]

    Sigur!!! Acum, cand incepe sa fie inghesuit, ce poate fi mai usor decat sa arunce cu diverse petarde? Doar ca aceste petarde sunt din ce in ce mai fasaite... Plus ca nu mai poate controla serviciile ca sa iste repede vreo chestie care sa abata atentia de la el...
    Aici nu-i vorba nici de chiriasi din case nationalizate, nici de negustori carora li s-au daramat dughenele! E vorba de hotii si escrocherii comise de mata, dom' Baselu! Sa vedem insa daca vor fi dovedite! Poate ai noroc si scapi si de astea, asa cum ai dat-o de gard cu flota, cine stie?
    • -21 (43 voturi)    
      pregatim prosopelul si periuda de dinti (Vineri, 22 mai 2015, 13:43)

      aew [anonim] i-a raspuns lui Thinderbolt

      one word: flota
      • +16 (34 voturi)    
        mult zgomot pentru nimic.. (Vineri, 22 mai 2015, 14:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui aew

        Basescu nu mai este presedinte, nu este nici macar membru al unui partid parlamentar, dar telenovela continua, poporul vrea sange, procuroul general e marioneta primului ministru si livreaza...
        Desi nu cred ca Basescu a fost un politician model, care a refuzat orice comision/mita/spaga, mi se pare inca incredibila ipocrizia situatiei... cand sute de politicieni se plimba cu limuzine de lux, detin in nume propriu sau prin parinti, copii, veri, fini si alte rubedenii averi impresionante, tot amaratul asta de Basescu, cu credite la banca, plimbat cu Loganul, cu casa de protocol plina de igrasie, ramane in centrul atentiei..
        Daca ANAF-ul ar deveni peste noapte un fel de IRS si ar cere tuturor politicienilor sa plateasca macar impozitele aferente unor venituri cu care si-au permis sa-si cumpere masinile si casele in care locuiesc, cred ca Basescu ar fi printre cei mai mici datornici.
        • +16 (24 voturi)    
          Ai dreptate ! (Vineri, 22 mai 2015, 15:19)

          dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Se pare ca in tara noastra, ca politician. este indicat :
          1. Sa furi cat poti de mult, indiferent de unde,
          2. Sa nu dai doi bani pe interesele tarii, ba chiar sa anulezi de la sine putere creantze,
          3. Sa sabotezi justitia,
          4. Sa-i aperi pe colegii ajunsi in justitite, incalcand constitutia,
          5. Sa-ti asumi false merite academice ,
          6. Sa iei masuri populiste atunci cand scaunul ti se clatina.
          7. Sa fii smecheras pana la marlanie.
          Si uite asa ajungi premier si nu ai nicio treaba cu justitia, nu ca Basescu care nu a respectat niciunul din punctele de mai sus.
          • -3 (15 voturi)    
            sa dai 50 de bani pe postari imbecile (Vineri, 22 mai 2015, 16:11)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui dan tulceanu

            ca sa dai impresia ca te sustine puporul
            • +1 (5 voturi)    
              TU ATATA PRIMESTI... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 7:50)

              schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

              De la psd? Sau de la latrine?
        • -6 (10 voturi)    
          Dacă n-ar fi de plâns... (Vineri, 22 mai 2015, 19:27)

          marki [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Pentru toți postacii penibili care-i plâng de milă „amărâtului” de Băsescu, să recapitulăm puțin faptele:
          1.„Traian Băsescu a cumpărat locuinţa naţionalizată din str. Mihăileanu nr. 2 pe 4 februarie 2003. Termenul limită legal pentru depunerea cererilor de retrocedare a imobilelor naţionalizate către cei păgubiţi era 31 martie 2003. Prin urmare, Băsescu a cumpărat casa din Mihăileanu 2 când în toată capitala nu se putea vinde nicio locuinţă naţionalizată: 4 februarie înseamnă aproape 2 luni înainte de 31 martie, data după care se puteau declanşa cumpărările. Achiziţia ilegală a casei a fost realizată de Băsescu cu ajutorul Administraţiei Fondului Imobiliar de la Primăria Capitalei, unde şef era nimeni altul decât dl Băsescu.
          2. Primarul general Băsescu nu a locuit cu contract de închiriere în casa din Mihăileanu 2 decât 3 luni. Potrivit Legii 112, ar fi trebuit să locuiască cel puţin 1 an pentru a avea dreptul s-o cumpere. Şi totuşi, după numai 3 luni, a cumpărat-o.
          3. Pe 12 noiembrie 2002, Traian Băsescu şi-a donat casa proprietate personală, în valoare de câteva sute de mii de euro, din zona Otopeni-Băneasa, fiicei sale. Deci, această casă a fost iniţial în proprietatea lui, după care a dat-o. Acest lucru interzice categoric cumpărarea de la stat a locuinţei din Mihăileanu 2 câteva luni mai târziu – normal: ai avut casă şi ai înstrăinat-o, statul nu-ţi vinde alta.
          Traian Băsescu a încălcat legea repetat şi cu bună ştiinţă – ar fi culmea să presupunem că însuşi primarul capitalei nu ştia exact ce face.”
          (Toate datele de mai sus au fost expuse de jurnalistul CTP)
          • +8 (12 voturi)    
            chiar asa? (Vineri, 22 mai 2015, 20:38)

            karolina [anonim] i-a raspuns lui marki

            ...dar te-ai intrebat cum au cumparat celelalte 8 familii apartamentele?...lui CTP probabil ca i-a "scapat" sa precizeze ca acea faimoasa locuinta este compusa din 12 apartamente dintre care 8 familii -chiriasi le-au cumparat, iar celelalte 4 nu le-au cumparat preferand sa ramana in continuare chiriasi..
            • 0 (2 voturi)    
              Sofisme (Sâmbătă, 23 mai 2015, 8:18)

              marki [utilizator] i-a raspuns lui karolina

              Articolul de mai sus vorbește despre fostul președinte Traian Băsescu care este urmărit penal „pentru abuz in serviciu, uz de fals si fals in declaratii”. Comentăm, deci, despre „ce se vorbește în propoziție”, clar?
              Dacă și celelalte familii (care au cumpărat sau nu) apartamentele au comis ilegalități e treaba justiției să cerceteze și să afle. Și atunci vom afla și noi. Nu o dăm cotită după cireș, că, vezi, Doamne, și alții au făcut la fel...
      • 0 (4 voturi)    
        bine faci (Vineri, 22 mai 2015, 16:00)

        the [utilizator] i-a raspuns lui aew

        chiar te speli zilnic ?
  • +7 (17 voturi)    
    Cam nasol (Vineri, 22 mai 2015, 13:17)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Iar asta cu "statu de drept" se aplica indiferent de adrisant.
  • +22 (42 voturi)    
    Exista o rezolutie a parchetului? (Vineri, 22 mai 2015, 13:26)

    LiviuIordache [utilizator]

    Totul e nebulos, pentru ca singura rezolutie a parchetului care a aparut in public este NUP din cauza absentei faptei, nu din cauza imunitatii prezidentiale. Asa ca, instanta poate produce, in motivare, sau a produs documentul procurorului prin care se cere NUP datorita calitatii de presedinte a persoanei vizate/ Ca altfel, totul e pe pareri, de genul "nu se putea ca era presedinte". Or, daca nu exista cauza de suspendare a urmaririi penale pe imunitate a curs prescriptia!
    Oricum, aceasta hartuiala de cea mai joasa speta aduce aminte cu triburile africane care isi maninca, la propriu, adversarii-fosti, precum si tot clanul lor. Vezi nationalizarea prin sechestru a pamintului de la Nana al Ioanei Basescu, zecile de improvizatii de dosare pentru Elena Udrea, la care se adauga stirile cu aspect de hepatita C de la Romania TV (doamna Maria a plecat de acasa, basescu se duce cu helicopterul la ziua Elenei Udrea), ceva de tara iesita din titini!
    • +6 (14 voturi)    
      Ma gandesc ca este imposibil ca... (Vineri, 22 mai 2015, 15:45)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      ...in presa vremii de-acum 10 ani sa nu se fi publicat, cu lux de amanunte, intreaga poveste a acelui NUP, asa ca este sufiecient sa se rasfoiasca presa/internetul din vremurile alea si se afla exact, cu punct si virgula care a fost motivatia.
      Ma intreb, daca motivarea deciziei a disparut, de unde stiu judecatorii ca NUP-ul a fost dat din cauza imunitatii?
      Basescu are nevoie de avocati buni. Sper sa nu apeleze la Mateut :)
      In alta ordine de idei, cred ca Basescu e deja "aranjat".
      Cand esti un simplu pensionar si ii ai ca cei mai mari dusmani personali pe Presedintele tari, pe premier, pe ministrul justitiei si pe seful parchetului general, cred ca nu mai scapa nici in gaura de sarpe.
      Ca sa nu mai pun la socoteala mass-media care in proportie de 90% este astazi in slujba Plagiatorului.
      In situatia de fata cred ca pana si unui bebelus i-ar fi greu sa-si dovedeasca nevinovatia, darmite unuia ca Basescu :)
      • +7 (9 voturi)    
        Pai daca decid astia, inclusiv presa... (Vineri, 22 mai 2015, 17:23)

        LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Pai daca nu decide legea, ci premierul, ministrul justitiei si procurorul general, ajutati de prea cumparata de ei si ai lor eu zic sa o luam fara panica spre cimitir!
    • +11 (15 voturi)    
      Cind a cerut casa a cerut-o IN CHIRIE (Vineri, 22 mai 2015, 16:19)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Atentie, baieti, cind a cerut Basescu casa a cerut-o in chirie, nu proprietate, deci nu are relevanta ca avea sau nu alta proprietate (unii, in nimicnicia lor, au spus ca avea la Constanta, impreuna cu mama, 3 camere...). Dupa care, aparind Legea 10 (data la insistentele fostilor chiriasi din Primaverii, ca sa-si cumpere casele...), a putut-o cumpara, pentru ca nu fusese revendicata. Iar legea 10 chiar asta spunea: chiriasii pot cumpara casele in care stau daca nu au fost revendicate.
      S-a priceput? Nu a cerut casa in proprietate, ci sa stea in ea, ca primar general. Punct.
      • -7 (11 voturi)    
        Mint lejer asa cum respir... (Vineri, 22 mai 2015, 17:53)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

        Casa aia a fost "de protocol" pe vremea tovarasilor lui basel, niciodata securist-comunist....Deci, o stashnica investitie imobiliara ceruta "in chirie"..
        Iar legea 10 nu a fost data pt chiriasi mon cher postacel ci pt fostii pseeudo-propietari ca sa inhate retrocedari ilegale(vezi pretinii bica-cosh-woodrea).
        Ceva-ceva ai auzit si tu...e vorba de legea 112, data de papa ilici in 1994,pt chiriashi...
        Asa ca, du-te si lanseaza perdele de fum si petarde dupa flota(disparuta)...
  • +24 (42 voturi)    
    Felicitari si sprijinul nostru (Vineri, 22 mai 2015, 13:34)

    ipolitic [utilizator]

    Parchetului in efortul sau de a rezolva spetele majore,
    inainte de a ataca si lucruri mai marunte ca evaziunea anuala de 8-10 miliarde de euro, sau dosarul de la revolutie. Tot inainte, tovarasi...
    • -8 (24 voturi)    
      pai e ok (Vineri, 22 mai 2015, 14:10)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Alea nu s-au rezolvat in timpul mandatelor lui base, cand justitia a fost in dependenta? Sa tot fi fost vreo 10 anisori... Probabil nu a avut timp de lucrurile marunte de care zici, daca nu s-au rezolvat.

      Poate o sa vada si basistii cei inteligenti diferenta intre a condamna comunismul de la microfon, in baza unui raport intocmit de un copilas de activist feroce si a fi condamnati comunisti si tortionari in instanta.
  • -11 (27 voturi)    
    Nu ai cum sa fii curat (Vineri, 22 mai 2015, 13:48)

    @Mishu [utilizator]

    Când toată lumea" miroase " lângă tine
    • +2 (16 voturi)    
      Aceasta "sentinta" E principiu legal (Vineri, 22 mai 2015, 14:19)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Sau tine loc de prezumptia de nevinovatie ? Tocmai asa se distruge increderea intr-o justie corecta si impartiala
  • +11 (21 voturi)    
    Basescu a fost presedinte 10 ani (Vineri, 22 mai 2015, 14:34)

    Sparafucile [utilizator]

    Asteptam sa-i vedem pe detractorii sai daca-i pot deschide proces pentru vreo fapta grava comisa pe durata mandatului de presedinte . Adica in acei 10 ani . Ceva de gen coruptie , abuz in serviciu , falsificare de documente , tradare etc . Pina acuma observam ca munitia adversarilor sai este extrasa doar din perioada anterioara mandatului de presedinte . Mica altercatie cu Firea nu se pune , e prea marunta .
  • +7 (11 voturi)    
    Ce spune legea 10/2001. . . . (Vineri, 22 mai 2015, 15:34)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . in legatura cu imobilele nerestituite:Art. 42. - (1) Imobilele care în urma procedurilor prevăzute la cap. III nu se restituie persoanelor îndreptăţite rămân în administrarea deţinătorilor actuali.

    (2) Imobilele cu altă destinaţie decât cea de locuinţă, prevăzute la alin. (1), se pot înstrăina potrivit legislaţiei în vigoare. Deţinătorii cu titlu valabil la data intrării în vigoare a prezentei legi au drept de preemţiune.

    (3) Imobilele cu destinaţia de locuinţe, prevăzute la alin. (1), pot fi înstrăinate potrivit legislaţiei în vigoare, chiriaşii având drept de preemţiune.

    (4) Sumele încasate ca urmare a vânzării imobilelor prevăzute la alin. (3) vor alimenta fondul prevăzut la art. 13 alin. 6 din Legea nr. 112/1995. Dupa cum se vede in alin.3 al acestui art. 42 se specifica clar ca chiriasii au drept de preemtiune si punct nu pune conditia sa nu aiba alta locuinta . Ori Basescu era chirias in acel imobil deci potrivit acestei legi avea dreptul sa cumpere apartamentul respective chiar daca ar fi fost posesorul a inca 100 de locuine in oras. Ma rog, eu nu sunt jurist, dar am avut curiozitaea sa citesc aceasta lege sa vad cine are dreptate. Poate aceasta conditie sa fie pusa in alta lege pe care eu nu o stiu dar in aceasta lege in niciun caz!
    • -4 (8 voturi)    
      Nu e chiar atat de simplu (Vineri, 22 mai 2015, 16:31)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Legea este foarte clara pt mine sau pt tine, in cazul in care umblam ca persoane private si gasim o locuinta, ne mutam acolo cu chirie si apoi cerem (si avem dreptul) de a o cumpara.
      la Basescu e mai complicat pt ca el a primit locuinta respectiva de la stat, ca locuinta de serviciu, pe care el insusi si-a aprobat s-o cumpere. Bineinteles ca si Consiliul General a fost de acord dar asta nu prea pare sa aiba importanta.
      • +3 (5 voturi)    
        rock (Vineri, 22 mai 2015, 16:58)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        In chirie locuinta de serviciu,cumnatul meu are casa mostenita a primit locuinta de serviciu ca militar pe care a coumparat.o din aia misto cu scara interioara ....pana la urma nu mi se pare imoral ce a facut Basescu a avut o casa in Constanta un apartament in care locuiau parinti lui a ajuns primar in Bucuresti a primit o locuinta in chirie sai zicem de serviciu si o lege facuta pentru alti i s a potrivit normal ca a cumparat.o si mama mea si.a cumparat aprtamentul ,3 camere decomandate cu valoarea a 3 salarii mai maricele ,eu imi platesc apartamentul timp de 20 de ani ,mama se lauda ca toata viata a muncit si.l.a votat mereu pe Iliescu.Hai PA
        • +1 (5 voturi)    
          Cred ca nu ne intelegem (Vineri, 22 mai 2015, 19:58)

          Andradda [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

          Eu n-am spus ca Basescu ar fi gresit. Eu am relatat aspectul sub care incearca Nitu sa-l puna pe Basescu sub invinuire. Asta e logica lor.
          Pt ca, oricum e absurd, pe de o parte Parchetul sa declare ca trebuie redeschis dosarul pt ca "a disparut" motivarea prin care s-a dat NUP, iar pe de alta parte, tot Parchetul spune ca s-a redeschis ancheta pt ca Basescu a obtinut NUP din cauza imunitatii. Daca documentul a disparut de unde stiu ei ca NUP-ul a fost pe baza de imunitate? Si daca stiu sigur ca a fost dat pe imunitate, de ce sustin ca dosarul trebuie redeschis pe motiv ca nu se mai cunoaste motivatia de-atunci?
          Cu astia nu e de gluma.
          Daca si-au pus in cap, o sa-l infunde pe Basescu, oricate nelegiuiri ar trebui sa faca, oricate dosare le-ar face pierdute si oricata dreptate ar avea Basescu.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu e adevarat ce spui. (Vineri, 22 mai 2015, 17:07)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Acea casa nu a fost niciodata locuinta de serviciu.
        • +1 (3 voturi)    
          Atunci e foarte bine pt Basescu (Vineri, 22 mai 2015, 22:37)

          Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Eu na refer doar la ceea ce apare in spatiul public (exclus Antenele sau Romania TV)
          Iata:
          Realitatea : "Basescu şi-a aprobat singur, pe vremea când era primar, dreptul de a cumpăra imobilul din Strada Mihăileanu 2, repartizat iniţial de stat ca locuinţă de serviciu"
          Basescu: "în cazul meu nu a fost vorba despre o locuinţă de serviciu.""
          EVZ: "Pe vremea când era primar general al Capitalei, Traian Băsescu a primit dreptul de a sta cu chirie într-o vilă de pe strada Ştefan Mihăileanu"
          In afara de asta, se pare ca mass-media, ori n-a inteles despre ce este vorba ori a manipulat opinia publica , cu buna stiinta.
          In motivarea actuala a parchetului se specifica "disparitia cauzei" care a dus la NUP. Iar unii "jurnalisti de bine au insinuat ca ar fi disparut cine stie ce documente.
          Deci situatia e clara.
          Basescu a primit NUP pt ca avea imunitate, iar odata cu terminarea mandatului de presedinte, a disparut imunitatea deci si cauza.
          Lui Basescu ii ramane salvarea in Consiliul General al Bucurestiului care, la acea vreme a aprobat tranzactia respectiva.
          Asta doar daca nu se va trezi acum vreun Ciuvica, Ciutac, Badea sau Gadea sa aduca in stiudiou vreun fost "grajdan" care sa declare ca Basescu i-a santajat (amenintat, batut, schingiuit) pe consilieri ca sa-i aprobe cererea.
          • -1 (3 voturi)    
            Basescu . . . . (Sâmbătă, 23 mai 2015, 10:44)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

            . . . a primit dreptul de a sta cu chirie intr-o vila. Va cred pentru ca acea vila era in proprietatea statului pentru ca nu a fost revendicata. Apoi a aparut Legea 10 pe care nu a votat-o Basescu ci parlamentul Romaniei. Din acel moment orice chirias avea drept de preemptiune daca acel spatiu era pus in vanzare. Fiind pus la vanzare Basescu a profitat de dreptul conferit de lege si a cumparat spatiul la pretul cerut de vanzator( conditie esentiala in dreptul de preemptiune). Unde este neregula si abuzul? Va intreb pe oricare de pe acest forum: Nu ati fi procedat le fel? Eu cum am cumparat apartamentul in care stau? Nu in baza unei legi? Daca Basescu va fi condamnat pentru acest lucru ar trebui sa fim condamnati toti cei care au cumparat case de la stat pentru ca am fost niste profitori ordinari. Clar?
  • -5 (13 voturi)    
    vine vara si bese simte ca se apropie racoarea (Vineri, 22 mai 2015, 16:13)

    jackalphonse [utilizator]

    si nastase a nenorocit industria fiind acuzat pentru termopane. istoria se repeta cu un alt gropar al Romaniei.
  • +13 (15 voturi)    
    Cel putin dubios... (Vineri, 22 mai 2015, 16:42)

    George [anonim]

    Chestiunea e ca Parchetul a dat NUP. Iar NUP nu se poate da in cazul in care incepe sa actioneze vreo imunitate. NUP s-a dat pe dosarul "casa Mihaileanu" (care, defapt, e un apartament intr-un bloc de pe strada Mihaileanu) de catre procurorul de caz pentru ca NU EXISTA FAPTA. O manipulare ordinara marca PSD-Ponta-Nitu. O rusine.
  • -5 (11 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 22 mai 2015, 21:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Basism ipocrit este atunci cand timp de 10 ani te arde grija doar despre afisele lui Nastase iar cand e vorba despre casa lui Basescu incepe sa te preocupe marile teme (Revolutia, evaziunea fiscala) samd.
  • +1 (1 vot)    
    Informare strict necesara! (Sâmbătă, 23 mai 2015, 9:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Procurorii PICCJ au dispus redeschiderea urmaririi penale fata de Traian Basescu pentru abuz in serviciu, uz de fals si fals in declaratii. Aceasta masura a fost confirmata, ulterior, de Judecatoria Sectorului 1'.
    -----
    Este necesar, spre corecta informare a opiniei publice, sa fie publicat rechizitoriul complet prin care se aduc, lui Traian Basescu, invinuirile mentionate mai sus.
  • 0 (2 voturi)    
    ooooo (Sâmbătă, 23 mai 2015, 12:04)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    o manipulare...ca de obicei

    Nu Basescu este urmarit, ci faptele..... IN REM.

    nu va este jena ca vorbiti aiurea?