Victor Ponta: Guvernul adopta astazi proiectul privind interzicerea temporara a exporturilor de lemn neprelucrat si un sistem de licentiere special pentru exporturi

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2015, 13:13 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta in sedinta de Guvern
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Victor Ponta a declarat miercuri ca in cadrul sedintei de Guvern de miercuri va fi adoptat in procedura de urgenta un proiect de lege privind interzicerea temporara a exporturilor de lemn neprelucrat si un sistem de licentiere special pentru exporturi care ar urma sa faca "un control si o transparenta extraordinara de care aveam de mult timp nevoie referitoare la exportul de lemn". Totodata, Ponta a mai aratat ca "limitarea la 30% a prezentei pe piata a unei singure companii cred ca este un lucru bun care ne ajuta sa pastram si o piata competitiva dar si o protectie sporita a mediului forestier si a tot ce tine de acesta.".

"Pentru a fi cat mai putin criticabili de catre institutiile internationale sau de catre companii, adoptam ca proiect de lege in procedura de urgenta proiectul privind interzicerea temporara a exporturilor de lemn neprelucrat si un sistem de licentiere special pentru exporturi pentru viitor care va face un control si o transparenta extraordinara de care aveam de mult timp nevoie referitoare la exportul de lemn", a declarat Ponta.

Premierul a precizat ca l-a informat pe presedinte cu privire la acest proiect de lege si ca a discutat cu presedintii celor 2 camere parlamentare, Calin Popescu-Tariceanu si Valeriu Zgonea, care i-au dat asigurari ca este posibil ca initiativa legilativa sa treaca intr-o saptamana in fiecare camera.










2619 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Tipic uslamist (Miercuri, 20 mai 2015, 13:27)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai de ce interzicerea exportului si nu interzicerea taierilor. Plus ca nu pricep cum vine cu austriecii. Pe de o parte vrei sa-i limitezi la 30% din masa lemnoasa de la intern, pe de pata, interzicind exporturile cresti masa lemnoasa totala.

    Tipic uslamist. Masuri abramburistice, luate pe picior, pentru satisfacerea publicului asistat care oricum nu pricepe nimic, da' vede ca premierul munceste pentru binele tarii.

    In rest nici o explicatie... De ce suspendarea exportului si nu a taierilor, de ce doar pina la 31 septembrie, de ce austriecii sa aiba doar 30% din piata (adica de ce nu 25, de ce nu 40, de ce fix 30?!?).

    Asha tara, asha conducatori.
  • +1 (1 vot)    
    Paduri (Miercuri, 20 mai 2015, 14:18)

    Drujbaru [anonim]

    Domnule ! Chestia asta cu padurile nu-i chiar un subiect de marginea santului . Cele 30 % vin din niste reglementari europene care spun ca , pentru a fii o concurenta adevarata intr-un domeniu , o firma nu poate concentra mai mult de acele procente din piata . Prin extindere s-a ajuns la cota de bustean pe specii .N-am inteles de ce spui ca daca limitezi sau interzici exporturile , cresti masa lemnoasa . Care masa ?
    • +1 (1 vot)    
      creste masa lemnoasa de pe piata (Miercuri, 20 mai 2015, 15:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Drujbaru

      Hai sa-ti explic: Azi sunt 100 de firme care taie lemne, sa zicem. Jumate din lemn se ducea la export. Inaind exporturile, cele 100 de firme vor cauta sa convinga partenerii de pe piata locala sa cumpere mai mult. Si partial ii vor convinge scazind pretul. Alternativa ar fi injumatatirea activitatii, si nimeni nu vrea asta.

      De aia interzicind exporturile, de fapt cresti masa lemnoasa prelucrata local.

      Si nu mi-ai raspuns la restul: de ce interzicere pina la 31 Sep, ce se intimpla dupa aia, de ce interzicerea exporturilor si nu a taierilor. Care e urgenta de nu se poate face o lege cu cap si coada care sa stopeze taierile. De ce masura asta acum si nu cu 3-6-9 luni in urma?

      Iti spun eu de ce. In spatele masurilor astora sta o firma privata care va profita din plin de limitarea impusa austriecilor si de interzicerea exporturilor. Pur si simplu cei care vor taia lemne vor trebui sa le vinda la un pret mult mai mic unuia care a dat ceva spaga la guvern.
      • 0 (2 voturi)    
        Replica (Miercuri, 20 mai 2015, 18:49)

        Drujbaru [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Consumatorii din tara vor consuma constant si de acum incolo oricat ar scadea pretul . Cei care baga lemne la foc se vor incalzi la fel , fabricile care fac mobila nu vor pute consuma brusc mai mult din cauza ca nu pot tehnologic si nu au comenzi mai mari iar constructiile merg ca racul . Asa ca , daca nu se va consuma , nici nu se va taia . Bucuria ecologistilor numai ca dupa aia incep problemele : cei din exploatare , tapinarii , vor ramane fara slujbe , lemnul se va degrada in paduri si padurarii vor fii obligati sa stropesca cu avioanele pentru daunatori -,sa vezi aer curat , atunci - si o gramada de probleme .
        • 0 (0 voturi)    
          Si daca (Joi, 21 mai 2015, 12:58)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Drujbaru

          Si daca zilele astea va aparea o noua firma pe piata de procesat lemn?

          Si pe linga asta... prima consecinta va fi ca pretul lemnului va scadea, a doua ca firmele prelucratoare isi vor mari stocurile cu lemn ieftin, a treia ca firmele care se ocupa cu taiatul vor concedia personal, iar partenerii externi ai exportatorilor de lemn ii vor trata pe viitor ca niste parteneri pe care nu te poti baza, pentru ca oricind guvernulul i se poate pune pata pe taiatul lenmului.

          Cam asta va reusi guvernarea la plesneala a pontanacului.
      • +2 (2 voturi)    
        Replica 2. (Miercuri, 20 mai 2015, 18:56)

        Drujbaru [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        In concluzie , nu se va intampla asta pentru ca nici pe vremea catolicilor lui nea Nicu nu s-a intamlat . Romania va exporta in continuare cherestea ( poate busteni nu ) . Scopul tulburarilor de astazi este ca se doreste o ajustare a pietei spagilor . Exista si asa ceva . Chiar sub nasul DNA numai ca negocierile si spagile se vor lua afara unde DNA nu are jurisdictie . Ani la rand , inainte de venirea marilor firme austriece , puzderia de gatere care azi nu mai exista , platea spagi la politicienii locali si centrali . Asa era incetatenit . Disparand gateristii , au inceput necazurile . Se vrea o noua piata a ciubucurile care , iata , sub masca unui nou cod , se va forma .
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa pe ciot, ai uitat-o Viorele ? (Miercuri, 20 mai 2015, 16:32)

    Plagarus [utilizator]

    România nu poate prelucra tot ce taie.! (nv cheresteaua si bustenii "dr" WcP )
    Lemnul de foc, precum trunchiurile, butucii, vreascurile, dar şi rumeguşul şi alte resturi de lemn au fost exportate şi ele în cantitate mare anul trecut din ţara noastră. Peste 764.000 de tone au fost trimise, printre altele, în ţări ca Austria, Italia, Ungaria, Germania, Turcia, Bulgaria sau Grecia.
    Potrivit unui raport al Curtii de Conturi, volumul total al taierilor ILEGALE din fondul forestier proprietate de stat si privata in perioada 1990-2011 acopera o suprafata de peste 366.000 hectare, fiind valorificati peste 80 milioane metri cubi de lemn, in suma de peste cinci miliarde euro.
    Nu se verifica faptic daca amenajamentul silvic care are scopul de a împiedica exploatările peste posibilitatea pădurii şi a conserva masivul forestier prin tăieri de rotaţie şi replantări la timp, este respectat.
  • +1 (1 vot)    
    Facem un pariu fabulos! (Miercuri, 20 mai 2015, 18:59)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    Din masura asta tampita o sa i se traga impostorului sef !!!! O sa mai apara o gaura in asfalt, de data asta in fata parlamentului, cand i-or aduce bustenii care nu mai pot fi exportati !!!????