Judecatorii confirma redeschiderea dosarului "Casa din Mihaileanu"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2015, 16:28 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Magistratii de la Judecatoria Sectorului 1 au confirmat decizia procurorilor de la Parchetul General de redeschidere a urmaririi penale in dosarul "Casa din Mihaileanu", in care este implicat fostul presedinte Traian Basescu, anunta Agerpres.

Procurorii au redeschis urmarirea penala in cazul a cinci dosare pe numele lui Traian Basescu, printre care se afla si cel privind modul in care fostul presedinte a achizitionat imobilul situat pe strada Stefan Mihaileanu din Bucuresti.

In anul 2002, pe vremea cand era primar general al Capitalei, Traian Basescu a primit dreptul de a sta cu chirie intr-o vila de pe strada Stefan Mihaileanu, dupa care, in 2003, el a depus o cerere pentru a cumpara un intreg etaj al imobilului, pentru suma de 19.000 de dolari, cerere aprobata de Primaria Capitalei.

Traian Basescu a fost acuzat atunci ca nu avea dreptul sa cumpere o locuinta de la stat, pentru ca el avusese in proprietate o casa achizitionata in Bucuresti in 2002, pe care o donase fiicei sale.

In anul 2005, Parchetul General a dispus neinceperea urmaririi penale pe numele lui Traian Basescu, pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu, uz de fals si fals in declaratii.

Avocata lui Traian Basescu in acest dosar a fost atunci Elena Udrea.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7405 vizualizari
  • -21 (45 voturi)    
    La multe dosare, (Marţi, 19 mai 2015, 16:48)

    xrogo [utilizator]

    maestre,multe si bogate,bogate in ani !!!
    • -2 (6 voturi)    
      Si ghici cine e la butoane (Marţi, 19 mai 2015, 19:07)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      http://www.mpublic.ro/conducere_pg.htm
      Atat.
      • +3 (3 voturi)    
        daca faci (Miercuri, 20 mai 2015, 10:25)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xna

        referire la omul de casa a lui tonta, despre ce independenta si separatie a puterilor in stat se mai poate face vorbire in Romania? cum crezi ca va fi o ancheta impartiala? asa cum clampane tonta?
    • +6 (8 voturi)    
      Despre ce maestru vorbesti? (Marţi, 19 mai 2015, 21:09)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      Maestre e o forma de adresare pentru avocati. Sa inteleg ca te adresezi avocatului Pnta sau avocatului Sova? Ai putina rabdare ca le vine si lor randul.
      • +2 (4 voturi)    
        tov. xrogo (Miercuri, 20 mai 2015, 10:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        spera dar deh, pana acum nu s-a prins nimic.
        niste intrebar, cred eu, se impun :
        - pe ce baza legala parchetul general redeschide un dosar, dupa ce in urma cu 10 ani a dat neinceperea urmaririi penale, conform textului hn?
        - conform celor din text, rezulta ca in 2002, dupa ce a donat locuinta catre una din fiicele sale, a primit dreptul de a locui cu chirie in vila din Mihaileanu. cine i-a dat acest drept, ca doar nu si-o fi aprobat el insusi? banuiesc ca e vorba de consiliul general al primariei.
        - cine i-a aprobat in 2003 sa achizitioneze locuinta din mihaileanu? acelasi consiliu general al capitalei?
        - de ce e anchetata persoana care a facut cererea si nu e anchetat cel care i-a aprobat solicitarea?
        - daca in 2005 pe vremea cand era deja presedintele tarii, a fost anchetat iar parchetul general a dispus neinceperea urmaririi penale, pe ce baza s-a dispus reanchetarea intr-un caz clasificat? de ce abia acum? ca doar imunitate avea si in 2005, ca si pe toata perioada celor doua mandate de presedinte de tara?
  • +41 (55 voturi)    
    Asteptam judecarea lui iliescu (Marţi, 19 mai 2015, 16:56)

    rov [utilizator]

    pentru genocidul zonei centrale din Bucuresti, unde, in casele de patrimoniu care nu au fost retrocedate fostilor proprietari, s-au instalat legal si ilegal TIGANII, ce traiesc ca-n jungla.
    Rugam Hotnews sa faca un reportaj pe aceasta tema.
    • +12 (20 voturi)    
      O sa i le deschida pe toate, apoi o sa le dea NUP! (Marţi, 19 mai 2015, 19:51)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Parchetul General condus de presul lui Ponta, Tiberiu Nitu, conform dorintelor lui Dan Voiculescu se ocupa cu POLITIE POLITICA, ca pe vremea lui Adrian Nastase.
      Ce va mira? Ponta a numit un grajdan la conducerea Parchetului care sa-i indeplineasca toate ordinele, Iohannis pune borfasi la conducerea DIICOT. Bine ati venit in Republica USL!
    • -3 (23 voturi)    
      of,of (Marţi, 19 mai 2015, 20:29)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui rov

      mai,mai!
      daaa! si sa verifice cum a ajuns beizadeaua semianalfabeta cu botul tunat,europarlamentar!
      ati cam dat in balbaiala!
      rugam Hotnews sa faca o investgatie in acest caz!
      • +9 (13 voturi)    
        De sus incoace s-a discutat despre barbati, insa (Marţi, 19 mai 2015, 21:02)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        fiindca ati deschis discutia si despre femei, luminati-ne si pe noi, nestiutorii, cu marile merite europene al Dacianei...
      • +4 (10 voturi)    
        Tavarase fedesenar (Marţi, 19 mai 2015, 21:12)

        Un roman anoinim [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Cam incurcci puterile in stat. Dar la cultura voastra politica nu e de mirare. Nu inteleg la ce beizadea te referi. Beizadea inseamna print. Despre ce print e vorba?
      • +5 (9 voturi)    
        apropo de analfabeti (Marţi, 19 mai 2015, 22:41)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        se vede ca au scazut bugetele, mazeta nu facea greseli gramaticale, nu era insipid, avea chiar si un sarm...
        Greu la deal cu boii mici!
      • +4 (8 voturi)    
        cine (Marţi, 19 mai 2015, 23:09)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        rugam, ma, noi, care voi, voi slugoii sopirlei uriase care, foaie verde trei capace tot la inchisoare zace?
        Despre ce beizadea vorbesti ma ruralule recent urbanizat, manelist mincator de seminte care poluezi orasul prin simpla prezenta, probabil despre camelia, fetita penala a patronului tau.
        • -1 (5 voturi)    
          chiar asa? (Miercuri, 20 mai 2015, 8:27)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          voi faceti pe prostii sau sunteti sinceri? la cererea generala a postacilor va dau un indiciu:succesuri!
          cat despre "patronul meu si fetita lui"...duca-se toti la un loc,cu patronul vostru si pupila lui!
          la cat creier spalat aveti,nu mai puteti concepe ca lumea il uraste sincer si neremunerat pe impostorul catarat in fruntea statului! un bisnitar ordinar,fiu de securist,cu specializare in "bufuri"!
          voi cei pe care nici nu va mai doare locul unde ati avut creierul sunteti disperati! nu mai aveti decat o varianta:munca cinstita!
          LA MUNCA!
  • +14 (34 voturi)    
    dece parchetul general ?! (Marţi, 19 mai 2015, 16:58)

    nash pandelica [utilizator]

    pai nu e asta fapta de coruptie ?!
    la alte chestii, parketu' lui nitzu se declina de sarcini si arunca pisica la dna.
    se pare ca actiunea este coordonata de primu' procuror de la viktoria.
    iar trebonalu sect. 1, pe aceiasi baricada :)

    deci, dottore vrea sa duca sloganu' la capat. cum spunea, fara ca justitia sa se simta lezata de vreo imixtiune, el si'a tzinut cuvantul, pana acum, numai pe jumatate.
    ma rog, promisiunea era si pentru base, nu numai udrea.
    si daca si asta nu iese, mai gasesc ei.

    base tre' sa se gandeasca serios la implicarea in viata politica, activ.
    sef la pmp cu obiectiv cresterea partidului, alianta cu partide mici, cum ar fi pntcd, miscarea monicai, etc.
    si, chiar, sa candideze pt un loc in senatul romaniei.
    ar fi un bun vector, locomotive pt. partidele mici, care, asa cum e planul lor, trebuiesc inabusite.
    la conferinta aia "private", cu atanasiu si alinutza, s'a vorbite despre asta.
    si au si pus in practica planul,
    pai ala de la Bacau, fost panelist, fost pedelist, fist menistru' la interne, esuat pe la pmp, a fost reracolat pt.... a intari peneleaua in moldova (rasete, aplauze !)

    deci, base, lasa fasbuca si treci la fapte !
    altfel, planul de acaparare a scenei de cei doi mari usl'amisti, psd si pnl, va deveni realitate. dupa 2916, va fi asa: pleac'ai nossti, vin ai nostril, noi ramanem ...cu anaf si taxe letale.:))
    • 0 (22 voturi)    
      n-ai incredere in justitie? (Marţi, 19 mai 2015, 17:53)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ce importanta are la ce parchet e dosarul?
      ca nu procurorii judeca
      • +11 (25 voturi)    
        asa'i (Marţi, 19 mai 2015, 18:33)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        numai ca se daduse un nup. procurorii n'au incredere in propriile decizii ?!
        • 0 (10 voturi)    
          nu (Marţi, 19 mai 2015, 19:55)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ca stiu cum au dat decizia initial ;)
          • +1 (3 voturi)    
            deci, (Marţi, 19 mai 2015, 20:52)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            n'ai incredere in ...magistrate/ti, deci, si prin urmare in justitie.
            pai !?
    • -10 (30 voturi)    
      Nu o sa-i duc grija lu' Base daca-l... (Marţi, 19 mai 2015, 17:54)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ...condamna cumva....vad ca are cine sa-i duca pachete la Jilava...
      • +2 (8 voturi)    
        Asa e! (Marţi, 19 mai 2015, 21:14)

        Un roman aonim [anonim] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Ar trebui sa le ducu grija fedesenarilor tai. Ii condamna pe toti si nu mai are cine sa le duca pachete ca nu va mai ramene nici unul in libertate.
  • +15 (35 voturi)    
    da (Marţi, 19 mai 2015, 17:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    procurorii au inceput, care procurori, cei pusi de scula lui mongo numita nitu, care altfel de coruptie, interlopi si alte cancere sociale n-a auzit. Si ce daca, oricum va pierde nitu, dar trebuie sicanat base, chiar daca nu mai e presedinte, javrele penale nici mort nu-l vor lasa in pace.
  • +17 (35 voturi)    
    "normal" (Marţi, 19 mai 2015, 17:20)

    baimarean [utilizator]

    e sef nou si la DIICOT...toate tunurile pe Traian Basescu, pt a se indeplini visul lui puiemonta (scuze, e folclor romanesc, nu-i asa "buze moi" ?)
  • +12 (24 voturi)    
    Deci..... (Marţi, 19 mai 2015, 17:43)

    polonyca [utilizator]

    ............... justitia e independenta !!!!! Curat independenta....nu ???:))))
  • -10 (38 voturi)    
    unii vor afla ca 10 ani am avut presedinte penal (Marţi, 19 mai 2015, 17:45)

    robotel corporatel [utilizator]

    uite asa se vor lamuri unii ca am avut un presedinte penal 10 ani de zile
    • -6 (26 voturi)    
      Mie mi-a placut de Base,... (Marţi, 19 mai 2015, 17:57)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      ...in noiembrie 2012, cand le cerea oamenilor (la 18.30) sa nu-i voteze pe cei cu dosare penale...mai ca l-as fi votat, daca ar mai fi candidat...
    • +3 (9 voturi)    
      Problem e alta (Marţi, 19 mai 2015, 21:18)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui robotel corporatel

      Avem un parlament plin de penali, avem un guvern plin de penali si un prim ministru care, daca pica Sova, ajunge si el penal, presedinti de consilii judeytene penali si primari penali. Si majoritatea covarsitoare sunt fedesenari. Asata ar trebui sa te ingrijoreze.
      • -1 (7 voturi)    
        poti include si bugetarul cu 6 case in lista (Miercuri, 20 mai 2015, 0:50)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        ai uitat sa mentionezi bugetarul care nu ne-a spus cum a reusit sa-si ia 6 case.
        te miri atat de restul politicienilor dar l-ai votat pe unul care nu si-a justificat niciodata averea
  • +21 (35 voturi)    
    Justitie. (Marţi, 19 mai 2015, 17:51)

    Magister [anonim]

    Magistratii ar trebui sa-l pupe pe marinar pe toate partile , chiar si pe cele moi . Datorita lui au astazi putere , respect , pozitie in societate si salarii babane . Chiar si noi , restul populatie ar trebui sa facem acelasi lucru . Arestarile de astazi nu erau posibile fara marinar .
    • -1 (7 voturi)    
      Din partea me,liber la pupat, (Marţi, 19 mai 2015, 19:03)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Magister

      eu ma lipsesc,asa prezident penal nu am avut si nici nu o sa avem!!!
    • -1 (13 voturi)    
      oui,mai, (Marţi, 19 mai 2015, 20:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Magister

      voi "restul populatiei" de postaci platiti nu l-ati pupat destul?
      • +2 (8 voturi)    
        Nu pomeni de funie in casa spanzuratului (Marţi, 19 mai 2015, 21:23)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Ar fi cazul sa te faci mic si sa nu iti pui mana in cap vorbind de postaci. Asa cum a fost Basescu, ca este departe de a fi un inger, ii are la degetul mic de la picior pe toti fedesenarii pentru care lucrezi. Base v-a spulberat de patru ori in alegeri nemasluite Din acest motiv il urati atat de mult si il mai pomeniti si dupa ce a devenit istorie, pentru ca politic nu mai conteaza. Si va va spulbera si Herr Prasident daca devine mai activ, Se pare ca Ponta isi sapa singur groapa provocandu-l. Ma rog oroce pasare pe limba ei piere.
        • 0 (6 voturi)    
          anonimule (Miercuri, 20 mai 2015, 8:34)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          eu nu lucrez ptr nimeni! eu postez ceea ce cred,nu sunt postac platit din banii publici ciorditi!
          da,a devenit istorie! istoria golaniei la romani!
          dar voi sunteti dusi de tot! canci simbrie,urla foamea-n voi!
      • +4 (6 voturi)    
        replica (Marţi, 19 mai 2015, 22:16)

        Magister [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Nea cascaval ! Poti sa spui ca nu-i asa ? Pai daca Base vroia sa continue manarelile din justitie de dinainte de 2004 , cu telefoane scurte si alte alea , crezi ca mai vedeai asa spectacole cu catuse ? In frunte cu madam Nuti , evident , ca sa nu spui ca am ceva cu partipriurile politice .
        • -1 (5 voturi)    
          da nea caisa! (Miercuri, 20 mai 2015, 8:41)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Magister

          ai dreptate! fara "marinar"si dreapta sa carmuire,gerontofila si consortiul sau clapon,pinalti,tiganul niro,sandu gabriel ,fratiorul mirciulica si altii nu ajungeau infractori si nu-i vedeam in catuse!
    • -3 (9 voturi)    
      Pupa-l si din partea mea...si asa e! Nu ar fi.. (Miercuri, 20 mai 2015, 0:46)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Magister

      ...fost posibile ,,arestarile de azi'',...ci mai demult...
  • +22 (38 voturi)    
    NU MOR CAII CAND VOR CAINII ! (Marţi, 19 mai 2015, 18:12)

    dan tulceanu [utilizator]

    Erau de asteptat aceste sicane. Base nu te lasa !
    Dovedeste inca odata ca esti cel mai bun politician roman. Iohannis este o gluma, din pacate.
    • -2 (12 voturi)    
      Asa e! Nu mor caii, cand vor..unii.. (Marţi, 19 mai 2015, 21:50)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui dan tulceanu

      ...dar dupa ce imbatranesc, sunt facuti...salam...
      • -2 (4 voturi)    
        nu ai dreptate! (Miercuri, 20 mai 2015, 8:42)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        nu se mai fac salam! se fac hrana uscata pentru caini!
  • +4 (6 voturi)    
    A refuzat si tezaurul de la rusi, mai Nitule ? (Marţi, 19 mai 2015, 19:25)

    Plagarus [utilizator]

    Flota = fasss,Nana = fass,......Suspendarile = fass...?
  • +8 (14 voturi)    
    Parchetul e o rusine (Marţi, 19 mai 2015, 19:57)

    George [anonim]

    Redeschiderea dosarelor pe care s-a dat NUP este anticonstitutionala. Parchetul comite un abuz. Tovarasul Nitu stim cu totii in slujba carui personaj politic se afla... E dat ordin pe unitate ca marinarul sa fie sicanat si ingropat in dosare... Chestiunea asta convine de minune celor doi siamezi: Iohannis si Ponta.

    P.S. Astept ca acelasi Parchet sa redeschida si dosarul de plagiat al Plagiatorului. Si pe cel de evaziune fiscal al tovarasei Bombonica Dragnea. Si poate ca n-ar fi deloc rau ca Parchetul sa vada ce-i cu certificatul ala de revolutionary pe care tovarasul Nitu si l-a luat pentru a pune labele pe ceva pamant si alte avantaje... Ce nerusinare.
    • -1 (5 voturi)    
      He...Tare! Dar daca ai afla ca ICA e... (Miercuri, 20 mai 2015, 0:49)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui George

      ...redeschis prin 2007, ar mai fi neconstitutional? Stii ce te rog? Nu-l mai starni pe varan, sta bine si... Komodo...in ...Noua Rahovee...
      • +3 (3 voturi)    
        varanul (Miercuri, 20 mai 2015, 10:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        a avut NUP pe dosarul ICA?
        nu confunzi?
  • -9 (17 voturi)    
    la puscarie (Marţi, 19 mai 2015, 20:03)

    xanti [utilizator]

    Pentru Flota,a distrus bunul poporului roman ,pentru asta Ceausescu il baga la canal.
    Casa Mihaileanu e mizilic,flota e marele dosar trebuie redeschis urgent.
    • +5 (7 voturi)    
      Pentru Flota, (Marţi, 19 mai 2015, 21:29)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui xanti

      ia legatura cu A Novac minstrul si VACAROIU prim ministrul , ei sunt cei care au parafat vinzarea navelor, nave care nu se aflau in proprietatea guvernului, si pe deasupr mai erau si sechestrate prin diverse porturi, pentru datoriile acumulate,
      daca adevaratii proprietari nu vroiau sa le vinda nici dracul nu avea ce face,......ramasita comunista ce-i al vostru este al meu,
      • -7 (7 voturi)    
        Oooo! Traiti dom Presedinte Base!... (Miercuri, 20 mai 2015, 0:38)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        ...(un roman a(n)onim, anonim)
        Imi place, ati iesit la rampa! Acum postati si pe Hotnews? Nu chestia cu Novac si Vaca mi-a atras atentia, ci doar mi-a-ntarit convingerea...cuvantul cheie: feDesenari(isti)...99% din simpatizantii dvs nu stiu ce-nseamna...
    • +5 (7 voturi)    
      Marota cu flota,numai trepanatii PSDei o lalaie (Marţi, 19 mai 2015, 22:04)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Băsescu a spus chiar în prima sa zi de mandat de deputat că vrea o anchetă în cazul înstrăinării flotei.
      Raportul anchetei nici măcar nu a fost prezentat în Camera Deputaţilor, a existat doar o şedinţă de dezbatere.
      Parlamentarii au acces la raport, a argumentat Năstase A. atunci pentru neprezentarea raportului în plen.

      De ce nu a fost făcut public raportul: el demonstra că nu este un caz de tip penal, nimeni nu a vrut să fraudeze cu intenţie flota, au existat decizii greşite, stângace de management, era la doi ani după Revoluţie... Repet, flota era foarte foarte bătrână, deci trebuia să dispară fizic.

      Tema vânzării flotei este recurentă: apare periodic
      Calculele expertizei susțin că, prin vinderea celor 16 nave, Statul Român nu doar că nu a ieșit în pierdere, dar evitând prin această vânzare cheltuielile de întreținere a navelor, a obținut un venit net de peste 17 milioane de dolari.
      Navele erau atât de vechi, încât era un pericol să păşeşti pe puntea lor, puteai să ajungi direct în cală. O parte au fost tăiate în porturile româneşti, altele au fost trase până în Anatolia.
      Legendara flotă românească avea în 1990 o vechime medie de 17 ani. Este enorm. La 15 ani o navă se casează, potrivit normelor internaţionale.
      Navele acestea foarte vechi ar fi trebuit să plătească asigurări uriaşe. Taxele portuare pentru navele româneşti erau foarte mari, din aceleaşi motive.
      Cert este că în 1992 a început o altă campanie de presă virulentă legată de nişte contracte de asociere pe care unele din companii - erau trei companii, Petromin, Romline şi Navrom - le-au încheiat. Fiecare dintre aceste companii a dus o politică diferită, cu rezultate diferite(raymond luca)
      • -4 (8 voturi)    
        Mda...marota...Si azi mai plutesc sub... (Miercuri, 20 mai 2015, 0:51)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        ...diferite pavilioane vreo 150 de nave (mai mult de jumatate) din...mar(m)ota...
        • +3 (3 voturi)    
          Abureli de tip PaladaBalada (Miercuri, 20 mai 2015, 4:26)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          La începutul anului 1990, Flota maritimă de transport deţinea 288 nave, cu un tonaj de 5.614,0 mii tdw.
          În anul 1990, în baza Decretului-lege nr. 50/ 1990, 24 de nave au fost vândute de I.E.F.M. „Navrom“ Constanţa, dintre care 19 aveau expirată durata de exploatare normată.
          De la 11 ianuarie 1993 şi până în anul 2001, Statul Român (prin F.P.S., ulterior AVAS) s-a străduit să falimenteze companiile „Navrom“ şi „Romline“ şi să vândă flota de 82 nave, cu o capacitate totală de 4.096.750 tdw., a C.N.M. „Petromin“, fără să pună altceva în loc.
          Doar 10,4% din totalul flotei era reprezentat de navele noi, celelalte nave fiind vechi (55,2%) sau foarte vechi (peste 15 ani vechime: 34,2%).
          Uzura fizică şi morală a navelor vechi şi foarte vechi a avut efect atât asupra volumului cheltuielilor de întreţinere (la încheierea contractelor de asigurare, unde se percepeau prime mari la valori de asigurare scăzute), cât şi la angajarea navelor, caz în care erau preferate navele cu vechime sub 5 ani şi se refuzau navele mai vechi de 15 ani.
          La 1 ianuarie 1990, cu toate că flota maritimă (în special cea de petroliere şi mineraliere) era intens exploatată, I.E.F.M. „Navrom“ Constanţa înregistra o datorie externă de 29 milioane dolari, factor valutar care, pe lângă cei de ordin tehnic şi strategic, a afectat serios activitatea întreprinderii şi a flotei maritime româneşti.
          La aceste datorii externe trebuie adăugată lipsa de capacitate a I.E.F.M. „Navrom“ în achitarea primelor de asigurare (în anul 1990, doar 50% din nave erau asigurate).(ligamilitarilor.ro)
    • +7 (9 voturi)    
      usor cu pianul pe scari (Marţi, 19 mai 2015, 23:18)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu si-a dat demisia din functia de deputat de vaslui ca sa poata fi judecat in cazul flota? Poti sa analizezi si singur cazul, daca era vinovat il mancau pe paine in guvernarea nastase.

      Acum, cu mana pe inima, uita-te la demisia lui si uita-te la vosganian cum plange prin parlament sau la sova care se ascunde dupa toate procedurile posibile - unde vezi onoare si unde vezi lasitate?

      Asa e cand dai cu otrava de sobolani in parlament - devii nepopular.

      Oamenii ar trebui sa mai renunte la circ si la dusurile de la antene si realitati, exista internet for god's sake.

      Personal daca o fi adevarat ca e vinovat - sa fie sanatos pentru ce a facut bun si sa plateasca pt ce a facut rau. Urasc insa fanboys educati la facultatile lui voiculescu, vantu sau ghita.

      P.S. - poate offtopic - tot timpul m-am intrebat cat de prost poate sa fie cineva incat sa sa uite la emisiuni politice la o televiziune a unui presedinte de partid politic - oricare ar fi el. Ce spera sa afle amaratul ala acolo - cumva adevarul? Sau vrea circ, nu tine la sanatatea lui si ii place ca cineva platit cu sute de mii de euro pe an sa il alimenteze ura cu venin. Care e punctul fara intoarcere dincolo de care ura te face sa nu mai tii cont de logica sau de bun simt?
  • +5 (7 voturi)    
    Procurorului general, Tiberiu nitu (el e!), (Marţi, 19 mai 2015, 21:51)

    ofCAER [utilizator]

    ii apartine zicerea: "Dar atât timp cât eu ştiu oameni care n-au călcat pe la Revoluţie şi au certificat [de revolutionar - n.m.], eu de ce să-l dau?" (adevarul on-line, 18.03.2015).
    El, procurorul general, ar trebui bagat in ancheta cu celeritate (nu-i asa c-asa se spune?)!
    Cit despre dosarul Revolutiei, la care s-a angajat la numirea sa, un moft! Muuult mai importanta este casa din Mihaileanu...
  • 0 (6 voturi)    
    replica (Marţi, 19 mai 2015, 22:28)

    Magister [anonim]

    Putea sa vanda Base zece flote . Pentru faptul ca a pus justitia pe drumul normal , a dat drumul la arestari , toate trebuie iertate . Asta daca nu esti un posesor de pensie speciala sau un client la catuse .
  • +2 (6 voturi)    
    Eheeei, dragii mosului, d-acilea razbate motivu' (Marţi, 19 mai 2015, 22:38)

    ofCAER [utilizator]

    pen' care Herr Iohannis se poarta atit de frumos cu dr. Ponta: pai cind n-o mai fi presedinte, sa-i deschiza Parchetu' General si lui dosare pentru case? Sau alte alea?!
    • -1 (7 voturi)    
      Mama, mama...deja sunt unii care-l mai... (Marţi, 19 mai 2015, 23:32)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      ...vad pe Ponta pm sau Presedinte dupa 2019...Hai, de bunavoie, la votare, altfel ii mai da doi cu suspendare lu' Dragnea, n-asteptati sa va scoata din case...
  • +5 (7 voturi)    
    Nitu va redeschide si dosarul Ramaru (Miercuri, 20 mai 2015, 0:19)

    deval [utilizator]

    impotriva lui Base ca sa-si merite locul in care a fost parasutat de plagiator ! Haita lui Nitu (ca si cea din corpul de control al prim-ministrului) de procurori grajdani, incapabili, borfasi cauta cu disperare orice sa astupe gura lui Base si sa ofere munitie psd in campania 2016 , lasand in acest timp sa treaca pe langa ei cauze uriase, adevarate, dar reprezentand contributori seriosi !
  • +1 (3 voturi)    
    ei no...si daca se deschide ce? (Miercuri, 20 mai 2015, 7:30)

    neurino [utilizator]

    lasa-l sa se deschida, macar sa se finalizeze o data sa-i vad atunci pe pesedei cu ce mai latra, ca pana acum au avut subiect de barfa.