Daniel Horodniceanu este noul sef al DIICOT, presedintele Iohannis a semnat decretul de numire

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2015, 14:01 Actualitate | Esenţial

Daniel Constantin Horodniceanu
Foto: 7est.ro
Presedintele Klaus Iohannis a semnat marti decretul pentru numirea lui Daniel-Constantin Horodniceanu in functia de procuror sef al DIICOT pe o perioada de trei ani, informeaza Administratia Prezidentiala intr-un comunicat.

"Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis, a semnat marti, 19 mai a.c., Decretul pentru numirea domnului Daniel-Constantin Horodniceanu in functia de procuror-sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism pe o perioada de 3 ani", se arata in comunicatul difuzat de Presedintie.

Daniel-Constantin Horodniceanu a fost propus pentru aceasta functie, pe 9 aprilie, de ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, aminteste Agerpres.

Pe 4 mai, Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a dat aviz pozitiv numirii procurorului Daniel Constantin Horodniceanu in functia de procuror-sef al DIICOT.

Ulterior, seful statului a solicitat CSM, spre consultare, stenograma sedintei in care Daniel-Constantin Horodniceanu a fost intervievat si documentele avute in vedere la adoptarea hotararii prin care a fost avizata aceasta propunere.

Pe 13 mai, seful statului a anuntat ca a primit documentele cerute CSM si ca este multumit de acestea, aratand ca va lua o decizie cu privire la Horodniceanu saptamana aceasta.

Conform reglementarilor legale in vigoare, procurorul-sef al DIICOT este numit de presedintele Romaniei, la propunerea ministrului Justitiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii, dintre procurorii care au o vechime minima de 10 ani in functia de judecator sau procuror. Numirea se face pe o perioada de trei ani, cu posibilitatea reinvestirii o singura data.

Horodniceanu are o vechime in functia de procuror de 16 ani, din care 6 ani in functii de conducere. Pana in prezent a fost procuror-sef al Serviciului Teritorial Iasi al DIICOT. A fost procuror-sef al Biroului Teritorial Iasi - DIICOT, in perioada iunie 2006 - iunie 2009, respectiv procuror-sef al Serviciului Teritorial Iasi - DIICOT in perioada iunie 2012 - 2015. De asemenea, a fost formator in cadrul Institutului National al Magistraturii in probleme de etica si deontologie profesionala a magistratului; formator in domeniul ascultarii copilului in cadrul procedurilor judiciare, precum si in domeniul protectiei victimelor infractiunilor de violenta si trafic de persoane.

A absolvit cursuri postuniversitare in domeniul dreptului penal, al eticii si deontologiei profesionale a magistratilor, protectiei victimelor infractiunilor de violenta si trafic de persoane, infractionalitatii informatice, consolidarii capacitatii sistemului judiciar din Romania de a face fata noilor provocari legislative si institutionale. A semnat mai multe articole de specialitate juridica.










7338 vizualizari
  • +34 (38 voturi)    
    Nah, poftim (Marţi, 19 mai 2015, 14:13)

    omezu [utilizator]

    L-o fi impresionat ca a vrut sa faca selfie cu el. Mafioti, dormiti linistiti!
    • 0 (18 voturi)    
      :) (Marţi, 19 mai 2015, 14:20)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ca pe vremea lui bica nu mai puteau de frica...
      • +23 (25 voturi)    
        Horodniceanu are o figura de mafiot (Marţi, 19 mai 2015, 14:32)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        Miine poimiine il vezi cu dosar penal.
      • +20 (22 voturi)    
        Corectie (Marţi, 19 mai 2015, 14:35)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        Mafioti, dormiti linistiti in continuare!
        • +21 (21 voturi)    
          Va mira??? :))) (Marţi, 19 mai 2015, 14:53)

          EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui omezu

          Asteptam asta dupa ce Horodniceanu l-a convins pe Iohannis sa-si faca un selfie cu presedintele. In urma acestui fapt care s-a scurs in presa, intreg SPP-ul in frunte cu seful institutiei va fi schimbat.
          Daca eram in locul lui Iohannis il imbiam pe Horodniceanu sa-mi arate intreaga lui colectie de selfie-uri, poate dadeam de vreunul cu clanul Cordunenilor, care fac legea in judetul Iasi, taman unde e nenea asta cu fata de mafiot rusnac sef la DIICOT...
    • +9 (9 voturi)    
      Klaus (Marţi, 19 mai 2015, 17:31)

      tito_sad [anonim] i-a raspuns lui omezu

      Acum stim cu totii cum treceau clasa copii din clasa ta. Daca pe asta l-ai asles cel mai bun atunci e clar ce profesor ai fost...
      Ce vede o tara intreaba nu (vrea) vede un Presedinte ales pur de dorinta poporului.
      Dupa peste 6 ore de stat la coada asta merit?
      Asigurat nici PSD dar nici PNL nu vor primi votul meu la anul...:(
  • +33 (35 voturi)    
    USL traieste (Marţi, 19 mai 2015, 14:16)

    Lovero [anonim]

    Inc ao dovada ca USL traieste, a numit un procuror incopetent, a iesti in evidenta prin faptul ca nu a facut nimic pana acum, a lasat toti politicienii sa-si faca de cap
    • -3 (17 voturi)    
      Ma doare undeva de nenea asta (Marţi, 19 mai 2015, 14:30)

      TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui Lovero

      dar descrierea asta pare sa fie facuta pentru orice procuror sef (intr-adevar Iasiul pare a fi un pic mai plin de interlopi - dar e si judet mai mare).

      Sa pui pe unul fara experienta manageriala era o prostie si mai mare , iar CSM-ul l-a recomandat.
    • -12 (12 voturi)    
      eu (Marţi, 19 mai 2015, 14:52)

      DECENEU2000 [utilizator] i-a raspuns lui Lovero

      inainte sa critici invata sa scrii,se vede ca nu ai luat examenul de capacitate
      • +6 (10 voturi)    
        Chiar daca (Marţi, 19 mai 2015, 16:09)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui DECENEU2000

        nu are scoli inalte ca tine sau ca "branconaj" , cred ca poate sa-si spuna parerea.
        • -3 (7 voturi)    
          Da! Are dreptul! Parca numa' aia care ... (Marţi, 19 mai 2015, 17:27)

          EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

          ...uitau la A3 erau prostii pamantului si incultii neamului...sigur ca are dreptul...dar sa-i urmaresti postarile despre prostimea care... si care....Apropo...eu am dreptul?...
    • +15 (15 voturi)    
      si va dainui :) (Marţi, 19 mai 2015, 15:53)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Lovero

      deci, aflam la breaking news cum ca lui base I s'a redeschis dosarul mihaileanu.
      nitzu lucreaza din greu, pt. ca dottore sa'si tzina promisiunea. care, cum zicea, este numai pe jumatate dusa la capat, doar udrea...
      ceea ce, in conceptul de justitie si dreptate al csm, nu este imixtiune in treaba justitiei.

      deci, cum se striga pe la chermezele patronate de dottore si kkrau, dreptate pan'la capat...
      sarcina cu care, probabil, este investit si acest ...piedone, om greu, in justitie. :)
      justitiaru' piedone de la diicot. !

      usl for ever !
      jos basescu !
      • +5 (5 voturi)    
        buna observatia cu noile dosare deschise lui TB (Marţi, 19 mai 2015, 17:22)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ..si vin alegerile din 2016
        Totusi, nu cumva ai uitat sa pui ghilimele ultimelor doua ironii ?
  • +22 (24 voturi)    
    Hodoroncniceanu. (Marţi, 19 mai 2015, 14:19)

    ouyang [utilizator]

    usl traieste.
  • +28 (34 voturi)    
    mare dezamagire (Marţi, 19 mai 2015, 14:31)

    Adrian_. [utilizator]

    Klaus nu mai are nicio scuza. Cu astfel de decizii se asociaza celui mai penal guvern.
    • +4 (6 voturi)    
      Scuza lui Iohannis: a fost... (Marţi, 19 mai 2015, 17:28)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ...votat!...Daca l-ai votat, tu nu ai nici o scuza...
  • +24 (28 voturi)    
    Bai Klaus (Marţi, 19 mai 2015, 14:36)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    de-asta te-am votat? P$D, PNL, aceeasi mizerie.
    • +10 (12 voturi)    
      ce stiti voi ma asta e lucru bine facut (Marţi, 19 mai 2015, 14:54)

      DECENEU2000 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      ce stiti voi ma asta e lucru bine facut
      • +7 (7 voturi)    
        Mda (Marţi, 19 mai 2015, 18:16)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui DECENEU2000

        Trebuia sa-mi dau seama ca un presedinte mediocru va aproba un procuror mediocru...
        • 0 (0 voturi)    
          ...sa fie... (Miercuri, 20 mai 2015, 10:18)

          ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          ...doar mediocru,ma rog,poate n-ar fi mare lucru...ma tem, insa, ca este vb de ceva nociv pt intreaga Romanie...
  • -8 (18 voturi)    
    hahahhaha (Marţi, 19 mai 2015, 14:37)

    pontiac [anonim]

    ce v-a tras-o ,Klaus.
    Si-a dat seama ca nu e de joaca cu Ponta.
  • +16 (18 voturi)    
    Are fata de interlop sadea. Si figura spune ceva. (Marţi, 19 mai 2015, 14:39)

    ddutz [anonim]

    Nu a rezolvat nici-un dosat important. A rezolvat vre-un dosar oarecare? Nu se stie. Ce se stie?
    Nimic. Cat de santajabil este ? De catre cine?
    Dar este promovat, cumva obscur spre sefiia DIICOT, neavand opozitii politice, sau din partea usl-ista a CSM-ului.
    USL in toata splendoarea.
    DIICOT-ul, de fapt este pus pe butuci cu asa sef.
    Si deabia s-a lansat si el in cava anchete mai importante, sun conducerea interimara.
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 19 mai 2015, 14:40)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Noi uitam ce fel de oameni lucreaza la Stat?
    Are cineva dintre cei care fac comentarii o alta propunere pt acest post?
    Noi (romanii) cautam doar savanti pt posturi importante, inclusiv Klaus a fost un profesor parlit de la sat, nu unul cu premiul Nobel, deci despre ce experienta sa vorbim in general, atentie si la ce prim maimutoi avem.... Ce CV are si ce performante profesionale
  • +14 (16 voturi)    
    Este scaldat de Nichita cu fete dela RUSANU (Marţi, 19 mai 2015, 14:42)

    SRA [anonim]

    Moldoveanul l-a ascuns 10 ani pe Nichita !!!
  • +16 (16 voturi)    
    Din Iasul lui Nikita. "Detectivea" si acesta? (Marţi, 19 mai 2015, 14:57)

    ddutz [anonim]

    Cine stie ? Dar poate fi "controlat".
    Intr-un oras pastorit de Nikita si Adomnitei a "aparut" (minune!) seful anticorutptiei, Eliotul bastinas.
    Curat minune !
    "Mani pulite" de Iesi !
    Are istoric ? N-are, dar ce conteaza. Ei (politicienii si partea putreda a CSM) zic ca e bun.
    Tocmai fiindca nu a facut nimic pana acum.
    Ei se asteapta ca nici de acum incolo sa nu faca ceva.
  • +16 (16 voturi)    
    inca un lucru bine facut (Marţi, 19 mai 2015, 15:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cum am spus, a aminat putin ca vezi doamne reflecteaza, cugeta, gindeste, in fapt executa ordinele adevaratului presedinte, adica mongo, prin intermediul uneltei mialake. Si uite asa incepe in mod real castrarea justitiei, cu johanis aprobind ginditor. Numai lucruri bine facute.
  • -7 (15 voturi)    
    despre basisti (Marţi, 19 mai 2015, 15:06)

    Canada [anonim]

    ce tot comentati atat cu USL si bla bla cand Basescu l-a numit premier pe Ponta ?
    • +5 (11 voturi)    
      logica de fier...ruginit (Marţi, 19 mai 2015, 15:35)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Canada

      daca nu il numea, il suspendau iara si iarasi tipai ca e tara in haos. cum o dai nu e bine, stim. totusi nu prea conteaza cine numeste, cand numirea e doar o formalitate, conteaza cine ii voteaza pe aia de l-au propus pe ala numit de presedinte, daca pricepi tu cum sta treaba.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai vreo idee ce inseamna democratia? (Marţi, 19 mai 2015, 18:32)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui Canada

      Te rog eu, nu mai pune chestia aia cu Canada acolo ca n-ai nicio legatura cu tara respectiva. Cand cineva castiga, isi ia premiul. In politica se numeste guvernare.
  • +16 (20 voturi)    
    toti arunca vina pe neamt... (Marţi, 19 mai 2015, 15:10)

    exilatul [utilizator]

    dar csm ul !!!....parca i a dat aviz favorabil...si pe urma ca tot va mirati...neamtul vine din pnl...pnl ul aliat al psd ului...aceeasi escroci sub o alta denumire...cit despre judecatori, .saracii joaca in aceeasi barca cu puterea ( si banul )....ca intotdeauna...
  • +13 (13 voturi)    
    D-le Tapalaga!!!!!!! (Marţi, 19 mai 2015, 15:49)

    mcv [utilizator]

    N-a facut blat cu Ponta &Co, ci i-a placut lui Iohannis ce a vazut pe inregistrari. Asta este cel mai bun exemplu de JOC DE GLEZNE!
    Ocupati-va in continuare de Basescu...
    • +4 (6 voturi)    
      Mda..parca Tapalaga era plin de... (Marţi, 19 mai 2015, 17:47)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      ...entuziasm ca ceruse Iohannis stenograma sedintei CSM....abia-i astept ,,tastatul''..
  • +9 (9 voturi)    
    FSN pune haturile la martoaga. (Marţi, 19 mai 2015, 16:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Domnul Mihalache ne vorbeste de prietenie, nu putea spune "atmosfera de conlucrare" ar fi sunat prea iliescian, domnul Iohannis pune (deocamdata) persoane suspect de fara rezultate in puncte cheie. Borfasii isi reiau feuda incet, incet sub domnia presedintelui mobilier.
  • -2 (4 voturi)    
    omul potrivit la locul potrivit (Marţi, 19 mai 2015, 17:32)

    nicolas [anonim]

    mi-a fost de ajuns sa aflu ca a fost ''formator in domeniul ascultarii copilului in cadrul procedurilor judiciare, precum si in domeniul protectiei victimelor infractiunilor de violenta si trafic de persoane.'' Un om care se apleaca cu profesionalism asupra acestor aspecte extrem de delicate si complicate e un OM de toata increderea.
  • +5 (5 voturi)    
    DCH (Marţi, 19 mai 2015, 18:11)

    KostasP [utilizator]

    A fost propus de nimeni altul decat ... R. Cazanciuc. Un neica nimeni propune un alt neica nimeni cu fata de gigi duru.
  • +3 (3 voturi)    
    moaca (Miercuri, 20 mai 2015, 0:12)

    elena [anonim]

    Are mutra de personaj din Las fierbinti..