Remus Truica, sub control judiciar si sechestru pe avere. El a fost audiat la DIICOT in dosarul creditelor ilegale de la BRD, fiind acuzat ca ar fi beneficiat de finantari de zeci de milioane de euro 

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2015, 9:53 Actualitate | Esenţial

Remus Truica
Foto: Agerpres
Omul de afaceri Remus Truica a fost chemat la DIICOT in dosarul creditelor ilegale de la BRD. Potrivit unor surse judiciare, procurorii il acuza pe omul de afaceri ca ar fi beneficiarul unor credite de credite de cateva zeci de milioane de euro.

UPDATE 12.17 Omul de afaceri Remus Truica a fost pus sub control judiciar de procurorii DIICOT in dosarul creditelor ilegale luate de la BRD, in care este acuzat de savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, inselaciune, instigare la inselaciune, instigare la abuz in serviciu si spalare de bani.

Potrivit unor surse judiciare citate de Agerpres, procurorii au pus sechestru asigurator pe averea lui Truica, respectiv conturi bancare, terenuri si imobile, inclusiv casa din Snagov, pana la concurenta sumei de 35 milioane euro, prejudiciul retinut in sarcina acestuia.

UPDATE 11.46: Remus Truica, fostul sef de cabinet al premierului Adrian Nastase, a plecat de la DIICOT. El a negat toate acuzatiile procurorilor si a anuntat ca are calitatea de suspect.

"Acel credit a fost rezolvat pana la urma", a spus Remus Truica, acesta refuzand sa faca mai multe declaratii. 

Avocatul omului de afaceri a spus ca a solicitat un termen pentru a studia dosarul si ca acesta va fi reaudiat la inceputul lunii iunie. Avocatul a mai spus si ca urmeaza sa se lamureasca daca va fi luata vreo masura de arestare sau alta masura preventiva si ca exista masuri asiguratorii pana la concurenta sumei de 35 mil. euro in dosar.

Reprezentantul lui Remus Truica a mai declarat si ca nu exista nicio legatura intre creditul luat de Elena Udrea de la BRD si clientul sau.

Potrivit Agerpres, omul de afaceri Remus Truica a fost pus sub control judiciar de procurorii DIICOT.

Potrivit unor surse judiciare, in anul 2007, la nivelul conducerii bancii ar fi fost constituit, pentru a da credite fara respectarea normelor de creditare, un grup infractional ce a produs BRD un prejudiciu de peste 43 de milioane de euro.

Procurorii spun ca Remus Truica a fost unul din liderii grupului si principalul beneficiar al creditelor acordate fraudulos, aproape toate aceste finantari fiind acordate unor persoane sau firme controlate de el, obtinand astfel 35 de milioane de euro.

Sursele citate afirma ca cea mai mare parte a acestor bani a trecut apoi prin conturi din Monaco, Elvetia, Austria si CIpru, fiind folosite apoi pentru cumpararea de produse de lux, barci si case.

Conform surselor judiciare, Mihai Sorin Popa si Lucian Cojocaru, doi din liderii grupului, si-au folosit pozitia din cadrul BRD pentru a racola alte persoane din banca ce au facilitat acordarea a 17 credite fara indeplinirea conditiilor minime si supraevaluarea unor imobile folosite ca garantie.

Creditele acordate fraudulos ar fi fost date in principal de catre agentiile din sucursala Dorobanti a BRD. Niciunul dintre cele 17 credite nu a fost restituit, BRD fiind nevoita sa constituite provizioane de peste 20 de milioane de euro.

Potrivit DIICOT, la gruparea condusa de Remus TRuica, Sorin Popa si Lucian Cojocaru au aderat si Sorin Rosca Stanescu si Adrian Sarbu, care au luat credite in aceleasi conditii frauduloase ca cele obtinute in favoarea lui Remus Truica.

Membrii grupului ar fi fost sprijinit de trei evaluatori agreati de BRD, care au supraevaluat cu mult terenurile ce au fost ipotecate catre banca pentru a oferi acoperire formala creditelor acordate.

De asemenea, potrivit surselor judiciare, au fost atrasi si doi notari publici, care prin indeplinirea defectuoasa a atributiilor ce le reveneau sau prin neindeplinirea acestora au facilitat circulatia juridica formala a imobilelor ce au fost folosite pentru garantare creditelor si incheierea de contracte de ipoteca desi stiau ca valoarea imobilelor mentionata in contractele de ipoteca este nereala.

Adrian Sarbu si Sorin Rosca Stanescu au fost audiati, vineri, la DIICOT, intr-un dosar privind presupuse credite contractate ilegal de la BRD sustineau saptamana trecuta surse judiciare pentru Mediafax.   Adrian Sarbu si Sorin Rosca Stanescu au fost audiati la DIICOT timp de aproximativ doua ore. 

Sarbu si Rosca Stanescu au fost audiati intr-un dosar privind contractarea de credite in valoare de cateva milioane de euro de la BRD, in urma cu mai multi ani. Potrivit informatiilor de vineri, in acest dosar ar urma sa fie audiate la DIICOT mai multe persoane, intre care omul de afaceri Remus Truica si reprezentanti ai BRD la data faptelor.  

In dosarul de la DIICOT a fost in atentia anchetatorilor si Elena Udrea, pentru un credit de aproximativ trei milioane de euro pe care l-a luat de la BRD in urma cu mai multi ani. In cazul fostului ministru al Turismului, DIICOT si-a declinat competenta in 4 martie si a trimis dosarul la DNA, care continua cercetarile.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8258 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    miracol ? (Marţi, 19 mai 2015, 10:39)

    Sile de la scularie [anonim]

    Truica copilul minune iesit de sub poalele lui Nastase ? Genial om de afaceri care transforma in aur tot pe ce pune mana ?

    Evident nu, un mic borfas si escroc. Pus mana pe teren la Snagov, tot, tot, tot finantat cu bani din imprumuturi nerambursate. Te intrebi de ce nu poti sa faci si tu la fel ???? Dar nici cu cozile de topor de la BRD nu mi-e rusine.
  • +17 (17 voturi)    
    salut redactia stiri hotnews (Marţi, 19 mai 2015, 10:54)

    Sile de la scularie [anonim]

    Articolul de mai sus incepe, primul paragraf, cu "omul de afaceri RT... "

    Voua vi se pare normal sa permanintizati perceptia publicului ca RT este "un om de afaceri" ? Sau aveti o abordare subtila, in sensul ca cinstitite sau escrocherii tot afaceri se cheama.

    Si chiar daca INCA nu e condamnat, care sunt afacerile care sa permita obiectiv sa-i lipiti pe frunte eticheta "om de afaceri".

    Cum spuneam mai sus, cand redactezi, nu te fulgera intrebarea " mie de ce nu-mida BRD 35 de milioane imprumut pe terenul lui bunica de la ... pmasii ?"

    O zi buna la toti si continuati cu "oamenii de afaceri/deputati" - tara e plina.
  • -1 (5 voturi)    
    Averisment public! Pentru partidele politice! (Marţi, 19 mai 2015, 11:09)

    Asociatia Miscarea Focul Dacic [anonim]

    AVERTISMENT PUBLIC!

    ASOCIATIA MISCAREA FOCUL DACIC

    Către clasa politică din România.

    Către membrii tuturor partidele politice din România.

    Vrem să vă reamintim că datorați poziția voastră actuală votului pe care vi l-a dat acest popor!

    Vrem să vă reamintim faptul că menirea voastră este de a sluji intereselor lui, ale țării, ale națiunii române!

    Vrem să vă reamintim că întregul tezaur material și spiritual al României de astăzi și al Daciei de ieri aparține acestei națiuni!

    Vrem să vă reamintim că voi trebuie sa fiți în slujba acestui popor și nu el în slujba voastră!

    Vrem să vă reamintim că aveți o datorie sacră față de această națiune!

    Vrem să vă reamintim faptul că sunteți datori față de toți cei care de-a lungul timpului au muncit, au luptat și sau jertfit pentru ca noi, urmașii lor, să trăim demni într-o țară demnă!

    Pentru toate astea vă spunem clar și răspicat:

    http://foculdacic.ro/apel-manifest/
  • +9 (9 voturi)    
    Să înțeleg că-l paște iar beciul pe Născase? (Marţi, 19 mai 2015, 11:28)

    IancuJianu [utilizator]

    Oh, DNA, de i-ar putrezi oasele la Jilava...
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Marţi, 19 mai 2015, 11:55)

      alex [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

      Esti naiv daca crezi ca RT o sa il "toarne" pe AN.

      In alta ordine de idei, o bine-venita cercetare- pentru ca multe banci au dat credite aiurea si au acum portofoliul plin de "nerecuperabile", au avut loc cateva Bancorex-uri mascate sub profiturile generate de dobanzile ridicole platite de clientii buni ai bancilor.
  • -1 (9 voturi)    
    păi (Marţi, 19 mai 2015, 12:04)

    Mazeta [utilizator]

    De când DIICOT se ocupă de creditele neperformante ale BRD?
    • +5 (5 voturi)    
      De cand politicienii psd (Marţi, 19 mai 2015, 12:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      le utilizeaza pentru furtul din banul statului (BRD recupereaza de la BNR creditele de acest tip) Marele bombonel i-a invatat cum sa faca performanta in furtul banului public.
    • 0 (8 voturi)    
      hmmm... slabutz, Mazeto (Marţi, 19 mai 2015, 13:01)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De obicei comentezi la obiect, chiar daca te minuseaza gloata sfertodocto-inteligenta.

      De cand s-a folosit influenta pozitiei politice pentru "conditii" speciale. Nastase, Udrea si altii la BRD, Base la CEC. Iti asumi un neperformant daca asta inseamna ca persoana(institutia) respectiva iti genereaza business de sute mil euro sau ai spatele acoperit la controale si functia pastrata printr-un telefon.
      • 0 (6 voturi)    
        eh (Marţi, 19 mai 2015, 13:22)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Truică este anchetat pt că a dat țeapă BRD, nu că ar fi obținut finanțările prin influențe politice (în 2007). Dacă și-ar fi plătit creditele, n-ar fi avut nici o problemă.
        • +2 (2 voturi)    
          ntz (Marţi, 19 mai 2015, 20:26)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Teapa e ca a fost luat pe ochi frumosi, ca daca era garantat normal, nu era nicio problema. Pe ochi frumosi se ia daca esti pe lista de privilegiati. Lista de privilegiati este alcatuita din marea gasca transpartinica, care se pupa si se f, iar in public se cearta. Lasa vrajeala, ca tu nu esti d'ala sa-ti desenez :D
    • +5 (5 voturi)    
      pai... (Marţi, 19 mai 2015, 13:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... devalizarea unei banci, cu complicitatea politicului si a presei, nu e "crima organizata"?
      • +1 (1 vot)    
        o fi (Marţi, 19 mai 2015, 20:42)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Creditele au fost date acum 8 ani. De când se ocupă DIICOT de ele?.
  • +5 (5 voturi)    
    Prin 2007-2008 era HAOS in BRD !!! (Marţi, 19 mai 2015, 12:26)

    andreesanu [anonim]

    Aveam depozite in BRD ca orce roman care se gandeste si la zile negre !,erau bani munciti.
    Nu imprumutasem nici un leu din BRD si ma trezesc cu o somatie de la banca si cu amenintarea ca ma baga pe lista neagra !!! .
    Am fost la filiala la care aveam depozitele si am luat extrasul de cont in care nu apareau nici un fel de probleme,am aratat apoi somatia bancii la seful filialei.
    Dupa 2 zile sunt sunat la serviciu si se reiau amenintarile,dupa o saptamana de parlamentari aflu ca firma la care eram salariat ne-a facut niste carduri pentru salariu pe care nu le-a alimentat niciodata !!!.
    Nu semnasem cu banca nici un acord pentru acel card ,nu stiam ca exista clauza de comision de administrare card !!!,dupa 3 ani timp in care nu s-a rulat un leu prin card eram somat sa dau BRD 75 $ comision de administrare !!!,practic BRD i-mi bagase
    mana in buzunar !.
    Am platit acei 75 $ si dupa cateva zile s-a reluat circul cu somatia pe aceeasi tema !!!.
    Am mers din nou la banca am aratat chitanta cu care platisem golania BRD lui de 75$ si pentru ca nu am suportat bataia de joc am transferat toate conturile de la BRD la BCR si B Transilvania.
    Ca altii i-au tras tunuri BRD nu ma deranjeaza ,erau tunuri cu bataie lunga ,erau tunuri pentru persoane acoperite,erau tunuri politice ca si cele care au distrus B Agricola, Bancorex ,B Religiilor etc .
    • +2 (2 voturi)    
      .... confirm .... (Marţi, 19 mai 2015, 16:52)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      BRD o banca plina de ifose, cu servicii proaste si scumpe.
  • +2 (6 voturi)    
    multumesc (Marţi, 19 mai 2015, 12:51)

    Ion TRUICA [anonim]

    Impreuna cu fratele meu si sora Vetutza multumim tuturor pentru atentia acordata cazului fratelui nostru.

    Ne pare rau ca va crapa buza dar nu o sa restituim nici un cent.

    Pupaturi la toti de pe puntea yahtului leganat de valuri.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu zic sa te bucuri... (Marţi, 19 mai 2015, 17:11)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Ion TRUICA

      ... cat mai tine.

      Acum, ca tu crezi ca va tine tot restul vietii tale iar eu ca va tine maxim 2-3 ani... Sunt deja amanunte....

      Baga mare! Ca peste ceva timp altii ti-o vor baga. Tot mare!
      • 0 (0 voturi)    
        bag, bag, bag, mareeeee (Miercuri, 20 mai 2015, 10:47)

        Ion TRUICA [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        ca vorba aia "pe mare sunt"

        Ti-am urmat sfatul in totalitate: am mai bagat niste sampanie la rece, am mai bagat niste actiuni de la Apple in contul familiei cu ceva maruntis de prin conturi, ca vaz ca se impute si sa nu ne prinda cu cash la sechestru si am mai bagat carburant in rezervoare.

        Da, era sa uit, tocmai ne-au livrat cu helicopterul o lada de 50kg icre negre de cea mai buna calitate.

        Si - surpriza - Remus are o noua gagica cantareatza care, pentru o "donatie" modesta pentru capacitatile osa vina sa ne cante pe yaht si poate si ceva muzica la "flaut", numai pt el.
  • 0 (0 voturi)    
    "Don Juan" de Romania! (Miercuri, 20 mai 2015, 13:22)

    EllenaS [utilizator]

    Remus Truica n-are nicio apasare! Uitati-va la el cat de linistit este! Cu conturile externe burdusite si cu averi in afara tarii acoperitoare pentru vreo doua-trei generatii, de-aia nu mai poate el ca are sechestru pe averea din tara! Si cativa ani de puscarie ii va face cu ranjetul pe buze! Halal tara, halal justitie!
  • 0 (0 voturi)    
    Securitatea,si derbedeii din politica au tepuit (Miercuri, 20 mai 2015, 15:40)

    andeesanu [anonim]

    Din 91-92 a inceput devalizarea bancilor ,si imprumuturi aranjate de securitate si derbedeii ajunsi in prima linie politica.
    Vezi Bancorex ,B Agricola,B religiilor.
    Imprumuturi in banci de milioane luate de securisti ,de protipendada lui Iliescu si Magureanu,de cei din politie si depuse ca si depozite in alte banci cu dobinzi de pina 100%,asa unii au facut averi,altii au uitat sa mai restituie imprumutul si l-au trimis in paradisuri fiscale.
    BNR a intors capul si si-a astupat urechile la toate aceste tilharii.