Peste 200 de politisti au facut perchezitii in Capitala si sapte judete. A fost vizata asociatia care organiza Concursul Arhimede, car ar fi prejudiciat bugetul de stat cu 1,4 mil. lei

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2015, 8:29 Actualitate | Esenţial

210 politisti din cadrul Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bucuresti, efectueaza marti dimineata. 80 de perchezitii in municipiul Bucuresti si in judetele Arges, Ilfov, Constanta, Giurgiu, Maramures, Sibiu si Buzau, intr-un dosar penal avand ca obiect savarsirea infractiunilor de evaziune fiscala, spalare de bani, delapidare si conflict de interese, informeaza Politia Romana.

UPDATE 13.25 Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bucuresti, rezulta presupunerea rezonabila ca banuitii au organizat concursuri scolare, si-au insusit fondurile colectate din taxele de participare, nu au retinut si varsat la bugetul de stat impozitele cu retinere la sursa si au inregistrat in contabilitatea fundatiilor cheltuieli fictive. 

In fapt s-a retinut ca persoanele vizate, printre care si reprezentantii unei asociatii care se ocupa cu organizarea de cursuri si concursuri scolare, ar fi inregistrat in contabilitate in mod nereal, sume de bani reprezentand 'taxe cursuri' si 'taxe concurs' in valoare de aproximativ 10.769.000 lei, ca fiind 'taxe de sponsorizare' si 'cotizatii membru', atribuindu-le in aparenta un caracter legal, spun procurorii.

Prejudiciul creat bugetului de stat pentru perioada 2010-2014, calculat pe baza listelor publicate de asociatie la concursul 'Arhimede', se ridica la valoarea de aproximativ 1. 717. 000 lei.


Peste 30 de perchezitii vizeaza scoli, printre care colegiile nationale "Mihai Viteazul", "Spiru Haret" si "Aurel Vlaicu", Liceul Teoretic "Stefan Odobleja" si Colegiul Tehnic "Constantin Brancusi", au declarat pentru Mediafax surse din Politie.  

Restul perchezitiilor vizeaza fundatii, asociatii si persoane fizice, printre care revista Arhimede, care organizeaza concursuri scolare, si pe redactorul-sef al acesteia Petrus Alexandrescu, au mai spus sursele citate.  

In cauza au fost emise 48 de mandate de aducere pe numele mai multor persoane, ce urmeaza sa fie aduse la sediul Serviciului de Investigare a Criminalitatii Economice - Sector 4, in vederea continuarii cercetarilor.

Activitatile au fost desfasurate beneficiind de sprijinul tehnic de specialitate al Serviciului Roman de Informatii, mai informeaza politistii.












8045 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Tipam ca ne fura guvernantii..cand colo (Marţi, 19 mai 2015, 9:37)

    bigbrother [utilizator]

    Romanul de rand fura in draci, indiferent de natura venitului, nu conteaza ca e vorba de copii, bolnavi, persoane cu handicap, orice doar sa fure.

    Avem o MARE problema cu furtul, cu mentalitatea noastra de a ne "descurca" singuri, de a ciupi cate ceva, de a ne baga mainile cu totul in borcanul cu miere sau mai rau, sa furam borcanul cu totul.

    Nu sunt psiholog sa pot explica aceasta trasatura, dar cu siguranta se aplica tuturor romanilor: toti avem o cunostinta care a facut si a dres, sau pe romaneste "s-a descurcat" si ni se pare normal sa se intample asta, ba chiar il felicitam si il invidiem ca a reusit asta. Nu reusim sa intelegem ca actiunea lui are consecinte in lant, ca furtul este ceva rau, ca "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". O sa tot spun vorba asta, poate ne desteptam la un moment dat si nu ne mai furam singuri caciula crezand ca facem un lucru bun.

    Eu as propune ca pentru furturile din fondurile publice sau bani europeni pedepsele sa fie extrem de dure. Orice inseamna furt din banii tuturor romanilor, ca e vorba de bani pt spitale, scoli, infrastructura etc. sa fie pedepsit incat cine mai indrazneste, sa isi faca testamentul, ca din inchisoare nu mai iese vreodata.
    • +3 (5 voturi)    
      Cine fura ? (Marţi, 19 mai 2015, 10:11)

      carmen balan [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      Si ati ajuns la concluzia ca nu ne fura guvernantii?
      E bine ....
      • +3 (7 voturi)    
        N-am ajuns la concluzia asta (Marţi, 19 mai 2015, 11:04)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui carmen balan

        Spuneam ca tipam ca ne fura aia dar de fapt este "hotul striga hotul".

        Politicianul aflat la putere, seful dintr-o firma, parvenitul care se da rotund cu banii lui, niciunul nu poate face magariile actuale fara sa fie ajutat de trepadusii din birouri, de angajatii care se lasa mituiti pentru a rezolva o "problema", cei care inchid ochii cand langa ei se petrece o magarie, cei care asteapta partea lor din furt si lista poate continua.

        Daca n-ar fi acest sistem, nu s-ar ajunge la furturile de miliarde din ultimii 25 de ani, la imbogatiti peste noapte, sefi de institutii care intorc banii cu lopata, politisti cu vile si conturi grase in banca, guvernanti cu tablouri si aur in seif. De la Nastase la Hrebenciuc si mai departe, toti au fost ajutati sa fure, toti s-au bazat pe cei mici ca sa fure, n-au facut singuri treaba asta.
      • +4 (4 voturi)    
        guvernanții nu fură. (Marţi, 19 mai 2015, 11:30)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui carmen balan

        Ei iau cu acte în regulă, cu legea adaptată necesităților lor....
      • +2 (2 voturi)    
        Cum cine fura? (Marţi, 19 mai 2015, 12:22)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui carmen balan

        Preotii nu platesc taxe pe salarii si pe venituri.
        Profesorii nu platesc nimic din meditatii.
        Taranii nu platesc taxe pe o parte din productia agricola.
        Dpdv fiscal tara arata ca o tara cu 9-10 milioane de locuitori.
        In secolul 16 vizitatorii occidentali notau ca zona asta, Romania este o tara plina de curve si hoti. Noi ne-am crizat ca ne denigrau. PIB-ul nostru spune acelasi lucru! Mitul, cultul "descurcaretului" spune acelasi lucru!
        • +1 (1 vot)    
          ref. "cine fura?" (Marţi, 19 mai 2015, 13:21)

          carmen balan [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Doar n ati inteles ca eu as avea vreun dubiu in legatura cu cei care fura ( cine s unt cei care fura cu acte in regula, sau aproape .... )
          Am totusi o varsta... Cat de rupt de realitate sa fii ( adica eu ), ca sa nu ti dai seama de situatie ?
          Ati inteles gresit ceea ce am postat eu.. daca simtiti nevoia sa mi explicati cine si cat cum, fura - si eu traiesc in Romania!
        • +1 (1 vot)    
          TAXATI EXAGERAT - E nevoie de un Stat Minim (Marţi, 19 mai 2015, 17:29)

          Uciga-lToaca [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Majoritatea incearca sa-si pastreze BANII CASTIGATI CINSTIT.
          Aparatul de stat a devenit PREA MARE pt o tara atat de mica, si gradul de impozitare prea ridicat. Prea multe Directii, Agentii, Servicii ce sug din banul public fara sa faca nimic practic, decat masinarii de strans bani de campanii electorale, sau de a-si asigura controlul asupra populatiei.
          Din 12.000 Lei /an 30% iti dispar din start, 24% iti dispar la fiecare bun cumparat.. Multumeste lui Dzeu daca ai folosit efectiv 6000 lei.
          Iar rezultatul: nu tu autostrazi, nu tu sosele, nu tu scoli, spitale, parcuri... dar vezi lenesi asistati, majoritatea "etnici" care ne si fac de rusine in lumea larga.
          Statul, doar pt ca exista NU TREBUIE SA FIE INDREPTATIT sa-mi diminueze mie veniturile, el trebuie sa ma ajute sa castig mai mult, sa-mi educ odraslele, sa am un trai decent, sa produc bunuri, servicii, valoare, iar ca rasplata pt sprijinul dat de stat sa-i dau un 15%.
          STATUL CAPUSA trebuie sa dispara, si sa fie inlocuit de Statul Minim, Partener, transparent.
          Asa ca mai usor cu propaganda ANAF si alte magarii, cand statul, prin politicieni, legi si institutii nu face NIMIC sa-mi imbunatateasca nivelul de trai, ba din contra, face tot posibilul sa ma ciupeasca pe unde poate.
    • -5 (9 voturi)    
      Vreti totul mocas? (Marţi, 19 mai 2015, 11:42)

      travis [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      Nici n-am citit articolul.E clar ca se fura pe rupte,dar hai sa va spun ceva(nu sint prof,nu lucrez in invatamint,dar cunosc niste profe):deci vreti concursuri scolare.Profii trebuie sa faca subiecte,sa stea linga ghiolbani,sa le corecteze,eventual in alte orase,si toate astea simbata,duminica,pe banii lor!Basca conditiile de corectare de la bac,in sali supraincalzite,ore in sir,moca.Eu le-am spus ca le-as da flit direct,nu ma bag in asa ceva fara macaar mesele,platite,eventual cazarea,diurna plus cevaa care sa justifice pierderea timpului.Vreti moca,parinti,faceti voi ba!!!
      • 0 (4 voturi)    
        evident (Marţi, 19 mai 2015, 13:30)

        ernst [utilizator] i-a raspuns lui travis

        evident, habar n-ai despre ce vorbesti -- nu numai ca nu ai citit lectia [si, in general, nu ai citit].
        nota doi si stai jos.
      • +1 (1 vot)    
        moca ? ghiolbani ? (Miercuri, 20 mai 2015, 0:23)

        math [utilizator] i-a raspuns lui travis

        Deci nimeni nu cere nimic pe gratis, nu citesti comentariul, dar raspunzi cu vehementa proletara ??

        Problema acestor concursuri ca si a meditatiilor este ca cei care le organizeaza/executa castiga putin sau mult sau foarte foarte mult fara sa plateasca nici un impozit. In plus mai si favorizeaza elevii X sau Y care sunt buni cotizanti.

        Daca biserica poate, daca profesorii "poate" noi ceilalti de ce platim impozite ?
    • +1 (5 voturi)    
      Tocmai, vazand ca fura linistiti demnitarii (Marţi, 19 mai 2015, 12:11)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      statului, oameni cu notorietate publica si nu restituie nici dupa ce au fost prinsi, e posibil ca multi dintre cetateni sa caute si sa si gaseasca astfel de solutii.Eu nu am astfel de cunostinte.Si eu stiu multe persoane care aveau probleme materiale dar au plecat de nebuni in lumea larga, sa munceasca ! Si s-au "descurcat"in modul cel mai onorabil cu putinta.Chiar si cei care nu stiau boaba de limba straina ...Ce vreau sa spun e ca tolerarea/apararea coruptilor (de catre guvern,parlament si de lipsa de reactie a cetatenilor) 25 de ani , NASTE MONSTRII, promoveaza o morala inversa, pe langa aceea ca genereaza saracie !
  • -1 (15 voturi)    
    Da! (Marţi, 19 mai 2015, 9:41)

    luiz [anonim]

    ...au iesit la iveala marii evazionisti! Bravo domnilor!... Dar de traficantii de arme, droguri, carne vie(cersetori, prostituate), tutun, alcool, flori, etc. cand va veti atinge ? Mai tarziu, caci "ei este mici, ii lasam sa mai creasca"!
    • +8 (10 voturi)    
      Păguboasă abordare (Marţi, 19 mai 2015, 10:14)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui luiz

      După teoria ta, nu mai reparăm niciun drum județean până nu împânzim țara de autostrăzi, nu mai tratăm gripe de sezon până nu găsim leacul la leucemie, îi lăsăm în plata Domnului pe toți șuții de buzunare până îi prindem pe toți violatorii, etc etc...
      • -3 (7 voturi)    
        pagubos e sa te faci ca faci (Marţi, 19 mai 2015, 11:00)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Dupa teoria ta astupam gaura la buget cu cateva milioane adunate de la niste fundatii cand avem tunuri si evaziune de miliarde de euro la companii mari pe care fiscul se pare ca nu le vede, doar de la voiculescu are de executat cateva sute de milioane care face cat sute de astfel de cazuri si nu se intampla nimic de luni de zile.

        Cand ai ditamai gaura la sac si tu astupi micile gauri doar sa te faci ca nu stai degeaba nu rezolvi nimic infara de circ pentru naivii plini de speranta ca tine.
  • +6 (8 voturi)    
    ?? (Marţi, 19 mai 2015, 10:07)

    tirolez [utilizator]

    Probabil ca n-au platit taxele, dar toti interlopii aia si toti taietorii de paduri sunt OK, nu? Ii vom vedea si pe ei vreodata pe acolo? Poate cand vom merge toti la plaja sub un palmier pe unde erau padurile inainte.
  • +8 (8 voturi)    
    pana si Arhimede fura (Marţi, 19 mai 2015, 10:10)

    darkdragon [utilizator]

    si nu orice suma, ci una matematica: PI milioane :)

    ma intreb cat de "reali" sunt cei 3.14 mil. sau a fost aruncata la misto sa vada daca se sesizeaza careva :)
    • +1 (3 voturi)    
      Cat e exact, va stabili expertiza contabila (Marţi, 19 mai 2015, 11:03)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui darkdragon

      dar si daca e 1000 euro tot evaziune se numeste ! Pilitistii fac initial o evaluare.Cand trimit in judecata suma poate fi mai mare sau mai mai mica .In instanta se stabileste exact. Revoltator e ca vedem iar, cam cum arata invatamantul ...Daca mai era nevoie !
  • -1 (3 voturi)    
    evaziune si pierdere de vreme (Marţi, 19 mai 2015, 11:33)

    Dedalus [utilizator]

    Aici lucrurile sunt mult mai grave.

    Nu e vorba numai de evaziune fiscal. Asta ar mai fi de inteles (nu de acceptat, dar de inteles...).

    Copiii insa (si parntii lor implicit) au fost convinsi (cititi fortati) sa participe la concursuri scolare la greu, , mancandu-le copilaria degeaba, de dragul unor castiguri facile si a unor comisioane.

    Totul insa sub ochii inchisi ai ministerului de resort. Si cu complicitatea vinovata a parntilor (vina morala dar tot vina) de a-si fi batut joc de timpul copililor.

    Cei mai multi parinti nu s-au pus macar intrebarea de ce s-a renuntat la notare si concursuri la scolarii mici.

    Asa ca fara complicitatea parintilor aceasta mizerie nu s-ar fi extins. Evaziune fiscala?! Poate. Dar nici o condamnare nu va aduce inapoi timpul copiilor.
    • 0 (2 voturi)    
      arhimede (Marţi, 19 mai 2015, 12:51)

      diana [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      stiti despre ce e vorba sau vorbiti din auzite? copilul meu a mers la aceste cursuri, I s-a dat bon fiscal de fiecare data si a intrat la CNITV fara alta pregatire. Mai informati-va inainte sa scrieti ceva care e doar partial sau deloc adevarat!!!!! Aceste cursuri erau o alternativa pt jecmaneala unor profesori care fac meditatii nestingeriti si evaziune la greu! Se pare insa ca ne vor copiii cit mai prosti ca pe viitor loazele lor sa aiba ce manipula!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Evaziune, evaziune, că n-a dat dreptul la fisc (Marţi, 19 mai 2015, 11:35)

    IancuJianu [utilizator]

    Dar care-i rostul ”concursurilor” școlare prin prisma învățămîntului, că mi se pare o mică escrocherie pe aici...
    • +1 (1 vot)    
      Rostul concursurilor (Marţi, 19 mai 2015, 13:28)

      travis [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

      ..este sa vada care este mai bun.Sa se intreaca cu altii,ca sa vada pe ce pozitie este.Nu este obligatoriu sa te duci!!!
      Poti sa stai in zeama ta,cum stau la tara,sa fii semiretardos,sa votezi psd ptr doi mici,sa iei alocatii ptr copiii facuti pe banda,sa apari pe la tembeliziuni cerind pomana,pe scurt,sa fii ROMAN!
      Totul costa.Cine vrea mocas,sa faca el!
      • +1 (1 vot)    
        concurs (Marţi, 19 mai 2015, 14:05)

        diana [anonim] i-a raspuns lui travis

        exact!! se pregateste generatia (culmea! cu acordul parintilor) numai buna de manipulat de copiii lui ponta, nepotii lui base, nepotii securistilor...sa fim fericiti!
  • -1 (1 vot)    
    pregatire Arhimede (Miercuri, 20 mai 2015, 0:48)

    XXX [anonim]

    Copilul meu merge nu doar la concursul Arhimede ci si la orele lor de pregatire. Costul orei se achita la sfarsitul fiecarei lectii si de fiecare data primeste bon .
    Costul orei este mult sub ora de meditatie particulara, iar nivelul de pregatire este foarte ridicat.
    Sunt foarte multumita si as fi foarte dezamagita sa dispara si aceste cursuri...probabil ca isi doresc sa ramana doar meditatiile particulare si apoi sa se puna pe profesori...sa declare banii de buzunar :-(
    Sa descinda un pic si pe la biserici. !
  • 0 (0 voturi)    
    somnul ratiunii... (Miercuri, 20 mai 2015, 15:10)

    un roman rusinat [anonim]

    Au descoprit marii evazionisti: o mana de profesori - specimene pe cale de disparitie, dedicati formarii copiilor cu potential intelectual, pentru care invatamantul de stat nu face nimic. Halal sa ne fie, aferim! In loc sa-i sustina, sa-i incurajeze si sa-i consilieze pentru intrarea in legalitate (in caz ca nu sunt), ii au pe sus cu mascatii ca pe niste adevarati teroristi si atrag oprobriul public asupra lor, prin maniera dezgustatoare in care prezinta "cazul" in mass-media. Le terorizeaza viitorul, e drept: ne lumineaza copiii!
    P.S.: copilul meu a primit bonuri fiscale atat pentru cursuri, cat si pentru concursuri. Despre ce vorbim?!..
    Ati calculat prejudiciul conform listelor de participare la concursul "Arhimede" din ultimii ani, postate pe site-ul asociatiei?! Aloooo! ... I-ati calculat participanti la toate cursurile Arhimede desfasurate spatamanal (matematica, informatica, romana, engleza si germana) din Bucuresti (singura localitate unde se tin aceste cursuri) si pe cei din provincie (Suceava, Botosani etc.), sper, dar si pe cei din Republica Moldova, Serbia, Spania, ca tot apar ca participanti la concurs, nu-i asa?! Bravos, natiune, halal sa ne fie!
  • +1 (1 vot)    
    Fundatia Arhimede (Miercuri, 20 mai 2015, 21:59)

    C [anonim]

    Nu am crezut vreodata ca acest proiect creat din dragoste pentru copiii care sint atrasi de matematica poate fi tarat in noroi. Hotnews, inainte de a scrie articolul ar fi trebuit sa cantariti bine ce spuneti. Sper sa apara si dreptul la replica, si sper ca cei care doresc sfarsitul acestei initiative sa fie facuti publici. Nu aparea SRI din senin peste un proiect care ajuta copiii talentati la matematica, chiar asa, din senin. Profesorii implicati in educatia pe care scoala nu o poate asigura luau 2-3 lei de elev participant. Ii stiu pe cativa, sint demni de stima noastra, nu de bataia de joc.
  • 0 (0 voturi)    
    Ati platit degeaba si tot mai vrem! (Vineri, 22 mai 2015, 22:41)

    adrian [anonim]

    Nu stiu daca Arhimede a platit sau nu impozit la stat. Daca da, i-a facut o mare favoare, de vreme ce platitor de impozite fiind, am un invatamant de o calitate ce ma obliga sa merg in privat ca sa invete copiii ceva. E paradoxal cum ne plangem ca statisticile dau jumatate dintre adolescenti incapabili sa inteleaga textele pe care le citesc cu greu, dar inchidem institutii pe care parintii la platesc direct, pentru ca nu au sponsorizat pe mai departe un sistem in agonie. MEN se lauda cu cei trei - patru elevi romani de frunte de la ICHB, pentru un premiu international, uitand sa spuna ca aceea e o scoala privata pentru care nu are niciun merit.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotie la drumul mare (Luni, 15 iunie 2015, 10:42)

    Ce chestie [anonim]

    E uimitor cum unii vor sa astupe cu mainile goale o groapa in care s-au scurs atat de multi bani. Vorbim de banii nedeclarati,de bani furati cu buna stiinta, domnilor. Acest Alexandrescu Petrus a bagat mana pana la cot in butoiul cu miere si o sa plateasca pentru asta. Cu cat sunt prinsi mai multi evazionisti cu atat mai bine. Si, da,e adevarat ca se faceau acolo cursuri bune,dar ce are a face asta cu furtul acestui delapidator? Sa nu amestecam lucrurile si o sa fie bine.