Daniel Morar la Chisinau: Presedintele Basescu a avut inspiratia sa numeasca in functia de ministru al Justitiei o persoana care nu era din sfera politica, Monica Macovei. Acea persoana a avut inspiratia sa numeasca sefi ai institutiilor anti-coruptie fara legatura cu mediul politic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2015, 11:03 Actualitate | Esenţial

Daniel Morar
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Daniel Morar, fost procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie si actual judecator al Curtii Constitutionale, s-a aflat in weekend la Chisinau, unde a vorbit, la TEDxChisinau, despre combaterea coruptiei la nivel inalt si despre experienta Romaniei. In cadrul speech-ului, Daniel Morar a explicat cum a reformat DNA pentru a fi eficienta in Romania, el povestind ca a cerut ministrului Justitiei si sefului statului de atunci, Traian Basescu, sa modifice legislatia astfel incat DNA sa aiba ca atributii doar lupta cu marea coruptie, iar atributiile in ceea ce priveste mica coruptie sa fie exercitate de alte institutii, lucru care s-a si intamplat.

Intrebat daca ar fi bine ca Moldova sa preia modelul Romaniei, Morar a raspuns: "Ar functiona daca ati prelua experienta noastra. Pana la urma combaterea coruptiei revine sistemului judiciar. Daca sistemul judiciar nu face decat sa blameze lipsa unei vointe politice, lucrurile nu sunt oneste in totalitate. Atata timp cat aveti procurori si judecatori, precum si politie, pot sa faca lucrul acesta pentru ca au abilitatea legala si constitutionala. A da vina pe politicieni in intregime, nu e o optiune. Politicienii, totusi au un mare rol. Trebuie sa construiasca si sa adopte legi care sa permita judiciarului sa performeze. La fel, ar trebui sa aduca oameni competenti in domeniu, cu CV, cu background care ii recomanda pentru aceasta functie. Numai oamenii care nu au legatura cu mediul politic pot sa performeze."

Intr-un interviu acordat Agora.md, Daniel Morar a povestit si cum a ajuns procuror sef al DNA: "Presedintele Basescu a avut inspiratie sa numeasca in functia de ministru al Justitiei o persoana care nu era din sfera politica (n. red. Monica Macovei), iar acea persoana a avut inspiratia sa numeasca sefi ai institutiilor anti-coruptie, la fel, oameni care nu aveau legatura cu mediul politic. Cert este ca acesti doi oameni au facut ce trebuie si au schimbat modalitatea cum se derulau lucrurile pana atunci."

El a marturisit in cadrul interviului si ca a trimis in judecata oameni pe care ii cunostea personal, apropiati, din sistem: "Da, s-a intamplat. Am investigat, am cercetat, am trimis in judecata oameni pe care ii cunosteam. Erau din magistratura. Nu era foarte comod, dar cineva trebuia sa o faca."

"Daca spuneti ca cetatenii sunt sfidati, va trebui ca ei sa se revolte. Daca vor continua sa aleaga politicieni care-i dezamagesc, cred ca va trebui sa-si schimbe radical optiunile. In momentul care aleg pe cineva, pentru ca daca duci o lupta anti-coruptie ai nevoie de o vointa politica consecventa si continua, trebuie sa stii cine sunt cei care se prezinta in fata ta la urne. Daca nu corespund cerintelor, da-le votul de blam. Fara a trece prin clasa politica nu ai cum sa ajungi la institutii judiciare performante. Da, populatia trebuie sa curete clasa politica, atunci cand merge la vot. Problema este ca nu ai de ales intotdeauna intre bine si rau", a mai afirmat Daniel Morar.

"Ar trebui sa puneti in fruntea institutiilor nu doar oameni care vor, dar si oameni care pot. Nu ai cum sa rezisti intr-o asemenea pozitie daca nu ai abilitatile necesare sa o faci. Lucrul acesta trebuie bine asimilat. Apoi, aveti nevoie de timp. Stiu ca nimeni nu are rabdare, dar in Romania a durat aproape 10 ani. Totul a inceput in anul 2005. Ceea ce preconizau unii, ca lucrurile se aprind greu si se sting usor, nu s-a intamplat", a mai spus Daniel Morar.

"Lupta cu coruptia in Romania a fost castigata. Daca s-a putut in Romania, se poate face si in alta parte, inclusiv in Republica Moldova. Cu o singura conditie: Razboiul sa fie dus",
a incheiat Daniel Morar.

Fostul procuror sef al DNA a fost aplaudat zeci de secunde la finalul discursului de la TEDxChisinau.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4009 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    pe val impotriva coruptiei (Luni, 18 mai 2015, 11:13)

    de-departe-vin [utilizator]

    nu am invins complet coruptia, dar sunt convinsa ca suntem pe val. nici un corupt, oricat de mare si de periculs ar fi, nu mai poate schimba directia. oameni puternici si inteligenti au invatat cum sa duca lupta asta. iar acum ii invata si pe altii. sunt fericita ca am ajuns sa traiesc ziua.
  • -12 (22 voturi)    
    mare dreptate are Morar (Luni, 18 mai 2015, 11:13)

    Gustav555 [utilizator]

    Asa-i, Basescu nu avea nevoie de numiri politice ci de slugi preasupuse.
    • -2 (16 voturi)    
      Totusi Morar n-a vorbit de inspiratia... (Luni, 18 mai 2015, 12:17)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      ...poporului roman: aceea de a-l alege pe Basescu presedinte...Pai, nu?...

      Dar, din cate ne-a zis Base acu' vreo doua luni, Morar a fost ales de insusi..El-Base dintr-o lista...Sa nu fi stiut asta Morar?...mai ales ca a dispus o noua expertiza in Flota, cand era suficient sa retrimita in instanta dosarul care avea deja doua...deh: Inspiratia!...
      • -1 (1 vot)    
        Selectia (Luni, 18 mai 2015, 18:17)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Daniel Morar a fost aprobat de Basescu, dar selectia si criteriile de selectie au fost impuse de Monica Macovei.

        Printre multe altele, unul dintre criterii a fost cel psihologic. Monica l-a ales pe Daniel Morar intrucat despre el, psihologii au spus ca nici macar ea, Monica Macovei, nu are nici o sansa sa-i influenteze vreodata deciziile profesionale. Realitatea a confirmat.

        Acest criteriu de selectie este recomandat de Monica Macovei in toate expunerile internationale privind succesul statului de drept in Romania. Numai cu oameni puternici si intransigenti se poate impune independenta justitiei fata de politicieni.
  • +12 (16 voturi)    
    Corifeii (Luni, 18 mai 2015, 11:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Succesul Romaniei impotriva coruptiei se masoara democratic, pas cu pas, cu fiecare condamnare. Mitul smecherului si al pitipoancei pierde teren in fiecare zi. Tara se curata moral cu adevarat, Smecherii pot invoca tot mai putin succesul furtului si imposturii.

    Iar tanara generatie este cea care se curata moral cel mai repede, gratie generozitatii tineresti. Va aduceti aminte cati copii au luat bacalaureatul cand s-a interzis brusc copiatul? Ceva intre 40 si 50%. Asta e EXTRAORDINAR!!! Deci in lumea noastra urata, corupta si nebuna, tinerii inca simt in mod natural ceea ce este sanatos, virtuos, corect si frumos. Asta e numai o mica parte din splendoarea statului de drept.

    Istoria va consemna corifeii statului de drept in Romania si reverberatiile mondiale ale acestui succes cu totul de exceptie, imprevizibil, aproape de necrezut. Merita sa-i amintim pe corifeii statului de drept:

    Traian Basescu
    Monica Macovei
    Daniel Morar
    Laura Codruta Kovesi,
    la care se adauga bineinteles multi intelectuali, magistrati cinstiti si oameni curati din toate categoriile.

    Cinste lor! Glorie curajului romanesc si virtutilor nationale care n-au fost inghitite nici de cei 40 de ani de communism si nici de milioanele de uslamisti indoctrinati. Hai Romania! Traiasca Romania Mare!
    • -5 (9 voturi)    
      mai (Luni, 18 mai 2015, 13:20)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      basistule! doar atat ai retinut tu ? dar base,ca un vechi cadrist comunisto-securist a promovat si alte tinere talente cu care ne mandrim,cum ar fi:woodrea,monica iacob ridzi,eba,anca boagiu,livache,funeriu.boc,miclea,lazaroiu si multe alte glorii nationale,precum postacii platiti!
      • +4 (8 voturi)    
        A venit nota de plata (Luni, 18 mai 2015, 13:42)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Veti plati pentru toate matrapazlacurile. Nota de plata a venit. Daca e vinovat cu ceva, va plati si Basescu.

        Dar chiar daca e vinovat cu ceva, tot vom recunoaste meritele sale incontestabile. Laudele sunt pentru cele bune, iar pedepsele sunt pentru cele rele. Nu se anuleaza unele cu altele.
        • +1 (1 vot)    
          DA!!!! (Luni, 18 mai 2015, 15:50)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Multumesc.

          Nu pot sa inteleg de ce uneori romanii judeca la gramada. Daca a gresit cimeva cu ceva sa fie pedepsit! Daca a facut ceva bun sa fie laudat pentru cele bune.

          Multumesc inca o data.
  • 0 (12 voturi)    
    Morar, Macovei si Kovesi (Luni, 18 mai 2015, 12:32)

    jackalphonse [utilizator]

    sunt total impartiali cand vorba de basescu. abia dupa abdicare vedem dosare penale si in directia celui ce numeste.
    nu, nu a numit din sfera politicului, ci din sfera de influenta.
  • 0 (2 voturi)    
    razboiul continua... (Luni, 18 mai 2015, 15:53)

    ..13 [utilizator]

    Razboiul NU S_A TERMINAT, din pacate.

    3razboiul trebuie continuat si chiar si atunci cand binele va invinge tot o stare de veghe trebuie sa existe pentru a evita caderea.

    Multumesc celor care au luptat pentru a aduce binele deasupra raului.
  • 0 (0 voturi)    
    it's a long way to Tipperrary (Luni, 18 mai 2015, 22:44)

    EmilianSerbanescu1 [anonim]

    Mai e mult pana departe (sfarsitul razboiului si castigarea lui)
  • +1 (1 vot)    
    Ce spui Frantz ? (Marţi, 19 mai 2015, 13:53)

    OnoseNicusor [anonim]

    De ce minti cu atata nerusinare procurorule ! Cinte avea o gira cat o sura cand slugile basiste de la CCR au invalidat referendumul din 2012? Eu sau colega de breasla macovei cea care trebuie bagata la puscarie dentru minciuna cu cele 2 milioane de voturi furate? Cum poti minti cu atata nesimtire, nu ai constiinta de loc? Cum ai inchis dosarul "flota"? Chiar atat de prosti ne consideri? Retragete din CCR pentru ca esti mai mult decat jalnic in postura de judecator in timp ce tu esti un militian patent. A fi judecator, trebuie sa ai constiinta pentru a impati dreptatea. Nu este si cazul tau.