UPDATE Republica Moldova: Mii de persoane au participat la marsul unirii de la Chisinau

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2015, 15:52 Actualitate | Esenţial

Mars unionist la Chisinau
Foto: Captura Privesc.eu
Peste 25.000 de persoane, potrivit organizatorilor, si 5.000, potrivit politiei, au participat sambata la marsul pentru unirea R. Moldova cu Romania, la 203 ani de la anexarea Basarabiei de catre Rusia, relateaza presa de la Chisinau, citata de Mediafax.

Potrivit PRO TV Chisinau, organizatorii au anuntat ca peste 25.000 de persoane s-au reunit sambata in Piata Marii Adunari Nationale din Chisinau, cu steaguri si pancarte, in timp ce pe o scena improvizata se intoneaza cantece patriotice. In Piata Marii Adunari Nationale a fost adus si un tricolor imens.

In timp ce in fata Guvernului mii de persoane au strigat "Unire", in spatele cladirii Executivului, zeci de politisti sunt pregatiti sa faca fata unor eventuale violente. Deocamdata manifestatiile au loc fara incidente semnificative, anunta organizatorii.

La scurt timp dupa ora 15.00, manifestantii au inceput un mars al carui traseu va trece prin fata ambasadelor Rusiei, Germaniei, Statelor Unite si Romaniei si care se va incheia in Piata Marii Adunari Nationale.

Ajunsi in fata ambasadei Rusiei, manifestantii au scandat "Armata rusa afara!", "Rusine!", "Hotii!", "Good Bye, Rusia, nu uita, Basarabia nu-i a ta!". Ulterior, ei s-au indreptat spre ambasadele Statelor Unite si Romaniei. Politia din Chisinau estimeaza numarul participantilor la 5.000 de persoane, potrivit postul de televiziune Publika.

Evenimentul, organizat de Tinerii Moldovei si Actiunea 2012, se va incheia in jurul orei 19.00. Acesta are loc pe fondul expulzarii liderului Miscarii Actiunea 2012, George Simion.

Simion, a fost expulzat miercuri din Republica Moldova, cu interdictie de intrare in tara pentru cinci ani. Acesta urma sa participe la marsul de sambata.

Platforma Unionista Actiunea 2012 este o coalitie de asociatii nonguvernamentale si grupuri civice care sustin unirea Republicii Moldova cu Romania.

Ministerul de Interne de la Chisinau a explicat ca cetateanul roman George Simion a fost expulzat miercuri de pe teritoriul Republicii Moldova in baza unei legi care permite o astfel de decizie "ca masura asiguratorie" impotriva unui strain care ar putea pune in pericol securitatea nationala.










10502 vizualizari
  • +41 (43 voturi)    
    BRAVO! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:14)

    cinevatus [utilizator]

    Cand un popor este unit, nimeni nu-i poate sta impotriva!
  • +35 (37 voturi)    
    ma doare (Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:28)

    Manes [utilizator]

    sufletul pt ei...sa vrei sa te intorci inapoi in tara ta....si sa nu poti...
  • +41 (43 voturi)    
    impresionant (Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:42)

    nikita11 [utilizator]

    e prima data cand vad la moldoveni o dorinta de unire pe fata. daca asta doresc, ii sustin din inima.
    • -3 (15 voturi)    
      2018 (Sâmbătă, 16 mai 2015, 18:04)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui nikita11

      In 2018 se va incerca unirea cu orice riscuri. In urma conflictului armat probabil vom avea moldova alaturi de noi insa fara transnistria.
      • +9 (11 voturi)    
        Romani! Cine ne sunt dusmanii, inainte de rusi? (Sâmbătă, 16 mai 2015, 19:01)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Sunt politicienii!

        Mult prea corupti ca sa le pese de orice altceva decat de imbogatirea lor!
        Mult prea lasi ca sa riste ceva pentru patrie!
        Mult prea josnici ca sa inteleaga dragostea de tara!

        Asa ca inainte de unirea in 2018 (scenariu foarte improbabil in primul rand din cauza liderilor lipsiti de curaj), si pana la conflicte armate, romanii trebuie sa se elibereze de aceste mizerii umane.

        Cat hotii ne vor conduce, viitorul nostru ca popor, ramane furat sau decis de altii. Asa cum este in prezent.
    • -1 (1 vot)    
      dorinta si mai mare a fost in 1990 (Luni, 18 mai 2015, 10:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Voi erati mici pe atunci, dar eu imi amintesc clar: a fost marsul prieteniei, podul de flori de peste Prut, noi toti credeam ca ne unim cu Moldova in max 1 an.
      Din pacate au aparut doi ,,mari'' presedinti de tara : Mircea Snegur si Ion Iliescu. Acesti tradatori nu au vrut Unirea (unul pt ca isi pierdea functia de presedinte al repulicii Moldova, celalalt pt ca nu vroia sa deranjeze URSS).
      Asa s-a ajuns ca nici azi nu suntem uniti....si nici nu cred ca ne mai unim in umatorii 100 ani. Momentul prielnic a trecut.
      • 0 (2 voturi)    
        Istoria se repeta (Luni, 18 mai 2015, 11:03)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Si se repeta chiar acum.
        Daca nu profitam de oportunitati, suntem orbi.
  • +11 (17 voturi)    
    dar.. (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:03)

    IO [anonim]

    Romania sa atace la HAGA...ca si cu insula Serpilor....trtataul Ribentrop-Molotov..sa se declare nul si sa reia pamntul si poporul!
  • +16 (20 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:16)

    vlad [anonim]

    mi se face "pielea de gaina"
    e tare fain. Dar la noi in RO este ceva organizat?
    • +1 (3 voturi)    
      Evident (Luni, 18 mai 2015, 9:53)

      Unionistul [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Actiunea 2012 a facut posibila o astfel de miscare. Cand toata lumea credea ca spiritul unionist e mort dincolo de Prut, o mana de baieti au inceput o munca... in urma cu 5 ani. La inceput, la marsuri, la Chisinau sau la Bucuresti, ne straduiam sa adunam 100 de oameni... Acum au fost 25.ooo. Ce se vede e munca de zi cu zi a unor oameni deosebiti. Sunt mandru ca ii cunosc personal.
  • +21 (23 voturi)    
    Azi, 16 Mai, zi de doliu! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:50)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Azi, zi de doliu in toata Romania! 16 Mai 1812,ruperea de catre Rusia, a 1/2 din Principatul Moldovei!

    "Prutu'ista ne desparte!
    Prutu'ista n-are moarte?
    Dar ne-om pune noi candva
    Si cu gura l-om saca"!

    Doamne, ajuta pe nevrednicii tai credinciosi sa-si reintregeasca neamul!
  • +9 (13 voturi)    
    Din pacate (Sâmbătă, 16 mai 2015, 18:23)

    andreitr [utilizator]

    pentru putin ce vor moldovenii n-are valoare. Ca si celelalte popoare din CSI. Vezi Ucraina...
    • +5 (7 voturi)    
      da' cum puteti (Sâmbătă, 16 mai 2015, 19:51)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      sa spuneti asa neadevar,ca pt gaspadin putin nu are valoare ce vor moldovanii,cand rassia are mereu grije de poporul di la moldova?
      l-a liberat de turci,l-a invatat a grai ruseste,l-a liberat de valahul cotropitor, i-a trimis pe moldovanii cei rai in siberia pi banii rassiei,i-a improspatat tineretul cu floarea tineretului rusesc.
      azi ii face educatie cu mai multe posturi tv de la rassia,si il apara de imperialismul american
      sigur majoritatea poporului de la moldova,adica comunistii,cei din transnistria si comrat vor la rassia,doar cativa din chisinau vor altceva,dar is putini . slava rassia !
      ps: un popor mintit de o propaganda ticaloasa antiromaneasca (ati auzit de demonstratia ''pasnica'' de la tatar bunar din sept 1924,pe care burjuii romani au bombardat-o??),o parte buna din populatie lucreaza in rusia,f putini in occident.
      poporul din sate habar nu are de romania,dupa 2 generatii de deportari si prapaganda savietica.
  • +9 (9 voturi)    
    Imi place... (Sâmbătă, 16 mai 2015, 20:13)

    martianu [anonim]

    Imi place stilul asta de jurnalism "25.000 potrivit organizatorilor si 5.000 potrivit politiei".
    Permite omului de rand sa-si formeze propriile opinii si asta e un lucru bun.
    • +5 (7 voturi)    
      miting (Sâmbătă, 16 mai 2015, 22:45)

      eu.prezent [anonim] i-a raspuns lui martianu

      nu sunt sigura daca au fost 25 de mii,insa la maratonul din chisinau au fost mai mult de 15 mii de oameni,astazi la miting au iesit mai multi decat au fost prezenti la maraton,deci ....date statistice de la politie ? nu ma fa sa rad? ei saracii nu pot bine numara pina la zece...doar daca banii :D
  • -12 (14 voturi)    
    Neuronii in miscare (Sâmbătă, 16 mai 2015, 22:03)

    CaiVerziPePereti [anonim]

    Asta ne-ar mai trebui, unirea. Nu-i de ajuns ca Romania e atat de saraca incat si aerul il respiram pe datorie? Acum vor unii bezmetici unire cu o tara si mai saraca? Stiu ca va gadila egourile nationalismul asta vulgar, dar nu va ganditi la dezastrul economic care ne asteapta?
    Nu va ganditi ca in cazul unui conflict militar tara noastra pica in 48 de ore?
    Singura unire care e posibila, este cea in cadrul UE si nici asta nu e benefica noua sau Europei.
    Deci fara unire, fiecare tara trebuie sa-si vada de treaba ei si sa nu puna botul la urletele celor care nu gandesc inainte de a scoate ceva pe gura.
    Ganditi inainte sa comentati, ca va faceti de ras.
    • +5 (7 voturi)    
      romania nu este saraca (Sâmbătă, 16 mai 2015, 23:20)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui CaiVerziPePereti

      romanii sunt saraci. e o diferenta pe care nu o sesizati,dar esentiala.
      sa se confiste averile facute prin jaf,sa se ia de la transnationale redeventa la nivel european si vorbim altfel
      si da,un conflict cu rusia este peste puterile noastre
      iar pt rusia un conflict cu sua este cam prea mult.
      incercati sa vedeti lucrurile in context global
      • -1 (3 voturi)    
        Comunism 2.0 (Duminică, 17 mai 2015, 16:52)

        CaiVerziPePereti [anonim] i-a raspuns lui kripton

        Adica un fel de comunism, dar vopsit in culorile unui capitalism just. Mai degraba un capitalism utopic.
        Nu, Romania este saraca. Tara asta e secata de resurse, importurile o demonstreaza. In ultimii 150 de ani nu stiu daca se gasesc 10 in total in care aceasta tara sa fi fost administrata corespunzator. Pentru cei care cred despre Romani ca e buricul Pamantului, totul e posibil.
        SUA nu dau doi bani pe Romania. America se inconjoara cu scuturi, iar romanii babalai stau si aplauda crezand ca o s-o duca mai bine daca yankeii isi scuipa flegmele pe-aici.
        Am vazut toti ce "raspuns ferm" a avut America in ceea ce priveste ocuparea Crimeei.
        Prea multi traiti cu impresia ca orice e posbil, ca americanii sunt eroii ce salveaza situatia.
        Moldova va ramane Moldova. Oricat de de mult ti-ar rabufni egoul nationalist, realitatea iti trage una dupa ceafa. E ciudat ca cei care-si doresc unirea nu gandesc mai departe: ce se intampla dupa asta, cine plateste, cum se starpeste coruptia de peste Prut, ce se intampla cu Transnistria etc.
        In caz de conflict armat, romanii vor fi carne de tun. Sa-i vad atunci pe unionisti cum se duc la razboi in taburi cu blindaj la fel de gros ca al unei Dacii 1310. Sa-i vad cum se urca in avioane cumparate la mana a 3-a si cum trag cu AK-47 imprumutate de la talibani.
        Am vazut ce s-a intamplat in acesti zeci de ani de comunism, ne-ajunge.
        Pacat ca unii nu vor sa mai si gandesca inainte de a deschide gura.
        In contezt global, o unire este o eroare uriasa pentru care vor plati toti romanii. E curios cum niciun unionist nu vine sa enumere avantajele.
        "Patriotismul este virtutea pacatosului."
        • 0 (2 voturi)    
          E clar (Duminică, 17 mai 2015, 19:14)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui CaiVerziPePereti

          Esti spalat pe creier de bolsevici cu acel"mai bine rosu decat mort."
    • 0 (2 voturi)    
      De ce nu iti respecti propriile indicatii? (Duminică, 17 mai 2015, 15:08)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui CaiVerziPePereti

      Gandeste-te inainte sa comentezi pentru ca te faci de ras. Asata in cazul in care esti roman. Daca esti trompeta putinista e normal sa comentezi asa. Bine ca nu spui ca cei care demonstreaza sunt "fashisti". Pe de alta parte nu cred ca te-a imputernicit cineva sa vorbsti in numele Europei. Asa ca revin la ceea ce am scris intai. Gandeste mai mult ca te faci de ras.
      • -1 (3 voturi)    
        Unde-s argumentele? (Duminică, 17 mai 2015, 21:48)

        CaiVerziPePereti [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Si tu de ce nu gandesti inainte sa comentezi? E plina lumea de latrai ca tine, dar cand vine vorba de argumente se fac ca ploua. De ce nu dezbati pe marginea subiectului? Presupun sa e mai usor sa o dai in ad hominem, nu?
        Evident, vechea scuza si vechile motive penibile pe sistemul "daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra."
        Daca nu vrei unire, esti rus. De parca numai rusii nu vor. Intreaba orice om normal care are habar de economie elementara si e la curent cu situatiile politice si sociale din ambele tari.
        Logica asta melteneasca de tipul "nu tii cu Steaua, atunci tii cu Dinamo" arata ca inca suntem in urma cu multe si incapabili sa privim obiectiv realitatea.
        N-am vorbit in numele Europei, dar daca ai fi depus un minim efort si te-ai fi informat in legatura cu pozitia Europei fata de o unire clasica, poate tu nu ai mai fi comentat.
        Stiu, adevaul doare, ustura. E pacat ca singurul tau argument este..."trompeta putinista". Inca un motiv pentru care n-avem nevoie de unire: educatia unor romani nu este completa.
        Sunt roman, un roman realist si obiectiv. Un roman care nu mai crede in faule si fantezii. Un roman care nu vrea sa plateasca pentru greselile altora din trecut sau pentru idiotenia unora care inca traiesc in lumea basmelor.
        Norma ca nu-s fascisti, de ce ar fi? Acolo e un grup deziluzionat. Acolo nu mai exista ratiune, ci un patriotism ranced si puturos.
        Vrei unire? Du-te in Moldova si traieste acolo juma' de an, sa vezi cum e. Cam asa ar trai romanii zeci de ani dupa o unire. Se supara Putin? Nu-i nimic, sunt sigur ca vei fi primul in front. Acum nici nu mai auzi glontul, atat de repede trag armele moderne. Din nou, nu-i nimic, a ta arma AK-47 sigur va face fata.
        Uitat-te sa vezi cati moldoveni vor unirea si cati romani vor. Dragoste cu forta nu se poate.
        Si unde-s argumentele unirii? Numai greieri in comentarii...
  • 0 (6 voturi)    
    mda... (Duminică, 17 mai 2015, 11:15)

    liviu_ [utilizator]

    poate sunt pesimist dar... cred ca moldova o sa ajunga la rusi...
    orice ar vrea poporul, când guvernul e in totalitate impotriva lui ai 2 posibilitati: revolutie sau taci si inghiti.
    sper sa ma insel!
  • +2 (2 voturi)    
    zxzxzxzxzx (Duminică, 17 mai 2015, 18:35)

    solar [utilizator]

    Noi ce facem acum? (Sâmbătă, 16 mai 2015, 13:57)
    În cadrul articolului Klaus Iohannis: Romania acorda o atentie speciala relatiei cu Sfantul Scaun
    In loc de alte comentarii... (Vineri, 15 mai 2015, 23:56)
    Fireste ca e foarte importanta relatia TARII cu Sfantul Scaun de la Vatican.
    Dar tot atat de importanta e si relatia TARII MELE cu BASARABIA.
    NICI MARELE EPISCOP MARTIR AL BISERICII ROMANE UNITE CU ROMA NU A CONTESTAT NICIODATA ACEST FAPT.NICIODATA . DIMPOTRIVA !
    Iata un sfasietor strigat de disperare venit din acele pamanturi sfartecate din Romania pentru ale caror idealuri a luptat viata lui intreaga sacrificandu-si viata pentru ele.

    ” Românie, draga mea, ce faci, ne abandonezi pe mâna acestor criminali? Ei deja au început să te sfideze şi pe tine. Oare când vei deschide ochii?
    Vineri, 15 Mai 2015 Chișinău, România de Est (Basarabia)/Romanian Global News
    Email Imprimare PDF ”
    Va invit domnule TAPALAGA, domnilor din redactia Hot News, sa meditati dimpreuna cu noi, miile de postaci anonimi la aceste dure realitati pe care refuzam prosteste sa le vedem.Sau ma veti acuza de nationalism pentru indrazneala ? QUI PRODEST o astfel de bagare a capului in nisip, aceasta abdicare de la normalitatea problemelor romanesti?
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Luni, 18 mai 2015, 10:44)

    Eminescu [anonim]

    impresionat si marcat emotional ....

    haideti ca nu mai e mult. Doamne ajuta!
  • +1 (1 vot)    
    UNIRE (Marţi, 19 mai 2015, 13:57)

    Bogdan1961 [utilizator]

    Natiunile sunt mase amorfe cu interese diferite, politica fiind facuta la varf de catre elite care reusesc sau nu sa mobilizeze masele catre realizarea unui scop comun. Copii astia care au demonstrat pe 16 mai pentru UNIRE, chiar daca sunt doar cateva zeci de mii imi dau sperante, pentru ca sunt patrioti, hotarati si au un scop politic clar definit.
    Diversi indivizi care au scopuri contrare sau sunt pur si simplu defetisti baga la inaintare tot soiul de sitagme de felul: Nu ne lasa Rusia sa facem unirea, aia din Transnistria nu vor unirea, majoritatea moldovenilor nu vor unirea, nu stiu ce procent % ar vota pentru unirea si mai multi ar vota contra, s.a.m.d. Va intreb ce treaba are Rusia si Transnistria cu unirea? Nicio treaba, asta e problema romanilor. In ceea ce priveste asa zisele sondaje, reprezinta doar intentii de vot la un moment dat, iar cei mai multi sunt cei nehotarati si nu cei care voteaza intro parte sau alta. Apropo a facut cineva un sondaj pe aceasta tema (a unirii) inainte de marsul pentru unire si apoi imediat dupa. Sunt absolut convins ca dupa mars intentia de vot s-ar fi schimbat dramatic in favoarea unionistilor.
    In final doar o pilda din istoria Europei, in sec XVI in ceea ce astazi este Olanda, a avut loc o miscare de independenta impotriva celui mai mare imperiu al acelor vremuri, Spania. Dupa zeci de ani de lupte si represiuni groaznice din partea Spaniei, cele sapte provincii nordice din Provinciile Unite (Belgia si Olanda de azi) si-au capatat independenta. Categoria sociala care a catalizat si condus la lupta pe olandezi, a fost noua burghezie (negustori, mestesugari, marinari) protestanta. Stiti cat reprezenta aceasta burgezie protestanta din totalul populatie olandeze? DOAR 5%.
    Asa ca lasati Rusia (care are alte probleme acum), Transnistria (de asemenea cu propriile probleme de supravietuire) si asa zisele sondaje de opinie care sunt facute sa-i demoralizeze pe nehotarati si fricosi. Politica mare se face cu curaj, tupeu si constiinta