Cum se lauda in 2013 Victor Ponta cu o investitie Holzindustrie: Firma austriaca, nominalizata intr-o lista scurta de investitii strategice. PLUS: Cum l-a decorat Ion Iliescu in 2004 pe patronul companiei

de Claudia Pirvoiu, Mihai Ivascu     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2015, 18:18 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Facebook/ Victor Ponta
 documente
Premierul Victor Ponta nu a avut dintotdeauna o relatie tensionata cu Holzindustrie Schweighofer, compania austriaca aflata acum in mijlocul scandalului legat de defrisarile ilegale. Dimpotriva, pe 11 iulie 2013, cu ocazia prezentarii "Programului national de investitii", Ponta s-a laudat cu o investitie realizata de aceasta companie in Covasna. Firma austriaca a fost introdusa pe o lista la capitolul "Mari investitii-companii internationale", alaturi de giganti industriali precum Dacia, Ford, Daimler, Oracle, Bosch, Pirelli, Michelin. Dar si alti membri ai Guvernului Ponta se aflau intr-o relatie buna cu reprezentantii firmei austriece. Ministrul Apararii Mircea Dusa a participat in martie 2013 la o conferinta in Covasna cu ocazia inaugurarii investitiei Holzindustrie, in timp ce presedintele Ion Iliescu l-a decorat in decembrie 2004 - ultima luna a mandatului sau - pe patronul firmei, Gerald Schweighofer.

"La mari investitii am vrut doar sa pomenesc cateva dintre companiile care, in mod oficial si concret, nu la nivel de intentii, la modul foarte direct, isi extind investitiile sau fac investitii greenfield. In acest an, aveti o lista a unora din companiile care deja au concretizat acest lucru. Vreau, insa sa precizez, ca in parcurile industriale, in acest an, se vor face investitii de circa 1,3 miliarde de euro, iar prin politici guvernamentale, in primul rand, prin schemele financiare de stimulare de noi investitii prin ajutor de stat Ministerul Finantelor Publice a aprobat un ajutor de aproape 166 de milioane de euro, care se adauga, sau mai bine zis stimuleaza investitii de circa 429-500 de milioane de euro", spunea Ponta pe 11 iulie 2013, in timp ce prezenta slide-ul cu marile investitii. La investitii de tip "greenfield" de care vorbea Ponta, singura companie nominalizata era Holzindustrie Schweighofer. Investitia consta, de fapt, in construirea unei fabrici mari de cherestea. Vezi aici declaratiile lui Ponta.

Vezi atasat documentul cu marile investitii prezentate de Ponta in iulie 2013.

  • Dusa, la inaugurarea fabricii de cherestea

Compania austriaca prezenta un interes deosebit pentru Guvernul Ponta in acel an, dovada fiind si prezenta lui Dusa la inaugurarea investitiei. Potrivit publicatiei covasnamedia.ro, investitia de 150 de milioane de euro consta in construirea unei fabrici de cherestea in localitatea Reci din judetul Covasna. Proprietarul companiei, Gerald Schweighofer, spunea cu acea ocazie ca fabrica se va intinde pe o suprafata de aproximativ 50 de hectare si va avea o capacitate anuala de debitare de 800.000 de metri cubi. O buna parte din cherestea si din produsele prelucrate in Romania vor fi exportate, printre partenerii importanti ai companiei numarandu-se tarile asiatice, in special Japonia, mai spunea Schweighofer, potrivit covasnamedia.ro. Despre inaugurarea investitiei a scris si publicatia szekelyhon.ro.

Vezi aici si aici poze cu Mircea Dusa, alaturi de reprezentantii Holzindustrie Schweighofer.


  • Decorat de Iliescu

Relatia managerului companiei austriece cu PSD este mai veche de 10 ani. In decembrie 2004, fostul presedinte Ion Iliescu i-a conferit lui Gerald Schweighofer, manager general al companiei Holzindustrie Schweighofer GmbH, Ordinul National pentru Merit in grad de Cavaler. Ordinul a fost conferit "in semn de deosebita apreciere pentru contributiile personale avute la dezvoltarea unor importante domenii de activitate, pentru promovarea relatiilor dintre Republica Austria si Romania", se arata in decretul 1.036 din 2 decembrie 2004 privind conferirea unor ordine, semnat de Ion Iliescu, si publicat in Monitorul Oficial nr 1.191 din 14 decembrie 2004.


Citeste mai multe despre   









8934 vizualizari
  • +33 (37 voturi)    
    Ei !? (Joi, 14 mai 2015, 18:58)

    NicolaeA [utilizator]

    Ce mai spui mincinosule ? Cine sprijina pe cei care rad padurile ? Primaria Sibiu a facut magariile sau PSD-ul, de 12 ani !
    • +20 (24 voturi)    
      Completare ! (Joi, 14 mai 2015, 20:42)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Tocmai am aflat ca a disparut si contractul semnat in 2003 de austrieci cu Nastase si Sarbu (socru) !
      Frumosi politicieni ! Pentru a sterge urmele, fac pierdute documente oficiale ale statului !
      • +6 (8 voturi)    
        ... (Vineri, 15 mai 2015, 8:11)

        uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        Hotnews, de ce nu readuceti un prim plan si disparitia contractului cu Bechtel ala a lui Sova care disparuse....
  • -18 (32 voturi)    
    Chiar ? (Joi, 14 mai 2015, 19:02)

    Gila [anonim]

    Chiar nu va este rusine de propaganda mincinoasa care o duceti ?
    • +21 (29 voturi)    
      Propaganda (Joi, 14 mai 2015, 20:08)

      Gila [anonim] i-a raspuns lui Gila

      Este vorba de propaganda PSD-ului
  • +29 (33 voturi)    
    La Famiglia (Joi, 14 mai 2015, 19:08)

    Trojan.H [utilizator]

    Au venit si americanii iar Ponta tot aici. Mai dureaza???
  • +28 (32 voturi)    
    si plagiator si uituc (Joi, 14 mai 2015, 19:17)

    IancuJianu [utilizator]

    iata cum minciuna are picioare scurte...
  • +24 (28 voturi)    
    Ma miram sa nu fie si (Joi, 14 mai 2015, 19:17)

    andreitr [utilizator]

    KGB-ul bagat in treaba asta. Adica Ion Iliescu.
    • +6 (8 voturi)    
      manipulare kgbistă (Joi, 14 mai 2015, 23:50)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      austriecii nu au plătit șpaga și plăgiuță i-a executat, arabii lui ilici au dat mai multe zeci de milioane și din acest motiv plăgiuță vrea cota de 30% să fure ei 70%.
  • +31 (35 voturi)    
    Ponta va explica la Antena 3 ca el NU a zis.... (Joi, 14 mai 2015, 19:25)

    lili [anonim]

    Deseara il vom vedea pe Ponta la Antena 3 si va nega si ce-a zis si ce-a facut in legatura cu Holzindustrie Schweighofer.
    Asa procedeaza mereu, acest mincinos si populist notoriu!
    Arogant si nesimtit si altceva nu ai ce sa astepti de la el... si-a pus cenusa-n cap vreo 2 luni dupa ce-a pierdut prezidentialele, dar a revenit in forta mai arogant, mai nesimtit..
    La fel a mintit duminica seara la Digi 24, cand Prelipceanu i-a zis ca a afirmat "a plecat de capul lui" la UE, asa cum Ponta se exprimase, doar ca Ponta a sarit ca ars sa-i arate Prelipceanu unde a spus el asa ceva, negand vehement ca ar fi zis asa!
    "C. Prelipceanu i-a amintit premierului că a zis că pleacă de capul lui la Strabourg, însă V Ponta a negat. (Nota redacției: Urmăriți AICI declarația premierului Victor Ponta când afirmă „Când merg eu la Strasbourg sau la Bruxelles, mi se mai întâmplă să merg de capul meu pe acolo, dar toată lumea mă primește bine și mă cunoaște de mult și facem lucruri bune împreună”)

    „N-am zis așa... Vă rog, dacă aveți filmarea să o dați. Am spus că mi se întâmplă să mai plec și la Bruxelles și la Strasbourg, pentru că în urmă exact cu două săptămâni am fost și m-am văzut cu președintele Comisiei Europene și cu președintele Parlamentului European”, a răspuns V Ponta.

    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Politica/Victor+Ponta+despre+vizita+din+tarile+arabe+De+acum+incolo+voi+p

    Ponta si PSDistii lui sunt responsabili, alaturi de toata clasa politica, pentru taierile ilegale din ultimii 25 de ani, dar ca de obicei Ponta arunca pisica moarta la altii!
    Sila!
    Sper ca Johannis sa reuseasca de data asta si de acum incolo de fiecare data sa-l puna la punct, daca are cu ce...oricum, va fi interesant ce va mai spune Ponta, deocamdata nu am vazut nici o reactie dupa afirmatiile de dimineata ale lui Johannis...
    Oricum, coabitarea cu care se lauda Ponta s-a terminat.
  • +17 (19 voturi)    
    restantieri (Joi, 14 mai 2015, 19:40)

    tontu [anonim]

    Baietii astia austrieci or avea restante la plata "cotizatiei"...
  • +9 (15 voturi)    
    Opturile lui Ponta (Joi, 14 mai 2015, 19:43)

    Coller Iosif [anonim]

    Se pare ca in loc de coloana vertebrala el are un sistem de rasucire la 360 grade in orice conditii plus un limbaj veninos. Dar In loc de comentarii in plus mai bine o activitate placuta , acasa, on line si ce poate aduce si castiguri financiare. Deci propunerea este:
    Se ofera cursuri gratuite online de instruire pentru lucru online in system part time sau full time. In baza finalizarii cursurilor se face selectia dezvoltatorilor de proiect. Trimite la email litcl2015@gmail.com textul INFO pentru detalii. Plata castigurilor garantata prin contract legal. Nu e nevoie de experienta ci numai de seriozitate si dorinta de a invata ceva nou si de viitor.
  • +15 (23 voturi)    
    :) (Joi, 14 mai 2015, 20:03)

    I [utilizator]

    ce sa-i faci? prima data votezi, dupa care platesti! sa se spele pe cap cu ei toti votantii USL!
  • +10 (12 voturi)    
    verificati (Joi, 14 mai 2015, 21:28)

    Adrian_. [utilizator]

    cate controale au facut autoritatile la aceasta firma din 2003 pana in 2014 cat a fost sub "protectie politica".

    ce incearca sa faca Ponta sa faca acum pare a santaj mediatic. probabil austriecii au inceput sa "sponsorizeze" PNL-ul in locul vechilor amici de la PSD.
  • +6 (8 voturi)    
    Adevarat. (Joi, 14 mai 2015, 23:08)

    Azra [utilizator]

    Da, firma austriaca este un investitor strategic.Este adevarat.Dar pentru ei nu pentru noi.!
  • +7 (9 voturi)    
    spăgaaaaaariiiiiiii (Joi, 14 mai 2015, 23:47)

    timp tamp [utilizator]

    austriecii nu au plătit șpaga și plăgiuță i-a executat, arabii au dat mai mult și din acest motiv plăgiuță vrea cota de 30% să fure ei mai mult de 70%.
  • +2 (4 voturi)    
    mincinosul tace!! (Vineri, 15 mai 2015, 8:02)

    lili [anonim]

    Sper ca observati ca Ponta NU a iesit aseara nici la B1TV nici la Antena 3 nici la Romania TV sa-si continue acuzatiile si sa-l atace pe Johannis dupa declaratiile de ieri dimineata ale lui Johannis si pe T basescu dupa acuzatiile de ieri ale lui T Basescu!
    Mincinosul si plagiatorul TACE!!!
    Iar azi sper sa-l vedem pe Dragnea cu condamnare si cu directia Rahova pentru vreo 2 ani!!!
    De ce tace Ponta?!
    Cum de nu l-a atacat iar pe Johannis ?!
    Cum de nu a raspuns acuzatiilor dure si REALE ale lui T Basescu?!
    Oare?!
    • +2 (2 voturi)    
      javra își linge rănile... (Vineri, 15 mai 2015, 9:50)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Va sta pitit câteva săptămâni să-și lingă rănile după care ca orice javră de maidan va ieși iar la atac, mai înverșunat, mai turbat mai ales că valetul Dracnea a intrat la brutărie.
  • +2 (4 voturi)    
    padurea Trivale din Pitesti (Vineri, 15 mai 2015, 8:41)

    Robert [anonim]

    Cel mai criminal articol din Codul Silvic este cel care permiote scoaterea definitiva a padurilor din circuitul forestier. Asa a fost decimata padurea Trivale din Pitesti care a fost data de politicieni pe mana rechinilor imobiliari locali. Acestia au defrisat stejarii seculari si au construit cartiere de vile.
    • +1 (1 vot)    
      la pitești cei mai mulți mafioți... (Vineri, 15 mai 2015, 9:46)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Robert

      Piteștiul a pitit deja un preș de cj, un primar, un mare comerciant, mai rămân niște gunoaie: drăghici, deputatul berlusconii și bineînțeles plăgiuță
  • 0 (2 voturi)    
    Da... (Vineri, 15 mai 2015, 8:46)

    Zam [anonim]

    S-a trezit lumea pe cand pleaca austriecii din tara ...
  • +2 (4 voturi)    
    Interes național (Vineri, 15 mai 2015, 9:22)

    anonim [anonim]

    Unde este prevenirea acestor acte de corupție de către serviciile secrete ?
    Ce au făcut ele ?
    Posibil să fi tras semnalul de ”pericol de inundații” sau ”pe aici nu se trece”și au rămas toate fără răspuns.
    Totuși este bine,adevărul va ieși la suprafață iar această
    rușine națională al politrucilor se va cunoaște la următoarea votare.
  • +1 (3 voturi)    
    Haita mafiota (Vineri, 15 mai 2015, 9:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cei care au pus bazele distrugerii padurilor din Români nu sunt altii decât mafiotii din FSN in cârdasie cu udmr. Acum se fac ca ploua. Sa fie toti judecati si aruncati in ocne !