Victor Ponta: Mai stau la guvernare 10-15 ani, cat sa faca Internele si ANAF o baza de date comuna cu amenzi/ In America am luat amenda de radar la viteza. Daca nu o plateam rapid, ma arestau la aeroport

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2015, 14:49 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta a afirmat ca s-a hotarat sa mai stea "inca 10-15 ani" la guvernare, deoarece atat le va lua Ministerului de Interne si Agentiei Nationale de Administrare Fiscala sa realizeze o baza de date comuna cu amenzile rutiere, pentru a putea fi verificata plata acestora, relateaza Mediafax.

Premierul a facut aceste remarci, miercuri, inaintea lansarii Centrului de Inovare in Securitate Cibernetica, eveniment la care accesul presei nu a fost permis. Discutia a fost insa suprinsa si transmisa in direct pe canalul de Youtube al Guvernului.

In acest cadru, Ponta si-a exprimat nemultumirea cu privire la faptul ca nu exista o baza comuna a Politiei si ANAF privind amenzile rutiere.

"M-am hotarat sa mai stau inca 10-15 ani la guvernare. Cam in atata timp le va ajunge celor de la Interne cu cei de la ANAF sa faca o baza comuna cu amenzile de circulatie. Domnule, cum, e posibil in secolul XXI sa nu poti sa intru intr-o baza de date, sa-mi spuna cine a luat amenda? Banuiam ca nu e ceva atat de complicat tehnologic incat sa ai o singura baza de date intre Politie si... Domnule, spune-mi si mie cine a luat amenda, de radar, de ce-o fi, de parcare... Nu se poate, dom'le!", le-a spus premierul participantilor la eveniment, organizat si cu participarea expertilor americani.

El a apreciat totusi ca, daca i-ar cere vicepremierului Gabriel Oprea sa le introduca pe agenda sedintei de guvern, in sapte zile ar putea exista actele normative pentru o astfel de baza de date.

"Nu suntem o tara asa mica, cum e America, suntem mai mare, e mai complicat", a glumit premierul.

Victor Ponta: In America am luat amenda de radar la viteza. Daca nu o plateam rapid, ma arestau la aeroport

Premierul Victor Ponta a mai relatat, inaintea lansarii Centrului de Inovare in Securitate Cibernetica, ca a fost amendat in Statele Unite ale Americii pentru depasirea vitezei si ca, daca nu ar fi platit repede amenda, putea fi arestat.

Centrul de Inovare in Securitate Cibernetica a fost lansat miercuri in prezenta mai multor experti americani, evenimentul fiind transmis live pe canalul Youtube al Guvernului.

Zambind, premierul a intrebat daca este presa in sala si, dupa ce i s-a raspuns ca nu, a continuat in aceeasi nota, relatand mai multor participanti americani cum a fost amendat in SUA.

"Nu e presa? Am luat o amenda in America de radar, ca daca n-o plateam rapid, ma si arestau la aeroport! Da, ma arestau la aeroport", le-a spus premierul.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2356 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    NU vreti ! (Miercuri, 13 mai 2015, 14:59)

    lili [anonim]

    Asta-i raspunsul ca daca ati fi vrut ati fi avut o baza de date comuna!
    Pentru voi, politicienii care ne conduc, e mai bine sa fie CEATA, cat mai multa ceata, sa ne lalaim asa cum dosare si cu pixul in mana iar functionari analfabeti sa ia salariul scriind si pierzand vremea si uite asa timpul trece leafa merge, noi suntem in secolul XXI cu calculatoarele ruginid de nefolosinta indelungata!
    Ipocrizie, Ponta stie bine ca NU vor, d-aia NU avem, e periculos pentru ei sa existe clar evidente informatice in toata administratia publica romaneasca!!
    Sila!
  • +17 (17 voturi)    
    parţial corect (Miercuri, 13 mai 2015, 14:59)

    silviust [utilizator]

    Are parţial dreptate, va sta 10-15 ani, dar nu la guvernare.
  • +10 (10 voturi)    
    Doamne fereste, (Miercuri, 13 mai 2015, 15:02)

    ostrogotul [anonim]

    sa mai stai atata.
  • +13 (13 voturi)    
    Păcat (Miercuri, 13 mai 2015, 15:03)

    Tescovin [utilizator]

    Păcat că și-a plătit amenda repede !
    • +7 (7 voturi)    
      asa ar fi fost daca.. (Miercuri, 13 mai 2015, 16:02)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      era adevarat...dar cu acest escroc mincinos ( ca a fost el prins de radar ) nu trebuie sa crezi ...asta mai mult minte decit respira..in al doilea rind, cind primesti o amenda in usa ai o perioada inainte de a o plati ( poti sa faci si contestatie )...in al treilea rind daca a fost pe cont propriu ca turist , poti sa iesi din tara fara sa o platesti ( daca ai avut o masina inchiriata, eventual agentia de locatie iti trage de pe cartea d credit suma de amenda )...asa ca...
  • +6 (6 voturi)    
    Pe principiul (Miercuri, 13 mai 2015, 15:16)

    AK-47 [utilizator]

    Daca voi nu ma vreti, eu va vreu !!

    Asta-i Monta al nostru.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu se doreste (Miercuri, 13 mai 2015, 15:29)

    un cititor [anonim]

    Domnule Ponta,

    Am aflat de o amenda (circulat fara rovigneta) la mai bine de 4 ani de la fapta;
    Asta dupa ce cei de la drumuri au vandut creanta unei firme de recuperari (executori judecatoresti);

    Surpriza: Statul vrea sa recupereze de la mine 150 RON, iar restul pana la 800 firma privata.
    Sunt 1800.000 de cazuri.

    Oare ghiciti de ce nu se doreste baza comuna cu ANAF???

    In cocluzie: incetati sa pozati in infaptuitorul care doar acum afla de problema; era doar o alta sursa de fonduri de la cei multi.

    Am depus sesizare si la avocatul poporului; evident, raspunsul a fost - sa merg in justitie; 1.800.000 de procese :)
  • +5 (5 voturi)    
    Acest Kim Pont-Un al Romaniei...chiar e glumet ... (Miercuri, 13 mai 2015, 15:29)

    artistul [anonim]

    cei 10-15 ani la "guvernare" vor fi cu executare desigur.
  • +4 (4 voturi)    
    10-15 ani? (Miercuri, 13 mai 2015, 15:57)

    gigi marga [anonim]

    N-am nimic impotriva daca sunt executati cu suspendare (asa cum se pedepseste in Romania)
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 mai 2015, 15:59)

    Sarmis [utilizator]

    pana si un violator are mai mult bun simt si se mai opreste. Ponta e pe pilot automat si nu se lasa pana nu ne baga in primul pom.
  • +5 (5 voturi)    
    ponta (Miercuri, 13 mai 2015, 16:04)

    MihailNica1 [anonim]

    n replică, părintele greco-catolic Chris Terheș din Statele Unite, președintele Coaliției Românilor și Asociației Greco-catolicilor din America, a comentat pe facebook:

    Sunt de 13 ani in SUA si inca nu am auzit ca cineva sa fie arestat la iesirea din SUA daca nu isi plateste "rapid" amenda de viteza, cum a spus Premierul Victor Ponta. In primul rand aici daca esti prins cu peste 30-35 de mile la ora fata de viteza legala (depinde de stat), esti retinut pe loc (adica incatusat cu mainile la spate, bagat in masina de politie si dus la sediu) pentru "reckless driving", indiferent cine ai fi. In al doilea rand, daca primesti o amenda si esti lasat, amenda iti ajunge acasa dupa cateva saptamani, dupa ce e prelucrata de tribunalul de pe raza jurisdictiei unde ai primit amenda. Pana nu iti vine citatia acasa, care iti da termen de plata, nu ai ce plati. Daca nu platesti amenda la timp ti se dau noi termene dar ti se acumuleaza penalizari, si abia in ultima instanta te aresteaza pentru neplata lor. Trei, cand iesi din Statele Unite nu iti cauta nimeni pasaportul si nu exista "vames", cu atat mai mult nu te cauta nimeni de amenzi cand iesi. Deci nu inteleg cum spune Victor Ponta ca putea fi arestat la iesirea din SUA daca nu si-ar fi platit "rapid" amenda pentru viteza.
  • +3 (3 voturi)    
    Amenda (Miercuri, 13 mai 2015, 16:25)

    Nija [anonim]

    Iarasi Motanu' incaltat ne abureste.
    Primesti un termen dupa infractiune sa platesti amenda ori sa mergi la judecator sa-ti sustii cauza.
    Mai bine ar disparea el "repede" din peisaj ca produce prea multa greata.
  • +2 (2 voturi)    
    Arestarea te va prinde din urma Viorele ! (Miercuri, 13 mai 2015, 17:43)

    Plagarus [utilizator]

    Fi linistit, alti lucreaza cu materialele tale engros de penale.
  • +2 (2 voturi)    
    a redevenit arogant (Miercuri, 13 mai 2015, 18:14)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dar in 10-15 ani ii vor disparea o parte dintre votanti, dar daca dragnea mai ramane la neocomunisti, acestia vor mai vota si peste 50 de ani...cel putin.
  • 0 (0 voturi)    
    da? (Joi, 14 mai 2015, 0:03)

    ecm [anonim]

    dupa ce dl sova va da pe goarna una alta...s/a terminat...in rest suntem din cei ce nu uita niciodata orice fel de plagiat....