Victor Ponta, dupa ce Klaus Iohannis l-a criticat pentru vizita recenta din tarile arabe: Trebuia sa pun eu mana pe telefon

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 21:37 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta la Digi24
Foto: captura Digi24
Premierul Victor Ponta a acceptat o afirmat luni seara ca la urmatoarea vizita pe care o va efectua in strainatate va "pune mana pe telefon" personal pentru a-l anunta pe presedintele Klaus Iohannis, dupa ce seful statului l-a acuzat recent ca a mers intr-un turneu in tarile arabe "pe cont propriu".

Acesta a sustinut, la Digi 24, ca vizita era "negociata de peste un an de zile" si a tinut sa sublinieze ca a cerut "de la SRI din timp toate datele despre spatiul respectiv", dar a admis "o lipsa de comunicare si cu siguranta putem sa discutam mult mai bine pe aceasta zona".

Ponta a respins insa ideea ca "presedintele face toate politica externa" iar "guvernul nu are voie sa iasa din tara", argumentand ca toate vizitele externe pe care le-a facut au avut ca scop dezvoltarea relatiilor economice ale Romaniei.

"Ii spun eu direct presedintelui, nu mai lasam pe intermediari" data viitoare, "trebuia sa pun eu mana pe telefon", a declarat Victor Ponta, care a lasat sa se inteleaga ca ar fi existat schimburi de opinii la nivelul echipelor celor doua Palate, Victoria si Cotroceni: "De acum incolo nu e nici o problema sa pun mana pe telefon si sa comunic direct, nu doar prin partea de echipe".

Presedintele Klaus Iohannis a criticat, vinerea trecuta, modul in care "a inteles domnul Ponta ca se face politica externa": "Primul ministru Victor Ponta a plecat pe cont propriu, nu a discutat cu mine in prealabil despre vizita in statele arabe. M-a informat la intoarcere ca a avut discutii foarte bune. Este o metoda inedita de a face politica externa, fiecare de capul lui", a afirmat seful statului, raspunzand intrebarii unu jurnalist pe aceasta tema.

"Nu solicit lucruri extraordinare si nici complicate. O discutie inainte cu siguranta va ajuta", a adaugat presedintele.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7590 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    ce tare e! (Luni, 11 mai 2015, 21:45)

    Crup [utilizator]

    Parca-l si vad pe Ponta cum suna seara. "Alo! Klaus, ma auzi? OK, Ce mai faci mai pulici? Bine? Ma, fii atent, vezi ca maine dimineata plec in turneu in Asia de sud-est. Cum unde? Pai in Japonia, Indonezia, Malaiezia, Coreea de Sud si daca mai am timp, dau o fuga si pana la Beijing, sa ma intalnesc cu presedintele si primul ministru al Chinei. Cum? A.... cu treburi! Bine mai, hai ca te las acuma, ca-s prins aici cu familia. Hai pa."
  • +8 (8 voturi)    
    Pictor Uiorel Vonta (Luni, 11 mai 2015, 22:37)

    EmilianSerbanescu1 [anonim]

    Nenorocitu' asta, dupa ce te impusca in cap, vine si-si cere scuze, ca n-a vrut, ca n-a stiut, ca... draku sa-l ieie.
  • +6 (6 voturi)    
    miciuni! (Luni, 11 mai 2015, 22:42)

    HOPA [anonim]

    guvernu poant se plimba cind are posibilitate daca nu are isi face aud ca face politica externa ce politica ca el nu este capabil de nimic toate au fost micini !
  • +4 (4 voturi)    
    L-am auzit pe Dan Andronic (Luni, 11 mai 2015, 23:27)

    MyGame [utilizator]

    L-am auzit pe Dan Andronic la Digi 24 vorbind despre Iohannis - Ponta. Doamne ce pupicurist, ieri cu Basescu astazi lingusitor cu Ponta. Dezvolt o teorie posibila: EVZ, B1 trec de partea lui Ponta cu acceptul lui Basescu, dar sa scape Udrea. Este de notorietate relatia buna Ponta - Udrea.
  • +3 (5 voturi)    
    mitoman (Marţi, 12 mai 2015, 5:39)

    marcus [anonim]

    dom'e, mongoloidul se crede presedinte! de fapt cu un presedinte de paie poate sa-si puna poalele-n cap cand si de cate ori doreste...
    Oare de ce ne-a fi batut D-zeu cu aceste doua personaje?!
  • +4 (4 voturi)    
    paranoia (Marţi, 12 mai 2015, 7:04)

    pacevoua [utilizator]

    bine a spus CTP ..." napirca cu ochelari " ... nu gasesti cuvinte in dictionar pentru caracterizare
  • +5 (5 voturi)    
    exprimare de Prim Ministru mincinos!! (Marţi, 12 mai 2015, 8:10)

    lili [anonim]

    "O sa pun eu mana pe telefon"...
    Arogant si nesimtit si altceva nu ai ce sa astepti de la el... si-a pus cenusa-n cap vreo 2 luni dupa ce-a pierdut prezidentialele, dar a revenit in forta mai arogant, mai nesimtit..
    A mintit iar aseara, cand Prelipceanu i-a zis ca a afirmat "a plecat de capul lui" la UE, asa cum Ponta se exprimase, doar ca aseara a sarit ca ars sa-i arate Prelipceanu unde a spus el asa ceva, negand vehement ca ar fi zis asa!
    C. Prelipceanu i-a amintit premierului că a zis că pleacă de capul lui la Strabourg, însă V Ponta a negat. (Nota redacției: Urmăriți AICI declarația premierului Victor Ponta când afirmă „Când merg eu la Strasbourg sau la Bruxelles, mi se mai întâmplă să merg de capul meu pe acolo, dar toată lumea mă primește bine și mă cunoaște de mult și facem lucruri bune împreună”)

    „N-am zis așa... Vă rog, dacă aveți filmarea să o dați. Am spus că mi se întâmplă să mai plec și la Bruxelles și la Strasbourg, pentru că în urmă exact cu două săptămâni am fost și m-am văzut cu președintele Comisiei Europene și cu președintele Parlamentului European”, a răspuns V Ponta.

    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Politica/Victor+Ponta+despre+vizita+din+tarile+arabe+De+acum+incolo+voi+p

    SILA!!
    Un ipocrit si un mincinos notoriu!
  • -3 (3 voturi)    
    Tare (Marţi, 12 mai 2015, 8:44)

    Mother fucker [anonim]

    Ponta e tare.Neica Johannis a calcat pe urmele marinarului si crede ca Romania e republica prezidentiala.Nimic mai gresit.Foarte bine ca premierul merge sa discute cu membrii guvernelor alror state si cu oamenii de afaceri din tarile respective.Nu ca Boc care statea ca popandaul la birou si marinarul vorbea si pentru el...
    Cui nu ii convine ce face Ponta-sa fie sanatos!
  • +5 (5 voturi)    
    Nedumerire... (Marţi, 12 mai 2015, 9:03)

    marki [utilizator]

    „toate vizitele externe pe care le-a facut au avut ca scop dezvoltarea relatiilor economice ale Romaniei.”
    Și care-s relațiile alea „dezvoltate” dom' Ponta? Și unde-s? Să știm și noi, profanii, să privim în direcția bună. Că, în ultima vreme, numai de afaceri catastrofale auzim...
  • +2 (2 voturi)    
    AROGANTUL PATETIC ! (Marţi, 12 mai 2015, 10:16)

    george [anonim]

    E incredibil tupeul pontist ! Acoperit cu atitea mizerii tot el face "misto" . PSD/Ponta e cea mai jalnica pagina contemporana. Midiocru politic , educational, jalnic corrupt- fiind la acceasi "masa" cu vestitul socru- este marioneta perfecta a baronilor. Are o singura obsesie BASESCU , caruia ii face o publicitate uriasa gratuita.! El are parere buna si despre amante...fiindu-i ciuda ca nu a reusit sa-si traga una mai ca lumea. E aproape prabusirea...baronii nu-l vor iarta niciodata ca le tulbura apele si gasca.
  • -2 (2 voturi)    
    Ponta (Marţi, 12 mai 2015, 11:34)

    steliena [anonim]

    mai basisti-pdlisti, mai nou pnlisti-pdlisti, din fericire pentru aceasta tara, avem un premier bun, tanar, destept si capabil, care se zbate sa scoata tara asta din noroi. din pacate, avem un presedinte gangav, gluga de coceni mare amator de plimbari impreuna cu remorca din dotare, mare amatoare si ea de tari straine pe banii contribuabililor RUSINE