Klaus Iohannis, suspans in ce priveste sefia DIICOT: presedintele cere stenograma interviului dat de Daniel Horodniceanu in fata CSM

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 13:49 Actualitate | Esenţial

Daniel Constantin Horodniceanu
Foto: 7est.ro
Presedintele Klaus Iohannis a cerut CSM stenograma interviului dat de Daniel Horodniceanu, procurorul propus de ministrul Justitiei pentru functia de sef al DIICOT, anunta un comunicat al Administratiei Prezidentiale. Iohannis a cerut de la CSM si "documentele care au fost avute în vedere" atunci cand CSM a dat aviz pozitiv pentru Horodniceanu.

 Reamintim ca in interviul de saptamana trecuta, Oana Haineala l-a acuzat pe Horodniceanu de autoplagiat, aratand ca acesta a folosit in prezentarea din fata CSM argumente din lucrari mai vechi ale sale fara sa le atribuie. Replica lui Horodniceanu a fost "Pe mine insumi?".

CSM a dat aviz pozitiv lui Daniel Constantin Horodniceanu pentru sefia DIICOT. Avizul CSM pentru Horodniceanu (propus de ministrul Justitiei) este consultativ, presedintele Klaus Iohannis fiind cel care va lua decizia finala.

Pe 9 aprilie, ministrul Justitiei a anuntat ca l-a propus pe Daniel-Constantin Horodniceanu, sef DIICOT - Serviciul Teritorial Iasi, pentru functia de procuror sef al DIICOT.


Comunicatul Presedintiei:

Prin adresa nr. 3/23548/05.05.2015, ministrul Justiţiei, domnul Robert Marius Cazanciuc, a înaintat Preşedintelui României propunerea de numire în funcţia de procuror-şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) a domnului procuror Daniel-Constantin Horodniceanu, însoțită de avizul Consiliului Superior al Magistraturii.

În vederea exercitării prerogativelor de numire în funcție a procurorului-șef al DIICOT, prevăzute de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, Președintele României a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii, spre consultare, stenograma şedinţei Secţiei pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii, din data de 04 mai 2015, şedinţă în care a fost intervievat candidatul propus de ministrul Justiţiei, precum şi documentele care au fost avute în vedere la adoptarea Hotărârii nr. 192/04.05.2015 a Secţiei pentru procurori, prin care a fost avizată această propunere.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12998 vizualizari
  • +33 (45 voturi)    
    Lol (Luni, 11 mai 2015, 14:05)

    Nu_am_pseudonim [utilizator]

    Ce fata de interlop are :))
    • -11 (27 voturi)    
      Superficialitate (Luni, 11 mai 2015, 14:19)

      Nivius [utilizator] i-a raspuns lui Nu_am_pseudonim

      După ce m-am mai uitat o data, pe mine m-ai convins - e clar un infractor! Propun sa fie încarcerat direct, fără judecata. O asemenea față sigur e ilegala

      Habar n-am cine e nenea asta și ce a făcut el, dar o astfel de judecată ma lasă întotdeauna fără cuvinte...
      • +9 (9 voturi)    
        Nu o lua asa personal (Luni, 11 mai 2015, 16:47)

        Nu_am_pseudonim [utilizator] i-a raspuns lui Nivius

        Radem si noi putin, nu trebuie sa scrii un asemenea cearsaf pseudosarcastic. Pur si simplu nu e comic
    • +19 (25 voturi)    
      putin spus... (Luni, 11 mai 2015, 14:42)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Nu_am_pseudonim

      zici ca e seful tuturor interlopilor. Omul asta arata de parca nu ii pasa de corpul lui si vrea sa fie la sefia DIICOT?
      Dios mios, iarta-ma si pazeste!
  • +28 (36 voturi)    
    Bravo! (Luni, 11 mai 2015, 14:07)

    Lucian P. [utilizator]

    Pentru prima data dupa 6 luni, dupa remarca de ieri privind manifestatiile contra defrisarilor si cu aceasta cerere a stenogramei de azi, consider ca a meritat votul meu la alegeri.
    • +25 (27 voturi)    
      Sa asteptam (Luni, 11 mai 2015, 14:46)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Sa si refuze propunerea, apoi sa-l laudam.
    • -13 (23 voturi)    
      Cu alte cuvinte, poate deja sa ne ... (Luni, 11 mai 2015, 14:49)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      ...lase. Sunt curios ce te-a multumit. Faptul ca a introdus problema defrisarilor pe agenda CSAT ( ma- ntreb daca toti deslusesc acronimul, nu mai vorbesc de atributiile sale ca organism - apropo: remember vara 2013, CFR?) si ca a cerut o stenograma cu un interviu, vad ca este suficient pentru unii cetateni.

      Eu tot mai astept primul lucru promis - renuntarea la imunitatea presidentiala (stiu, stiu: Constitutia, samd. A spus o prostie, nu-i asa?), precum si ,,meleoanele'' si ,,meleardele'' de investitii germane, samd.

      Si eu consider ca a meritat votul meu in alegeri. Asta desi nu l-am votat pe el...
      • +11 (15 voturi)    
        Ce m-a multumit a fost... (Luni, 11 mai 2015, 15:03)

        Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        faptul ca dupa jumatate de an de asteptari, a dovedit ca poate avea si o reactie mai altfel. Eu compar oarecum acest gest cu cel facut de Basescu in momentul in care a publicat inregistrarea video dintre el, ponta si ministrul de finante de atunci. Clar nu e suficient, insa e un inceput, chiar daca a venit destul de tarziu. Eu mai sper ca e o "trezire"la realitatea a lui Iohannis dupa jumatate de an de tacere, o gramada de vizite in toata lumea, zeci de opinii exprimate doar pe facebook, etc. Trebuie sa realizeze si el ca lumea care l-a votat pe el, sau doar impotriva lui ponta, vrea sa vada ceva mai mult de la el.
  • +13 (21 voturi)    
    Dumnezeu sa-i mai inteleaga! (Luni, 11 mai 2015, 14:27)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ce i-o fi venit domnului Mihalache? Ce-o urmari?
    Klaus incerca inca sa descifreze aceasta enigma. Este la primul pas.
    Intr-un tarziu, daca nu si nu, isi va calca pe orgoliul nemtesc, si-i va cere explicatii domnului Mihalache, date pe indelete, 'pas cu pas' (vorba turcului : 'langsam, langsam, aber sicher').
    • -5 (7 voturi)    
      15 puncte (Luni, 11 mai 2015, 15:16)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      cum adica dom'le sa defriseze?iar?pai nu i-a ajuns cat a taia......

      meh,sasu se da fiara la tv.poate sa ceara oricand dosarul de la servicii,dar deh,a schimbat purtatoarea de vorbe.deja a luat aripi,nu gluma
    • +1 (1 vot)    
      ráspuns (Luni, 11 mai 2015, 17:48)

      ger [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ....aber nicht zu langsam !!!
  • +16 (20 voturi)    
    Asa trebuie procedat! (Luni, 11 mai 2015, 14:38)

    luiz [anonim]

    In jungla plina de nevertebrate a in care ati intrat, singurul in care puteti avea incredere sunteti doar dumneavoastra!
  • +16 (18 voturi)    
    O sa-l ia de gushulitza (Luni, 11 mai 2015, 14:52)

    transalpinarum [utilizator]

    ca vad ca are de unde.
    deznodamantul e clar, daca a dat cu mucii in fasole la CSM, altu' la rand.
    • +10 (12 voturi)    
      As fi preferat (Luni, 11 mai 2015, 15:22)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      un sef la DIICOT propus de Johannis nu de PSD...
  • +14 (16 voturi)    
    AUTOBUZUL - IASI - NECHITA !!! (Luni, 11 mai 2015, 15:08)

    SRA [anonim]

    Afacerea AUTOBUZUL din IASI dece nu s-a concretizat ?

    Daniel Horodniceanu acest domn sef la IASI stia sau a trecut-o cu vederea !
  • +19 (21 voturi)    
    Dupa Amarie PNA,hop si razesul ista de NarodNICEA (Luni, 11 mai 2015, 15:19)

    Plagarus [utilizator]

    Amarie este in prezent avocat, dupa ce s-a pensionat in 2005. Ioan Amariei este unul dintre cei mai cunoscuti si controversati procurori din România
    În perioada 1980-1999 a fost seful Parchetului de pe linga Judecatoria Dorohoi dupa care a ocupat functia de procuror sef al Parchetului de pe linga Curtea de Apel Suceava pina în anul 2002 cind a pus bazele Parchetului National Anticoruptie cu activiatate = O !
    Năstase Adrian a găsit de cuviinţă să-l pună şef la PNA pe procurorul dorohoian Ioan Amnariei, cel care comisese un accident auto cu moartea victimei pe o trecere de pietoni din Dorohoi. Ministrul Justiţiei de atunci era celebra Rodica Stănoiu, cea care dicta prin telefon judecătorilor pe cine să condamne şi pe cine să achite. Stănoiu l-a propus pe Amariei lui Năstase, probabil informându-l că omul este şantajabil cu un dosar de omor.
    Câtă vreme a durat Guvernul Năstase şi Ioan Amariei a fost şef al PNA, nici un politician de soi, nici un membru al Guvernului Năstase, nici un mare corupt n-a fost trimis în judecată. Domnea pacea şi armonia, iar corupţia la vârf înflorea prosper.
    Procurorul şef al Secţiei I-a din DNA, Lucian Papici, a fost demis din funcţie de către procurorul general Tiberiu Niţu. Demiterea nu este una oricare. Procurorul Papici a fost cel care a efectuat ancheta asupra lui Liviu Dragnea privind implicarea acestuia în fraudarea votrului la referendumul de demitere a preşedintelui bTraian Băsescu.
    Papici fusese numit şeful secţiei I-a a DNA cu delegaţie. Imediat ce în presă a apărut informaţia că dosarul de anchetă a lui Liviu Dragnea ar putea ajunge pe masa judecătorului, a apărut şi informaţia cum că ministrul Ju8stiţiei, Robert Cazanciuc, ar fi încercat la Consiliul Superior al Magistraturii ca în locul lui Papici să fie numit un alt procuror. Numai că cei de la CSM n-au agreat propunerea şi Papici a rămas pe funcţie.
    Între timp Papici a reuşit finalizarea dosarului lui Dragnea şi să-l predea şefului său Laura Codruţa Koveşi.
    • +8 (8 voturi)    
      multumim plugarus! (Luni, 11 mai 2015, 16:18)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      ...spre stiinta....celor ce nu vor sa traiasca in nestiinta!
  • +16 (18 voturi)    
    Vrem pe cineva mai serios nu pe netotul acesta! (Luni, 11 mai 2015, 15:40)

    pyt [anonim]

    Speram ca presedintele nu-l va numi pe acest "interlop" sef la interlopi. in 15 ani nu a miscat nimic in Iasi. prestatie slaba de tot. va servi doar interesele penalilor din PSD
  • -8 (16 voturi)    
    "Autoplagiat" (Luni, 11 mai 2015, 15:47)

    newlook [utilizator]

    "Autoplagiat"....hahahaha, cica "a citat din lucrarile lui fara sa si le atribuie".
    Dumnezeule, iar asta, Haineala Oana era considerata printre basistii destepti !

    Pe aia "normali" ii vedem zilnic pe forumuri: "puie-monta", "plagiatorul", "mincinosul" si inca vreo cinci cuvinte de colectie. In combinatii de propozitii scurte reusesc pana la 30-40 de postari / articol pline de manie proletara si....si atat !