Taximetristi nemultumiti de impozitarea bacsisului au protesat in fata Guvernului si Parlamentului

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2015, 17:40 Actualitate | Esenţial

Taximetristi
Foto: Agerpres
Zeci de taximetristi, nemultumiti de decizia Executivului de impozitare a bacsisului, au protestat cu masinile, duminica, in Piata Constitutiei si apoi au plecat spre parcarea din fata sediului Guvernului, unde au claxonat si au mers in cerc, timp de cateva minute.

Aproximativ 30 de taximetristi s-au adunat, duminica la pranz, in fata Palatului Parlamentului, din Piata Constitutiei, si au claxonat timp de cateva minute, protestand astfel fata de noile reglementari de impozitare a bacsisului, relateaza Mediafax.

Ulterior, protestatarii au plecat in coloana spre Piata Victoriei, unde au oprit in parcarea din fata sediului Guvernului si au incercat sa picheteze institutia. Pentru ca nu aveau autorizatie de protest, taximetristii s-au urcat in masini in momentul in care au aparut echipaje ale Jandarmeriei si au dat ture, in parcarea din fata Palatului Victoria, claxonand continuu.

Protestul, denumit "Miting impotriva impozitarii TIPS-ului", a fost anuntat pe o retea de socializare.

"Sunt invitati toti lucratorii din domeniul horeca, taximetristi, cei din saloane de coafura etc., care nu sunt de acord cu noua lege de impozitare a tips-ului si nu numai!!", se arata in anuntul postat pe reteaua de socializare.

Actiunea de protest s-a incheiat fara incidente.

Guvernul a decis recent sa legifereze bacsisul, care va fi astfel evidentiat pe un bon fiscal separat si taxat cu 16%.

La momentul deciziei, ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, explica faptul ca, pentru calatoria cu taxi, aparatul de marcat va trebui modificat astfel incat acesta sa emita, in afara bonului fiscal emis conform distantei parcurse si tarifului perceput pe kilometru, si un bon fiscal pentru bacsisul dat de client taximetristului.










2606 vizualizari
  • +8 (18 voturi)    
    perfidia agentilor fiscali+prostie maxima (Duminică, 10 mai 2015, 17:59)

    gazuldebasist [utilizator]

    Si daca eu las taximetristului 1-2 lei in plus fata de bonul fiscal, vine Teodorovici ssa ma ajute sa ies din taxi cu sacosele, bagajele si-mi cere bonul? Vine militia? Toti desteptii astia cum s-au gindit ca pot controla nefiscalizarea prin bon a diferentei?
    N-am niciun respect pentru ANAF, agentii sai sint de o perversitate incredibila. Nu sint in stare sa colecteze taxele marilor evazionisti sau ale firmelor declarate insolvabile, arieratele istorice, iar pe contribuabilii simpli nu ii notifica atunci cind ar avea de platit diferente, tehnica lor e sa se adune penalitati.
    • +2 (2 voturi)    
      ANAF e o unealta de represiune a lui Ponta, (Duminică, 10 mai 2015, 20:48)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      cu care baga teama in micii afaceristi, astfel incat marii afaceristi sa obtina o cota mai mare de piata si sa-i dea spagi mai mari - circuitul coruptiei in natura.

      I-au inchis hotelul lui Diaconu fiindca n-a dat bon? Nu, normal ca nu, pentru ca Diaconu e seful ANAF, iar in Romania prietenii lui Ponta sunt deasupra legii: Dragnea, Sova, Diaconu, Tariceanu etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu (Luni, 11 mai 2015, 11:46)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      Nu vine la tine, clientul, vine la prestator. Adica ii da 1-2 lei bacsis taximetristului si daca nu primeste bon ii da el unul: in forma unui proces verbal.

      Pe de-o parte avem o clasa de oameni fata de care am o profunda lipsa de respect - taximetristii. Se plang si protesteaza pentru orice cand sunt nemultumiti dar nu dau doi bani pe nemultumirile clientilor.
      Pe de alta parte e o alta clasa de oameni pentru care am o profunda lipsa de respect: politicienii. Dau legi care sa favorizeze anumite activitati ilegale, gen albirea banilor ilegali care acum sunt introdusi in evidenta ca bacsis.
      Pe inca o parte inca o clasa... ati prins ideea: controlorii ANAF. Care aplica legea numai pe catei.

      Dar a cui e vina? A omului de rand. Pentru ca in loc sa faca ceva, se lasa cumparat cu un pateu, o punga de zahar sau speriat de niste amenintari marunte. In loc sa iasa in strada ziua in amiaza mare, toti oamenii, ca o greva generalizata pe tot teritoriul tarii pentru ca toti sunt afectati, ei stau si se multumesc cu putinul pe care il au.

      Poate intr-o zi o sa isi aduca aminte oamenii ca puterea e la ei si ei o dau fara discernamant altora "destepti".
  • +3 (9 voturi)    
    Tips (Duminică, 10 mai 2015, 18:13)

    caprairinucai [utilizator]

    sotiei ii este foame.mergem la un restaurant.comandam,vine comanda, cand ne hotaram sa plecam chem ospatarul sa-mi aduca nota.nu aveam bani la mine, platesc cu cardul.omul vine cu POS-ul si intreaba:vreti sa lasati bacsis?eu zic:poi 5 euro e ok?nuuuu e prea mult.zic:pune tu cat crezi si el pune 3 euro bacsis,separat de costul comenzii.am consumat de 30 euro si 3 euro bacsis.DAR atentie,bacsisul in POS figureaza la rubrica separata.OK?asta nu se intampla in RO si nici azi.s-a intamplat amu 3 ani 'afara'.bine reglementata problema 'tips' e benefica pt toata lumea.heirupisting vorbind mai bine te duci....pm
    • +1 (19 voturi)    
      Auzi baiatu' (Duminică, 10 mai 2015, 18:23)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui caprairinucai

      tu ori esti de la ANAF ori esti putin "obosit". Asta-i prioritatea noastra? Sa le luam oamenilor si ultima bucatica de pe masa? Sau sa recuperam miliardele de euro furate de PSD in ultimii 25 de ani...
      • +10 (16 voturi)    
        Asa e in afara (Duminică, 10 mai 2015, 18:56)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        La finalul notei ai rubrica pt TIP in POS, poti alege in parale sau in procente....ussualy e de 10-15% din consumatie....in zonele turistice se duce spre 18-20% iar daca vrei sa fii erou 25%.
        E prioritar sa recuperezi furaciunile dar intre timp si tara trebuie sa intre in normalitate. Asa e economia western, anglo-saxona, statul functioneaza cu individul in relatie parazitara care trebuie sa fie benefica ambelor parti.
        Vrei autostrazi, scoli, spitale, parcuri, piste de biciclete, etc? Cotizezi....nu-ti da nimeni de-a moaca nimic pe lumea asta.
        • +3 (3 voturi)    
          Hai sa-ti explic eu mai pe intelesul tau: (Duminică, 10 mai 2015, 20:35)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Noi avem o Dacia 1300 cu frana la a doua pedala,cu cauciucurile pepene, cu un far ars si cu 0.5 litri de benzina in rezervor.
          Mai avem ceva banuti in portofel da nu multi.

          Acum, daca trebuie sa ajungem din punctul A in punctul B ce facem prima data? Cumparam benzina? Cauciucuri? Sau becul de far?

          Si ca sa intelegi analogia imagineaza-ti ca cele trei costa la fel. Pentru ca alergatul dupa o turma de pisici (ospatarii, taximetristii, etc) costa la fel daca nu cumva chiar mai mult decat alergatul dupa marii evazioisti.

          Imi spui ca aia afara, care au Audi nou, au amandoua farurle si trebuie sa avem si noi. De acord! Dar DUPA ce am bagat benzina! Si am luat cauciucuri!

          Impozitarea veniturilor cum sunt bacsisurile este un reglaj fin al mecanismelor de impozitare. Si "afara" cum spui tu, sunt mai multe feluri de impozitare a acestui lucru, nu doar POS-ul ala pe care l-a vazut tu. Acele mecanisme sunt construite functie de traditia locala si de alti factori. In US este traditia tipsului, la nemti nu e, samd.

          Vii tu si-mi explici facand pe interesantul cu exemplul tau cu "POS"-ul, ca afara e impozitat tipsul.

          Te-ai gandit vreun pic ca eu nu sunt de acord ca statul sa-si risipeasca bruma de resurse intr-o lupta cu un rezultat neglijabil? Ca prefer sa gaseasca marii evazionisti, mult mai putini ca numar deci mai usor de controlat, dar care au un impact de sute, mii de ori mai mare asupra bugetului decat ospatarii? Te-ai gandit?

          Daca mai vad pe vreunul ca-mi explica el ca "asa am vazut eu afara" imi iau campii.

          Nu te apuci sa reglezi motorul cand tu nu ai cureaua de distributie sarita! Desteptule!
      • +1 (1 vot)    
        erata (Duminică, 10 mai 2015, 20:47)

        gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        ....si de clica lui Basescu in ultimii 10... hai, fii baiat de cartier, ca-ti las bacsis...
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 10 mai 2015, 19:51)

    Observer [anonim]

    Cum impozitam fetele de pe centura? Le dotam numai cu case de marcat sau le punem si contor?
  • +3 (3 voturi)    
    bacsis (Duminică, 10 mai 2015, 20:53)

    maryus999 [utilizator]

    n.am nimic impotriva sa impoziteze spaga ... dar sa nu ma puna pe mine ca patron sa fac pe gardianul pe langa angajati si sa ii buzunaresc sa vad care a luat spaga ... angajatul poate sa ascunda spaga finca amenda o ia patronul pe firma daca vine anaful si il gaseste cu bani in plus ... sa dea amenda angajatului daca il prinde cu spaga de ce ma pune pe mine sa-l pazesc ??? legea asta e foarte prost facuta si baga zanzanie intre angajati si patron ...
  • +1 (1 vot)    
    Care va sa zica... (Duminică, 10 mai 2015, 20:56)

    coco04 [utilizator]

    In tip we trust!
  • 0 (0 voturi)    
    Show (Duminică, 10 mai 2015, 21:21)

    Maximus [anonim]

    Am fost ieri la un pub din Bucuresti. Am primit bon fiscal si paltit cu cardul, ca din totdeauna la acest pub. Am lasat bacsis 10 RON dar nu am primit bon fiscal. Deci, nu s-a schimbat nimic.
  • +1 (1 vot)    
    simplu, nu mai dau bacsis (Duminică, 10 mai 2015, 21:40)

    aberant [anonim]

    -Militia, duceti-va si controlati spagile la doctorii chirurgic in spitalele de top din tara. Si cei saraci si fara bani de spaga trebuie sa traiasca
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Luni, 11 mai 2015, 9:31)

    letsoc [anonim]

    Bai vere , fraieri mai sunteti . Puneti o cutie pe bordul masinii pe care scrieti CUTIA MILEI si gata . Asta pentru ca aceasta cutie a milei , la popi ( biserici ) nu se impoziteaza . L-am auzit eu , cu urechile mele pe nea Bichir si ce zice el e sfant . Asa trebuie facut si la restaurante , spitale, etc. Banii vor fi folositi in folosul bisericii , pardon , al societatii . As rade si cu cucurucu sa-i vad pe maestrii parlamentari ca vor da o lege pentru diferentierea milei . La cat de inteligenti sunt cred ca vor reusi . Cu stima , NC .
  • +1 (1 vot)    
    Stai asa... (Luni, 11 mai 2015, 9:31)

    cric [anonim]

    ...sa vezi cand o sa impoziteze maimuta :)))
    Imi place cand vad hoti stragand "Hotii!!"