O pictura murala de mari dimensiuni realizata in centrul Bucurestiului va fi refacuta la cererea Bisericii Ortodoxe Romane

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2015, 16:32 Actualitate | Esenţial

Pictura murala Sf. Gheorghe si Dragonul Jucaus
Foto: USER UPLOADED
O pictura murala de mari dimensiuni din centrul Bucurestiului urmeaza sa fie refacuta la inceputul saptamanii viitoare, la cererea Bisericii Ortodoxe Romane, scrie Vlad Petreanu pe blogul personal. Pictura, semnata de cativa artisti contemporani (Obie Platon, Irlo and Kero), se intituleaza "Sf. Gheorghe si Dragonul Jucaus" si este o reinterpretare moderna a scenei in care, potrivit legendelor medievale, Sfantul Gheorghe ar fi omorat un balaur. Este vorba despre un graffiti realizat in Piata Sfantul Gheorghe (Str. Baniei 5) in cadrul unui proiect de arta urbana, cu acordul proprietarului cladirii.

Lucrarea a fost gandita de reprezentantii unui ONG care vor sa dea culoare unor zone in care sunt cladiri degradate. Acum, in urma presiunilor facute din considerente religioase, pictura va fi modificata, spune Iustin Moldovan, unul dintre coordonatorii lucrarii, citat de Europa Fm.

Consiliul Parohial al bisericii Sf. Gheorghe, situata in vecinatate, a cerut stergerea picturii, spunand ca atat preotii, cat si enoriasii s-au declarat jigniti de forma si semnificatia picturii. Ei au cerut proprietarului cladirii - un olandez - sa o stearga sau sa o modifice. "Mesajul este satanic si nu e normal sa vedem diavolul pe pereti", au motivat acestia.

Pictura va fi modificata pe 11 mai, daca vremea le va permite acest lucru artistilor, dupa ce a rezistat in forma actuala pe calcanul cladirii din Str. Baniei 5 mai putin de 3 saptamani.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14466 vizualizari
  • -22 (44 voturi)    
    mda (Vineri, 8 mai 2015, 16:39)

    Xorciser [utilizator]

    Asa se intampla cand fiecare poate sa isi picteze cladirea cum vrea.

    In zonele puternic urbanizate e necesar acordul consiliului local sau macar al vecinilor.
    • +9 (17 voturi)    
      interesant (Vineri, 8 mai 2015, 20:29)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      si care ar fi principul care sta la baza acestui 'acord'? consiliul local va stabili intr-un plan de urbanism lista cu personajele acceptate la grafitti?
      pot si eu sa ii interzic vecinului sa-si vopseasca gardul cu alta culoare decat roz, pentru ca imi insulta religia?..
  • +42 (58 voturi)    
    WTF? (Vineri, 8 mai 2015, 16:45)

    Orpheus [utilizator]

    Republica Ortodoxa Romana? Cand trecem si la sharia?

    Mi se pare incredibil!
  • +37 (53 voturi)    
    Un fierbinte HUOOOOO! lui BOR srl... ne-am întors (Vineri, 8 mai 2015, 16:53)

    Excelsior [utilizator]

    /ne întorc în Evul Mediu!
  • +28 (46 voturi)    
    Teocratia ingroapa Romania (Vineri, 8 mai 2015, 16:57)

    Sf Gheorghe [anonim]

    Je suis Graffitti Hebdo
  • +22 (38 voturi)    
    Bun asa (Vineri, 8 mai 2015, 17:01)

    grigore [anonim]

    sa o mute pe manastirea neamului
  • +26 (44 voturi)    
    Prea de kk (Vineri, 8 mai 2015, 17:03)

    hdjsk [anonim]

    Prea a ajuns BO sa faca kk in capul nostru, mai bine si-ar vedea de kitch-urile din propriile biserici...Kitch-uri care de fapt reflecta educatia atat a preotimii cat si a enoriasilor!
    • -3 (19 voturi)    
      kitch (Vineri, 8 mai 2015, 18:28)

      trient [utilizator] i-a raspuns lui hdjsk

      se zice kitsch. ca idee.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu ai voie... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 14:38)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui trient

        ...sa corectezi ceva ce e impotriva BOR, pentru ca asta ar insemna ca esti "cu ei".
  • +28 (44 voturi)    
    Biserica ar trebui desființată (Vineri, 8 mai 2015, 17:15)

    _CK_ [utilizator]

    Ce probleme existențiale mai are și Biserica ... să-mi trag palme.

    Iar explicația Bisericii este de-a dreptul hilară: ""Mesajul este satanic si nu e normal sa vedem diavolul pe pereti" "" :))))

    Nici eu nu-mi doresc să mai văd biserici și preoți la fiecare colț de stradă. Oare mi se va îndeplini vreodată dorința?
    • -8 (10 voturi)    
      Strasnica idee ! (Vineri, 8 mai 2015, 21:03)

      impartial [anonim] i-a raspuns lui _CK_

      Totusi , poate mai bine ar fi sa asteptam pana vor veni unii care sa le transforme in moschei. Ce zici !?
      • +4 (4 voturi)    
        Sau in sinagogi? (Sâmbătă, 9 mai 2015, 16:54)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui impartial

        Oricum, am ajuns sa deranjam cu crestinismul nostru.
  • -28 (38 voturi)    
    in primul rand (Vineri, 8 mai 2015, 17:18)

    thatchme [utilizator]

    Pictura e complet stupida. Nu sunt un mare religios dar un sfant gheorghe a carui sulita este deviata de diavolul (dragonul) impotriva caruia este indreptata e complet idioata.
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Vineri, 8 mai 2015, 18:56)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

      Este o metafora, duh...
  • +24 (36 voturi)    
    extremismul romanesc (Vineri, 8 mai 2015, 17:18)

    neaos2 [anonim]

    pacat de tara ca e locuita...
    Diavolul sta in inima omului si nu pe un perete...
    Dacva cladirea era degradata si fatada distrusa nu vedea pe dracu... acum le sta in ochi!
  • +36 (48 voturi)    
    :) (Vineri, 8 mai 2015, 17:22)

    Natasa [utilizator]

    Nu exista comentariu mai bun decat cun citat din articol: Pe bune? Dar când pe zidul ăla scria “so fut pe măta” nu te-a deranjat, părinte? Nu ţi-e ruşine să vorbeşti despre “aspecte urbanistice” când peste tot în jurul bisericii dumitale pute a pişat şi e o mizerie cumplită de zeci de ani, deja?"

    Ipocrizie ascunsa dub masca pioseniei! Cand aceiasi popi ingroziti de pictura diavoleasca iau pielea de pe om la un botez sau la o inmormantare sau cand primesc mirese aproape in fundul gol si cu sanii pe afara, aia e lucrul Domnului, nu parintele?
  • +24 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 8 mai 2015, 17:28)

    dragos234 [utilizator]

    A inceput si BOR sa se creada critic de arta.
  • +17 (31 voturi)    
    Ignoranti patetici (Vineri, 8 mai 2015, 17:35)

    derblauereiter [utilizator]

    dupa "victoria" cu ora de religie in scoli, nicio aroganta nu li se mai pare prea mare;

    sper sa ploua pe 11 mai.
  • +19 (31 voturi)    
    O imbecilitate popeasca (Vineri, 8 mai 2015, 17:35)

    Metec [utilizator]

    Cei care au facut aceasta solicitare sufera de orbire dogmatica si de ignoranta. Or nu au vazut pana acum zidurile Voronetului, cu Judecata de Apoi dominata de diavoleti de toate gradele?! Aia nu sunt "diavoli pe pereti"? Eu cred ca altceva i-a deranjat pe piosii preoti: ca pictura ia oarecum in deradere celebra icoana a Sf.Gheorghe omorand balaurul. Dar spatiul urban este laic, iar pictura respectiva nu mi se pare nici iconoclasta, nici insultatoare, asa ca unde e problema?!
    • -8 (16 voturi)    
      Daca e "laic"... (Vineri, 8 mai 2015, 21:49)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Sa lase peretele gol. Nu puteau gasi alt subiect pe lumea asta in afara de o parodie a unui subiect religios?
    • -1 (1 vot)    
      @metec (Duminică, 10 mai 2015, 1:33)

      feral [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Ti-ai raspuns singur: " pictura ia oarecum in deradere celebra icoana a Sf.Gheorghe omorand balaurul". Laic nu inseamna ateist. Vrei un spatiu public mai relaxat ? Incepe prin a nu mai uri si a nu insulta pe nimeni.
      • 0 (0 voturi)    
        Domnule, cenzurezi arta? (Luni, 11 mai 2015, 10:00)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui feral

        Aceasta este una din valentele artei: de a provoca, de a lua in ras, de a caricaturiza. O societate libera accepta si chiar apreciaza aceste licente de expresie. O societate inchisa, autarhica, nu. Dvs. trebuie sa intelegeti ca nu ne aflam intr-un stat national-ortodox, unde reprezentarile crestine trebuie supuse canoanelor bisericesti. Asta a fost (si aici) acum multe sute de ani...
  • +13 (21 voturi)    
    corect ! (Vineri, 8 mai 2015, 17:48)

    mihai [anonim]

    am vazut si la Vatican statui cu penisul rupt cu ciocanul sau acoperit cu o frunza adugata dupa , doar ca parca astea se intamplau in evul mediu !
  • +14 (30 voturi)    
    Crezul in zeul crestin preocupa Romania lui 2015 (Vineri, 8 mai 2015, 17:51)

    kax [utilizator]

    Atata timp cât majoritatea cetatenilor Bucurestiului se va invarti de trei ori in fiecare an in jurul cladirilor BOR spre a sarbatori inaltarea la ceruri a zeului crestin, BOR o sa se faca auzita, iar dorintele i se vor implini.
    • 0 (6 voturi)    
      Si care e zeul tau? (Sâmbătă, 9 mai 2015, 16:49)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui kax

      Poti fi ateu, dar nu e admisibil sa batjocoresti credinta altora. Poti avea alta religie, dar e agresiune sa te arati deranjat de religia poporului-gazda.
      Daca ai o problema cu zeul stramosilor mei, nu te retinem pe-aici.
      Pentru ca stramosii aia, de care rizi tu acum, au luptat, au muncit, au indurat, au supravietuit, au sfintit acest pamint.
      Daca ei au gresit crezind in acest "zeu", nu-i nimic, voi continua sa gresesc asemeni lor.
      Si daca cineva e nemultumit, asta e, eu nu pot pleca, pentru ca sunt la mine acasa.
      • +1 (1 vot)    
        Vrei sa pui de o Sharia mica in Romania? (Luni, 11 mai 2015, 10:10)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Ce este D-or cu ideile astea segregationiste? Nu poti tolera cuvantul zeu? si atunci toti cei care il numesc pe Isus, zeu, sa plece din Romania?
        Vrei sa pui de o Sharia crestina in Romania, domnule crestin care se invarte de 3 ori in jurul cladirilor BOR in fiecare an, pe spatele copiilor Romaniei?

        Poporul gazda este poporul meu. M-am nascut roman si roman voi muri.
        Batjocora este la adresa cetatenilor care isi vad de treaba in tara asta, si nu gandesc ca este nevoie sa ia de la gura copiilor, de la viitorul Romaniei, si sa bage in cladiri faraonice.
        Cetatenii romani, cei seriosi, cu capul pe umeri, constata ce este mai prioritar, si ce arde cel mai tare, contribuie la educatie si sanatate, si critica cheltuiala de bani pe cladiri faraonice.
  • +12 (24 voturi)    
    mda... (Vineri, 8 mai 2015, 17:58)

    Claudiu [anonim]

    cred ca mai bine ar sta o pictura acolo cu nenea ala prea inalt si prea sfintit Danny L. , regele trafaletului. pardon. tijei de sfintire.
  • +17 (29 voturi)    
    si noi... (Vineri, 8 mai 2015, 18:00)

    luiz [anonim]

    suntem foarte deranjati de forma si mai ales amplasamentul puzderiei de biserici pe care le-ati inaltat la tot pasul (ultima isprava fiind cea din imediata apropiere a aeroportului din Tg.Mures, unde nu calca picior de localnic- probabil e un lacas unde sa se roage pilotii, pentru odihna sufletului lui Andreas Lubitz!)...De sumele enorme pe care le inghititi din banii nostri, fara sa oferiti nimic la schimb...sper ca macar costurile refacerii lucrarii murale sa le suportati!
  • +18 (30 voturi)    
    WHAT! (Vineri, 8 mai 2015, 18:15)

    war4peace [utilizator]

    "nu e normal sa vedem diavolul pe pereti".
    Um, mergeţi la biserica Sfântul Ghorghe şi uitaţi-vă pe peretele frontal, este acolo desenată apocalipsa şi e plin de diavoli pe perete. Peretele bisericii!

    Popilor, vai de aia voastră.
  • -5 (9 voturi)    
    Ce va mai place.. (Vineri, 8 mai 2015, 18:49)

    gigi [anonim]

    ..sa infierati lumea impotriva Bisericii Ortodoxe Romane.

    http://basilica.ro/precizare-cu-privire-subiectul-aparitiei-unui-graffiti-pe-suprafata-unui-perete-din-proximitatea-monumentului-kilometrul-zero-al-romaniei-106575.html
  • +2 (10 voturi)    
    azi o cenzura (Vineri, 8 mai 2015, 18:49)

    mad0nion [utilizator]

    maine inchizitia. Bine ai venit in Republica Ortodoxa RRomania
  • +1 (7 voturi)    
    jos diavolu, sus jeebus (Vineri, 8 mai 2015, 19:03)

    gybe [utilizator]

    Da mai, sa-l dea jos pe satana si de pe bisericile pictate moldovenesti (si pe unde o mai aparea), nu e normal sa vedem diavolul pe pereti!
  • +1 (7 voturi)    
    Ma bucur ca nu traiesc in Afganistan, pardon Ro. (Vineri, 8 mai 2015, 19:05)

    Alui [anonim]

    Ba ce tara!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Cititi un raspuns foarte bun (Vineri, 8 mai 2015, 19:47)

    popescu_dtru [utilizator]

    al lui Blegoo, chiar pe site-ul lui Petreanu, http://www.petreanu.ro/2015/05/08/inchizitia-ortodoxa-mai-face-o-victima/
    • +3 (5 voturi)    
      hopa (Vineri, 8 mai 2015, 21:51)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      la 21:50, când, din întâmplare m-am uitat pe site-ul domniei-sale, postarea lui Blegoo, un om de bun-simţ, era ştearsă. Bravo, dom Petreanu.
  • -5 (13 voturi)    
    O alta perspectiva (Vineri, 8 mai 2015, 20:54)

    R [anonim]

    Eu m-am nimerit prin zona atunci cand "pictarea" era in faza de inceput. Nu m-a interesat subiectul desenului, de altfel era prea la inceput ca sa se desluseasca ceva. Dar maniera frusta si culorile stridente mi-au sugerat ca niste autori de graffiti pe ziduri de cartier au scapat in centru si au facut rost de o masina cu scara. Sincer, asta a fost parerea mea atunci. M-am mirat ca totul se petrece ziua si in vazul lumii si ca nimeni nu intervine. Am facut niste poze, cu gandul de a le posta impreuna cu o sesizare pe site-ul primariei. Mie mi se pare inacceptabil ca in plin centru al Bucurestiului zidurile caselor sa fie desfigurate cu graffiti la scara mare - fiindca asta este de fapt, nici nu stau sa ma uit la subiect. Asa cum inacceptabile mi se par atatea alte lucruri care tin de urbanism si civilizatie in Bucuresti. Iar cat despre libertatea de expresie, de acord, in presa, internet, carti, expozitii etc, dar nu pe zidurile cladirilor din centru.
    • +3 (7 voturi)    
      foarte discutabil (Vineri, 8 mai 2015, 22:07)

      gybe [utilizator] i-a raspuns lui R

      ce spui aici. biserica, nazistii, comunistii si multe alte regimuri totalitare au interzis in diferite faze intregi curente artistice. ca nu-ti place tie e una. daca muralul e legal (nu continutul lui, ci actul de a-l picta) si mai ales pe o proprietate privata, nu ar trebui sa fie nici o obiectie.
      • 0 (6 voturi)    
        Mai cititi o data (Vineri, 8 mai 2015, 23:28)

        R [anonim] i-a raspuns lui gybe

        Sau "mai citeste o data", ca sa vorbesc in stilul pe care il intelegeti:) Unde a fost vorba despre "interzis curente artistice"? N-au decat sa se exprime cat vor, eu am zis asa: "Iar cat despre libertatea de expresie, de acord, in presa, internet, carti, expozitii etc, dar nu pe zidurile cladirilor din centru.". N-are importanta ca e vorba de o proprietate privata, atunci cand e vorba de un perete vizibil in exterior, exista legi si norme in privinta asta. Ca in Bucuresti nu se respecta nimic si cladiri monument istoric sunt imbracate in polistiren vopsit in roz, e adevarat. In alte parti ale lumii civilizate, daca locuiesti in centru mai ales, n-ai voie sa-ti schimbi nici culoarea tamplariei geamului de capul tau.
        • 0 (0 voturi)    
          prea multe idei preconcepute (Duminică, 10 mai 2015, 13:49)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui R

          picturile murale si graffiti impanzesc multe cladiri istorice din vestul Europei, diferenta este ca nu au biserica nationala de indobitocire ortohoata si un partid neocomunist la conducere.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate, dar nu e politic-corect sa avem drept (Sâmbătă, 9 mai 2015, 16:17)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui R

      Orice apel la bun-simt e imediat ridiculizat. Alienarea e adevaratul scop.
      ...
      Cum a ajuns peretele ala gol, singur-singurel? De ce vrea primaria sa umple cu ceva golul?
  • +6 (12 voturi)    
    diavolul pe pereti (Vineri, 8 mai 2015, 21:32)

    Itsoc [anonim]

    Mergeti la manastirea Cernica si vedeti acolo diavolul pe pereti la intrare
  • -2 (8 voturi)    
    totuși (Vineri, 8 mai 2015, 22:47)

    capitan [utilizator]

    Sfântul Gheorghe este un bun al acesteia, reflectă o imagine a bisericii.
    Ce ar fi să deseneze cu grafitti pe pereți orice ar aduce un prejudiciu de imagine a unei firme oarecare ? Ar trebui acea societate să accepte orice pe principiul libertății de exprimare?
  • 0 (6 voturi)    
    Ipoteze, inchipuiri, creatii ale mintii omului! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 5:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    De ce s-or fi speriat unii de 'Un Diavol pe Perete', pictat de inchipuirea unor artisti talentati?
    Diavolul exista, oricum, numai in inchipuirea unor oameni - cei care admit ca Dumnezeu l-ar fi creat pe Necuratul, asa cum s-a scris in unele carti stravechi, carti in care se fac speculatii privind 'ipoteza' existentei unui Dumneze care a facut 'toate vazutele su nevazutele', carti scrise la nivelul redus la care se afla atunci stiinta si tehnologia, in domeniul astrofizicii.
    De ce l-a creat Dumnezeu pe Diavol? Ca sa ne faca numai rau noua oamenilor si, poate, intregului univers? Poate ca Diavolul este egal cu Dumnezeu?
    Poate Diavolul l-a creat pe Creator?
    De fapt, cine l-a creat pe Creator? Dar pe Creatorul Creatorului, etc.
    Astrofizicienii au descoperit ca Universul isi este propriul Creator (Universul cognoscibil!).
    Oricum, este bine ca cei ce admit si practica 'crestinismul', ca ramura a monoteismului, nu mai comit crime impotriva "ereticilor", asa cum dictau conducatorii catolicismului pe vremuri, si asa cum mai fac inca, discretionar, unii dintre "fratii" nostri in monoteism - mahomedanii -, cei care i-au ucis barbar pe artistii care facusera desene "satanice" de felul celor pe care le condamna slujitorii de la biserica Sf. Gheorghe.
    • -1 (1 vot)    
      @hotnewsfil (Duminică, 10 mai 2015, 1:42)

      feral [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Tie chiar ti se pare ca ar fi "artisti talentati"?! Ma indoiesc ca ti-ai pune in casa vreo "opera" dea lor...
  • +1 (5 voturi)    
    BOR sa treaca la treburi serioase, utile! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 5:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca vrea , cu adevarat, cinstit, sa faca un bine acestui popor, BOR ar trebui sa protesteze permanent impotriva lasarii pe ultimul plan, de catre politicieni, a educatiei si a sanatatii trupesti si spirituale a romanilor de azi si de maine.
    BOR ar trebui sa isi insoteasca toate slujbele bisericiesti de apeluri adresate politicienilor, prin care sa ceara ferm includerea imediata, in buget, a minimum 6% pentru educatie si la fel pentru pentru sanatate.
    Totodata, BOR ar trebui sa ceara, insistent si neintrerupt, reformarea, modernizarea Invatamantului si a Sanatatii., pe baze moderne, la nivelul tarilor civilizate.
    BOR insusi ar trebui sa se modernizeze, sa iasa din inapoierea in care se afla biserica in secolele trecute, daca vrea sa fie acceptata (biserica) si de romanii 'cu carte', sa scoata, din preceptele sale, nazbatii de felul : existenta diavolului, a minunilor, a ingerilor, a vietii 'de apoi', a gaselnitii 'sfanta treime', etc.
    Sa fie raspandite 'cele zece porunci', acestea fiind reguli generale de buna conduita, acceptate in lumea civilizata. Sa fie mentinute si unele dintre invataturile benefice, mentionate in scrierile evanghelistilor si ale apostolului Pavel., puse pe seama lui Iisus.
  • 0 (4 voturi)    
    In primul rind, "pictura" e oribila, de-asta (Sâmbătă, 9 mai 2015, 15:24)

    D-or [utilizator]

    trebuie stearsa.
    Primaria a darimat cladiri superbe si ca sa acopere cumva dezastrul demolarilor, a acoperit peretii cladirilor ramase cu "arta moderna" care se potriveste ca nuca-n perete.
    A se vedea oroarea pictata in intersectia Berzei - Cobalcescu - Stirbei.
  • 0 (2 voturi)    
    sofisme ce vor declansa Je suis Charlie (Sâmbătă, 9 mai 2015, 15:49)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Dar la Voronet si in atitea fresce de pe peretele vestic al bisericilor ortodoxe de ce in Judecata de apoi este infatisat diavolul in persoana? Frescele istorice nu deranjeaza? Nu e o impietate sa fie infatisat cu chip si trup Iisus sau Maica Domnului?
    Muralistii nu pot invocat Je suis Charlie?
    • 0 (0 voturi)    
      @Anonim AntiBasescu (Duminică, 10 mai 2015, 16:11)

      feral [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Muralistii pot invocat Je suis Charlie, pot invocat orice, dar nu pot pictat bine. oare de ce ? Frescele istorice pictat bine, de aia nu deranjeaza. Panimaiesi ?
  • -2 (2 voturi)    
    uniti, salvam (Sâmbătă, 9 mai 2015, 15:53)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Propun un miting al Uniti salvam pentru slavarea peretelui Sf. Gheorghe si balaurul jucaus.
  • +1 (3 voturi)    
    Obraznicie gen Charlie. Insultati in tara noastra (Sâmbătă, 9 mai 2015, 16:06)

    D-or [utilizator]

    Deci aia ne ofenseaza la noi acasa, iar noi ridem ca prostii.
    Pretind sa fiu respectat in tara mea. Asa cum eu nu emit judecati asupra niciunui alt popor sau natii, m-am saturat de tot felul de studii facute de ne-romani din care aflu care e psihologia noastra, ca nu avem motive sa fim mindri ca suntem romani, ca taranii romani nu se spalau niciodata, ca fara "elite" nu aveam constiinta nationala, ca dacii omorau copii, etc.
    Prea ne lasam terfeliti, ar trebui sa ne trezim.

    In ce priveste "capodopera", nu e vorba de religie, ci de respect. Pentru tot ce tine de roman si romanesc.

    Macar cei de la Charlie Hebdo nu-si publicau caricaturile in care luau in ris religia musulmana intr-o tara araba.
    • +1 (1 vot)    
      Charlie Hebdo? (Duminică, 10 mai 2015, 1:28)

      R [anonim] i-a raspuns lui D-or

      Primaria a darimat cladiri superbe si ca sa acopere cumva dezastrul demolarilor, a acoperit peretii cladirilor ramase cu "arta moderna" care se potriveste ca nuca-n perete.



      Nu doar ca ziaristii de la Charlie Hebdo nu si-au publicat caricaturile antimusulmane intr-o tara araba, dar nici in tara lor nimeni nu risca sa le vada fara sa vrea. Erau publicate intr-un ziar mic, pe care il cumparai sau nu de la chiosc. Nimeni nu era fortat sa le vada zi de zi, nici macar asa mici de 5 cm patrati cat erau, nu cat ditamai peretele in buricul targului. Iar pentru mine problema nr. 1 este in acest caz prostul gust si kitsch-ul acestui gen de exprimare, uratirea orasului si caracterul de ghetou pe care il imprima zonei respective. Proprietarul o fi fost de acord fiindaca asta l-a scutit pe el de zugravirea zidului. Foarte bine ati zis mai sus ca primaria vrea sa-si acopere indolenta, pasivitatea si prapadul facut in atatia ani deturnand atentia cu actiuni de "innobilare" prin asa zisa "arta urbana" a unor pereti care probabil necesitau un strat bun de tencuiala si vopsea. In acelasi spirit, amintiti-va de bezelele colorate din fantanile de la Unirii si de geanta uriasa Vuitton care a imbracat statuia Eroilor Pompieri de la Mariott. Astea sunt nivelul si constiinta si educatia edililor nostri.
      • 0 (0 voturi)    
        Prima fraza (Duminică, 10 mai 2015, 2:11)

        R [anonim] i-a raspuns lui R

        Prima fraza a comentariului de mai sus ii apartine comentatorului D-or si trebuia sa apara cu ghilimele. A aparut asa si acolo dintr-o eroare.
  • 0 (0 voturi)    
    FIECARE VEDE CEEA CE VREA SA VADA (Duminică, 10 mai 2015, 0:50)

    Catalin [anonim]

    http://www.caia.ro/2015/05/09/credinta-mea-street-art-arsenie-boca-si-lumina-invierii/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+caiaro+%28Depozit%29

    "Avem nevoie de cugete drepte. Trebuie să preschimbăm maşinile nesigure, înşelătoare, ale „fabricii” noastre în maşini bune. Cea mai bună lucrare este ca omul să creeze o „fabrică” a gândurilor bune.
    Fiecare judecă lucrurile după măsura stării lui duhovniceşti. Dacă unul are cugetul stricat, şi maşina lui este stricată; chiar aur să pui într-însa, va face gloanţe de aur, ca să ucidă." Paisie aghioritul
  • +1 (1 vot)    
    "Dracii" din biserici (Duminică, 10 mai 2015, 1:36)

    R [anonim]

    Un mesaj pentru cei care tot invoca “dracii” pictati pe peretii bisericilor: Acele reprezentari apartin unor teme specifice iconografiei ortodoxe bizantine, in general in contextul Judecatii de Apoi. Ele exprima un mesaj, se inscriu intr-o tema, au un loc fixat in intreaga desfasurare iconografica a picturii murale a bisercii respective si un sens. Nu e o simpla “decoratie” de amuzament, scosa din context, pentru un perete neingrijit (aflat din intamplare la km 0 al Bucurestiului).
    Ce capitala a Europei care se respecta ar permite mazgaleli de lumea a treia pe cladirile din centru? Eu sunt nu doar impotriva caricaturizarii oribile a unei teme religioase, ci sunt categoric contra oricarei asa-zise “picturi” pe acel zid. Nu doresc sa vad graffiti pe acel perete, asa cum nu doresc sa vad pe peretele nici unei cladiri. Si din pacate toate cladirile din centrul Bucurestiului sunt batjocorite in acest fel, sub inaltul patronaj al primarului care tocmai a declarat senin ca vrea al treilea mandat sa termine autostrada suspendata (cea pe care n-a inceput-o in primele doua mandate).
  • +1 (1 vot)    
    IPOCRIZIE (Duminică, 10 mai 2015, 10:50)

    daydr3am3r [utilizator]

    Dar astia au intrebat pe cineva? Au vreo aprobare? De la primarie sau de la asociatia de locatari? Evident ca nu. Dar de ce s-ar supara cineva si ar cere sa fie data jos? In cazul asta artistul are voie sa se exprime cum vrea nu?

    http://adevarul.ro/locale/botosani/foto-culmea-credintei-dumnezeu-botosanean-si-a-tapetat-fatada-blocului-icoane-cruci-uriase-reactia-preotilor-foarte-dura-1_54be5cc5448e03c0fdc80b08/index.html
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat, (Duminică, 10 mai 2015, 12:53)

    Anonim [anonim]

    Acea "pictura" nu prea cred ca este facuta la intamplare s-au sa acopere un perete murdar si fara geamuri,
    eu zic sa va uitati la acest clip: https://www.youtube.com/watch?v=h-p5CiEm_6Y
    si dupa care sa va uitati si la acea "pictura" care reprezinta ceva cu foarte mult inteles,
    Consiliul Parohial al bisericii Sf. Gheorghe are mare dreptate, reprezinta "Diavolul" dar sub o alta vorma,
    va las sa trageti singuri concluzi .
  • +1 (1 vot)    
    Despre "dracii" pictati in biserici (Duminică, 10 mai 2015, 13:41)

    R [anonim]

    Un mesaj pentru cei care tot invoca “dracii” pictati pe peretii bisericilor: Acele reprezentari apartin unor teme specifice iconografiei ortodoxe bizantine, in general in contextul Judecatii de Apoi. Ele exprima un mesaj, se inscriu intr-o tema, au un loc fixat in intreaga desfasurare iconografica a picturii murale a bisercii respective si un sens. Nu e o simpla “decoratie” de amuzament, scosa din context, pentru un perete neingrijit (aflat din intamplare la km 0 al Bucurestiului).
    Ce capitala a Europei care se respecta ar permite mazgaleli de lumea a treia pe cladirile din centru? Eu sunt nu doar impotriva caricaturizarii oribile a unei teme religioase, ci sunt categoric contra oricarei asa-zise “picturi” pe acel zid. Nu doresc sa vad graffiti pe acel perete, asa cum nu doresc sa vad pe peretele nici unei cladiri. Si din pacate toate cladirile din centrul Bucurestiului sunt batjocorite in acest fel, sub inaltul patronaj al primarului care tocmai a declarat senin ca vrea al treilea mandat sa termine autostrada suspendata (cea pe care n-a inceput-o in primele doua mandate).
  • 0 (0 voturi)    
    grafiti (Marţi, 12 mai 2015, 15:16)

    Dan [anonim]

    Sunt curios cum ar reactiona societatea germana, franceza sau engleza la un graffiti asemanator !!!