Romania de Ziua Europei - Functionarii romani au salarii mici si sunt suprasolicitati, spune Angela Filote, sefa Reprezentantei CE

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2015, 23:06 Actualitate | Esenţial

Comisia Europeana va publica saptamana viitoare noi recomandari pentru Romania, iar printre ele se afla reformarea administratiei publice, declara Angela Filote, sefa Reprezentantei Comisiei Europene in Romania. Invitata la Interviurile Europa FM, Angela Filote a explicat ca functionarii romani au salarii mici si sunt suprasolicitati.

Pe de alta parte, ambasadorul Uniunii Europene in Romania spune ca tara noastra trebuie sa se ocupe mai mult de crearea unui mediu de afaceri stabil dar si de conditii de munca pentru tineri. Cat priveste lupta anticoruptie, sefa Reprezentantei Comisiei Europene in Romania, spune ca actualele legi sunt bune, iar modificarea lor poate face mai mult rau decat bine.

La 8 ani de la integrarea in Uniunea Europeana, Romania se afla in imposibilitatea de accesa urmatoarele fonduri europene disponibile pentru infrastructura. Unul dintre motive este nefinalizarea de catre Ministerul Transporturilor a Master Planului General de Transport, document care prevede ce drumuri, cai ferate si porturi vor fi construite sau refacute. Angela Filote spune ca in aceste conditii, incheierea unui acord politic ar fi util.










1083 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Si, evident, (Joi, 7 mai 2015, 23:14)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ceilalti romani sunt la fel de suprasolicitati si prost platiti.

    Fiindca asta se intampla intr-un stat condus de hoti.
  • +2 (2 voturi)    
    functionarii romani sunt suprasolicitati intelectu (Joi, 7 mai 2015, 23:46)

    rov [utilizator]

    trebuie sa consuti 5-10 dintr-o institutie sa poti obtine o informatie cat de cat relevanta. Orice intrebare concreta are variante de raspuns egala cu nr. de interlocutori gasiti.
  • -1 (3 voturi)    
    sinecurile suprasolicita asisderi (Vineri, 8 mai 2015, 1:34)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    O mina de romani cu "expertiza" se suprasolicita vinind sinecuri, de cind se stiu ei, si mai ales de cind au apucat democratia europeana de un picior. Se iluzioneaza ca linsul in cur al brucselului e mai putin scirbos decit al sefilor romani.
  • +1 (1 vot)    
    "suprasolicitati".. (Vineri, 8 mai 2015, 8:27)

    lili [anonim]

    Si supraincompetenti si mai ales supraineficienti!
    Administratia publica romanesca este exemplu perfect de ineficienta si incompetenta clientelara!
    Asta de ce nu spuneti?!
    Nu se intra in administratia publica din Romania decat pe baza de relatii cu cei aflati la butoanele politicii !!
    De unde rezultate, d-aia ne balacim in aceasta mizerie birocratica ineficienta!?
    Subdezvoltarea Romaniei si pozitia ei pe ultimul loc in UE, in toate domeniile, se datoreaza ineficientei administratie publice clientelare si incompetente!
    Am vazut de curand Turul ciclist al Croatiei(cea lovita de razboi in anii '90!) si Turul ciclist al Turciei, sa vezi ce infrastructura moderna au, nu mai ai ce zice!
    Autostrazi moderne cu toate dotarile, drumuri modernizate, cu intrari si iesiri moderne tip autostrada, poduri moderne, diguri, cladiri moderne, nu se vede deloc saracie ca-n Romania...
    Romania NU va atinge nici in 50 de ani nivelul de infrastructura de azi al Turciei sau al Croatiei!
  • +1 (1 vot)    
    functionarii nemultumiti de la stat... (Vineri, 8 mai 2015, 9:17)

    IancuJianu [utilizator]

    ...sa vina la munca in mediul privat.
  • 0 (0 voturi)    
    Suprasolicitati (Vineri, 8 mai 2015, 11:36)

    tudor74 [utilizator]

    Sunt suprasolicitati pentru ca muncesc 5 oameni desi pe statele de plata apar 20, acestia din urma primesc salariul dar nu i-a vazut nimeni la serviciu, ca mna, e varul/cumanatul/nepotul primarului/ministrului/prefectului
  • 0 (0 voturi)    
    salarii functionari de la stat (Vineri, 8 mai 2015, 21:15)

    georginio [anonim]

    Functionarii de la stat , daca nu sunt multumiti de salarii , sa vina la patron sa munceasca pe salariul minim, sa vada cum e !