Tratament revolutionar pentru hepatita C, disponibil si in Romania. Cat costa pastilele

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2015, 8:27 Actualitate | Esenţial

Aproape un milion de romani bolnavi de hepatita C pot spera ca vor duce o viata normala. Peste doua saptamani va fi introdus in farmacii cel mai nou tratament de pe piata. Pastilele contin molecule ce ataca virusul hepatic si garanteaza insanatosirea aproape suta la suta in timp scurt si fara efecte secundare, transmite Digi 24.

Tratamentul costa cam 50 de mii de euro si va fi decontat pentru pacientii care au asigurare de sanatate.

Initial, de noua terapie vor beneficia cel mult cinci mii de romani, la care boala a ajuns intr-un stadiu avansat. Studiile care au dus la descoperirea noului tratament au costat peste un miliard de dolari si au durat zece ani. Medicamentul va fi produs de mai multe companii farmaceutice din Statele Unite, aceleasi care au facut si cercetarea.

Hepatita C este o boala ascunsa, astfel ca doar 5% dintre cei diagnosticati ajung sa primeasca tratamentul corespunzator. Maladia se transmite prin transfuzii de la o persoana bolnava, prin folosirea instrumentarului medical nesterilizat, dar si pe cale sexuala.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
24990 vizualizari
  • +6 (12 voturi)    
    Cleptocratie. (Miercuri, 6 mai 2015, 9:33)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Un milion de dolari X 50.000 dolari tratamentul inseamna 50 de miliarde de dolari. Intre anii 2003-2015 cleptocratia romana (bine, spuneti-i, guvern) a consumat 50 de miliarde de dolari pentru autostrazi. Din suma asta in tarile civilizate s-ar fi facut 5-6000km de autostrazi. Va dati deci seama pe ce s-au cheltuit. Acum la cei 5 milioane de romani care au fugit din tara sa scape de cleptocratie - 3 milioane oficial, 2 milioane neoficial se vor adauga un milion de romani ucisi de cleptocratie pentru ca nu vor avea "resurse" pentru tratament. Asa ca bolnavule de hepatita C cand ti se va refuza tratamentul care are rata de succes de 99% in vindecarea hepatitei sa stii ca vei muri de aceasta boala pentru ca un cleptocrat a vrut sa-i ia beizadelei sale un Range Rover nou. In felul asta avem aproape 6 milioane de romani omorati sau alungati din tara, un Holocaust pe care doar nazistii l-au mai reusit pe evrei!
    • 0 (0 voturi)    
      cifra este corecta dar.. (Miercuri, 6 mai 2015, 21:21)

      anion [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Un million de BOLNAVI x 50.000 .... In rest ai dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    este bine ca in final s-a gasit un tratament (Miercuri, 6 mai 2015, 10:48)

    bancher [utilizator]

    dar ma intreb oare cat va fi spaga in Romania ca sa ti se deconteze tratamentul de Casa de asigurari de sanatate?
    Un vecin a avut virusul Hepatitei C, si pana la urma a ajuns la implant. A facut la Fundeni, la dl dr Irinel Popescu. A intrat pe lista de asteptare, si a stat peste 1 an pana s-a gasit un donator compatibil. Mai mult prin spital a stat decat acasa, in acest an. Pana la urma l-au sunat noaptea, au venit cu salvarea sa il ia de acasa. Gasisera un ficat compatibil. Doctorii au luat ficatul de la un motociclist care facuse accident. Implantul a reusit, dar toata tevatura l-a costat peste 25 000 euro, din care numai partea d-lui Irinel Popescu a fost de 10 000 euro.
    Si, teoretic, si la el totul fusese decontat de Casa de asigurari de sanatate.
    • 0 (2 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 6 mai 2015, 13:00)

      AlexGolumceanu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Irinel Popescu este un profesionist desavarsit si un om corect. Nimeni nu s-a plans de asemenea aberatii. Improscati cu noroi, aiurea, in oameni care salveaza mii de vieti si care ne cinstesc patria in afara granitelor. Sa va fie rusine, bancher!
    • 0 (0 voturi)    
      Paralel de subiect (Vineri, 29 mai 2015, 9:06)

      Lorelei [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Stmate domnule bancher,
      Sunt sigura ca v-ati ratacit pe aceasta pagina si vorbeati despre un IMPLANT de silicon sau par. Nu are nici o legatura cu subiectul hepatitei C. Daca vorbeati despre ficat era TRANSPLANT.
  • +1 (1 vot)    
    terapie revolutionara (Miercuri, 6 mai 2015, 13:22)

    Teo [anonim]

    peste doua trei saptamani vom mai auzi de inca o promisiune asa cum se intampla in momentul de fata, promisiuni care au fost facute de cei in drept si acum o luna si acum doua luni sau chiar mai mult, perioada in care nimeni nu raspunde pentru cei care deja au decedat cu speranta la introducerii acestei noi terapii.
    Toate acestea pentru ca nimeni din cei responsabili nu pune piciorul in prag si sa stabileasca un termen limita pentru care daca este incalcat sa raspunda in fata legii. Acestia sunt oamenii politici din tara noastra care nu raspund pentru abuzurile pe care le fac in functie, chiar daca asa cum se intampla in momentul de fata oamenii mor. Ce putem face ?
  • +3 (3 voturi)    
    cine plateste? (Miercuri, 6 mai 2015, 13:51)

    Medic [anonim]

    1. sa intelegem ca vor fi cheltuiti 250 milioane de dolari pentru tratamentul a 5.000 de bolnavi in cateva luni. In conditiile in care in urma cu un an guvernantii nu gaseau 800.000 euro pentru tratamente oncologice. Cum se vor selecta 5000 de bolnavi din cei 1 milion care au boala? Pile, cunostiinte, relatii? comision? care politician raspunde pentru decizie?
    2. exista tratamente eficace pentru hepatita care costa in jur de 100 dolari si aceeasi guvernanti se prefac ca nu stiu. Oare de ce?
  • +1 (1 vot)    
    Hepatita B si C (Miercuri, 6 mai 2015, 18:38)

    Adrian Dinu Chitic [anonim]

    Observam pentru a nu stiu a cata oara ca medicamentele - si nu numai,produse in Romania nu-si fac loc in tratamentul bolnavilor.
    Tratamentul cu hepatito liz 1 si 2 + imunomax solid supozitoare produse de Insectfarm Bucuresti sub patronajul dlui.prof.dr Mircea CIUHRI costa aproximativ 1600 EURO pana la vindecarea completa.
    Este o diferenta foarte mare pana la metoda americana.
    - 50000 $
    Ce sa-i faci Romania are foarte multi bani ,prea putina incredere in ceea ce producem noi sau interesele !????
    Eu am avut o viremie f.mare si cu acest tratament fara interferon am ajuns in parametrii normali.Va astept sa va spun povestea celor care sunt interesati.
    • 0 (0 voturi)    
      Contact (Joi, 7 mai 2015, 22:01)

      Nicolescu Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Adrian Dinu Chitic

      Buna seara, d-le Adrian,

      Ma numesc Gabriel Nicolescu si am o rugaminte la dvs, sunt diabetic insulino-dependent si am si Hepatita C, de aceea daca puteti va rog sa imi trimiteti numarul dvs de telefon si sa-mi spuneti in ce interval orar va pot deranja in legatura cu tratamentul de la Insectfarm. Numarul puteti sa mi-l trimiteti pe adresa de mail: gsnico42@yahoo.com Va multumesc mult.
  • 0 (0 voturi)    
    ...doresc să comunicăm pe tema acestei hepatite c (Miercuri, 6 mai 2015, 21:58)

    belu ovidiu [anonim]

    dle.Adrian Dinu Chitic.
    ....Ma numesc Belu Ovidiu pensionar 75 de ani,din TÂRGOVIŞTE-DÂMBOVIŢA, sufăr de această HEPATITĂ C şi doresc din tot sufletul de a lua legătura cu dv.pentru mai multe detalii cu privire la tratamentul dlui.Mircea Ciuhri.Eu cu o pensie de mizerie...nu am de unde scoate 50.000 de euro,şi de aceia doresc să vorbesc mai întâi cu dv.şi după aceia să-mi daţi adresa dlui.doctor fiindcă mă interesează nişte amănunte din ce aţi făcut,ce aţi mâncat,cum aţi suportat tratamentul etc.etc.etc
    Deci aştept cu mare nerăbdare să comunicăm.
    Cu stimă şi respect BELU OVIDIU.
    • 0 (0 voturi)    
      Tratament hepatita C (Miercuri, 6 mai 2015, 23:15)

      Mariuca57 [anonim] i-a raspuns lui belu ovidiu

      Domnule Belu Ovidiu - puteti sa mincati toate ierburile din lume , sa inghititi toate pastilele naturiste de pe Pamint sau toate lacustele si gindacii lui Ciuhri si tot nu scapati de virusul hepatitic C . Astea sunt povesti de adormit copii si de bagat bani cu nemiluita in buzunarele acestor "vindecatori" miraculosi . Singurul remediu este acest ultim si revolutionar tratament . Nu e nevoie sa aveti dvs. 50.000 euro . Faceti dosar , il depuneti la Casa De Sanatate si apoi asteptati sa vi se aprobe si veti beneficia de acest tratament gratis . Acum cind se va intimpla minunea cu aprobarea , asta ramine sa vedem . Eu sper ca nu va dura ani de zile cum a durat cind am facut eu tratamentul clasic cu interferon si ribavirina si in urma caruia m-am vin decat de hepatita C . Sper ca de acum si la noi , in Romania lucrurile sa mearga ceva mai bine in domeniul sanatatii .
  • 0 (0 voturi)    
    Tratament Hepatita C India (Duminică, 25 octombrie 2015, 22:19)

    Victoria [anonim]

    Am tot asteptat din partea autoritatilor o farama de ajutor, insa dezamagita de toata birocratia din Romania, am ales sa urmez un tratament in India pentru a ma putea bucura de familia mea. Am terminat acum 3 luni de zile tratamentul fara interferon cu sofosbuvir+ribavirina. Am vrut sa-l fac in Europa dar m-am lovit de preturi absolut exorbitante, mult peste puterea unui om de rand. In India insa am avut totul inclus, de la bilete de avion la analize si cazare, iar dupa primul set de analize de la terminarea tratamentului s-a constatat absenta virusului.Nu pot decat sa le multumesc celor de la Asociatia Romana de Turism Medical care m-au ajutat de la inceput si pana am terminat tratamentului. Sanatate multa tuturor!
    • 0 (0 voturi)    
      Masi vindeca!! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 6:48)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Victoria

      Stimat













      Stimata doamna! Ma numesc Andrei si sint bucuros ca ati reusit sa va vindecati de acest virus,dar va rog sa-mi spuneti cum ati reusit sa ajungeti in india pentru tratament? Stiind ca in tara asta numai promisiuni avem si nu trec autoritatile la fapte as incerca si eu sa fac acest tratament.
      Va multumesc si va doresc multa sanatate.
    • 0 (0 voturi)    
      hepatita c (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:39)

      Loredana [anonim] i-a raspuns lui Victoria

      Buna ziua, va rog sa-mi spuneti (pe email ) cat a costat tot acest tratament. Sotul a iesit cu un rezultat la fibroscan de 20 adica F4 ceea ce am inteles ca e ciroza. Multumesc