Emotii pentru Liviu Dragnea. Curtea Suprema se pronunta miercuri in dosarul Referendumul

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2015, 7:43 Actualitate | Esenţial

Judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie vor da miercuri sentinta in dosarul in care ministrul Dezvoltarii Regionale, Liviu Dragnea, este acuzat, alaturi de alte 74 de persoane, de fraudarea referendumului organizat in 2012 pentru demiterea presedintelui Traian Basescu, scrie Agerpres.

La ultimul termen de judecata, acuzarea a cerut instantei condamnarea lui Liviu Dragnea la o pedeapsa cu executare, fara a mentiona cuantumul pedepsei.

Liviu Dragnea a spus atunci ca, in opinia sa, acuzatiile care i-au fost aduse "pleaca de la o premisa gresita si periculoasa pentru Romania".

Marti, Liviu Dragnea a recunoscut ca are emotii in legatura cu decizia instantei, insa a sustinut ca este nevinovat si ca impotriva lui nu exista nicio proba "serioasa", ci doar "afirmatii, consideratii, deductii".

In februarie 2014, doi dintre inculpati, Marius si Simona Predut, si-au recunoscut vinovatia, ei fiind condamnati la cate un an si patru luni inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei.

In cadrul procesului au fost audiate sute de persoane in calitate de martori, printre care s-a aflat si premierul Victor Ponta.

Liviu Dragnea a fost trimis in judecata de procurorii DNA pe 7 octombrie 2013, pentru savarsirea infractiunii de folosire a influentei sau autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2806 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Singura carte citita de el ce-i va schimba viata (Miercuri, 6 mai 2015, 8:00)

    Plagarus [utilizator]

    Codul Penal !
  • +10 (10 voturi)    
    La Multi Ani! (Miercuri, 6 mai 2015, 8:11)

    transalpinarum [utilizator]

    cu executare!
  • +10 (10 voturi)    
    cred ca va merge la Rahova!!! (Miercuri, 6 mai 2015, 8:11)

    lili [anonim]

    Drum bun, sa stai acolo mult si bine, pana vom scapa definitiv de PSD !
    Si sa vina langa tine si Ponta, sa va refaceti PSDul in puscarie!
    Succes DNA, la puscarie cu penalii din politica romaneasca !
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 mai 2015, 8:26)

    pathfinder [utilizator]

    Io n-am nici o emotie.
    Intrebarea este daca-i dau cu suspendare au ba...
  • +9 (9 voturi)    
    tineti minte degetele lui Felix ? (Miercuri, 6 mai 2015, 8:44)

    un domn [utilizator]

    Sa Fie Primite de Lord of Teleorman !
  • +9 (9 voturi)    
    Eliberati ringul !!! (Miercuri, 6 mai 2015, 8:51)

    andreesanu [utilizator]

    Daca tov locotenent Dragnea-i pe duca !!!,scaunul lui Ponta se clatina rau de tot .Cine-i mai tine spatele mincinosului ?
  • +10 (10 voturi)    
    desigur ca... (Miercuri, 6 mai 2015, 8:55)

    ..13 [utilizator]

    nu la- vazut nimeni punând mana sa mai bage niste voturi in urne si de aceea sunt inregistrate afirmatii, consederatii si deductii...

    Crede ca scapa?
    Personal - nu cred.

    Astept decizia.
  • +3 (9 voturi)    
    Ii da cu suspendare? (Miercuri, 6 mai 2015, 9:04)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Are toate sansele, Ponta si Ghita au pus mana pe SRI, DNA, ICCJ, B1TV, cam pe toate
  • +3 (3 voturi)    
    O condamnare ar fi ca un dus rece pentru PSD (Miercuri, 6 mai 2015, 10:32)

    Metec [utilizator]

    Condamnarea la inchisoare cu executare a lui Dragnea
    - ar razbuna suferintele miilor de conationali din diaspora, impiedicati samavolnic de Dragnea sa voteze:
    - ar da un semnal tuturor partidelor ca nu mai merge cu furtul si mita electorale;
    - ar arata mafiei transpartinice ca justitia nu se intimideaza de atacurile dezlantuite, de la dreapta la stanga scenei politice;
    - ar pune cu botul pe labe unul dintre cei mai abili si mai diabolici mafioti politic, un adevarat "guru" al baronilor locali.
    Mie mi se par suficiente argumente, dar judecatorii sunt suverani...
    • +1 (1 vot)    
      este OBL al p$d (Miercuri, 6 mai 2015, 10:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      s ar putea face variant romaneasca al zero dark thirty
    • +1 (1 vot)    
      eu cred ca-l vor trmite la puscarie! (Miercuri, 6 mai 2015, 10:53)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Metec

      La Rahova, acolo vor reface PSDul, in viitorul apropiat!
      Daca nu cumva, prevazator, o fi pregatit Dragnea vreo puscarie de 5 stele in Teleorman!!
  • +1 (1 vot)    
    Da, Doamne ! (Miercuri, 6 mai 2015, 11:20)

    John M. [utilizator]

    Dupa el, inca vreo 50 si dupa aia mai vorbim. Nici nu-mi mai pasa daca sunt de pe dreapta sau de pe stanga, ci numai sa scapam de ei !
  • +1 (1 vot)    
    Hai mustacila... (Miercuri, 6 mai 2015, 11:27)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    ...hai la Giurgiu cu musteata ta, sau de unde apartii. Ehehe, ce escroc zace in spatele mustatii alea...