E oficial: George Maior - numit ambasador in SUA, Emil Hurezeanu - numit ambasador in Germania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2015, 17:22 Actualitate | Esenţial

George Maior
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis a aprobat mai multe rechemari si numiri de ambasadori in state de importanta majora. Printre noii ambasadori numiti se numara George Maior - in SUA si Emil Hurezeanu - in Germania. Maior a fost sef al SRI timp de opt ani, el dandu-si demisia la inceputul acestui an, dupa ce a fost acuzat ca in campania electorala ar fi inclinat balanta de parte lui Victor Ponta, care de altfel l-a si anuntat drept posibil premier daca va iesi presedinte.

Mihnea Motoc a fost mutat de la reprezentanta pe langa UE la Ambasada din Marea Britanie, Bogdan Mazuru a fost mutat din Franta in Austria, Luminita Odobescu este noua sefa a reprezentantei pe langa UE, Adrian Vierita (fost ambasador in SUA) a fost numit reprezentant permanent la ONU - Geneva, Iulian Buga a fost mutat din SUA in Suedia.

Ion Jinga a fost rechemat de la Londra si trimis ca Reprezentant permanent pe langă Oficiul ONU - New York, in locul Simonei Miculescu.

O alta numire de marca este cea a lui Adrian Cioroianu (fost ministru de Externe in guvernul Tariceanu), care ii ia locul lui Nicolae Manolescu la UNESCO. Manolescu, implicat in mai multe scandaluri in ultimul timp, ramane astfel fara nici un post in exterior.

De remarcat si numirea ca ambasador in Argentina si Paraguay a lui Carmen Podgorean, fost deputat PSD si actual secretar de stat in MAE.

Vezi mai jos lista completa

In conformitate cu prevederile constituționale (art. 91 al. 2 din Constituția României) privind numirea/rechemarea reprezentanţilor diplomatici ai României şi în baza consultărilor cu primul ministru şi cu ministrul Afacerilor Externe, Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a aprobat următoarele propuneri de rechemare/numire de ambasadori:

a) Rechemări

•Dl. Mihnea Ioan Motoc, ambasador, Reprezentant permanent al României la Uniunea Europeană
•Dl. Iulian Buga, ambasador în SUA
•Dna Maria Ciobanu, ambasador, Şeful Misiunii României pe lângă Oficiul ONU Geneva
•Dna Silvia Davidoiu, ambasador în Republica Austria
•Dna Daniela Grigore Gîtman, ambasador în Republica Cehă
•Dl. Bogdan Mazuru, ambasador în Republica Franceză şi în Principatul Monaco
•Dl . Ion Jinga, ambasador în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
•Dl. Nicolae Manolescu Apolzan, ambasador, Delegat permanent pe lângă UNESCO
•Dna Răduţa Matache, ambasador în Regatul Suediei
•Dna Simona Miculescu, ambasador, Reprezentant permanent la ONU- New York


b) Numiri
•Dl. Mihnea Ioan Motoc, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
•Dl. Bogdan Mazuru, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Republica Austria
•Dl. Emil Hurezeanu, ambasador extraordinar şi plenipotentiar în Republica Federală Germania
•Dna Luminiţa Teodora Odobescu, ambasador, Reprezentant permanent al României la Uniunea Europeană
•Dl. Cristian George Maior, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în SUA
•Dl. Adrian Cosmin Vieriţă, Reprezentant permanent pe lângă Oficiul ONU Geneva
•Dna Carmen Liliana Podgorean, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Republica Argentina şi Republica Paraguay
•Dl. Iulian Buga, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Regatul Suediei
•Dl. Mihai Constantin Coman, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Regatul Arabiei Saudite
•Dl. Constantin Mihail Grigorie, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Republica Cehă
•Dl. Adrian Mihai Cioroianu, ambasador, Delegat permanent pe lângă UNESCO
•Dl. Ion Jinga, ambasador, Reprezentant permanent pe lângă Oficiul ONU
•Dl. Viorel Moşanu, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Belarus
•Dl. Adrian Davidoiu, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar în Regatul Norvegiei

În privinţa numirilor, conform reglementărilor şi cutumelor în materie, urmează solicitarea agrementului statelor/organizaţiilor aferente şi audierile în Comisiile de Politică Externă ale Parlamentului, iar apoi emiterea decretelor de numire.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12646 vizualizari
  • +19 (39 voturi)    
    bai romani (Joi, 30 aprilie 2015, 17:30)

    eek [utilizator]

    blatul e atat de evident incat imi vine sa plang de mila voastra.
    ...si voi tot nimic...
    • +1 (5 voturi)    
      !!! (Joi, 30 aprilie 2015, 18:55)

      nutunut [utilizator] i-a raspuns lui eek

      ..nu e d-a buna !
    • 0 (16 voturi)    
      Maior e nasul lui Ponta! (Joi, 30 aprilie 2015, 19:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui eek

      Hurezeanu a fost consilier al lui Adrian Nastase si sluga lui Ovidiu Vantu cand era la Realitatea TV. Blatul dintre Iohannis si Ponta e evident. Faptul ca se sare Londra din axa strategica a Romaniei arata clar ca Iohannis si Ponta ne orienteaza ca pe niste vite catre Rusia.
    • 0 (0 voturi)    
      poate că.... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 11:04)

      brod [anonim] i-a raspuns lui eek

      ... dl ambasador maior îi va transmite finului său, ponta, nemuțumirile americanilor față de ceea ce prestează el, pe cale politic-guvernamentală.
  • +9 (31 voturi)    
    baietii CIA-ului (Joi, 30 aprilie 2015, 17:37)

    gigi [anonim]

    George Maior in SUA. Hurezeanu in Germania. E clar ce urmeaza pentru Romania...
    • +7 (11 voturi)    
      ? (Joi, 30 aprilie 2015, 17:50)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      si ce urmeaza?
      puteti sa detaliati? danke!
      :)
      • +3 (13 voturi)    
        cred ca (Joi, 30 aprilie 2015, 19:20)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

        nimic legat de cei doi.
        ce urmeaza este ceea ce se vede zi de zi.
        adica, o coabitare usl, fara acte.
        ma rog, vorba vine, fara acte.
        pactul usl'amic, parca mai este valabil, de jure.

        ma rog, ei stiu.
        ce vedem noi este ca aranjamentul a fost destul de evident, in relief . :)
        principiul, unul io, unu tu, unu io, unu tu, s.a.m.d.

        normalitate.
    • +3 (7 voturi)    
      Da, (Joi, 30 aprilie 2015, 17:55)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      siguranta granitelor.
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Joi, 30 aprilie 2015, 18:06)

      rocknum [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ce urmeaza ma?
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Joi, 30 aprilie 2015, 19:48)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui rocknum

        A raspunsul cineva mai sus: "siguranta granitelor" ;)
  • +3 (27 voturi)    
    Bravo Johannis! (Joi, 30 aprilie 2015, 17:38)

    andreitr [utilizator]

    Asa cum ati spus Romania schimba axa. Acum Washington-Bucuresti-Berlin este noua axa. Perfect!
    • +1 (3 voturi)    
      macar (Joi, 30 aprilie 2015, 23:41)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      daca ar aduce ceva investitori nemti si americani la bucuresti.
  • -15 (35 voturi)    
    haha (Joi, 30 aprilie 2015, 17:40)

    Mazeta [utilizator]

    Şi când te gândeşti că erau unii pe aici care ziceau că George Maior este comunist, agent rus ş.a.m.d. O sancta simplicitas!
    • +9 (13 voturi)    
      In primul rand.. (Joi, 30 aprilie 2015, 17:51)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ...cine erau acei "unii"? In al doilea rand, daca ar fi agent rus, faptul ca e trimis in SUA ca ambasador nu infirma aceasta "teorie", din contra. Sau poate ca la tine acolo, in celula aia de unde stati si postati, vi se spune ca agentii rusi se trimit numai in Rusia.
    • +6 (12 voturi)    
      cata sfinta naivitate (Joi, 30 aprilie 2015, 17:51)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      agentii rusi nu au impinzit SUA?
      :P
      mai si ginditi, va rog!
      • +4 (6 voturi)    
        dictonul lor ... (Joi, 30 aprilie 2015, 19:40)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

        ...noi muncim, noi nu gandim...
    • 0 (0 voturi)    
      aaa, nu e? (Vineri, 1 mai 2015, 0:02)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La ambasadori poa' sa fie sub acoperire, la demnitari nu!
  • +2 (14 voturi)    
    plan cincinal (Joi, 30 aprilie 2015, 17:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    seamana a " rotatia cadrelor " , iohannis esti.....
  • +2 (10 voturi)    
    Good point !3 tovarasi de nadejde la bine ! (Joi, 30 aprilie 2015, 17:56)

    Plagarus [utilizator]

    Este bineeee.. "Da", "da, da, desigur", "bineînţeles" şi "vă mulţumesc foarte mult" au fost cuvintele rostite de "soprana " Cioroianu in toata intalnirea cu secretarul de stat american, cuvinte ce i se potrivesc si cu ocazia acestei numiri.
    " Nu cumva puteam cumpăra un teren în deşertul ăla egiptean, să-i plasăm acolo pe cei care..astfel de oameni ne fac de râs".(sau ne vor dezamagi ) (tot Cioroianu MAE )
  • +5 (7 voturi)    
    get your facts straight (Joi, 30 aprilie 2015, 18:09)

    un cetăţean [anonim]

    Un singur amendament: Carmen Podgorean e diplomat de carieră.
    • 0 (2 voturi)    
      mai e un Pogorean... (Joi, 30 aprilie 2015, 19:11)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui un cetăţean

      Radu podgorean, e alt p$d ist verde, trăiască FAMIGLIA!
  • +7 (17 voturi)    
    felicitari! (Joi, 30 aprilie 2015, 18:10)

    xanti [utilizator]

    Toti cei ce au pus umarul la daramarea mitului basescu,oamenii de casa ai romania tv si antena 3 sunt recompensati.
    Cu ocazia asta s-a reparat si ce s-a facut la alegeri in turul 1.
    Un om de onoare presedintele tablou.
  • +4 (6 voturi)    
    FILIP (Joi, 30 aprilie 2015, 18:10)

    SRA [utilizator]

    Convenabil, mai putin,
    Dl. Adrian Mihai Cioroianu, ambasador, Delegat permanent pe lângă UNESCO !

    Aveau pentru aceasta functie fostul Reprezentant permanent pe lângă Oficiul ONU Geneva in perioada lui Emil Constantinescu ! O distinsa Doamna pe nume FILIP !
  • +9 (17 voturi)    
    .. (Joi, 30 aprilie 2015, 18:32)

    utilizator1 [utilizator]

    S-ar părea ca au luat putina puie fraierii care au stat in strada pe ploaie toata ziua ca sa-l voteze pe Klaus
    • -5 (7 voturi)    
      hehe (Joi, 30 aprilie 2015, 19:00)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Cred că noaptea își dau palme și repetă plângând: „a fost răul cel mai mic, răul cel mai mic!”.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba e vitavercea! (Vineri, 1 mai 2015, 7:24)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Nu putina, ci multa!
  • -5 (5 voturi)    
    majestate.... (Joi, 30 aprilie 2015, 18:38)

    nedumeritul [utilizator]

    am mai avut un ambasador Apostol? in Argentina care trebuia tinut departe de Romania si romani. Asa o fi si cu Maior ? o mai fi avand urme de onestitate si deranjeaza? Saracul n-o fi aflat ca in Romania moderna nu trebuie sa folosesti expresii de genul: "apoi aiasta nu se poate Majestate"
    • -1 (5 voturi)    
      Toti cei numiti.. (Joi, 30 aprilie 2015, 19:12)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      ... nu cred ca au fost obligati sa si accepte aceste posturi. Nu cred ca au avut de ales intre a ramane i viata si a pleca la cele "posturi".

      Deci, daca Maior deranja, nu accepta sau poate sa deranjeze si de acolo. Asa ca las-o balta cu onestitatea si deranjatul unora.
  • +5 (7 voturi)    
    numiri (Joi, 30 aprilie 2015, 18:47)

    nimrod [utilizator]

    În sfârşit... Dumnezeu cu mila. Că tot vine 1 Mai: asta-i trupa, cu asta defilăm.
  • +6 (10 voturi)    
    UNU MIE, UNU ȚIE... (Joi, 30 aprilie 2015, 19:09)

    timp tamp [utilizator]

    Au împărțit frățește prada (în cotloanele Cotrocenilor), după principiul bandelor de hoți.
    URAAAAAA.... USL a înviat! Trăiască uslașii șefi plăgiuță și tăcutu
  • +4 (8 voturi)    
    Bravo Klaus! (Joi, 30 aprilie 2015, 19:35)

    Marius [anonim]

    Dar i-a numit bine acolo unde i-a trimis, Iohannis al nostru! Se mira cum sa unga mecanismele si sa ii tina pe toti ocupati. De Hurezeanu stiu clar ca este agent CIA de dinainte de 89 deci am dubii. George Maior e si el un tip ok Omul a pus pe roate un mecanism intreg la SRI si isi merita numirea.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce? (Joi, 30 aprilie 2015, 22:05)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Marius

      De unde stii mai CLAR ca Hurezeanu a fost agent CIA?
    • -1 (1 vot)    
      Habar nu am ce agent e Hurezeanu (Joi, 30 aprilie 2015, 22:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Ce stiu e ca in 1998 devine „cetățean de onoare” al Sibiului.
  • +4 (4 voturi)    
    DIASPORA (Joi, 30 aprilie 2015, 22:05)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Diaspora romana (jumatate din populatia Romaniei :10 milioane de romani in pribegie ) , are dreptul moral si material (10 miliarde €/an la bugetul financiar al tarii) de a avea reprezentanti desemnati prin CONCURS in reprezentantele diplomatice-consulare ale Romaniei !
    Sa auzim si de bine .
    De la Padova
    ing. Die Nicolae Alexandru-Presedinte.
    • 0 (2 voturi)    
      firmanul (Vineri, 1 mai 2015, 0:11)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      Stimabile, n-am auzit pina acum in istoria diplomatiei europene de 200 de ani ca ambasadorii sa obtina postul prin concurs; sint numiti de seful statului, ce-o fi ala, print, duce, tovaras presedinte sau presedinte ofiter...Nu e bine sa exageram. As fi de acord ca indivizii sa intre in diplomatie in urma unor probe foarte dificile, jurizate cu exigenta: inteligenta, cultura, probitate, eleganta in toate cele, ceea ce englejii numesc "breed". Ma intreb citi din ambasadorii nostri sint omul potrivit la locul potrivit. Nici sistemul de numiri ale americanilor nu mi se pare cuser. : cine a dat mai mult in campanie, ia, frate, d-aici firmanul lu; Obama....
    • +1 (1 vot)    
      grade (Vineri, 1 mai 2015, 4:45)

      yas [utilizator] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      http://www.legex.ro/Legea-269-2003-37031.aspx

      corpul diplomatic se desemneaza prin concurs insa exceptie fac ambasadorii, asa cum veti citi mai sus la admitere.
  • 0 (0 voturi)    
    George Maior, un singur "-": (Vineri, 1 mai 2015, 7:35)

    ofCAER [utilizator]

    atitudinea manifestata nu de mult fata de justitie si de unele institutii din justitie. Acesta nu il recomanda deloc pentru postul de Ambasador in statul in care, intr-adevar, justitia este sfinta. In rest - numai de bine!
  • -1 (1 vot)    
    după ce critică CCR, Maior ajunge ambasador (Vineri, 1 mai 2015, 8:51)

    visio [anonim]

    spun asta pentru cei care nu s-au convins de prostia lui johannis.