VIDEO Continua campania "Hypermarketul - noul inamic public". Ministrul Agriculturii a plecat in control prin supermarketuri, pentru a verifica daca sunt majorate preturile inainte de reducerea TVA la alimente

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2015, 13:10 Actualitate | Esenţial

B1 TV continua campania privind presupusele majorari de preturi practicate de comercianti inainte de reducerea TVA la produsele alimentare, prezentandu-l pe ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, in timp ce vizita un supermarket din Bucuresti, unde a afirmat ca cei care au marit deja preturile pentru a le scadea la 1 iunie vor fi pedepsiti conform legii, fara a specifica insa despre ce legi este vorba.

Campania de demonizare a hypermarketurilor a debutat in aceasta saptamana si a fost anuntata de Dan Sultanescu, consilierul premierului Ponta, intr-un articol din Adevarul.

Cu presa dupa el, Daniel Constantin a afirmat ca saptamana viitoare va merge "in toate magazinele".

"S-a creat asa un subiect, nu stiu cat este de real sau ireal. Odata cu reducerea pretului trebuie sa beneficieze si cetatenii. Sigur ca noi am lucrat foarte mult ca politicieni si nu putem interveni. Se pot gasi parghii legislative asa incat cei care incearca sa profite de aceasta situatie o luna de zile pana la 1 iunie sa sufere apoi", a spus acesta, citat de B1 TV.



B1 TV a demarat o campanie sustinand ca, dupa ce Executivul a anuntat ca scade TVA-ul la alimente, "unii dintre cei mai importanti comercianti de pe piata din Romania fac tot posibilul pentru a profita la maximum de pe urma acestei masuri. Metoda practicata: cresc preturile treptat inainte de 1 iunie, data cand taxa pe valoare adaugata va scadea la 9%. Un experiment realizat B1 TV arata ca numai in doua saptamani de la anuntul premierului Victor Ponta, unele preturi s-au majorat si cu 30%".

In urma cu o zi, Victor Ponta a amenintat ca va impune "taxe atat de mari" impotriva comerciantilor care nu vor reduce preturile dupa scaderea TVA la produsele alimentare "incat tot ce castiga speculativ sa piarda pe partea cealalta".

Problema acestei campanii este ca dovezile prezentate public au fost putin credibile, fiind respinse de reprezentantii hypermarketurilor. Si reprezentantul Consiliului Concurentei a spus in cadrul audierilor de la Comisia pentru Agricultura a Camerei Deputatilor ca probele sunt insuficiente.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5714 vizualizari
  • +15 (31 voturi)    
    Bai ce nesimtiti... (Joi, 30 aprilie 2015, 13:17)

    Xerses [utilizator]

    Guvernul asta se face ca munceste..
    De piata libera au auzit?
    • -14 (30 voturi)    
      lasa sa-i ia un pic la puricat (Joi, 30 aprilie 2015, 14:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Xerses

      supermarketurile de la noi sunt pline cu produse de import de cea mai slaba calitate, practic rebuturi din tarile de origine ale companiilor mama sau alte tari.

      De ce li se permite sa vanda cartofi, mere, prune, morcovi, struguri din alte tari, in conditiile in care aceste produse exista pe piata romaneasca? Doar ca sa ne crestem datoria externa importand mere si cartofi? Si asta in timp ce producatorii romani isi arunca produsele la ghena? Eu inteleg sa importi banane, pentru ca nu cresc la noi. Dar mere?!
      Aud ca unele companii de produse lactate importa laptele din ungaria ca e mai ieftin.

      Caut produse romanesti la rafturi, dar rar mai gasesc. Cum e posibil asa ceva? De ce li se permite sa faca asta? Ce face ministrul agriculturii in acest sens?

      Trebuie supravegheat daca prin masura reducerii TVA incearca sa-si bage profitul in buzunar si pretul la raft sa ramana neschimbat. In acest caz efectul reducerii TVA este urmatorul: 15% din vanzari in loc sa mearga la statul roman vor merge la statul francez, german (in functie de tara de origine a supermarketului), ceea ce ar insemna ca reducerea TVA este un DEZASTRU.
      • +21 (27 voturi)    
        Bai naparci comuniste! (Joi, 30 aprilie 2015, 14:53)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Mergeti sub pietrele de sub care ati iesit! A luat cartofii cu factura? Ii vinde mai scump decat i-a luat? A facut profit? Ti-a dat taxele cinstit pe profit? Ce te f... pe tine grija de unde le-a luat! Ia tu bai naparca din Romania ca-i mai aproape, vinde tu mai ieftin si falimenteaza-l! Nu sa vina ministrul la televizor sa faca ordine! Asta dovedeste cat de prosti de ne curg balele din gura suntem ca punem botul ( nu gura) la demagogisme de genul asta! Eu nu l-am vazut pe Obama facand pretul cepei in piata!
        Ah, daca vreti sa faca intr-adevar ceva guvernul si justitia si administratia, DA - sa asigure egalitate de sanse oricui. Adica daca un supermarket poate face inginerii financiare si sa dea un procent mai mic din cifra de afaceri decat o afacere romaneasca identica atunci am o problema, asta da! Daca primaria ii da pamantul gratis, atunci am o problema! Mie ca roman nu-mi da! Atunci este concurenta neloiala si da, statul ar trebui sa faca in privinta asta ceva! Dar nu sa satisfaca pofta neroada de sange, ca "de ce nu ia produse romanesti". Are dreptul sa ia orice, la orice pret si sa vanda la orice pret, dar sa dea acelasi profit si taxe raportat cifrei de afaceri ca si afacerile romanesti!
        • +11 (15 voturi)    
          Data viitoare nu mai scapa! (Joi, 30 aprilie 2015, 15:19)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Ce noroc pe Daniel Constantin, ministrul Agriculturii!
          Am ajuns la Kaufland exact cu cateva minunte dupa ce parasise magazinul luat la control pe motiv de cresteri de preturi. Ce HUO ii trageam, cu toata armata lui de robi penali ce se prefac ca lucreaza in interes national!...Cum acoperiti bai javrelor gaura la buget? Ca dati pensii speciale la burtosii ofiteri romani care s-au luptat in ultimii ani doar cu fripturile si damigenele de vin si la toti asistatii sociali care nu mai vor sa munceasca caci e mai bine sa-si bea mintile la birtul satului din banii nostrii! Ne aduceti ca Tariceanu in situatia Greciei si apoi spuneti ca e din cauza lui Basescu, ca voi ati vrut, dar nu s-a putut...ca ati furat tot!
        • -12 (20 voturi)    
          esti deosebit de agresiv in limbaj (Joi, 30 aprilie 2015, 15:48)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          insa nici nu ma asteptam la altceva.. bijnitarii au si ei trolii lor in online, si chiar nu ma supar pe tine, se vede cat de limitat esti de propaganda capitalista cu sloganul de mult expirat pana si-n tarile de origine: "piata libera".

          Daca tie ti se pare normal ca fermierii romani sa-si arunce laptele in timp ce unele companii importa din ungaria (chiar si de ar fi cu 0.1 RON/L) inseamna ca ori ai interese directe, ori esti prea dus cu capu.

          Si nu, nu au dreptul sa cumpere orice, atata timp cat apoi vin cu FMI-ul si ne impun masuri de austeritate pe modelul Greciei, fiindca avem datorie externa nesustenabila. Pai de aia e nesustenabila, ca ignoranti ca tine mananca ceapa din zanzibar (si crescuta cu chimicale), in loc sa ia de la producatorii locali, mult mai sanatoase in general, si sa ajute si la echilibrarea balantei comerciale a propriei tari.
          • +7 (13 voturi)    
            Doamne, ce de analfabeti care stiu scrie (Joi, 30 aprilie 2015, 16:01)

            transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Ce treaba are datoria publica (sustenabila sau nesustenabila) cu importul de alimente? Tu iti inchipui ca statul ia imprumut de la FMI si cumpara de banii aia ceapa si lapte si ne creste datoria din cauza ca le mancam? Sunteti incredibili de multi si cu drept de vot!

            De asta sunt alesi numai cretini in tara asta.

            ws
            • -1 (7 voturi)    
              nu in mod direct (Joi, 30 aprilie 2015, 16:29)

              sile [anonim] i-a raspuns lui transpenibilus

              dar nu o sa ma obosesc sa-ti descriu "drumul banilor" pentru caci nu cred ca l-ai intelege.

              Dar, daca tu nu vezi nicio legatura intre importuri si datoria externa (n-am spus publica, desi am vazut f bine cat de usor se transforma datoria privata in publica prin 2009) las cititorii sa decida care dintre noi e analfabet.
              • +2 (2 voturi)    
                evident! (Joi, 30 aprilie 2015, 23:15)

                cinic [utilizator] i-a raspuns lui sile

                TU!!! si ai tai. Balanta comerciala nu are NIMIC de aface cu defcitul.
                Deficitul RO in 2014 e sensibil egal cu deficitul de la pensii.
                Iar datoria privata se transforma in datorie publica numai prin ajutor de stat camuflat sau nu [arierate, subventii, stergerea datoriilor etc]
                Dar tata Marx nescriind despre asta orice pesedism devine adevar pur....
            • +3 (5 voturi)    
              Si azi se face scoala de tip Fane Gheorghiu? (Joi, 30 aprilie 2015, 16:45)

              Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

              Vai ce popor abramburit de tv-uri format A3 si politicieni vai de mama lor.
              CEREREA FLAMANZILOR / OFERTA= PRET
        • +3 (3 voturi)    
          hm (Joi, 30 aprilie 2015, 16:21)

          manole [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          "A luat cartofii cu factura? Ii vinde mai scump decat i-a luat? A facut profit? Ti-a dat taxele cinstit pe profit?"

          Asta ar trebui sa verifice ministrul, nu noi. De obicei evaziunea aici e maxima, si sursa produselor este de multe ori incerta.
          • +1 (3 voturi)    
            "A luat cartofii cu factura?" (Joi, 30 aprilie 2015, 20:41)

            Herodot [utilizator] i-a raspuns lui manole

            I-a luat! Intrebarea este insa alta? Pe factura externa este trecut PRETUL REAL al cartofilor sau nu? Daca pretul cartofilor este SUBEVALUAT, atunci "smecherasul" pagubeste bugetul statului roman prin RETURNARILE de TVA.
            • +1 (3 voturi)    
              zau? (Joi, 30 aprilie 2015, 23:22)

              cinic [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

              si diferenta de pret de la "subevaluare" cine o plateste? E vorba de companii care cumpara la nivel european milionul de tone de carotfi anual asa ca-si permit preturi de achizitie bune.
              Oare de ce producatorii de cartofi din RO nu pot/nu vor sa se coalizeze/cooperativizeze
              ca sa produca un milion de tone?
              E mai usor sa dai vina mereu pe ALTII...
              PS. returnarea de TVA se face cf facturii, adica la pretul tau "subevaluat", asa ca unde e gheseftul?
              Chestia asta se face cu firme mici ce apoi dispar cu furnizor cu tot.
              PS2. Exportatorul cere inapoi TVA nu importatorul .......
        • +2 (6 voturi)    
          Tare le mai compari (Joi, 30 aprilie 2015, 17:26)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          @Un_oarecare Bai prietene, tare ne mai compari tu cu america sau cu tari europene. Din ce am inteles mai sus tie iti place sa traiesti in romania cu preturi aliniate la occident si castiguri de 15 ori mai mici...in conditiile in care sistemul este facut sa beneficieze ori hotii din hypermarketurile lu' peste prajit, ori guvernul de penali, fac ceva pe piata ta libera si pe regulile liberalismului neoclasic pe care le luati din carti si care nu se aplica deloc aici...Sa nu ma intelegi gresit, si eu cred ca ce face guvernu' lu peshte prajit ii un mare fas si ca de fapt nu ii intereseaza de omul de rand dar asta nu inseamna ca trebuie luata apararea la jegurile astea...presupunand ca nu esti si tu un individ dintre aia foarte "dashtepti" care o arde cu chestii gen:
          aia sunt investitori importanti/dau de lucru la oameni/ne trebuie investitii straine...Nimica nu are legatura cu nimica si piata ii libera peste tot pana la un anumit punct. Obama nu trebuie sa mearga in piata si sa puna pretul la ceapa pentru ca piata in America se poate autocorecta, fiind foarte multe alternative la aproape orice produs...dovada faptului ca acolo multe chestii sunt mai ieftine decat in Ro si reducerile sunt reduceri nu vrajelile practicate de marii comercianti la noi...
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Joi, 30 aprilie 2015, 18:59)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

            http://wifflegif.com/gifs/486059-vladimir-putin-clapping-good-job-reaction-gif
            • 0 (0 voturi)    
              Asa mah... (Vineri, 1 mai 2015, 14:59)

              Cristi [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              Imi place de astia ca tine care cand raman fara argumente te acuza ca esti prorus sau ceva-n genu' foarte grav in ziua de azi...esti tare...hai sa-ti traiasca de 1 mai hypermarketurile vietii si piata pacii...
        • +1 (5 voturi)    
          Wow! (Joi, 30 aprilie 2015, 20:29)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          vanghelie, tu esti ?? "A luat cartofii cu factura?", "Ti-a dat taxele cinstit pe profit?" . Bai, nene, du-te un pic la "hipermarketul" de la Trafic Greu, unde vezi in medie 1 cumparator/km patrat la ora de virf si vezi daca ala indeplineste macar astea doua conditii si intreaba-te cum dracu' a reusit sa supravietuiasca atitia ani si daca si-a platit "profit si taxe raportat cifrei de afaceri ca si afacerile romanesti"! Alooo! Aici sintem in Romania unde pepenii de la producator de 10 bani pe kil putrezesc pe cimp, iar in hipermarketuri se vind aia turcesti de 1 leu pe kil, pt ca de la taranu' roman NU IESE SPAGA ! Asa ca mai usor cu capra pe scara, ca nu-i de ajuns sa faca fiecare chiar ce vrea, nu asta inseamna economie de piata si nici democratie ! De aia primaria nu-ti da tie pamint gratis, il italianului in Dobrogea, ca sa faca ala orez si griu bio pe care ti-l vinde tot tie, fitos roman, sub numele de Barilla la pret de x ori mai mare ("comision" cinstit inclus !), pt ca la dom' primar tre' sa manince si gurita lui ! Si nu fasole, ca se baloneaza ... Daca ma intereseaza sa vad de ce ma trage jmecherul in piept ma numesc "naparca comunista" ? Pai nene, vorba lui Caragiale : "amice, esti idiot" ! Si, sa specific, mi se rupe ca e vorba de ponta, ministrul x sau oricine ! Important e sa se termine cu jaful asta generalizat !
          • +1 (3 voturi)    
            Amice, idiot esti tu si argumentat! (Joi, 30 aprilie 2015, 22:18)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui siska

            Deci tu vorbesti de prefectura si ministrul de sula! Intrebarea mea este: ce are sula cu prefectura!
            Din partea mea daca un supermarket face evaziune, nu are acoperire in factura la marfa si daca nu bate bonuri, chiar daca are casa fixa, asta nu e greu, atunci sa ii arunce in temnita indiferent ca este TVA 9, TVA 24 sau TVA 69. Sau daca incalca alte legi!
            Dar cum poate veni un ministru sa dicteze un anumit pret? Astea sunt faze demne de Ceausescu sau de Putin si cel ce apreciaza astfel de faze da-mi voie sa-ti spun este foarte prost.
            Daca supermarketul este cinstit, NU ARE cum sa poata veni un ministru sa-i spuna ce pret sa puna si la ce! Asta vreau sa spun! Nu cum functioneaza nu stiu ce supermarket! Ce treaba are asta cu tva si cu pretul? Deci: ce are sula cu prefectura, inca o data, raspunde-mi te rog!
            • 0 (0 voturi)    
              Pai uite (Vineri, 1 mai 2015, 16:05)

              siska [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              unde se intilneste sula cu prefectura: http://dexonline.ro/definitie/specula . Cind ai la x hipermarketuri x preturi diferite la un produs, se cheama economie de piata si concurenta. Cind ai, in schimb, la toate acelasi pret si aceleasi cresteri de la o zi la alta, la o marfa pe stoc sau nu, dar contractata la un pret acum sase luni, cind nu ai motivare (scumpire euro, dolar, combustibil, etc.) se cheama specula, indiferent de tva-ul incasat despre care tot bati cimpii ! Nu stiu daca ministrul agriculturii trebuie sa se ocupe de asta, dar o anume protectie a consumatorului trebuie sa existe, chiar si pe piata libera ! Daca miine, spre exemplu, s-ar scumpi piinea ( prin absurd) de la 1 leu la 100 de lei pe bucata (nu vorbesc de detergentul Ariel, ca poti alege unul mai ieftin, sau poti spala rufele cu sapun, vorbesc de un produs "vital", ca sa zic asa), doar fiindca TOTI vinzatorii de piine s-au inteles intre ei, cum ti s-ar parea (conditiile de trai, ca salariul, pensia, pe de-o parte raminind aceleasi, iar costul la producatorul de materie prima, a miinii de lucru, transport, etc. raminind neschimbate) ? Tot "economie de piata" ? Pina la urma stii care-i treaba ? Mie unul chiar mi se rupe de hipermarketuri, ca produsele de baza oricum pot sa le iau mai ieftin si mai proaspete din piata ( nu de la tigani, ci de la tarani). Ideea e ca unii ca tine incearca sa implementeze ca normal furtul generalizat care se face in Romania in numele unei asa-zise libertati si democratii ! Fratioare, mai fura omu' dar se mai si calmeaza ! Din pacate ne conduc cei ca tine, care nu vad altceva decit umplerea buzunarului propriu in conditiile in care, in alte tari civilizate, lasind la o parte mentalitatea lor, ai da la explicatii la fisc de ti-ar iesi pe nas ! Un mic exemplu: in Italia, in preajama Pastelui, au aparut o gramada de reduceri la carne, oua, piine, legume; la noi, cind ai vazut asa ceva in preajama sarbatorilor ? De ce oare ??
      • +15 (21 voturi)    
        Asta-i luat la puricat??? (Joi, 30 aprilie 2015, 14:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Asta e populism jegos. E exact ce facea marele primar piedone cind alerga precupetele prin piata. Adica treaba ministrului e sa mearga prin hipermarketuri sa controleze preturile???

        Cit despre "De ce li se permite sa vanda cartofi, mere, prune, morcovi, struguri din alte tari, in conditiile in care aceste produse exista pe piata romaneasca" e clar ca nivelul tau de intelegere a pietei libere si a capitalismului e zero. Du-te taica in coreea de nord, sau la mammarussia care interzice importul de produse straine. Cu spedcimene ca tine e clar de ce suntem asha inapoiati ca si popor. Dupa capul tau, orice e mai ieftin afara trebuie interzis, ca sa poata producatorul roman sa vinda cartofii la pretul lui de productie de 5 lei kilu.
      • +5 (13 voturi)    
        mai nene, ne lasi? (Joi, 30 aprilie 2015, 15:09)

        gicacontra [anonim] i-a raspuns lui sile

        nu vrei sa-ti faci un Hypermarket al tau si sa pui la raft numai ce pofteste inimioara dumitale?
      • +5 (7 voturi)    
        haideti sa haidem (Joi, 30 aprilie 2015, 15:35)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui sile

        "Li se permite"?

        Ar trebui sa ceara voie cuiva de unde sa se aprovizioneze?!

        E vina lor ca noi nu suntem in stare de peste 20 de ani sa avem o politica concreta de incurajare a agriculturii, ca ne dam cu stangul in dreptul de cate ori e vorba sa incurajam agriculura nationala si preferam sa gasim vonoovati?!

        Adica, tu ai vrea sa cumpere marfa proasta si scumpa din Romania (sau - OK - Marfa buna, dar pentru care cumparatorul roman nu e educat (dar asta e alta povese...) si sa o vanda ieftin?

        Vestea trista e ca nu se poate asa ceva in capitalism.

        Vrem produse romanesti in rafturi? Atunci trebuie sa avem grija de producatorul roman. Si asta nu se fce scazand TVA-ul, oblingand hypermarket-urile sau cu declaratii.
        • -4 (8 voturi)    
          vestea trista e.. (Joi, 30 aprilie 2015, 16:11)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

          ca nu mai exista de mult capitalism, dar ati ramas voi, cativa nostalgici (da, nostalgici), care inca il propovaduiti la prosti. Dar tin sa va zic ca pariati pe un cal mort.

          Sigur ca nimeni nu obliga pe nimeni, dar se paote crea un cadru legislativ, masuri fiscale, si alte parghii, ca si-n toate tarile "capitaliste", prin care un guvern isi poate atinge obiectivele.

          Eu nu am afirmat ca trebuie sa cumpere marfa scumpa si proasta din Romania, dimpotriva. Ce vad in magazine este ca ei cumpara marfa scumpa si proasta de afara, in timp ce marfa din Romania SE STRICA la producator. Macar sa ne ofere alternativa, sa puna langa cartofii din franta, italia, spania, egipt si cartofi din Romania, si sa decida fiecare ce cumpara.

          Capitalismul de la noi inseamna in mare parte lacomie si hotie, cu care eu nu sunt de acord, indiferent cat o sa ma injurati voi aici. Am fost in nenumarate tari de pe planeta asta, si fiecare isi apara propria economie, si proprii cetateni. Numai noua ne este interzis sa ne aparam, ca asa vreti voi, trolii afaceristilor sau evanghelistii "pietei libere", ca doar cu atata v-au spalat creierele la "stefan gheorghiul" capitalist.
          • +2 (4 voturi)    
            la producatori! la producatori! :-) (Joi, 30 aprilie 2015, 16:43)

            Dedalus [anonim] i-a raspuns lui sile

            Nu cred, imi pare rau! Tu vrei sa spui ca hypermarketurile prefer sa cumpere din afara Marfa proasta si scumpa decat sa cumpere din Romania Marfa buna si ieftina.

            Asa ceva, iarta-ma, nu cred.

            A, este posibil sa existe in unele cazuri si asa ceva, dar nu nuami pretul si calitatea sunt importante. Conteaza foarte mult posibilitatea de a mentine calitatea si preturile de furnizpor pe perioade lungi de timp, pentru a permie reclama. Conteaza termene de livrare, garantei si multe altele.

            Ubn hypermarket nu e o taraba, sa cumpere nuami dupa pret si calitate...

            Asa, numai un aspect. Mai sunt si altele.

            De-asta am spus ca nu e o cale sa strngi hypermarketurile de gat... Nu obtii nimic, pentru ca nu vei schimba comportamentul de piata cu unul communist. Nu se poate asa ceva in capitalism.

            Cand vorbesti de "tari care se apara" de fapt spui acelasi lucru ca si mine:- tari care au grija de producatorii lor - si cu asta sunt de acord. Am si spus mai sus asta.
            • 0 (2 voturi)    
              piata libera (Joi, 30 aprilie 2015, 19:05)

              Ioan [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

              Pentru cei ce nu intelege: agricultorul neamt, francez, chiar si maghiar(ungur sau cum vreti sa ii spuneti) beneficiaza de subventii de cateva ori mai mari decat cel roman. Prin urmare preturile acestora sunt cu mult mai mici. Restul e ...tacere. Va dati cu parerea stand in mall la un cafe frappe!!! Mama ei de democratie si mama lui de capitalism! Cica piata libera????
            • -1 (3 voturi)    
              ?? (Joi, 30 aprilie 2015, 19:51)

              siska [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

              "Ubn hypermarket nu e o taraba, sa cumpere nuami dupa pret si calitate...";"nu nuami pretul si calitatea sunt importante"
              Pe bune ?? "hypermarketurile prefer sa cumpere din afara Marfa proasta si scumpa decat sa cumpere din Romania Marfa buna si ieftina": NU, hipermarketurile ROMANESTI cumpara de afara marfa PROASTA SI IEFTINA si o vind scump (ai incercat sa vezi care e deosebirea de gust dintre, spre exemplu, o rosie romaneasca din piata si una din supermarket turceasca, sau de alta nationalitate ?). Si asta dupa ce si-au bagat in buzunar "comisionul" (stii tu la care ma refer!) ! Spune-mi si mie , tu traiesti in Romania ?? A avea standarde de calitate si un bun rapaort calitate/pret ca si o ADEVARATA concurenta nu cred ca inseamna schimbarea "comportamentul de piata cu unul communist". Iar concurenta nu poti avea cind pietele, in care sa vinda ADEVARATII producatori si nu tiganii, se desfiinteaza pt a construi alte "hipermarketuri" in care NU producatorul "stabileste" pretul ci bisnitarul cu bani si "relatii" ! Este foarte adevarat insa ca nu e prost cine cere, prost e cine cumpara ! Dar si asta, repet, doar daca ai de unde alege ...
          • +2 (4 voturi)    
            Nu ai inteles nimic din periplul planetar! (Joi, 30 aprilie 2015, 16:50)

            Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Boicotul (scade cererea ) regleaza preturile, bey Sile !
            • -1 (3 voturi)    
              pai (Joi, 30 aprilie 2015, 17:09)

              sile [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

              n-ai decat sa sa-ti boicotezi tu stomacul prin infometare, bey, plugarus.

              Mancarea e nevoie de baza, nu alegi daca vrei sa mananci sau nu.
      • -1 (3 voturi)    
        "Caut produse romanesti la rafturi, dar..." (Joi, 30 aprilie 2015, 17:00)

        Ricochet [utilizator] i-a raspuns lui sile

        "Caut produse romanesti la rafturi, dar rar mai gasesc."

        Daca asta cauti, intreaba-i mai intai pe hotii astia nenorociti care ne conduc unde a disparut industria, economia romaneasca in general, falimentata cu buna stiinta si vanduta pe bucati la fiarevechi.
    • +1 (9 voturi)    
      Realitatea e (Joi, 30 aprilie 2015, 15:06)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Xerses

      ca la noi asa este. Hai sa fim seriosi, care piata libera ? In momentul in care "se vorbesc" intre ei si gasesti preturi egale oriunde te-ai duce, aia nu e piata libera ! La noi se scumpesc toate in functie de combustibil, dolar, euro, franc elvetian, dar de scazut ioca ! Cinstit, aici nu ma mai intereseaza ce guvern face controale dar poate ca ar fi momentul sa se gaseasca o modalitate sa-i puna putin la punct! Nu ma pricep la economie de piata, dar chiar nu e normal ce se intimpla !
  • +15 (21 voturi)    
    DC a plecat in control fara Ponta?! (Joi, 30 aprilie 2015, 13:24)

    lili [anonim]

    Cum de-a ratat Ponta o noua ocazie de populism desantat?!
    Sila!
    • +11 (15 voturi)    
      n-aveau barca.. (Joi, 30 aprilie 2015, 14:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui lili

      doar nu o sa mearga el pe jos!?..
  • -13 (25 voturi)    
    Supermarketurile (Joi, 30 aprilie 2015, 13:31)

    Un cititor [utilizator]

    Ar trebui desfințate. Sunt create pentru proletari și pentru populația lumii a treia. Mă surprinde că nimeni nu face referire la condițiile de muncă ale angajaților, la salariul de mizerie pe care îl au, la calitatea produselor oferite spre vănzare, precum și proveniența acestora.
  • +8 (12 voturi)    
    Legat de prețuri (Joi, 30 aprilie 2015, 13:47)

    _CK_ [utilizator]

    Am observat că în ultima perioadă, ardeii Kapia vrac din Auchan, au crescut de la 10-11 lei la 18 lei. Posibil să fie doar o perioadă nefastă, la nivel de aprovizionare. Dar chiar și așa... a ajuns ardeiul să coste 18 lei kg ?!
    • +6 (8 voturi)    
      Ciudat (Joi, 30 aprilie 2015, 14:07)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      Ai putea sa spui la care Auchan?
      Eu am cumparat duminica cu 14 lei.
      • +3 (5 voturi)    
        Da, foarte ciudat (Joi, 30 aprilie 2015, 14:21)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        Prețul era ceva de genul 17.89 lei. Ieri am fost.

        Auchan Cotroceni (fostul Real).
        • +10 (12 voturi)    
          nu este nimic ciudat (Joi, 30 aprilie 2015, 15:03)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

          ardeiul ala Kapia poate sa ia diferite forme, culori si gusturi. poate fi produs in serele din Romania sau importat din Turcia.. poate chiar din Olanda. pretul variaza. gasesti la Mega Image si cartofi la 10lei/kg..

          daca vrei sa compari preturi, compara-le pentru acelasi produs. de exemplu, pretul pe un litru de ulei sau un kg de faina de la 2-3 producatori. preturile la carne procesata, de la acelasi producator, preferabil local, ar fi de asemenea mai relevante. cererea mare de produse proaspete inainte de mica 'vacanta' de 1 mai este normal sa umfle preturile.

          mie mi se pare penibila aceasta cruciada. penibila indiferent daca preturile s-au modificat, pentru ca, in esenta, ceea ce spune guvernul Ponta (si inghite pe nemestecate electoratul propriu) este ca oamenii sunt atat de prosti incat nu se pot duce sa cumpere de la comerciantul care vinde mai ieftin. adevarul este ca sunt, dar totusi.. sa le-o spui in fata si sa te aplaude?.. ;D
          • +2 (6 voturi)    
            E piață liberă, da (Joi, 30 aprilie 2015, 15:37)

            _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Fiecare pune ce preț vrea, iar cumpărătorul poate sancționa doar prin necumpărarea produsului. Dar mai mult nu are ce să facă. Cerere-Oferta-Preț. E treaba supermarketului cum își vinde bunurile. Dar ce e de făcut când toate supermarketurile abordează aceeași tactică, iar atunci când va scădea TVA-ul, prețurile nu vor scădea. Sau vor scădea nesemnificativ.

            Legat de ardeiul Kapia specificat mai sus:

            Comparația e făcută pentru:

            - același soi: Ardei Kapia roșu
            - aceeași țară de origine: Turcia
            - același supermarket: Auchan Cotroceni
            - perioada: ieri (aprox.18 lei) - săptămânile trecute (aprox. 10-11 lei).
            • -3 (7 voturi)    
              i-auzi (Joi, 30 aprilie 2015, 16:18)

              fane [anonim] i-a raspuns lui _CK_

              "Fiecare pune ce preț vrea, iar cumpărătorul poate sancționa doar prin necumpărarea produsului"

              Ca doar asa e in capitalism, nu te obliga nimeni sa mananci daca nu iti permiti, e alegerea ta.
              • +2 (2 voturi)    
                Cam da (Joi, 30 aprilie 2015, 16:42)

                _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui fane

                Dacă eu sunt fermier și plantez roșii sau ardei, vând legumele cu cât vreau eu. Cu cât consider eu că a meritat efortul meu, munca mea. Așa e capitalismul, da.

                " nu te obliga nimeni sa mananci daca nu iti permiti ". Și cam așa este. Du-te și recoltează-ți propria mâncare, dacă nu îți convine. Nu îi plăti pe alții pentru asta.

                Iar legat de acei ardei, am atenționat de creșterea bruscă pe care am observat-o.
              • +2 (2 voturi)    
                nu are nici o legatura cu capitalismul (Joi, 30 aprilie 2015, 19:30)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui fane

                este pur si simplu vorba de PROPRIETATE PRIVATA. poti sa mananci ce vrei tu, dar chiar daca mori de foame tot nu ai dreptul sa-mi iei mie mancarea.

                doar in comunism se pierde conceptul de proprietate privata si munca se imparte indiferent de contributie. "De la fiecare, după posibilităţi, fiecăruia, după nevoi” zicea Karl Marx. Lozinca asta suna bine pana cand dai de unii care au doar nevoi, dar nesimtirea ii impiedica sa mai aiba si posibilitati...
            • +2 (2 voturi)    
              totusi nu e nimic anormal (Joi, 30 aprilie 2015, 19:24)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

              daca ti-ai facut de cateva ori in viata cumparaturile sambata sau duminca intr-o piata ai observat probabil ca la sfarsit de zi, cand incep sa se goleasca tarabele, majoritatea scad preturile la ce marfa le-a mai ramas. motivele sunt multiple - marfa ramasa nu mai e proaspata, daca raman cu ea se va strica oricum, nu mai vor sa o care inapoi acasa etc.
              la fel se intampla si in supermarketuri. preturile variaza. vanzatorul are motivele sale sa iti faca uneori o oferta de nerefuzat si alte ori sa tina la pret. tu decizi daca vrei sau nu sa cumperi. exista piete reglementate, cu preturi fixate, dar nu e cazul la alimente tocmai din motivele expuse mai sus. sau poate va e dor de alimentara comunista.. cu rafturile goale..
      • -3 (7 voturi)    
        ........ (Joi, 30 aprilie 2015, 14:44)

        Luigi [anonim] i-a raspuns lui silmix

        ...amandoi v-ati luat TZEAPA....si asa va si trebuie din moment ce cumparati doar din supermarketuri....eu i-am cumparat dintr-o piata de cartier cu 11 lei...:-P
        • +8 (10 voturi)    
          tzeapa am luat toti.. (Joi, 30 aprilie 2015, 15:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Luigi

          pentru ca din 14 lei se intorc la buget TVA, impozit pe profit, taxele pe salarii..

          ala din piata baga 11 lei in buzunar si tot tu ii platesti asigurarea de santate, pensia, primarul, politistul si drumurile pe care merge (macar de-ar fi fost un producator, desi nu cred).
        • +2 (4 voturi)    
          Te grăbești tu să vorbești :) (Joi, 30 aprilie 2015, 15:39)

          _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Luigi

          În cazul de față, tu ești cel care a luat țeapă. Cine a specificat că a cumpărat cu 18 lei / kg ?
      • +3 (3 voturi)    
        1 (Joi, 30 aprilie 2015, 15:32)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        Auchan Vitan , (tot fost real) in cazul meu.
        Din pacate nu mai am drum p-acolo pana maine dar promit ca vin si las un comentariu cu cat e pretul.
        Eventual si link catre o poza.
  • +2 (8 voturi)    
    In Cehia (Joi, 30 aprilie 2015, 13:57)

    V. Veroiu [utilizator]

    In ciuda faptului ca pretul petrolului a scazut, dupa o scurta scadere simbolica, acum pretul la combustibili creste din nou. De fapt a depasit chiar pragul de la care scazusera.
    • +1 (3 voturi)    
      $ (Joi, 30 aprilie 2015, 14:48)

      $ [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      pretul combustibilului creste acum din cauza cresterii cursului la dolar
      • -1 (5 voturi)    
        :) (Joi, 30 aprilie 2015, 15:42)

        alex [anonim] i-a raspuns lui $

        Care dolar s-a dus de la 1.05 USD/EUR la 1.12 USD/EUR. Deci preturile la combustibil ar trebui sa scada mult acum...

        Eu tin sa iau partea guvernului acum, daca intr-adevar hipermarketurile cresc preturile ar trebui sanctionati.
    • +3 (3 voturi)    
      da (Joi, 30 aprilie 2015, 15:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      domnu doctor, te stiam mai informat. Daca ai vrut sa fii ironic, scuze,nu m-am prins.
  • +8 (12 voturi)    
    Si hartia igienica... (Joi, 30 aprilie 2015, 14:02)

    JestersTear [utilizator]

    La Billa pretul a crescut peste noapte cu 10%. Probabil retailerul anticipeaza un consum mai mare de alimente, deci o cerere mai mare de hartie igienica.
    :-)
    Curat economie de piata...!
  • +5 (9 voturi)    
    nu e nici o "campanie"!! (Joi, 30 aprilie 2015, 14:05)

    Codruta N [utilizator]

    Am vazut chiar EU cum au crescut preturile!!
    CARE e justificarea? In anii trecuti au crescut preturile intr-o nesimtire, din cauza "scumpirii carburantilor" - anul trecut, cand preturile la carburanti au scazut cu mai mult de 50%, n-au ieftenit NIMIC!! Iar angajatii lor, tot sclavi pe plantatie raman, tot cu salariile minime pe economie!
    Acelasi lucru s-a intamplat si cand cu scaderea TVA la paine - nu s-a ieftenit nimic!

    Altfel... ca din cauza nesimtirii ãstora nu-i iese chestia populista lui Ponta... din partea mea, ciumetele ãsta poate s-o [beeep!] :P
    • +7 (11 voturi)    
      preturi (Joi, 30 aprilie 2015, 15:04)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Ce "justificare" vrei? Au crescut si gata. Daca vrei sa cumperi, bine daca nu - nu.

      In capitalism nu exista "justificare". Retailerul cere 18 lei kg pe ardei Kapia. Treaba lui de ce.

      Tu dai sau nu. Treaba ta de ce.

      A scazut Guvernul TVA si crede ca scad preturile din cauza asta? Treaba lui ce crede. Guvernul nu comanda preturile la raft.

      Povestea cu "retul de cost" si formarea preturilor pe baza exclusiv a cheltuielilor a fost in comunism.
      • 0 (12 voturi)    
        Gresesti (Joi, 30 aprilie 2015, 15:30)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

        Pai e ca si cum tu ai lua o banana, 10 lei, cu preturile astea noi, ai incepe sa o mananci, te-ai ineca mancand, iar eu te-as privi cu mainile in buzunare si ti-as zice ca asta e, selectie naturala.
        E gandirea cea mai buna cat sa ajungem nicaieri.
        • +2 (6 voturi)    
          pai da (Joi, 30 aprilie 2015, 16:08)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Pai, chiar ar fi!

          Daca sunt atrat de feraier sa iau o banana cu 10 si sa ma mai si inec cu ea, chiar ca nu as mai merita sa supravietuiesc si sa las urmasi...

          :-)))
    • +2 (4 voturi)    
      nu (prea) exista Mos Craciun :-(( (Joi, 30 aprilie 2015, 15:49)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Pai, normal sa nu se ieftineasca.

      Au trecut 30 de ani de cand nu se mai formeaza preturile exclusiv pe baza elementelor de cost...

      Ceva scadere probabil ca va fi, in sensul ca nu va fi o crestere mai mare decat ar fi fost cu TVA 19% (:-))) dar, una peste alta prea mare lucru nu va fi.

      Asta,, din multe alte motive (sezonalitate, interventia BCE pentru combaterea deflatiei, criza din Romania samd.).

      Problema de fapt nu e la hypermarketuri (si asa sunt din ce in ce mai goale) ci consta asteptarea zadarnica a unei "ieftiniri" fara nici un efort din partea nimanui....
  • +4 (12 voturi)    
    Nesimtiti (Joi, 30 aprilie 2015, 14:27)

    Mihai [anonim]

    Preturile au crescut in toate hypermarcheturile,la aproape toate articolele si continua sa creasca si la cele inca nemajorate.Cu siguranta sunt intelesi intre ei.Cererea si oferta nu au nici o legatura si nici falimentul ,acolo unde trebuie vrei nu vrei sa consumi.
    • 0 (4 voturi)    
      Nicio crestere (Joi, 30 aprilie 2015, 16:32)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Azi m-am uitat pe la preturi in Kaufland. Nu mi s-a parut nimic dubios. Insa Ponta si Cartelul USL fac in continuare tot posibilul ca Romania sa n-aiba nicio legatura cu capitalismul.
  • +8 (14 voturi)    
    Cum este posibil? (Joi, 30 aprilie 2015, 14:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Deci intr-o tara unde se presupune ca este libertate economica, se recomanda ca fiind "capitalista" , cu economie "de piata", cum este posibil ca ministrul sa controleze hipermarket-urile la preturi!!! Este legal sa puna si adaos 10000000%!!! Nu se incalca nici o lege
    • 0 (8 voturi)    
      ba da (Joi, 30 aprilie 2015, 15:52)

      ganea [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      e normal sa-ti urmaresti flow-ul banilor prin reducerea de TVA, sa vezi daca masura isi atinge scopul, acela de a avea produse alimentare mai ieftine, si nu ca patronii de magazine sa-si cumere masini mai luxoase din acei bani.
      "Piata libera" e un concept atat de perimat si aproape inexistent in toata lumea, incat nici macar evanghelistii lui nu mai cred in el.
      • +1 (3 voturi)    
        da (Joi, 30 aprilie 2015, 16:50)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ganea

        eu sint evanghelist si cred ca guvernul ar trebui sa reglementeze cit mai putin, nu sa puna mercuriale ca ceausila in piete, ci sa aiba grija sa fie concurenta reala, nu mono si oligopoluri, regulile sa fie simple si clare, taxele putine si rezonabile, contractele respectate, ordine publica, mediul de afaceri sa fie atractiv pentru investitii, etc. Abia atunci s-ar invirti banii, preturile ar scadea iar veniturile ar creste.
        • -1 (1 vot)    
          pai (Joi, 30 aprilie 2015, 17:11)

          fane [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          daca esti evanghelist, predica si sa nu mai vina FMI sa ne impuna noua ce sa mai vindem si ce masuri fiscale sa mai luam la noi in tara. Sa lase piata libera.
          • +1 (1 vot)    
            pai (Joi, 30 aprilie 2015, 20:38)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui fane

            masurile fiscale si ce sa vindem noi cocalarul plagiator hotaraste,pentru GIO si asistatii care il voteaza, nu eu. De aia vine fmi.
      • +1 (1 vot)    
        nu e nimic normal.. (Vineri, 1 mai 2015, 8:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ganea

        daca scopul masurii propuse de guvern este "acela de a avea produse.." atunci nu se aplica in cazul asta pentru ca produsele de care vorbim nu sunt alte statului, ci ale unor entitati private.
        le vor "avea" si vor putea decide cat de ieftine sa fie doar daca nationalizeaza toti producatorii si comerciantii de alimente. caz in care se vor trezi a doua zi ca hartia suporta orice aberatie, dar economia are nevoie de oameni motivati si profitul este singura motivatie..
        "piata libera" este un concept perimat in raport direct proportional cu perimarea neuronilor celui care incearca sa inteleaga conceptul. singurele tari in care statul fixeaza preturile la alimente sunt tarile comuniste.
        ce poate face un stat socialist este sa controleze direct o parte din piata (celebrele economaturi) si astfel sa puna presiune pe preturi. s-a vazut cat de bine functioneaza ideea..
  • +7 (11 voturi)    
    pierdere de vreme (Joi, 30 aprilie 2015, 14:48)

    Dedalus [anonim]

    Legumele si multe fructe sunt pe final, din simplul motiv ca abia din iunie-iulie apar culturile de camp.

    O crestere de preturi este oricum de asteptat, din acest motiv.

    Totusi, nu exista produse de genul "carne" sau "lapte" sau "paine" (sau "ardei".

    Exista cateva zeci de feluri de lapte (cel putin) cateva sute de feluri de paine samd. Ce fel de ardei comparam: Kapia, grasi? Mari, mici, medii de ce origine? In ce ambalaj? Cat de vechi?

    Chiar presupunand ca ajungem la acelasi sortiment (trebahiperdificila, dar sa presupunem) este imposibil sa compari produsele asa:

    "ardeii au costat pana astazi atat si astazi sunt atat" -

    pentru ca trebuie sa fie aceiasi ardei din acelasi loc iar perioada de referinta este incerta ("pana acum"?!).

    Mai mult, in timp ce unele produse cresc la pret, altele pot sa scada, totul facand prte din politica gloabala de preturi a retailerului respectiv.

    Nu le tin partea retailerilor, dar toata aceasta discutie este o prostie care demonstreaza ca nici pana in ziua de astazi, la aproape 30 de ani de la caderea comunismului, noi tot nu am inteles preturile, comertul si capitalismul, in general.
    • -1 (9 voturi)    
      in general, nu putem compara nimic cu nimic.. (Joi, 30 aprilie 2015, 15:11)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      ...stim de la teorema incompletitudinii a lui Godel.

      soarta.
      • +2 (4 voturi)    
        ba da (Joi, 30 aprilie 2015, 15:53)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        Putem compara daca avem specificatii clare si daca facem o corectie dupa mai multe criteria.

        Dar este foarte foarte greu si in nici un caz nu se poate face legatura cauzala intre 2 procese diferite (anume crestereea preturilor- presupunaind ca e reala) si reducerea TVA doar pe baza simulanietatii si a unor obbservatii (incerte si alea).
  • +1 (9 voturi)    
    mai bine (Joi, 30 aprilie 2015, 14:49)

    xanti [utilizator]

    Toate lanturile de magazine ,Cora,carrefour,Lidl,Kaufland ar pleca din Romania,sa-l vedem pe Ponta ce face dupa asta
    • +4 (6 voturi)    
      VIN ALTELE! (Joi, 30 aprilie 2015, 15:53)

      ci ciong [anonim] i-a raspuns lui xanti

      este economie de piata vin altele, care invata din patania altora, crezi ca o s-a te lipesti de pamant de foame, ca nu ai de unde sa cumperi chipsuri si cola?
    • +2 (4 voturi)    
      sa plece (Joi, 30 aprilie 2015, 15:59)

      fane [anonim] i-a raspuns lui xanti

      ca doar nu pleaca cu supermarketul in valiza.
      Eu nu ma mai alimentez de mult la supermarket. Numai produse de import de calitate slaba, legume si fructe crescute pe vapor si imbibate cu tot felul de otravuri.. nu au adus mai nimic bun lanturile astea.

      Sa fie mai putina mancare, a crescut numarul obezilor, numarul de cancere ce umplu spitalele a crescut exponential, din ce daca nu din alimente? Am fost in SUA, acolo oamenii sunt atat de deformati, tocmai din cauza ca nu mai e nimic natural in magazine.. si vor sa ne bage si noua pe gat cu TTIP-ul lor.

      Asa ca lasati gargara asta ca pleaca Carrefour sau Cora. Nu pleaca nicaieri, interesul lor e sa vanda, sa faca profit, nu sa se inchida.
  • +6 (8 voturi)    
    pentru ca se poate (Joi, 30 aprilie 2015, 14:51)

    cresc [anonim]

    Pretul se stabileste in functie de cerere si oferta ....restul sunt discutii.

    Daca produsele se cumpara si cu pretul crescut atunci acesta ramane.

    Daca Auchan ramane 1 sapt cu ardei la 18 lei/ kg, va scadea pretul imediat
  • +4 (8 voturi)    
    culegem ce-am semanat (Joi, 30 aprilie 2015, 15:00)

    Dedalus [anonim]

    Imi pun si alta intrebare: si ce daca au crescut preturile? Ce lege au incalcat?

    Si presupunind ca le-au crescut si maine le vor scadea, cine la va urmari peste o luna sa nu creasca din nou?

    Si inca: cine oblige oamenii sa cumpere de la marii retaileri?

    Nu s-a bucurat toata lumea cand s-au facut mall-uri peste tot ca "dau locuri de munca" si "ajuta la dezvoltare"? Nu au aprobat consiliile locale sa se faca mall-uri in loc de parcuri si stadioane?

    Nu vrea toata lumea "mari investotri"? Pai, astia sunt!

    Chiar credeti ca marii retaileri sunt agentii de caritate? Fac profit si asta e treaba lor si e legitim.

    Adica, de ce sa nu faca profit? Maresc preturile. Si? nu au voie?

    Cred ca ati confundat hypermarketurile cu economia planificata din comunism. Sau cu caritatea bisericeasca....
  • +8 (10 voturi)    
    B1 devine trompeta guvernului....??! (Joi, 30 aprilie 2015, 15:00)

    deval [utilizator]

    B1,trebuia sa acuze cresterea preturilor ca si practica neloiala continua (pentru cateva produse, grupe de produse, pe sezon etc) ale comerciantilor care se produc de cateva ori pe luna ca sa simuleze apoi reduceri.
    Ceeace reclamam guvernului si B1 e ca au prezentat reducerea tva ca pe o masura sociala de reducere a preturilor intr-o MANIPULAREA ORDINARA .Toti ne asteptam ca cei minus 15% sa se imparta intre producatori,transportatori, comercianti, inportatori,consumatori.
    Campania B1/guvern (la care se asociaza si "liberali" ca psd-istul ratacit Sapunaru) vrea sa prezinte prostimii reducerea tva drept o masura sociala si nu una in sprijinul investitorilor si cum nadusesc ei pentru tarisoara . ....Hypermarcheturile au aplicat o practica obisnuita ca si mijloc de aparare la amenintarile "in gol"practicate de guvern si alti ambuscati la anuntarea masurii .
    B1 propaga prostiile guvernului fara sa intrebe in baza carui art de lege si ce pot face in marea lor ravaseala : ANAF, OPC, CC, Min agric si tata mare in raport de orice pret pune comerciantul in conditiile in care el declara si plateste taxele .
    Consiliul concurentei e singurul care poate amenda in cazul in care are dovezi de "intelegeri" intre comercianti.(Preturile marite nu sunt probe).
    SINGURII CARE POT SANCTIONA ASA CEVA NU POT FI DECAT CUMPARATORII/ADICA PIATA !!! Asa e logic, asa e corect.Daca se pun taxe penalizatoare nu tot noi le platim ??!! INVESTIGATIA B1 !?!! Ma lasi?
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Joi, 30 aprilie 2015, 15:48)

      alex [anonim] i-a raspuns lui deval

      Nu inteleg deloc, care e practica aia obisnuita a hipermarketurilor? Daca cresc preturile, care e justificarea? Nimic din costurile lor nu s-a majorat, puterea de cumparare a romanilor nu a crescut. Deci care e motivul unei presupuse cresteri de preturi?

      "Singurii care pot sanctiona asa ceva nu pot fi decat cumparatorii". Aici este o greseala majora, la bunurile care sunt motiv de "siguranta nationala" (gen "papica") nu doar cumparatorii pot sanctiona. Mancarea nu e o chestie la care sa renunti daca nu iti place pretul.

      Prostia guvernului e ca nu a facut asta mai devreme, practicile hipermarketurilor nu sunt de azi- de ieri (oligopolizarea pietei, majorarea preturilor etc).
      • 0 (0 voturi)    
        Ce spun, e ca sunteti manipulati frenetic (Vineri, 1 mai 2015, 7:30)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Cum credeti ca au loc "promotiile"cand aplica lunar acelasi mecanism pentru 2-3 produse sau de sarbatori ?! Nu poate fi sanctionata cresterea "nejustificata de pret" de catre stat !! N-ar mai fi economie de piata ! Doar piata (cumparatorul) poate sanctiona prin refuzul de a cumpara din acel loc ! Statul trebuie sa sanctioneze prin mecanisme legale practicile mincinoase cum e cea cu "reducerile" aplicate la cateva zile dupa o crestere egala.Exista lege dar e idioata si astfel inaplicabila, facuta de niste cizme ....Nu exista lege (si nu are cum sa existe) care sa sanctioneze "cresterea nejustificata" de pret iar reducerea tva e masura de stimulare a economiei si nu de reducere a preturilor asa cum vi s-a povestit ...........
    • +2 (2 voturi)    
      parerea mea...:-) (Joi, 30 aprilie 2015, 15:56)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui deval

      Nu cred ca se asteptau toti. Eu de exemplu - nu m astptam.

      SA fim insa rationali si sa intelegem ca o influenta a scaderii TVA in preturi tot va fi, insa in timp si nu la amplitudinea diferentei de TVA....

      De fapt, va fi o diferenta in viteza de crestere a preturilor (din cauza faptului ca e nevoie de o reglare a cererii, kestie care are loc in mai multe luni, nu in zile), proces cam greu de sesizat...
  • +4 (6 voturi)    
    control? (Joi, 30 aprilie 2015, 15:21)

    moka [utilizator]

    ma intreb de ce l-au primit comerciantii in control in magazin?
    In baza carui temei legal s-a dus ministrul sa controleze?
    A intocmit cumva vreun proces verbal de control? Sa ni-l arate si noua.

    Acuma nu ca tin partea hypermarketurilor. Au si ele pacatele lor, dar actiunea de control mi se pare de un populism josnic.
  • +4 (4 voturi)    
    ce se va intampla! (Joi, 30 aprilie 2015, 15:45)

    gg [anonim]

    o povestioara scurta despre scadere 9% la alimente:

    1. Anunt: scadere tva la 9% pentru alimente
    2. => marirea preturilor la alimente INAINTE de scadere tva la 9% la alimente
    3. => preturile vor ramane la fel DUPA scaderea tva la 9% pt alimente sau chiar putin mai mari

    ce inseamna asta?
    raspuns :
    1 gaura in buget ,
    2.profit mai mare pt comercianti
    3. iar noi consumatorii ne alegem cu taxe si impozite mai mari!!
    • +1 (1 vot)    
      nu prea e asa (Joi, 30 aprilie 2015, 16:37)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui gg

      Inseamna un comportament economic rational din partea hypermarket-urilor.

      Scopul lor e sa faca profit si asta fac.

      Daca pot vinde mai scump, o vor face. De ce sa aleaga sa piarda?!

      Daca tu ai fi actionar la un hyopermarket ti-ai isntrui directorul de marketing sa scada preturile? Adica ai accepta sa primesti la sfarsitul anului bani mai putini?

      Ai face asa ceva?
  • +1 (1 vot)    
    Schimbari de stare emotionala firesti! (Joi, 30 aprilie 2015, 16:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cu cca. o saptamana inainte de Paste, Carrefour a redus drastic unele preturi (cu 20-30%), pentru cresterea vanzarilor de sarbatori( obicei preluat din tarile vestice).
    A doua zi dupa sarbatori, preturile au fost crescute pana la valoarea de la care se operase ieftinirea.
    Ieftinirea i-a bucurat pe clienti. Scumpirea (revenirea la vechile preturi) ii infurie.
  • 0 (2 voturi)    
    calcule (Joi, 30 aprilie 2015, 16:34)

    Dedalus [anonim]

    Un produs costa 10 lei fara TVA.

    Cu TVA 24% costa 12,4 lei

    Cu TVA 9 % costa 10,9 lei

    pretul cu 9% fata de pretul cu 24% = 0,88.

    Asta, daca presupunem ca elasticitatea e zero (altfel spus, daca presupunem ca o crestere a pretului de macar 1 ban va conduce la o cadere a vanzarilor de 100% din vanzari...).

    Presupunand insa o elasticitate de 50%, pentru o scadere acceptabila a vanzarilor de 10%, rezulta ca:

    Pretul poate fi nu 10,9 ci in jur de 11,2 lei - conducand la o crestere de 2 ori a a profitului per unitatea vanduta, dar la o crestere a profitului brut total data de o vanzae de 90% fata de cea anterioara.

    Aplicand acest calcul, pot mari pretul fara probleme. Nu incalc nici o lege si nici nu pierd nimic, dimpotriva -castig,

    Se poate face un grafic cu aceasta influenta elasticitate/ pret/ profit si se poate allege o politica de pret.

    Mai sofisticat : pot creste pretul initial la valori echivalente celei anterioare scaderii TVA - apoi determin elasticitatea din date reale, apoi scad in ziua urmatoare pretul pana unde impactul in profit devine pozitiv.

    Mai mult - fac treaba asta pe rand cu produse diferite...

    Si nu incalc nici o lege!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 30 aprilie 2015, 16:36)

    Xorciser [utilizator]

    Tot scandalul asta nu e facut ca sa ii sperie pe astia sa nu creasca acum preturile, ci sa le arate pisica cu ce se va intampla daca nu vor scadea preturile dupa 1 iunie...
  • +1 (3 voturi)    
    verificati la sange tot ce misca... (Joi, 30 aprilie 2015, 18:46)

    marius [anonim]

    citesc o gramada de ineptii pe aici dar prea putine care merita dezbatute. eu am cateva observatii si intrebari:

    - de ce se accepta importul produselor cu pret de dumping? adica acele produse cu pret mai mic decat cel de productie. exemplu: Profi importa cartofi cu 10 bani kilogramul. pute de la o posta ca e ceva in neregula si nu se sesizeaza nimeni. Si cate o mai fi...
    - de ce nu se face o lege pentru protejarea si promovarea produselor alimentare romanesti?
    - de ce nu avem o bursa a alimentelor?
    - de ce nu invatam fermierii sa se asocieze... prin proiecte concrete si predefinite + ajutor financiar
    - de ce nu avem studii reale ale pretului unui produs oarecare de la producator la raft? concret: cat e pretul la producator si ce inseamna pretul la raft in marile magazine (la raft e magaria pentru ca incep taxele: pozitie pe raft, imagine, revista, pe dr.acu si pe tatsu + plus cele legale + adaos comercial nesimtit + discount ce nu se vede in pret...).
    - unde, cine si cum se verifica retetele produselor si de ce nu sunt interzise cele neconforme?
    - de ce nu se spune numele magazinelor care calca pe bec in nici o stire audio/vizuala?
    - de ce acceptam importul si fabricarea unor produse cu mai mult de 2 substante sintetice?
    - de ce nu sunt interzise cele cancerigene si potential cancerigene.

    sau asa de rasu plansu: de cremvustii nu sunt din carne?

    salariile sunt mici si dicteaza in fata rationalului dar nici conducatorii nu gandesc pentru a imbunatati situatia. nu tot ce ne impun cei de afara e bun, nici de la FMI sau altii ca ei. hai sa facem ceva si pentru noi, sa fim un pic mai nationalisti...
  • +1 (3 voturi)    
    Intentia nu e rea, aplicarea lasa de dorit (Joi, 30 aprilie 2015, 21:30)

    bigbrother [utilizator]

    Din cate imi aduc aminte exista o actiune in curs de desfasurare privind Auchan, Carrefour, Kaufland şi Cora pentru intelegeri cu furnizorii pentru stabilirea preturilor. N-a trecut prea mult timp de cand Consiliul Concurentei a sanctionat cu amenzi in valoare totala de 154 milioane lei retailerii Metro, Real, Selgros si Mega Image si 21 de furnizori ai acestora pentru intelegeri pentru fixarea preturilor in perioada 2005-2009.

    Deci motive exista si e bine ca se verifica preturile. Cum se face asta insa e de rasul curcilor, in curand il vom vedea si pe Ponta in vizita printre raioanele magazinelor, dand indicatii pretioase.

    Mai rau este ca dupa euforia noilor preturi, acestea vor incepe sa creasca treptat si pe la sfarsitul anului probabil vom avea aceleasi preturi ca acum. Este mai mult decat necesar un comparator de preturi cu istoric, cu statistici, informatii clare despre ce implica acele preturi etc. Solutii exista si se folosesc peste tot in lume, doar noi reinventam roata si o facem patrata.
  • +1 (1 vot)    
    Puteti spune ce vreti . . . (Vineri, 1 mai 2015, 9:39)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . .ca tot o magarie tipic romaneasca, aplicata insa de nemti sau de francezi, este. Nu spune nimeni ca un comerciant nu trebuie sa faca profit, ca doar de aia face comert, sa aiba profit,nu? Problema ocolita de mai toti cei care au postat inaintea mea si sunt vreo 90 la numar este ca unii dintre ei (comerciantii) nu s-au multumit numai cu injectarea puilor si a carnurilor procesate ci au incercat sa isi mai mareasca inca un pic profitul in mod necinstit pe seama amratilor din Romania, anuland prin cresteri artificiale de pret impactul asupra cumparatorului a reducerii de TVA din iunie. Exact cum se procedeaza si inaintea asa ziselo Black-Friday. Daca nu as fi constata personal aceaste cresteri bruste de preturi va credeam. Dar nu e asa cum spuneti! Poate ca acum sa fi revenit, in urma scandalului iesit, dar tineti minte toti cei care afirmati sus si tare contrariul, ca niciodata nu iese fum fara foc.