Tatiana Niculescu Bran, un nou poem dupa plecarea de la Cotroceni: Sa fi fost pasare in colivia palatului / as fi lasat cuvintele sa zboare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2015, 12:05 Actualitate | Esenţial

Tatiana Niculescu Bran
Foto: Arhiva personala
Tatiana Niculescu Bran, fosta purtatoare de cuvant a presedintelui Iohannis, a postat o noua poezie pe pagina sa de Facebook, dedicata "oamenilor politici care vorbesc pasareste".

"Pe multi ii amuza, pe altii ii contrariaza experimentele mele poetice pe care le-am botezat 'institutionale'. Acesta e dedicat oamenilor politici care vorbesc pasareste", a scris aceasta, inainte de a posta poezia:

"sa fi fost pasare in colivia palatului
as fi lasat cuvintele sa zboare
si holurile ar fi susurat de prioritizari
saloanele ar fi tanjit la transparentizari
ungherele s-ar fi umplut cu optimizari
candelabrele ar fi stralucit de eficientizari
trimestrializarea s-ar fi implinit
si asa pilonii lumii ar fi comunicat
pe toate palierele"

Tatiana Niculescu Bran si-a dat demisia marti din functia de purtator de cuvant al lui Klaus Iohannis, potrivit unei declaratii publicate pe site-ul oficial al Administratiei Prezidentiale. "Decizia mea a fost motivata de constatarea ca in perioada decembrie 2014 - aprilie 2015, colaborarea mea cu presa nu a fost cea pe care as fi dorit-o", a scris Tatiana Niculescu Bran in declaratia citata.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3248 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Interesant (Joi, 30 aprilie 2015, 12:08)

    sile [anonim]

    Deci ea ar fi comunicat, dar n-a fost lasata?
    • +6 (10 voturi)    
      ce sa comunice?! (Joi, 30 aprilie 2015, 12:46)

      lili [anonim] i-a raspuns lui sile

      La stilul ei pasaresc, ce si cui sa comunice?!
      Plus stilul lui Johannis absolut inapt de comunicare, era inevitabila plecarea!
      Johannis nu are deloc aptitudini bune de comunicare, este foarte greoi in a comunica iar spontaneitate deloc nu are!!
      Oricum, nu vad ce purtator de cuvant va avea Presedintele Johannis, ca fatuca aia noua e doar sefa biroului de presa de la Cotroceni, dar NU si purtator de cuvant, asa a fost anuntul, deci a primit si ea un post caldut, care nu implica prezenta in fata jurnalistilor care ar fi intimidat-o cu intrebari grele...
      Vai de purtatorii de cuvant de la Cotroceni....
    • +2 (4 voturi)    
      cotronceniul, o rampa de lansar (Joi, 30 aprilie 2015, 14:45)

      fane [anonim] i-a raspuns lui sile

      pentru o scriitoare de categoria a doua, ca sa nu fiu prea dur.
      Ca ce chestie ii sunt zilnic preluate elucubratiile? Cine are facebook si-l intereseaza, sa se aboneze la pagina ei.
    • +2 (2 voturi)    
      observatie corecta (Vineri, 1 mai 2015, 8:54)

      valll [anonim] i-a raspuns lui sile

      Asa se intelege, nu a avut libertatea care ii era necesara.
  • +2 (10 voturi)    
    ups, deci nu mai e presa de vina... (Joi, 30 aprilie 2015, 12:09)

    demaGOGU [anonim]

    ...daca incepem sa mushcam mana lui (santa) klaus!
  • +7 (13 voturi)    
    lasa-ne (Joi, 30 aprilie 2015, 12:14)

    miculescu-rucar [utilizator]

    talent=zero
    mesaj=zero
    incearca sa vinzi ce ai "produs",sa vezi daca gasesti cumparatori!
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Joi, 30 aprilie 2015, 12:36)

    a.nonim [utilizator]

    Se cam umple de penibil cu atittudinea asta de geniu neinteles si versuri de doi bani... Ar face mai bine sa taca si sa lase in urma capitolul asta.
  • +5 (5 voturi)    
    Semne tot mai ciudate (Joi, 30 aprilie 2015, 12:37)

    M.aura [anonim]

    N-o fi fost in gratiile "primei doamne"? Sint zvonuri ca nevasta presedintelui va avea un birou personal la Cotroceni. Sper sa nu fie adevarat, ar fi o mostra de tupeu taxata imediat de electorat.
  • +3 (7 voturi)    
    Si Tatiana Bran compune "pasareste"! (Joi, 30 aprilie 2015, 12:43)

    EllenaS [utilizator]

    Asa se intampla cand nu avem un prieten adevarat pe langa noi, sa ne citesca si sa ne spuna ca nu avem talent in ale scrisului! O luam razna si devenim penibili!
    • +1 (3 voturi)    
      propun (Joi, 30 aprilie 2015, 15:53)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      pe daniel corogeanu sa-i scrie prefata la poem!
  • +2 (6 voturi)    
    oare (Joi, 30 aprilie 2015, 12:47)

    xanti [utilizator]

    Tipa e cam nebuna sau e un talent nedescoperit?
  • +1 (3 voturi)    
    muica (Joi, 30 aprilie 2015, 12:55)

    nash pandelica [utilizator]

    ce'ar mai fi zzburat vorbili prin cotrocesti !
    comunicatizare, pas cu pas ..:))

    da, de ! vorba multa, saracia omului.
    lucrul bine facut, se face pe tacute.
    nemtzeste, aaaa ?! :)

    daca'i joi, e...italia ?!
    stiu, madeira e de sarbatori.
  • +4 (6 voturi)    
    ...asadar... (Joi, 30 aprilie 2015, 13:02)

    ALTAN [utilizator]

    ...fata asta nu e ''muta''...atunci?...cine a oprit-o sa comunice?...Marele Mut?...nu cred...cred ca e vb despre cel ce trage itele la Palat...cel ce incurajaza infiintarea,pe sest,a ''cabinetului doi''...nimic nu i-ar distruge mai rapid credibilitatea presedintelui decit aceasta actiune...ce repede au uitat cei ce conduc azi Romania,ca ,romanii au urit-o inzecit pe cea de la cabinetul doi fata de cit l-au urit pe presedintele de atunci...asa ca KJ ,sa se astepte,in cazul ca insista cu prostia asta de ''prima-doamna'',ca, toate nemultumirile reale ale populatiei se vor revarsa asupra lor-a lui si a ''primei-doamne''...daca nu cumva asta o fi si substratul actiunii celor din umbra?!!...
  • +1 (5 voturi)    
    Are talent(e) (Joi, 30 aprilie 2015, 13:15)

    Primul [utilizator]

    Dnsoara hai mai terminati cu talentele. Profesionista sunteti in alte domenii, dar nu in comunicare. Poezie, proza, vise, melodrama, filozofie...niciunul din termenii astia nu se pupa cu postul de purtator de cuvant al Presedintelui. JET
    • +4 (4 voturi)    
      Pai deja a demisionat (Joi, 30 aprilie 2015, 17:15)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Primul

      N-ati aflat?
  • -2 (4 voturi)    
    uitare (Joi, 30 aprilie 2015, 14:25)

    kappa c [anonim]

    Draga de ea! pai nu stia ca, din anii '90, la "palatul Cotroceni/ Canta cucuveaua"? O fi uitat sau Biciklaus ii aminteste de Ioniliescuilici?
  • +3 (3 voturi)    
    constatare: (Joi, 30 aprilie 2015, 16:02)

    victor L [utilizator]

    prind printre gratii un petec de cer sau modernizind Cotrocenii, omul pare dispus la scris.
    Posibila/probabila motivatie pentru plecarea de la Cotroceni: rivalitatea cu Celalalt Scriitor :P
  • +1 (3 voturi)    
    Pai... (Joi, 30 aprilie 2015, 21:19)

    solar [utilizator]

    Pai, de ce n-a comunicat cu presa prin...poezii. Cum face cu noi- publicul - acum.N-am fi stralucit(... si noi) in ceasul de fata de... eficientizarile dansei, nu numai candelabrelePalatului?! Asa, am ramas doar cu ...trimestrializarile.
  • 0 (4 voturi)    
    Purtatoarea de cuvinte (Joi, 30 aprilie 2015, 23:30)

    krampus [anonim]

    Ce-o fi cautat la Cotroceni ?! Printre sobolanii din "echipa Iohannis" formati la scoala Iliescu-Nastase-Pontade genul lui Mihalache e ca nuca in perete...
  • +1 (1 vot)    
    Se pare că... (Vineri, 1 mai 2015, 8:48)

    marki [utilizator]

    Doamna Niculescu-Bran a început să „comunice” abia după ce a încetat activitatea de „purtătoare de cuvinte” a președintelui.
    Cât despre „experimentele” sale poetico- institutionale (cu care ne bombardează) ce poți să spui? Numai mie mi se par ridicole? Sau or fi având vreun sens abscons-metafizic care îmi scapă? :) :)
  • +1 (1 vot)    
    Zuzu (Vineri, 1 mai 2015, 12:53)

    George [anonim]

    Sugerez lui Johannis ca altadata sa faca un scurt control psihiatric oricarui candidat la echipa sa de la Cotroceni....
  • 0 (0 voturi)    
    pot si eu (Sâmbătă, 2 mai 2015, 0:09)

    Conservator [utilizator]

    Dar eu pot decit haiku-uri:

    De-as fi fost Johannis
    Te-as fi oprit.
    Mai degraba nu.