VIDEO Angajatii din administratia locala sunt in greva generala. Liderii confederatiilor sindicale merg la discutii la Cotroceni

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2015, 6:15 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 29.000 de bugetari din administratia locala, afiliati la Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratie (FNSA), sunt asteptate sa participe joi la o greva generala de o zi a declarat pentru Hotnews.ro liderul sindicatului Cartel Alfa, Bogdan Hossu.

Principala nemultumire a sindicalistilor este legata de "lipsa de responsabilitate a Guvernului fata de personalul din acest sector" si de "neaplicarea echitabila a legii salarizarii unitare in sectorul de administratie publica", a explicat Bogdan Hossu.

Protestatarii mai cer tichete de masa sau a norma de hrana pentru toti salariatii din administratia publica incepand cu anul 2015 si majorarea salariilor pentru angajatii din administratie, tot incepand cu acest an, in proportie de 10 la suta.

Actiunea de protest va incepe la ora 8.00 si se va incheia la ora 16.00, functionarii urmand sa mearga la serviciu, insa fara sa lucreze, fiind eliberate doar certificate de deces.

Tot joi, aproximativ 600 de functionari publici vor participa, intre orele 10.00 si 12.00, la un miting in fata Primariei Capitalei.

"Daca nu se rezolva problemele nici dupa greva de joi, FNSA va organiza in 27 mai un miting cu peste 3.000 de persoane in Bucuresti, in Piata Victoria. Se va trece la strangerea de semnatuti pentru declansarea grevei generale pe termen nelimitat in administratia publica locala in septembrie sau octombrie", a spus Petru Dandea, vicepresedinte al Cartel Alfa, confederatie sindicala la care este asociata Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratie.



Presedintele Klaus Iohannis discuta joi cu liderii confederatiilor sindicale

De la ora 11.00, preşedintele Klaus Iohannis va discuta joi, la Palatul Cotroceni, cu liderii confederaţiilor sindicale pe teme care privesc dialogul social.

Reprezentantii federatiei spun ca nu inteleg de ce presedintele a chemat sindicatele la discutie joi, exact cand ei declanseaza greva generala de o zi.

"Nu stiu de ce a ales ziua de joi. E clar ca pe noi ne deranjeaza acest lucru, dar vom merge la discutii si ii vom comunica problemele cu care ne confruntam", a spus Dandea.










1831 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    E rusinos (Joi, 30 aprilie 2015, 7:30)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca in 2015 oamenii sa fie nevoiti sa protesteze pentru... tichete de masa...
  • 0 (0 voturi)    
    PROSTII din administratie - SARLATANII din guvern (Joi, 30 aprilie 2015, 9:28)

    Googlescu [utilizator]

    Cei din administratie sunt niste PROSTI ,incepand cu liderii lor sindicali. O spun in cunostiinta de cauza ca sotia lucreaza in administratie.
    Acum multi ani Boc le-a impus sa-si ia fiecare cateva zile de concediu fara plata - acum sunt in greva , oficial sunt in concediu si nu sunt platiti dar trebuie sa fie prezenti la lucru ca-i verifica ITM-ul . Macar pe vrema lui Boc au stat acasa cand si-au luat concediu. Pai sa le propuna Ponta sa faca in fiecare saptamana cate o zi de greva. Pana la urma tot ei trebuie sa-si faca treaba ramasa in zilele celelate, probabil si astazi daca sunt pe la lucru mai rezolva treburi de birou .
    Si probabil tot nu o sa rezolve nimic, iar oamenii o sa-i injure sa nu asigura serviciile, poate unii pe buna dreptate dar nu stiu ca in spate acestor servicii publice se afla niste oameni .
    SARLATANII de la guvernare care ani de zile nu au aplicat legea salarizarii unitare, doar au eliminat toate drepturi neaplicand grila pe principiul careia au taiat drepturile . De vina sunt TOTI incepand de la Boc pana la parteneriatul civil Ponta - Tariceanu ... scuze parteneriatul politic, ca parteneriatul civil intre persoane de acelasi sex nu este permis in Romanaia - cel putin oficial .
    Cand cu anchetarea lui Varujan , Tariceanu a zis ca nu este coruptie decizia de a da gaz ieftin este o decizie politica . La fel Ponta dupa ce a pierdut alegerile si se punea problema demisiei a spus ceva de genul ca nu poate sa deminsioneze de capul lui, probabil pentru ca avea o misiune de indeplinit - de ex. sa nu reduca redeventele la petrol/gaz pentru firme care castiga miliarde de euro.
    Un guvern care se tine social/democrat blocheza o lege care probabil aducea la un nivel cat de cat echitabil mai ales salariile mici din administratie. Sunt si unii care "freaca menta" si au salarii mari si nu vor aceasta lege, dar sunt si care lucreaza in conditii epuizante , raspundere si profesionalism ... si un salariu DEGEADANT ca si conditie umana , mult sub 800 lei net .
    • 0 (0 voturi)    
      10% ? (Joi, 30 aprilie 2015, 14:04)

      Googlescu [utilizator] i-a raspuns lui Googlescu

      Sunt impotriva mariri salariilor la toti cu "10 la suta". Pai ce este 10 la suta la un salariu net de 760 lei. Dar in schimb alte persoane cu salarii de zeci de milioane de lei si care au in conturi milarde vor primi in plus multe milioane. Si iar nu vor putea aplica salarizarea unitara ca acestia au salarii mari si nu le pot diminua si nu mai sunt bani pentru restul. Cunosc cazuri concrete, care acum nu au semnat pentru greva ... dar se asteapta sa profite in eventualitatea unei mariri mai mult decat altii .
  • 0 (2 voturi)    
    salarii (Joi, 30 aprilie 2015, 9:33)

    nimrod [utilizator]

    Salarii mici, ha? D'aia arată parcarea din faţa Primăriei de la mine din târg ca un salon auto de anu' ăsta! Ce tupeu!
  • 0 (0 voturi)    
    Restructurarea administratiei mai intii !!! (Joi, 30 aprilie 2015, 10:11)

    andreesanu [anonim]

    Se bat cur in cur prin birouri suprapopulate, au timp sa-si bea cafeaua,sa-si faca piata !,sa birfeasca la telefon,iar cand ai nevoie sa-ti raspunda la o hirtie le trebuie 30 de zile !.
    De restructurare si eficienta nu se stie in administratie,acolo sunt cocolosite ;neveste,neamuri ,plozi ,amante ,relatii !!!.
    Usurati schemele ,reduceti posturile create politic sau nejustificate si din banii ramasi redistribuitii pentru :scolile cu WC in fundul curtii,pentru curatenie in scoli,
    pentru spitale si sanatate,pentru astupat gaurile din drumuri,ce mai ramine puteti mari salariile celor ramasi in administratie pe criterii de performanta.
    • 0 (0 voturi)    
      Chira asa ??? (Joi, 30 aprilie 2015, 16:16)

      sumudica [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      Pentru a raspunde la "o hartie", termenul de 30 de zile este reglementat de LEGEA nr. 544 din 12 octombrie 2001privind liberul acces la informatiile de interes public.
      De regula, nu tine nimeni o hartie 30 de zile ca sa raspunda la ea dar, daca solicitarea este facuta pe tonul de mai sus, si mai ales in necunostinta de cauza si cu un mare avant in a arunca noroiul unde se nimereste - ca de, suntem frustrati la maxim intre timp, de orice - raspunsul va fi pe masura nesimtirii solicitantului. Pentru ca mai sunt si functionari care isi fac treaba bine si pe salarii nete de foarte multe ori sub minimul pe economie, pentru ca legea salarizarii nu permite mai mult ! DESPRE ASTA NU SPUNE NIMENI NIMIC??? PE ACESTE SALARII, DE CE FUNCTIONARUL TREBUIE SA SUPORTE TOATE MAGARIILE UNORA CA DUMNEATA??? SI DE CE NU AR AVEA DREPTUL DE A FACE GREVA ???
      SALARIILE FUNCTIONARILOR PUBLICI SUNT PLATITE SI DIN IMPOZITELE PE CARE CHIAR EI LE PLATESC STATULUI DIN SALARIILE LOR, NU NUMAI DIN ALE CELORLALTI CETATENI - ASA CUM VREA PONTA SA VA FACA SA CREDETI, PRIN ALTA MINCIUNA!
      • 0 (0 voturi)    
        minti! (Joi, 30 aprilie 2015, 17:01)

        lau [anonim] i-a raspuns lui sumudica

        cum poti sa spui ca lucreaza pe un salariu sub minimul pe economie? de-asta ii si zice salariu minim pe economie, pentru ca nimeni nu poate avea mai putin ( la norma intreaga)
  • 0 (0 voturi)    
    s-au plictisit de solitaire ? (Joi, 30 aprilie 2015, 20:04)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .