Danemarca a interzis zoofilia / Aceasta practica sexuala mai este legala in doar trei tari europene - Romania, Ungaria si Finlanda

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2015, 19:41 Actualitate | Esenţial

Romania, Ungaria si Finlanda au ramans ultimele tari din Uniunea Europeana unde zoofilia nu este considerata o infractiune, dupa ce Danemarca a interzis aceasta practica sexuala, scrie site-ul francez de stiri 20minutes.fr.

Pana in 21 aprilie, cand parlamentul danez a votat interzicerea zoofiliei, relatiile sexuale cu animalele nu erau ilegale daca se aprecia ca nu s-a facut niciun rau animalului.

In opinia activistilor pentru protectia animalelor, aceasta notiune de "rau" era dificil de dovedit, facand din Danemarca o placa turnanta pentru turismul zoofil.

De acum inainte, cei care vor fi condamnati pentru zoofilie risca un an de inchisoare. In caz de recidiva, sentinta poate fi dublata. Parlamentarii care au votat textul legii au declarat ca nu vor ca Danemarca sa fie ultima tara din Europa de nord unde zoofilia este legala.

Un singur partid, Alianta liberala, a votat impotriva, apreciind ca aceasta lege este in cel mai bun caz o pierdere de timp iar in cel mai rau caz o demonstratie a unui stat care impune un cod moral.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14696 vizualizari
  • +8 (14 voturi)    
    Sunt zoofil (Marţi, 28 aprilie 2015, 20:22)

    V. Veroiu [utilizator]

    Chiar mai mult, zoofag. Iubesc un pui bine copt in farfurie.
    • +1 (9 voturi)    
      Eu sînt zoofil, necrofil și pedofil! (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:54)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Îmi plac purceii de lapte la cuptor.
      • -2 (8 voturi)    
        Eu nu sunt pedofil (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:55)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        Sunt profesor. Toata lumea stie care e diferenta dintre profesori si pedofili: profesorii IUBESC copiii.

        Cu trei de i, ca la scoala.
  • +1 (1 vot)    
    eu stiam.... (Marţi, 28 aprilie 2015, 20:25)

    minos [utilizator]

    ...ca zoofilia este interzisa si in Romania.
  • +10 (16 voturi)    
    Dacă e interzisă la noi (Marţi, 28 aprilie 2015, 20:31)

    mr_mojo [utilizator]

    S-a dus cu mitul transhumanței...
  • +2 (4 voturi)    
    Regretabila confuzie (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:45)

    Miaurice Miao [anonim]

    A nu fi incriminata ca infractiune nu inseamna ca si este legala. Este o interpretare grosiera. O seara buna!
    • -1 (3 voturi)    
      Cum adică? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 5:28)

      Ciprian Birtea [anonim] i-a raspuns lui Miaurice Miao

      La ce te referi? Adică nu se pedepsește penal? dar atuncea cum se pedepsește? Cumva cu amendă?!?
      • 0 (0 voturi)    
        Precizare (Miercuri, 29 aprilie 2015, 20:22)

        Miaurice Miao [anonim] i-a raspuns lui Ciprian Birtea

        Ma refeream la exprimarea autorului. Dumneavoastra ati crezut ca ma refer la incriminarea faptei. Nelegalitatea sau ilegalitatea unui act sau fapt poate comporta si alte sanctiuni decat cele de natura penala sau contraventionala.
  • +1 (9 voturi)    
    interesant (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:11)

    mentopic [utilizator]

    adica homosexualismul e in regula, dar zoofilia nu ? ciudat
    • -4 (8 voturi)    
      Dilema (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

      Daca nu te duce capul, sau daca esti un bizon poate parea ciudat, intr-adevar.
      Cand esti crescut de dobitoace ti se pare ca o rata, un bou, sau un om sunt cam aceeasi chestie.
      Cred si eu ca ti se pare ca relatia ta cu animalul favorit e la fel ca cea intre doi adulti.
      Diferenta apare in ceea ce priveste consimtamantul. Cei doi barbati/doua femei, au capacitatea de a alege, pe cand oaia ta nu prea si de aici si presupusul abuz.
      Oricum, nu-ti face griji, macar vreo 2 ani nu te verifica nimeni.
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Miercuri, 29 aprilie 2015, 14:16)

        geo [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        parca activistul cernea se ocupa si de incadrarea animalelor ca persoane umane, pe langa legiferarea sexului anUal intre barbati.
  • 0 (6 voturi)    
    wtf? (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:36)

    Cititor [anonim]

    Nu va suparati, dar am ajuns sa vedem in presa tampenii de genul asta?? Oameni buni, cum ar spune danezii... cautati un loc de munca, pentru ca e vai de fundul vostru in presa....
  • +4 (6 voturi)    
    "Chestiune"de logica elementara !... (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:02)

    ION-CRISTIAN STEFANESCU(KYTTY) [anonim]

    E... "de bine!" ca NU ESTE INTERZISA zoofilia in Romania !
    Francezii-care au aruncat anatema asupra noastra-a romanilor !-s-au grabit si ...au gresit : daca legiuitorul a observat ca nu se "practica" la noi ,la romani,zoofilia...a hotarat ca nu are de ce sa interzica acest ..."sport" indragit de care cei in goana dupa "trezirea" simturilor atrofiate de viciile altor "civilizatii" moderne...
    Bravos natiune !
    Bravos popor !
    Rusine pecatoribus !
  • +2 (8 voturi)    
    Mda ,de inteles posturile zburdalnicilor (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:39)

    potaissa [utilizator]

    Direwolf ,un domn ,AnonimAntiPutin si restul generatiei care tanjea pana la miezul noptii dupa gaina adormita si postau ca sa treaca timpul.Acum stim ,santem informati.Multumim HN.
    • -1 (3 voturi)    
      Mind your own business (Miercuri, 29 aprilie 2015, 6:30)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Daca nu esti capabil sa bagi in calcul fuse orare...stai in banca ta.
      • +1 (1 vot)    
        Hä ? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:04)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        pai dupa cum postezi tu 24/ 7 /365 / ar trebui sa fii pe luna acasa. Mai las-o ca pute.....
  • -1 (1 vot)    
    Sper ca va referiti .... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 8:43)

    SHEAPA [utilizator]

    La animalele de politicieni din parlament ......
  • 0 (0 voturi)    
    Lege (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:17)

    Emoticon [anonim]

    Nu e interzisa in Romania, e politica de stat.
    Am fost sfatuiti de seful cel mare sa ne supunem chiar si licuricilor.
  • 0 (0 voturi)    
    ...Baba se piaptănă (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:03)

    Daniel Bărbulescu [anonim]

    Asta arde la ei ??
    Bine c-au închis zoofilia şi-au deschis poponeria !!

    ...Mă mir că parlamentarii noştri n-au prins-o din zbor. Dar, nu-i târziu.
  • 0 (0 voturi)    
    aiureli!... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 23:45)

    Delia [anonim]

    Germania,Norvegia sunt tari unde e pedofilia legala!...In Romania nu e.Doamne ce idioti!..Si de Ungaria nu am auzit.