George Maior il contrazice pe Ion Iliescu: Nu s-au aprobat centre speciale ale CIA in Romania / As recomanda mai multa retinere

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2015, 15:43 Actualitate | Esenţial

George Maior
Foto: Agerpres
Fostul sef al SRI, George Cristian Maior, il contrazice pe Ion Iliescu si afirma ca pe teritoriul Romaniei nu au fost aprobate "centre speciale" ale serviciului secret american CIA.

Replica sa vine dupa ce, intr-un interviu acordat recent revistei germane Spiegel, fostul presedinte Ion Iliescu admitea ca a pus la dispozitia CIA un 'sediu'.

In interviul acordat Spiegel Online, Iliescu a povestit ca in perioada sfarsit de 2002 - inceput de 2003 "aliatii nostri americani ne-au rugat sa le punem la dispozitie un sediu". In calitate de sef de stat la acea vreme, Iliescu a aprobat cererea in principiu. De detalii s-ar fi ocupat fostul sef al administratiei prezidentiale si consilier pe securitate nationala Ioan Talpes, afirma Spiegel.

"Nu stiu contextul in care fostul presedinte a dat acest interviu si daca nu cumva exista o decontextualizare a afirmatiilor sale. Nu s-au aprobat asemenea centre speciale despre care se discuta in plan international in Romania", a declarat vineri, pentru cotidianul Adevarul, George Maior.

Acesta a afirmat ca s-au aprobat in Consiliul Suprem de Aparare a Tarii "platforme de cooperare pentru securitatea noastra si a SUA".

"Fie domnul presedinte a fost interpretat gresit, fie a fost decontextualizata afirmatia sa. Ar trebui sa vorbim mult mai calm, mai ales intr-un context sensibil a securitatii statului roman. Asemenea afirmatii pot creste gradul de risc in ceea ce priveste amenintarea terorista. Lumea citeste si vede asemenea declaratii. Mi-as ingadui, din postura de cetatean, sa le spun celor care discuta sa fie ponderati", a avertizat acesta.

Fostul sef al SRI a precizat ca "nu este niciun raport oficial in care sa fie mentionata Romania, ci doar rapoarte de presa".

"As recomanda mai multa retinere cateodata. Probabil ca nu a fost intentia domnului Iliescu de a face o asemenea afirmatie. Sper! Realitatea este aceasta pe care v-am transmis-o", a incheiat el.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7525 vizualizari
  • +29 (45 voturi)    
    coliva si lumanari (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:01)

    Point [utilizator]

    batranul bolsevic nu se lasa nici in ultimele clipe ale vietii lui.vrea sa bage tara asta in cacao,cu orice pret.nu-i ajung mineriadele si toate relele facute poporului asta,mai vrea.
    chiar daca ar fi fost inchisori cia in tara,nimeni nu admite existenta lor.motivul este evident,iar tradatorul asta de tara se gaseste se dea din gura-i murdara.
    coliva da,lumanari nu!
    • -2 (12 voturi)    
      eh (Vineri, 24 aprilie 2015, 20:18)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Iliescu: „nu știu de...”, Băsescu: „nu există probe...”. Maior: „nu s-au aprobat...”. Hehe.. nici unul nu are curaj să spună că nu au existat închisori CIA în România.
      • +5 (7 voturi)    
        Ba mazeto (Vineri, 24 aprilie 2015, 23:35)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Doar ca se balbaie astia trei si e dovada clara ca au existat. !
      • +3 (7 voturi)    
        nu e vorba de curaj (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 0:49)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Maior i-a explicat subtil lui Iliescu sa-si tina gura sau... . Ai inteles?
        • 0 (0 voturi)    
          ce este mai rau (Duminică, 26 aprilie 2015, 23:15)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          este ca actiunea face parte dintr-o campanie de dezinformare ruseasca in estul ukrainei prin care se esplica "poporului ukrainean" de acolo ca astfel de inchisori sunt finantate de UE si USA si au drept scop torturarea cetatenilor ukrainieni. nu stiu cum a pus carpa kgb-ista botul la asa ceva dar... stirea ca s-a recunoscut...e deja pe fluxurile de stiri rusesti destinate ukrainei.
      • +2 (2 voturi)    
        >::< (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 12:40)

        Ivan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Crestinii In Actiune(CIA) nu au avut nici un centru de detentie sau centru special in Romania.

        Poate prin tarile alea foste URSS pe unde au tranzitat cu acordul vostru - comandantii mazetelor stiu de ce.

        Ce sens are sa capturezi tinte importante si sa te chinui sa ii duci la draku in praznic , cand ai aproape de tinta cateva facilitati la care ai acces permis si unde nimeni nu s-ar gandi ca ai putea vreodata sa faci asa ceva?
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo George Maior (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 12:34)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Point

      In sfarsit cineva ii spune ce trebuie batranului bolsevic...
      Nu cumva Iliescu confunda CIA cu KGB?
  • 0 (32 voturi)    
    poate a fost interpretat gresit... (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:15)

    demaGOGU [anonim]

    ...poate a fost decontextualizat(sic!)

    numai ca batranul bolshevic impreuna cu Talpesh au spus cat de poate de raspicat, in clar: a existat o inchisoare CIA in Bucuresti.
    • +9 (15 voturi)    
      Ba nu... (Vineri, 24 aprilie 2015, 17:30)

      Razvan S. [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ba nu, Iliescu n-a zis că a existat "o închisoare CIA în București", ci că a aprobat "un sediu CIA". Atât el, cât și Talpeș, au afirmat că nu știau ce se întâmplă în acel sediu și nici nu i-au întrebat.

      Presa însă denaturează informația, mai ales atunci când redactează titlurile știrilor.

      Maior spune acum că nu s-a dat aprobare pentru un "centru special" (asemenea celor "despre care se discută în plan internațional"). Asta nu înseamnă că nu s-a dat aprobare pentru "un sediu". Maior nu îl contrazice pe Iliescu, ci doar pe cei care au înțeles greșit ceea ce a afirmat Iliescu.

      (nu că mi-ar place mie prea mult de bătrânul bolșevic, dar se pare că încă nu-i chiar așa de senil cum îl cred unii...)
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 11:18)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Razvan S.

        Cine a zis ca e senil? Iliescu stia foarte bine implicatiile declaratiilor sale, de-asta este acuzat.
    • +3 (11 voturi)    
      daca (Vineri, 24 aprilie 2015, 17:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      era o inchisoare ruseasca pentru romani nu te deranja. Pe mine nu ma deranjeaza musulmanii aflati in inchisoare, il consider cel mai potrivit loc pentru ei.
      Si pentru trolii sovietici nutresc aceleasi sentimente.
      Sa ai parte.
  • +12 (20 voturi)    
    senzational (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:16)

    Cristi [anonim]

    Nu contrazice pe nimeni. Iliescu nu a afirmat ca a aprobat "centre speciale" ci "un sediu" pentru CIA.
  • +18 (24 voturi)    
    CIA (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:21)

    nimrod [utilizator]

    Ce ţară pe dos: deţinuţii de drept comun sunt chemaţi să-şi dea cu părerea iar demisionarii fac recomandări.
  • +13 (19 voturi)    
    Si eu recomand mai multa retinere, (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:28)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    mai ales retinerea lui Iliescu pentru Mineriade, pentru care n-a dat socoteala si se pare ca nu va da vreodata.

    Si bineinteles pentru "construirea" lui Ponta, un monstru al minciunii, tradarii si coruptiei.
  • +10 (16 voturi)    
    Nu-si mai aduce nimeni aminte de infractiunea (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:29)

    Bogdan_100 [utilizator]

    de inalta tradare. Agentul rus nu inceteaza de a lovi in Romania. Din tinerete a luptat constant impotriva Romaniei. A compromis o revolta sincera in 1989, a adus minerii compromitand pentru decenii imagine tarii in randul tarilor democrate. Acum nu are liniste pana la moarte pana nu mai da tarii o lovitura. jigodia cominternista trebuie urgent adusa in fata instantei. E o rusine pentru justitia din Romania ca se leaga de toti gainarii dar marii criminali ne sfideaza zi de zi.
  • +14 (16 voturi)    
    :) (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:44)

    omezu [utilizator]

    Asta ne dorim si noi cand vine vb de Ilici...retinere...pentru 30 de zile urmate de o condamnare cu executare.
  • +18 (24 voturi)    
    Mama Rusia ne saluta (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:54)

    axxiusdecius [utilizator]

    e clar ca Rusia vrea acum sa ne faca probleme oricum pot (sunt suparati cu scutul antiracheta), asa ca l-au trezit din adormire si pe agentul KGB sa-i intarate nitel pe arabi.
  • -7 (7 voturi)    
    coltuc decan (Vineri, 24 aprilie 2015, 17:02)

    coltuc decan [anonim]

    Pentru clientii mei am putut.Pot si pentru Barou


    Pentru clientii mei am putut:am creat singura aplicatie online dedicata clientilor unde isi pot verifica online starea dosarului/dosarelor.
    www.coltucstaredosar.com

    http://www.coltucdecan.com/pentru-clientii-mei-am-putut-pot-si-pentru-barou/
  • -4 (14 voturi)    
    Ex Maior,actualmente "civil",gata a zburat vrabia (Vineri, 24 aprilie 2015, 17:11)

    Plagarus [utilizator]

    Au sarit patriotii responsabili sa dreaga busuiocul ?
    Nici de uz intern nu tine logoreea asta, chiar daca este (de)contectualizata-decofeinizata responsabil !
  • +3 (9 voturi)    
    CLAR - bine venita precizarea... (Vineri, 24 aprilie 2015, 17:49)

    ..13 [utilizator]

    "Nu stiu contextul in care fostul presedinte a dat acest interviu si daca nu cumva exista o decontextualizare a afirmatiilor sale. Nu s-au aprobat asemenea centre speciale despre care se discuta in plan international in Romania"

    fumigene rusesti????
  • -2 (16 voturi)    
    Pentru intaia oara (Vineri, 24 aprilie 2015, 18:29)

    lucky luck [utilizator]

    Ii iau apararea lui Ion Iliescu.
    Centre CIA au existat cu siguranta in RO si inca (poate) mai functioneaza. De existat, cu siguranta.
    Cred ca este si una dintre ultimele monede de schimb ale lui TB & camarilla.
    Baietii (de toate "orientarile") se incurca in rectificari, precizari, scuze si avertismente. Dl Maior e ramas in urma. De tot.
  • +1 (11 voturi)    
    Vine, vine, pri-ma-va-raaaaaaa ! (Vineri, 24 aprilie 2015, 20:23)

    sorescu [anonim]

    Eu zic sa-l mai scoateti la soare pe dl. IIliescu, sa-l plimbati putin prin Herastrau si sa nu-l mai indopati cu E-uri !
  • +2 (6 voturi)    
    Bai citesti si te crucesti (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 10:04)

    Taras Bulba [utilizator]

    Citesti comentariile astora si te crucesti. Iliescu e de vina ca da in vileag ceea ce se stia deja (prin "rapoartele de presa" care au la baza informatii oficiale) si nu Statul Roman sau USA pentru infiintarea acestor centre de tortura!
  • -1 (1 vot)    
    OPINIE (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 12:48)

    CrinteaStefan [anonim]

    ILIESCU nu are nimic de pierdut, si-a trait traiul si-a mancat malaiul dupa el POTOPUL, poate sa spuna ca am avut si celule AlQaida subventionate de romania. Iliescu ar vrea sa fie in fata plutonului de executie sa-l avem ca martir.
  • -1 (1 vot)    
    opinie2 (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 13:07)

    CrinteaStefan [anonim]

    Trebuia sa ceara cuiva aprobare ca sa-i gazduiasca in spatiul ambasadei USA, Consulat, etc in parcul libertatii, poate la o alta ambasada a unui stat inexistent.
  • +1 (1 vot)    
    Batista pe tzambal (Duminică, 26 aprilie 2015, 5:34)

    quietguy58 [utilizator]

    "Batista pe tzambal"

    Nu-mi vine sa cred, ii dau dreptate lui Ion Iliescu.
    Mafiotii cei timeri i-au transmis lu' Mafiotu Batrin iun mesaj sa-si tina guritza inchisa.