VIDEO Iliescu pentru Spiegel: Am aprobat cererea pentru un "sediu" CIA in Romania / Fostul presedinte spune ca nu stia ce se petrece acolo

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:44 Actualitate | Esenţial

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Intr-un interviu acordat revistei germane Spiegel, fostul presedinte Ion Iliescu admite ca a pus la dispozitia CIA un „sediu”. Revista scrie ca multa vreme oficialii romani au negat cu vehementa existenta centrului, care in raportul despre practicile de tortura CIA este identificat drept „Detention Site Black”. Spiegel il numeste pe fostul presedinte roman „al doilea sef de stat care recunoaste existenta centrelor secrete de detentie ale CIA dupa fostul presedinte polonez Alexander Kvasnievski”.

In interviul acordat Spiegel Online, Iliescu a povestit ca in perioada sfarsit de 2002 - inceput de 2003 „aliatii nostri americani ne-au rugat sa le punem la dispozitie un sediu”. In calitate de sef de stat la acea vreme, Iliescu a aprobat cererea in principiu. De detalii s-ar fi ocupat fostul sef al administratiei prezidentiale si consilier pe securitate nationala Ioan Talpes, afirma Spiegel.

Ion Iliescu, scrie revista, vorbeste insa numai despre un „sediu”. Ca acolo ar fi functionat o inchisoare secreta nu stia, conform spuselor sale. „Era vorba despre un gest de bunavointa in perioada de dinaintea aderarii noastre la NATO”, a declarat fostul presedinte pentru Spiegel.

„Noi nu ne-am amestecat in activitatile lor de acolo. Mie, ca sef de stat, mi s-a parut o chestiune minora. Eram aliati, luptam impreuna in Afganistan si Orientul Mijlociu, asa ca nu am mers in detaliu in ceea ce priveste cererea unui aliat de a avea un sediu in Romania”.

Daca ar fi stiut ce urma sa aiba loc acolo, raspunsul „cu siguranta nu ar fi fost pozitiv”, a mai spus Iliescu pentru Spiegel. „Din aceasta situatie am invatat ca pe viitor sa fim mai atenti si sa cantarim cu constiinciozitate problema”.




Talpes: Partea romana nu a vrut sa stie ce se petrece in „sediul” CIA de la Bucuresti

Ioan Talpes, care fusese sef la SIE in perioada 1992 - 1997, a recunoscut anul trecut, tot pentru Spiegel, in calitate de prim ofiter roman care facea acest gest, ca CIA a avut in Romania un „centru de tranzit”. Talpes a sustinut si afirmatiile lui Iliescu. 

Astfel, in perioada amintita, Talpes a admis ca a primit o cerere de la un reprezentant CIA in Romania in vederea obtinerii unui sediu. „Iliescu mi-a dat mana libera sa ma ocup de detalii”, spune Talpes pentru revista germana. Talpes a mai declarat ca CIA a operat sediul respectiv din Bucuresti in perioada 2003 - 2006. El adauga ca era constient ca „situatia poate deveni periculoasa”. De aceea, scrie Spiegel, Talpes le-ar fi spus americanilor ca partea romana nu vrea sa stie nimic din ce se petrece in cladirea de la Bucuresti.

Ioan Talpes isi corecteaza astfel declaratiile anterioare facute pentru Spiegel in care afirma ca nu stia unde se gaseste sediul respectiv. Acum, fostul consilier afirma ca nu stie daca CIA ar fi utilizat aeroportul de la Mihail Kogalniceanu pentru transferuri de prizonieri. 

Declaratiile lui Talpes si Iliescu, scrie Spiegel, confirma raportul lui Dick Marty din anul 2006/2007. In documentul respectiv, raportorul special al Consiliului Europei afirma ca cel putin cinci oficiali roman de rang inalt stiau de existenta centrului CIA din Romania si il numeste explicit si pe fostul presedinte Traian Basescu.

In 2008, o comisie parlamentara de ancheta concludea ca in Romania nu ar fi existat centre de detentie ale CIA si ca nu ar fi existat nici indicii despre transferuri de prizonieri pe zboruri secrete. Presedintele acelei comisii, astazi europarlamentarul Norica Nicolai, ramane la pozitia de atunci si spune pentru Spiegel ca „nu aveam indicii la acea vreme”. 

Spiegel a stat de vorba pe acest subiect si cu presedintele APADOR-CH Maria Nicoleta Andreescu, care spune despre afirmatiile lui Ion Iliescu ca „sunt foarte impotante”. Andreescu mai afirma ca „daca statul roman are vointa sa faca lumina in cazul centrelor de detentie CIA, atunci procuratura trebuie sa demareze o ancheta dupa aceste declaratii”.


Citeste mai multe despre   









8458 vizualizari
  • +16 (28 voturi)    
    O, da (Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:46)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Acum stiti si voi de ce Iliescu are "imunitate" si o pensie linistita.
    • +2 (10 voturi)    
      Mda...... se confirma !!!!! (Joi, 23 aprilie 2015, 8:05)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Ticalos batran........ !!!!! Stia deci.......si se distra vazand cu ceilalti bajbaie !!!!
      • +2 (6 voturi)    
        nu se distra atunci........, (Joi, 23 aprilie 2015, 10:44)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        .....ci acum abia incepe distractia.
        Vom vedea imediat cum propaganda putinistanului preia anuntul si va "infiera muncitoreste, imperialismul american".

        Cred ca Ilici s-a conformat ordinului venit de la vechii lui tovarasi, in disperarea acestora de a destabiliza alianta NATO si de a slabi si mai mult coeziunea UE, care si asa este ferfenita.

        Cine tradeaza o data va trada de o mie de ori !
        • +1 (3 voturi)    
          E greu (Joi, 23 aprilie 2015, 13:27)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui novator

          E greu acolo la mansarda la tine?

          Despre ce propaganda poate fi vorba cand este clar ca lumina zilei, negru pe alb, ca SUA au avut centre de detentie "ilegale" in Romania si Polonia?!
          • 0 (2 voturi)    
            exact ce spuneam ! (Joi, 23 aprilie 2015, 15:09)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

            Nici nu am terminat bine si iata, postacul putinistanului s-a si infiintat.
  • -4 (36 voturi)    
    asa (Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si? Cui ii pasa de aberatiile antiamericane ale presei germane, de mult si copios subventionata de rusi? Dar gulagul, a existat sau nu? Se pare ca nu, era un complex de tabere de munca si reeducare, asa zice presa neomarxista. Dar asasinatele politice ordonate de regimul lui putin, este ca de fapt nu sint reale? Au fost , n-au fost inchisori cia, vai ce problema, milioanele de musulmani din europa, practic neasimilabili, nu ingrijoreaza presa germana, ce face putin in europa nu o deranjeaza, o tin langa cu timpeniile, inchisori cia, interceptari, lucruri intimplate acum citiva ani si care nu au absolut nici o relevanta, doar pentru presa neomarxista. Mai mare scirba.
    • -2 (4 voturi)    
      Aberatii (Joi, 23 aprilie 2015, 13:28)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Aberatii, este? Tot n-ai schimbat fasungul ala?! La tine ce e negru e alb si ce e alb e negru, nu?
  • +10 (26 voturi)    
    hopa (Miercuri, 22 aprilie 2015, 23:00)

    sobolan [utilizator]

    ...l-a lovit onestitatea pe ultima sută de metri până la groapă. Nea Ilici, da' de mineriadă nu zici nimic?
    • +3 (5 voturi)    
      doar la ultima zvicnire de copita... (Joi, 23 aprilie 2015, 9:14)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui sobolan

      .
  • +7 (35 voturi)    
    smenarul (Miercuri, 22 aprilie 2015, 23:04)

    Mazeta [utilizator]

    „...cel putin cinci oficiali roman de rang inalt stiau de existenta centrului CIA din Romania si il numeste explicit si pe fostul presedinte Traian Basescu.”

    Traian Băsescu: "nu există o probă că pe teritoriul României au existat astfel de închisori"
    • +6 (12 voturi)    
      pai nu exista, una e centru alta e inchisoarea. (Joi, 23 aprilie 2015, 1:30)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...
  • +3 (5 voturi)    
    Stie (Joi, 23 aprilie 2015, 0:43)

    jas [utilizator]

    Daca ar fi stiut ce urma sa aiba loc acolo, raspunsul „cu siguranta nu ar fi fost pozitiv”, a mai spus Iliescu pentru Spiegel.
  • +3 (9 voturi)    
    KGB ul ataca CIA pe teritoriul al Romaniei (Joi, 23 aprilie 2015, 8:26)

    ion [anonim]

    Ion Iliescu ( agent acoperit KGB ) ataca CIA fara precedent .

    First :

    CIA a primit o Cladire in Bucuresti cu aprobarea fostului Presedinte -so what ???

    Asta a confirmat si Iliescu si nu mai mult ( desi este desvaluire de Secret de Stat -PENAL ! )

    Second:

    Der Spiegel a mai adaugat(fara nici o dovada si deloc confirmat de Iliescu) ca presupune iel (Der Speigel ) ca sa torturat in sediul corespunzator .

    Libera interpretare a Jurnalistului Spiegel pentru a descredita CIA pe teritoriul al Romaniei la comanda lui Putin cu ajutorul lui Ion Iliescu .

    -----------------------------------------------------------------------------

    Dupa ce Edward Snowdon a atacat CIA de la Moscova a inceput si KGB istul Ion Iliescu sa atace CIA de la Bucuresti .

    ------------------------------------------------------------------------------

    NATO si EU se afla in-trun conflict cu Rusia care necesita activarea agentilor acoperit al Rusiei pe teritorul NATO !

    Pe de alta parte Guvernul PSD in interesul GRU nu sustine o Autostrada care trece Carpatii . Asta ar fii cosmarul Armatei Ruse . (Linia de aparare Carpatica )

    --------------------------------------------------------------------------------

    KGB ul sustine si apara SUPRACORUPTIA in Parlamentul Senatul si Guvernul al Romaniei si sa foloseste de Partidele politice infiltrate de agentii KGB . Asta inseamna un atac financiar direct la Securitatea Nationala . SRI -DNA -CSM mai doarme si nu au priceput de unde bate de fapt vantul !

    Combatem SUPRA-Coruptia romanesca ?

    Nu !

    Combatem de fapt KGB ul pe Teritoriul al Romaniei care nu are nici un interes sa se ridice Romania ca Stat suveran NATO -UE la gura Dunarii !


    Fara bani nu ai avioane si nici tancuri de performanta in plus cu ce vrei sa ajut Moldova ca sa scape de sub tutele Moscovei si sa intre inapoi in Patria muma ?!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      vai de steaua noastra (Joi, 23 aprilie 2015, 11:29)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui ion

      daca ai cauta nitel si ai arunca un ochi si pe altceva decat pro-sport si hotnews ai afla ca Iliescu a fost cel mai puternic aliat din regiune al SUA in perioada aia, contrar asteptarilor tale.

      Ia uite ce discutau in congres prin 2003

      http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CREC-2003-10-27/pdf/CREC-2003-10-27-pt1-PgS13322-2.pdf
      • 0 (0 voturi)    
        Gresit ! (Vineri, 24 aprilie 2015, 0:37)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Ion Iliescu a fost , ieste , si va fii Agent KGB !

        La acea vreme Romania a fost total dependenta de FMI-SUA !

        Rusia era inca la pamant .Nici KGB ul nu a mai a avut sansa sa scimbe demersul Romaniei spre NATO atata timp cat economia rusa era si ia data peste cap.

        Planul B a fost adaptat . Subminarea economiei prin metoda SUPRACORUPTIEI !
  • +4 (4 voturi)    
    . (Joi, 23 aprilie 2015, 9:07)

    adevarul gol golut [anonim]

    Dragilor, l-au reactivat pe al' batran.
  • +4 (6 voturi)    
    Oooppsss (Joi, 23 aprilie 2015, 9:15)

    IancuJianu [utilizator]

    Iata ca nu Basescu e cel care a dat verde la represaliile CIA pe plaiuri mioritice....
    Sa vedem acum discutii oneste la Hantene.
    • -5 (11 voturi)    
      besescu a zis "yes sir" ca de obicei (Joi, 23 aprilie 2015, 10:17)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      sa fim seriosi, ilici si base au fost niste marionete
  • +4 (4 voturi)    
    ESCU (Joi, 23 aprilie 2015, 9:31)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    De la o anumita varsta este necesara o retagere,distrugerile si nenorocirile din Romania din ultimii 25 de ani atarna greu.
  • +7 (7 voturi)    
    s-a desfacut conserva (Joi, 23 aprilie 2015, 9:32)

    sandu [anonim]

    strategic, ca tot e razbel informational. tavarishici e loial pana in ultima clipa ursului de la rasarit.
  • -1 (9 voturi)    
    straniu (Joi, 23 aprilie 2015, 10:30)

    H0mbre [utilizator]

    Deci tu, presedintele, aprobi o locatie in Romania fara macar sa intrebi ce vor sa faca acolo. Daca aduceau ceva ultrasensibil si puneau Romania in pericol?? Daca se enervau musulmanii si ne atacau pt ceva ce faceau CIA in baza aia din Romania?? Ce naiba de sef de stat esti tu ca semnezi ceva fara sa stii ce contine?

    Numai ordinele in armata se executa fara discutie. Am ajuns cumva colonie americana? Chiar si pe vremea comunistilor mai existau oameni (comunisti) care puneau in discutie ordinele de la Moscova. Uneori chiar vehement. Gradul de servilism a unora de-acum e de-a dreptul penibil.
    • +2 (6 voturi)    
      grav (Joi, 23 aprilie 2015, 11:03)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui H0mbre

      Daca nu l-a interesat pentru ce au cerut cei de la CIA un spatiu, de ce nu le-a oferit chiar la Cotroceni? Chiar ne crede idioti pe toti, nu se dezminte ca a ramas un vasnic cominternist!
      Oare cat mai suportam pe vechii comunisti si tinerii lor continuatori, adica pe cei din psd?
      Va rog, cititi voi cei de pe retelele de socializare cartea lui Florin Tudose, PSIHO POLITICA SI DATI-O SI PRIETENILOR. Poate ne desteptam!!!
      • +1 (5 voturi)    
        eh (Joi, 23 aprilie 2015, 11:14)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui carmen

        Comunist, cominternist, kaghebist, dar văd că s-a înțeles extrem de bine cu CIA. Ciudat, nu?
        • -1 (3 voturi)    
          Shhh (Joi, 23 aprilie 2015, 13:30)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Lasa-i sa doarma, saracii au orbul gainii!