Echipa de comunicare a Elenei Udrea: Nu mai exista motive ca sa ramana in arest pentru ca dosarul “Gala Bute” a fost trimis in instanta

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2015, 16:32 Actualitate | Esenţial

Elena Udrea face din nou gestul controversat
Foto: Captura Realitatea TV
"Dosarul Gala Bute a fost trimis in instanta. Nu mai exista niciun motiv ca Elena Udrea sa ramana in arest!", se scrie pe pagina de Facebook a acesteia intr-un mesaj pus de echipa ei de comunicare. 

"La ultima cerere de prelungire a arestarii preventive, procurorii au solicitat inca 30 de zile invocand nevoia de a mai administra unele probe, de a face o expertiza si de a mai audia cativa martori. Odata cu trimiterea in instanta a dosarului, faza de urmarire penala s-a incheiat si arestul preventiv nu mai este necesar, pentru ca, evident, Elena Udrea nu mai poate influenta ancheta penala sau probele deja adunate de procurori", sustine sursa citata. 

De aceea, spune echipa de comunicare a Elenei Udrea, "o decizie fireasca ar fi eliberarea sa la sfarsitul acestei saptamani, cand expira mandatul de arest preventiv."


Fostul ministru Elena Udrea, aflata in arest din 25 februarie, a fost trimisa in judecata, marti, de procurorii anticoruptie, in dosarul "Gala Bute", ea fiind acuzata de luare de mita.

Udrea este acuzata de abuz in serviciu in legatura cu organizarea evenimentului "Gala Bute" de catre Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului si respectiv de luare de mita in legatura cu finantarea de catre acelasi minister a mai multor contracte.

De asemenea, Udrea va fi judecata si pentru spalare de bani.

Elena Udrea este urmarita penal si in dosarul "Microsoft", cauza in care a fost arestata preventiv din 11 februarie pana in 17 februarie, cand instanta a inlocuit masura cu arestul la domiciliu. Udrea a stat in arest la domiciliu pana in 25 februarie, cand a fost arestata preventiv in dosarul "Gala Bute".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1292 vizualizari
  • +3 (17 voturi)    
    Motive ar mai exista !! (Marţi, 21 aprilie 2015, 16:37)

    polonyca [utilizator]

    De exemplu......."asa vrea muschiul lui Kovesi"........ ce ziceti de motivul asta ??????!!!! Ca restul au cam disprut incet,incet........!!!
    • +2 (6 voturi)    
      Oricum a fost retinuta fara probe ! (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:09)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Si asa a fost retinuta abuziv, fara dovezi, acum ca dosarul este timis in judecata- care judecata va fi un fel de gluma- pentru ca nimeni nu va putea dovedi cum Udrea a luat in mana sa o presupusa sarsana cu bani ca apoi s-o plimbe prin minister pana la masina (de rasul curcilor) daramite sa fi dus Udrea mita in PDL cand pe ea nici n-o prea interesau alegerile locale din 2012, nici n-a candidat. Ori de proasta n-o putem suspecta pe blonda si s-o vedem sponsorizand niste milionari la locale ca Prigoana, Negoita, Poteras, Sulfina, Boagiu etc. Cine poate crede asa ceva? Doar niste spalati pe creier.
    • -1 (3 voturi)    
      PLONYCA (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:29)

      coloneze [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      fata te ai exprimat odata, scrie clar echipa de comunicare. acum lasa ne si pe noi cei care nu stuntem in echipa de comunicare si scriem ce gandim, nu ce ni se dicteaza ori pentru ce suntem platiti
    • -1 (5 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:41)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Faci parte din echipa de comunicare? Mai are bani sa va plateasca? Mai bine ne-ati explica pe cine si cu ce ameninta tanti Nutzi cu degetul la nas, sa stim si noi.
      • -1 (5 voturi)    
        Nu faq parte .......... (Marţi, 21 aprilie 2015, 18:08)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        .......... din nicio echipa !!!!! Spala-te cu apa rc...:) Poate o sa "vezi" mai clar ...."fenomenul"..... Desigur , daca ai renunta si la Latrine.........ti-ar face si mai bine !!:)
  • +1 (5 voturi)    
    nu mai scapa!!! (Marţi, 21 aprilie 2015, 16:58)

    lili [anonim]

    De la arestul preventiv al capitalei direct la Targsor, pregatiti-va sa o vizitati acolo!
    Pana si vicepresedintelePMP, europarlamentarul Siegfrid Muresan se dezice de E Udrea !
    Succes DNA, la puscarie cu penala asta!
    • -1 (1 vot)    
      home, sweet home... (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:39)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Alina Bica la ora aceasta se afla acasa ( home, sweet home )...am auzit-o vorbind la iesirea de la Targsor : feminitate, demintate, verb educat, hotarare...mi-a placut cand a facut praf tagma delatorilor! Dorin Cocos, prin comparatie, a iesit din arestul politiei capitalei, intorcand pur si simplu spatele jurnalistilor : jena pe care o incearca un delator in situatia sa, este incomensurabila, iar rusinea il va insoti toata viata...omul acesta nu va mai avea prieteni si nici fericire toata viata! Acum sa vin la subiectul articolului : eroul textului de mai sus este din nou o fiinta cu un caracter de fier, cu o demnitate de invidiat, care dispretuieste tagma oribila a turnatorilor si mai ales a acelora care mint marsav pentru a-si scapa propria piele...din ziua eliberarii Elena Udrea va ramane cu putini oameni alaturi, dar unul si unul! Nenorocirea e ca in toata aceasta odisee avem de a face cu trei escroci : Coldutza, Coldutzu si Liviutza, un trio blestemat, care trebuie sa dispara!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Ca a incalcat legea? (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:29)

    scg [anonim]

    Sunt prea multe incalcari si de aia rezumatul e arestul. Daca a bagat lingura in borcanul cu miere!
  • -2 (4 voturi)    
    Eu sper.... (Marţi, 21 aprilie 2015, 18:15)

    newlook [utilizator]

    - Eu sper sa fie nevinovata (stiu, desarta speranta, dar pentru argument merge!)
    - Cu toate astea, sper sa faca puscarie cel putin cativa anisori, ca sa guste din plin "Justitia competenta si echidistanta" creata de Basescu, sustinuta de ea tot timpul...


    ...In privinta arestarii preventive, sper sa stea asa pana s-o descoperi un postac platit de ea care s-a pronuntat IMPOTRIVA arestarii preventive a adeversarilor ei politici.
  • +1 (3 voturi)    
    Posete (Marţi, 21 aprilie 2015, 18:42)

    HP [utilizator]

    Din rechizitoriul celui mai onest si loial candidat - Doamna care a facut parte din Guvernul care a taiat salariile:

    "Din mesajele de poştă electronică şi din declaraţiile inculpaţilor rezultă că în luna februarie 2012 Udrea Elena Gabriela a achiziţionat prin intermediul lui Topoliceanu Ana Maria o geantă Hermes Birkin Crocodile, al cărei preţ variază potrivit datelor existente pe site-ul ebay.com între 50.000 şi 100.000 USD. Plata preţului s-a realizat în numerar, în condiţiile în care provenienţa sumei nu poate fi identificată în extrasele de cont bancar ale inculpatei.'