Romania a obtinut 4 medalii la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete. Care sunt subiectele de olimpiada si rezolvarile

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2015, 20:17 Actualitate | Esenţial

Fragment din Subiectele de la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete 2015
Foto: Egmo.org
Echipa Romaniei a obtinut doua medalii de aur, o medalie de argint si o medalie de bronz la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete 2015. Ministerul Educatiei anunta ca Romania a ocupat astfel locul 3 in clasamentul pe medalii. Medaliile de aur au fost castigate de Simona Diaconu si Ioana Teodorescu, eleve la Liceul International de Informatica din Bucuresti.

Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete 2015 s-a desfasurat in perioada 14-20 aprilie, la Minsk. Aceasta a fost cea de-a patra editie a competitiei. Romania a ocupat locul 3 in clasamentul pe medalii.

Medaliile de aur
  • Simona Diaconu - eleva in clasa a XII-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti. Simona Diaconu este la a patra participare la aceasta competitie, fiind medaliata de fiecare data cu aur.
  • Ioana Teodorescu - eleva in clasa a X-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti
Medalia de argint
  • Marina Romina Ivan - eleva in clasa a XII-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti. Marina Romina Ivan este la a doua participare la aceasta competitie; anul trecut, ea a obtinut aici o medalie de bronz.
Medalia de bronz
  • Raluca Cobzaru - eleva in clasa a XI-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti
Lotul Romaniei a fost insotit de profesorii coordonatori Csapo Hajnalka si Mihai Baluna.

Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete (EGMO) este un concurs international similar ca structura cu Olimpiada Internationala de Matematica (doua probe scrise sustinute in doua zile consecutive). Conform regulamentului competitiei, o echipa este formata din 4 eleve. Editiile precedente au avut loc in Marea Britanie (2012), Luxemburg (2013) si Turcia (2014), rezulatele elevilor romani incluzand de fiecare data 4 medalii: o medalie de aur si trei de argint, in 2012, o medalie de aur, doua de argint si una de bronz, in 2013 si doua medalii de aur, o medalie de argint si o medalie de bronz, in 2014 si 2015.

Tarile care au participat la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete 2015:
Belgia, Bulgaria, Belarus, Elvetia, Finlanda, Franta, Ungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Luxemburg, Letonia, Marea Britanie, Moldova, Macedonia, Norvegia, Olanda, Polonia, Romania, Serbia, Slovenia, Suedia, Turcia, Ucraina (Sursa)

Subiectele din prima zi de olimpiada:

Subiecte 1 Olimpiada Europeana de Matematica Pentru Fete 2015



Subiectele din a doua zi de olimpiada:

Subiecte 2 Olimpiada Europeana de Matematica Pentru Fete 2015



Solutiile la problemele de olimpiada:

Rezolvare Subiecte Olimpiada Europeana de Matematica Pentru Fete 2015



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6110 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete? (Luni, 20 aprilie 2015, 20:45)

    IQ [anonim]

    Pentru Fete? De cind exista asa ceva?
    Nu era vorba ca sintem egali, inclusiv ca inteligenta?

    Acum o sa vrea si comunitatea LGBT olimpiadele ei.
    Sau ateii, feministele, bautorii de bere, negrii, pieile rosii, obezii...
    • -2 (6 voturi)    
      Egali (Luni, 20 aprilie 2015, 21:36)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui IQ

      Egali in drepturi si oportunitati, monser.

      Nu egali in rezultate! De-aia femeile si barbatii alearga separat la Olimpiada.
      • +3 (5 voturi)    
        bre (Marţi, 21 aprilie 2015, 0:39)

        vasilicav [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

        bre monser, e olimpiada de matematica, nu de haltere.
        • -1 (3 voturi)    
          Pentru el e la fel de greu (Marţi, 21 aprilie 2015, 8:41)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vasilicav

          Sa gandesti si sa ridici haltere. Fiecare cu "muschii" lui.
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar (Luni, 20 aprilie 2015, 22:05)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui IQ

      fetele numara in baza zece, iar baietii in baza 10+1
    • 0 (2 voturi)    
      coincidenta? (Luni, 20 aprilie 2015, 22:53)

      emil [anonim] i-a raspuns lui IQ

      ... stirea vine dupa articolul cu fetele si sahul:
      http://www.hotnews.ro/stiri-magazin-19967106-marele-maestru-international-nigel-short-femeile-nu-pur-simplu-creierul-necesar-pentru-sah.htm
    • +3 (3 voturi)    
      Egalitate (Marţi, 21 aprilie 2015, 0:31)

      AT [anonim] i-a raspuns lui IQ

      Ehe, asta a fost odata, demult, pe vremea patriarhatului. Acum stim ca femeile sunt mai inteligente decat barbatii

      http://www.npr.org/blogs/13.7/2015/04/16/400075715/is-it-sexist-to-say-that-women-are-superior-to-men

      ca negrii nu pot fi rasisti,

      https://www.youtube.com/watch?v=RzHoiY1N7kE

      ca gayii nu pot fi intoleranti, etc.

      http://www.foxnews.com/politics/2015/04/06/age-intolerance-what-indiana-pizza-attacks-tell-us-about-free-speech/
  • +3 (5 voturi)    
    . (Marţi, 21 aprilie 2015, 1:32)

    utilizator1 [utilizator]

    Oare singurul liceu din romania unde fetele stiu matematica este liceul internațional de informatica din București? Aici s-a ajuns? Sa se facă carte intr-un singur liceu din toata tara?
    Ne am saturat de excepții. Stirea asta este ca știrile despre Halep, e frumos, e minunat, ne place si citim cu drag, asa cum citim despre povesti cu zane, dar e vorba doar despre un caz exceptional.
    Noi vrem sa știm ce se întâmpla cu majoritatea, cu elevii din liceele profesionale, statistici care sa mentioneze unde si ce se întâmpla cu ei dupa liceu. Cât si cum le serveste educatia primită.
    Vrem real life, nu povesti de adormit adultii.
    Pentru ca poate nici 5% din elevii romani nu au acces la o educație comparabila cu cea pr care o primesc cele 4 fete la liceul internațional de informatica!
    Articolul asta este menit sa inducă impresia ca educatia si învățământul românesc sunt pe calea cea buna.
    Dați mi voie sa ma îndoiesc de acest lucru.
    • -2 (2 voturi)    
      ....... (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:43)

      xyz... [anonim] i-a raspuns lui utilizator1

      Carte se face in Romania daca se poate si unde se poate. Exact aici s-a ajuns.
      Bineinteles ca lumea s-a saturat de exceptii. Stirile despre Halep, olimpici, performante sunt neinteresante pentru cei ca dumneavoastra. "Real life" inseamna zavoranu, dna, etc. Bucurati-va intens ca zilele acestea aveti ce urmari pe toate posturile:"Ce s-a mai intamplat la inmormantarea mamei Oanei Zavoranu!"
  • 0 (0 voturi)    
    Sfat (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:28)

    tudor74 [utilizator]

    Sfatul meu pentru aceste fete: plecati din tara cat de repede puteti ! Asta sau sclipirea voastra va fi stinsa de un guvern care vrea cat mai multi prosti si obedienti.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:11)

    Natasa [utilizator]

    Liceul International de informatica are o strategie foarte buna de afaceri. Aduna copiii buni din toata tara, le ofera burse, apoi acestia obtin rezultate la competii reprezentand liceul si nu scolile de unde provin si profesorii care i-au format. Asta atrage masa de cotizanti la taxa lor imensa, care spera ca liceul minune va face din copiii lor olimpici, cand e acestia sunt deja formati de munca lor, de familii si de profesorii pasionati din alte scoli! Acest liceu e un fel de Steaua Bucuresti pe vremea lui Ceausescu, aduna tot ce e mai bun de peste tot fara sa formeze nimic!
    • +1 (1 vot)    
      Poate nu ar fi rau (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:01)

      cata77 [anonim] i-a raspuns lui Natasa

      sa transpunem si la invatamantul de stat strategia celor de la Liceul International de informatica.
      Ideea lor este buna numai ca, creeaza un vid de inteligenta si in alte judete. Se importa olimpici din toata tara. Acum si-au mai schimbat strategia putin si au la gimnaziu o pepiniere f.buna.
      Din cate observ invatamantul de stat incepe sa piarda tot mai mult in fata invatamantului privat.In timp ce le cel de stat , programa omara efectiv copii cu tone de informatii, unele inutile doar de dragul ca unii profesori sa isi mentina catedra, la cele particulare se cauta potentialul fiecarui copil si de incurajeaza acest potential, chiar daca acesta a fost pregatit initial in invatamantul de stat.
      Am citit recent un reportaj cu un tanar informatician ce frecventeaza invatamantul de stat si spunea ca ar fi fost mult mai pregatit in domeniul lui daca profesorii celorlalte materii ar fost mai intelegatorii si nu trageau toti de el sa invete cat poate de mult , fiecare , pentru materia lui.