Ministerul rus de Externe avertizeaza Republica Moldova in legatura cu expulzarea unor ziaristi rusi: Trebuie sa intelegeti consecintele asupra relatiilor bilaterale

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2015, 19:56 Actualitate | Esenţial

Ministerul rus de Externe avertizeaza Republica Moldova ca expulzarile repetate ale unor echipe de ziaristi rusi vor avea efecte asupra relatiilor bilaterale. Avertismentul vine sub forma unui comunicat postat luni pe site-ul MAE rus (in lb. rusa in original), la cateva ore dupa ce Chisinaul a refuzat sa permita accesul unor ziaristi rusi, motivand ca cei doi nu aveau toate actele care sa le permita sederea in Moldova si nici suma de bani obligatorie.

Autoritatile din Republica Moldova a refuzat in repetate randuri sa permita accesul unor ziaristi rusi de la televiziuni sau publicatii cunoscute ca organe de propaganda ale Kremlinului. Mai mult, in Parlamentul de la Chisinau exista si un proiect de lege care ar interzice retransmiterea unor programe rusesti in Republica Moldova.

In comunicatul postat pe site-ul MAE rus se arata ca procedurile aplicate de autoritatile moldovene cetatenilor rusi sunt "ilegale si nefondate". Mai mult, Ministerul rus de Externe sustine ca Moldova a luat aceste masuri "de dragul cercurilor radicale interesate sa alimenteze sentimentel anti-rusesti".

"Speram ca autoritatile din Chisinau inteleg posibilele consecinte asupra relatiilor ruso-moldave ale unor asemenea actiuni", se mai arata in comunicatul citat.

Reamintim ca Republica Moldova este una dintre tintele predilecte ale razboiului informational dus de Kremlin si mass-media apropiate de puterea de la Moscova. Republica Moldova are o parte a teritoriului sau, Transnistria, sub ocupatia Armatei Ruse.










3839 vizualizari
  • +29 (29 voturi)    
    cred (Luni, 20 aprilie 2015, 20:09)

    ak33 [utilizator]

    ca de acum incolo relatiile ar trebui sa fie unilaterale , adica voi rusii sa latrati la alta poarta
  • +27 (27 voturi)    
    Rusii au devenit plictisitori... (Luni, 20 aprilie 2015, 20:19)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ca si batausul de mahala, se supara si ameninta pe cei atacati ca incearca sa se apere.
    Nu este nimic nou in politica ruseasca, de sute de ani procedeaza in acest fel si, din cate se vede, nici nu au de gand sa se schimbe.
    Nu pot decat sa-mi doresc ca, dupa ce vor claca economic din nou, asa ca in anii 1990, Occidentul sa ramana surd la strigatele de ajutor ale rusilor...
  • +27 (27 voturi)    
    Politica (Luni, 20 aprilie 2015, 20:35)

    avantis [anonim]

    Un lucru simplu trebuie inteles :Rusia va lua tot ce i se va permite.Asa a facut intotdeauna.
    Asa ca cel mai bine ar fi , sa nu i se permita.
    Ei se joaca ,testeaza adversarul si unde gaseste nise ,se baga si inhata.Asta pare politica rusa din ultima vreme si din totdeauna.Cand i s-a dat peste bot s-a retras si a stat cuminte.
    Acum insa se pare ca este mai motivata decat de obicei cu tovarasul Putin la putere.Insa sa lansezi portrete cu Stalin prin diferite locuri ,in conditiile in care toata lumea buna stie ca este unul dintre cei mai mari criminali din istorie ,mi se pare cel putin ciudat.
    Daca il laudau pe Gorbaceov si politica sa de pace , mai era de inteles.
    • +2 (2 voturi)    
      Ha (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:32)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui avantis

      Pai Gorbaciov este considerat tradator, ca a permis "destramarea" imperiului URSS. In viziunea lor, monstruozitatea sovietica ar fi trebuit sa existe si astazi.
      • +1 (1 vot)    
        presupunand... (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:12)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        asta presupunand ca gorbaciov insasi ar fi vrut asta. ma indoiesc, cred ca doar a evitat un dezastru mult mai mare. rusia a preferat intotdeauna sa mentina vecini saraci la granitele sale pentru a se proteja de alte imperii si pentru a avea un teren propice unde sa duca lupte cu celelalte puteri.
  • -6 (6 voturi)    
    Ultimele sondaje de opinie (Luni, 20 aprilie 2015, 22:34)

    Nyk1 [utilizator]

    50% dintre moldoveni sunt pro-UEA și Uniunea Vamală, 30% sunt pro-UE și Schengen.
    • -2 (6 voturi)    
      asa este (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:12)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Astia nu inteleg ca locul Moldovei este unde vrea poporul nu unde vor conducatorii.
  • +7 (7 voturi)    
    Nan`darat davai ceas.... (Luni, 20 aprilie 2015, 22:35)

    strelka [utilizator]

    Inapoi in Siberia unde va e locul, primitivilor......
  • +1 (1 vot)    
    Ce pretentii au astia (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:36)

    JustinCase [utilizator]

    Si in cazul politicii de aparare a Romaniei, "diplomatia" sovietica, la fel, vrea sa "intelegem consecintele"... Pai bai votcarilor, noi le-am inteles de mult, de zeci si sute de ani de cand va bateti joc de partea asta a Europei! Voi sunteti aia care nu pricepeti ca nimeni nu va vrea! Stati acasa la voi si vedeti-va de treaba!