Avionul cu care premierul si presedintele Senatului s-au intors de la Cluj a ratat initial aterizarea din cauza problemelor meteo. Victor Ponta: A fost chiar rau!

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2015, 14:12 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Facebook/ Victor Ponta
Avionul cu care premierul si presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, s-au intors sambata in Bucuresti a ratat initial aterizarea din cauza vremii, Victor Ponta precizand ca zboara suficient de mult incat sa isi poata da seama ca "intr-adevar a fost rau", relateaza Mediafax.

Directorul Centrului pentru Jurnalism Independent (CJI), Ioana Avadani, a relatat ca avionul cu care premierul Victor Ponta si presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, s-au intors in Bucuresti a ratat initial aterizarea din cauza vremii si 10% dintre pasageri "au borat".

Avionul s-a intors de la Cluj-Napoca, unde Ponta si Tariceanu au participat, vineri, la Congresul UDMR, premierul avand, sambata, si o actiune la Zalau, si a aterizat cu dificultate la Bucuresti, conform acestei relatari.

"The bumpiest flight I've ever had! Smucituri si goluri de aer, derapaje (da, si avioanele pot derapa pe aer), all that jazz. Cam 10% la suta din pasageri au borat. Pe buna dreptate, as zice. Stewardesa ne-a spus-o pe aia cu "stimati pasageri, va rugam, pastrati-va calmul". Am ratat aterizarea din cauza vantului. In aceste clipe de restriste, ma gandeam ca, daca e vreo vecinatate care sa aduca un dram de alinare, d-apoi cea a marilor oameni de stat e aceea. In fine, am aterizat si, credeti-ma, pilotii si-au meritat aplauzele! La debarcare, delegatia oficiala s-a suit in microbuzul de protocol. Mai putin premierul, care s-a alaturat pasagerilor de rand, boratori, palizi si razand isteric, ca oamenii care tocmai au invatat ca viata e importanta. Pentru aceasta decizie, premierul Ponta are de la mine un DA. Intr-o nota mai personala: 1. delicioasa dilema doamnei de la Protocol, care nu stia pe cine sa urmareasca cu umbrela: pe premierul autobuzist sau pe al doilea om in stat, din microbuz ? 2. A disparut aparatul de chemat taxiuri de la Sosiri Interne. Daca vii de la Cluj, la ce-ti treba taxi? ", scrie Avadani pe Facebook.

Problemele au fost confirmate pentru Mediafax de premierul Victor Ponta.

"Da, este totul adevarat", a spus Ponta, adaugand ca zboara atat de mult incat poate sa realizeze ca intr-adevar "a fost rau".










9808 vizualizari
  • +31 (39 voturi)    
    Deci vremea (Duminică, 19 aprilie 2015, 14:25)

    Phil Austin [utilizator]

    n-a fost chiar asa rea.
    • +27 (27 voturi)    
      Sau pur si simplu (Duminică, 19 aprilie 2015, 17:36)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui Phil Austin

      poporul român a avut ghinion .
      • +7 (7 voturi)    
        mare pacat (Luni, 20 aprilie 2015, 8:30)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        ar mai fi fost o zi de sarbatoare in plus, comemorarea conducatorilor iubiti
    • +14 (14 voturi)    
      Ei si tu (Duminică, 19 aprilie 2015, 22:35)

      adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Vremea ca vremea, avionul ca avionul, dar mai bine sa ne spuna tovarasii de ce nu au indraznit sa vina pe maretele autostrazi realizate in mandatul lor... Da, da, aia 500de k. Sau mai mult. Pe la Brasov, Comarnic etc. a, pardon, nu ne amestecam cu mujicii
  • +37 (43 voturi)    
    ciudat..cand a aterizat la Soci (Duminică, 19 aprilie 2015, 14:25)

    un domn [utilizator]

    nu au fost probleme...in Tara ta..se razvrateste si vremea pe tine ?
  • +14 (18 voturi)    
    Date, date... (Duminică, 19 aprilie 2015, 14:30)

    cristihan [utilizator]

    http://www.flightradar24.com/data/flights/ro644/#608d453
    Exista surse de date pentru articole de genul asta, trebuie doar sa cauti... In link puteti vedea tipul de avion (ATR-42), numarul de identificare (YR-ATG), traseul urmat de aeronava, se poate da playback pentru a vedea inclusiv tentativa initiala de aterizare, se poate compara cu celelalte curse similare (click pe butonul cu avion din dreapta fiecarui zbor), etc... Se vede ca a fost o cursa cu probleme dupa trecerea peste munti, au luat-o mult spre Est fata de normal si nu tocmai liniar.
    • +6 (6 voturi)    
      ofof (Duminică, 19 aprilie 2015, 14:43)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui cristihan

      ooof, oooof....
    • +2 (2 voturi)    
      normal ca (Luni, 20 aprilie 2015, 13:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cristihan

      avionul a deviat spre est, spre rusia putinista, doar nu voiai sa deviezxe spre normalitate, democratie.
  • +33 (39 voturi)    
    Atat de aproape (Duminică, 19 aprilie 2015, 14:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Atat de aproape...
  • +20 (22 voturi)    
    "A fost chiar rau!" (Duminică, 19 aprilie 2015, 14:53)

    novator [utilizator]

    De fapt, Cineva acolo sus, a dat un avertisment catre cei care se cred dumnezei dar in fapt sunt niste bieti rataciti.
    Cine nu tine cont si isi continua magariile, o face pe barba lui.
    • +13 (15 voturi)    
      Da, da... (Duminică, 19 aprilie 2015, 16:36)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui novator

      Dumnezeu nu lovește cu parul... Îți trebuie ceva inteligență, ca să-i înțelegi „lucrarea” :) :)
  • +33 (37 voturi)    
    N-am avut si noi noroc... (Duminică, 19 aprilie 2015, 15:09)

    mr_mojo [utilizator]

    Puteam sa avem o noua șansă.
    • +4 (4 voturi)    
      daca la 6/49 (Luni, 20 aprilie 2015, 5:52)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      nu avem noroc , macar acum se putea sa fie ceva mai mult, dar asta e poate data viitoare :)
  • +12 (16 voturi)    
    bucur (Duminică, 19 aprilie 2015, 15:24)

    zigot [utilizator]

    nu ma bucur de ce putea sa li se intample, insa ma bucur de ce li s-a intamplat;
    astfel cred ca au realizat ca sunt si ei oameni si ca sunt supusi acelorasi reguli;
    poate se vor trezi desi este f. greu.
  • +17 (21 voturi)    
    Mâna lungă a sorţii (Duminică, 19 aprilie 2015, 15:25)

    Ricochet [utilizator]

    Ponta, acum nu mai poti spune ca n-ai fost avertizat: e clar ca nu mai ai ce cauta la Bucuresti!
  • +22 (26 voturi)    
    ... (Duminică, 19 aprilie 2015, 15:39)

    TopCat [utilizator]

    meritam si noi macar bucuria asta! poate data viitoare. mult succes!
  • +24 (30 voturi)    
    Dumnezeu exista! (Duminică, 19 aprilie 2015, 15:39)

    -dorian- [utilizator]

    Dar, mai rateaza si El ...
  • +11 (15 voturi)    
    A fost aproape bine! (Duminică, 19 aprilie 2015, 16:29)

    DaniT [utilizator]

    Nu, nu a fost chiar rau.... a fost aproape bine.
  • -20 (26 voturi)    
    Talibani (Duminică, 19 aprilie 2015, 16:47)

    muciflenduri [utilizator]

    Nu pot sa cred ca exista atatia talibani care regreta ca nu s-a prabusit avionul care il ducea pe Ponta.
    Sper ca e vorba doar de tampenii spuse in gluma.
    Sa speri ca un avion prabusit si moartea celor de la bord (inclusiv a lui Ponta) ar rezolva problemele Romaniei, e dovada de prostie greu masurabila, si de un talibanism specific anumitor zone predominant musulmane.
    • +12 (12 voturi)    
      Nu pot să cred ... (Duminică, 19 aprilie 2015, 17:37)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      că nu înțelegi niște ironii nevinovate. E duminică, lumea e mai relaxată, se amuză. Cred că nici domnul Ponta n-ar fi atât de supărat...
      • -9 (9 voturi)    
        clar (Duminică, 19 aprilie 2015, 19:49)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui marchi

        Probabil nu am absolvit aceleasi cursuri de ironie.
        N-as categorisi 'Sa moara ma-ta' drept ironie, dar probabil sunt eu prea pretentios.
        Astept cu interes sa-mi explici cum e si cu arogantele.
        • +3 (3 voturi)    
          ce doresti Altuia (Luni, 20 aprilie 2015, 8:42)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          vezi sa nu ti se intample tie
          • -3 (5 voturi)    
            Lol (Luni, 20 aprilie 2015, 10:15)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Omule, ai capacitatea intelectuala de a intelege un mesaj de cateva randuri?
            Roaga pe cineva sa iti explice in cuvinte mai simple ce am spus mai sus.
            E amuzant ca, din toti, fix pe mine m-ai ales pentru a spune prostia aia.
    • +6 (8 voturi)    
      Pierderi colaterale nedorite si nefericite ! (Duminică, 19 aprilie 2015, 17:45)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Chiar si pensiile speciale dorite de PSDerbedeii : Adam Luminiţa-Pachel, Adăscăliţei Constantin, Andea Petru, Anton Marin, Arsene Ionel, Avram Marian, Axente Ioan, Babuş Radu, Baltă Mihai, Bălan Ion, Benga Ioan, Birchall Ana, Bîrsăşteanu Florică, Boboc Valentin Gabriel, Bogdan Gheorghe-Dănuţ, Bogdănici Camelia-Margareta, Bordeianu Dan, Bucura-Oprescu Simona, Buicu Corneliu-Florin, Caloianu Mario-Ernest, Călin Ion, Căprar Dorel-Gheorghe, Chebac Eugen, Chirvăsuţă Laurenţiu, Ciobanu Gheorghe, Ciocan Dan, Ciofu Tamara-Dorina, Ciolacu Ion-Marcel, Codîrlă Liviu, Covaci Dorel, Cristea Aurelia, Cristea Victor, Daea Petre, Delureanu Virgil, Diaconu Adrian-Nicolae, Dima Toader, Dîrzu Ioan, Dobre Mircea-Titus, Dolineaschi Andrei, Dragomir Viorel Marian, Drăghici Mircea-Gheorghe, Drăghici Sonia-Maria, Dumitrache Ileana Cristina, Emacu Gheorghe, Enache Marian, Florea Daniel, Frăticiu Gheorghe, Găină Mihăiţă, Ghiveciu Marian, Gliga Vasile Ghiorghe, Grama Horia, Harbuz Liviu, Iacoban Sorin-Avram, Iancu Iulian, Iane Ovidiu-Cristian, Intotero Natalia-Elena, Iordache Florin, Itu Cornel, Khraibani Camelia, Manolache Marius, Marica Petru-Sorin, Marin Laura, Matei Călin-Vasile-Andrei, Măduţa Flavius-Luigi, Melinte Ion, Mihăilescu Ion-Bogdan, Mitrea Manuela, Mîrza Gavril, Mocanu Adrian, Mocioalcă Ion, Moisii Constantin, Moldovan Carmen Ileana, Moţ Constantin-Stelian-Emil, Muntean Mircia, Munteanu Ioan, Murgu Neagu, Nassar Rodica, Neacşu Marian, Nica Nicolae-Ciprian, Nichita Cristina, Nicolae Florian, Niculae Aurel, Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae, Nistor Laurenţiu, Nistor Marioara, Niţă Constantin, Niţă Emil, Nosa Iuliu, Ochi Ion, Pană Adriana-Doina, Pârgaru Ion, Pâslaru Florin-Costin, Peia Ninel, Petrea Dorin Silviu, Petric Octavian, Popeangă Vasile, Popescu Dumitru-Iulian, Pop Georgian, Potor Călin, Răducanu Ion, Rădulescu Cătălin-Marian, Răţoi Neculai, Rizea Cristian, Roşca Lucreţia, Simionescu Adrian Constantin, Solomon Adrian, Stanciu Anghel, Stanciu Zisu, Stan Ioan, Stan Ion, Stăn
      • -8 (10 voturi)    
        ? (Duminică, 19 aprilie 2015, 19:59)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Nu inteleg ce speri sa obtii cu lista asta. Poate sugerezi ca baietii din celelalte partide sunt curati, si tocmai la PSD s-au strans toti ai de vor pensii speciale?
        Chiar asa naiv sa fii?
        Eu zic sa te strangi cu vreo 5 baieti, asa mai inteligenti, si sa hotarati voi cine trebuie sa fie in parlament si cine nu.
        Pulimea nu are nevoie sa voteze, mai bine sa hotarati voi cine iese, pentru ca voi va iubiti tara, sunteti cinstiti si fara de prihana.
        Apoi sa alegeti si guvernul si presedintele.
        De fapt mai simplu ar fi sa alegeti din voi 6 presedintele, guvernul si parlamentul, din aceleasi considerente de dragoste de tara.
        La justitie sa puneti niste apropiati de-ai vostri, pentru ca ii cunoasteti bine si stiti ca ar fi nepartinitori.
        Sa incercam si sistemul asta, ca cica se construiesc multe locuinte si toata lumea are unde munci.
    • +3 (3 voturi)    
      Musulmanii ce vina au (Luni, 20 aprilie 2015, 8:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Ca tu esti idiot si "eroul" tau e urat de atatia oameni ?
      • -3 (3 voturi)    
        Deh (Luni, 20 aprilie 2015, 10:08)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        N-au nicio vina, chiar au meritul ca arata cat te duce capul. Numai un imbecil poate crede ca Ponta e eroul meu, insa n-am sa ma incolonez in armata oilor postace, doar pentru ca imi displac Ponta si toti ceilalti politicieni romani.
  • +13 (17 voturi)    
    si (Duminică, 19 aprilie 2015, 17:12)

    ak33 [utilizator]

    si cat de aproape e Balotestiul
  • -5 (13 voturi)    
    Chiar asa ? (Duminică, 19 aprilie 2015, 20:39)

    geag [utilizator]

    Vreti sa-l vedeti mort? Chiar daca mai mor si oameni nevinovati ?Am fost in strada si ma voi mai duce impotriva lui dar atitudinea voastra este incalificabila.
    • +4 (8 voturi)    
      collateral damage (Duminică, 19 aprilie 2015, 23:33)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui geag

      oamenii aia nevinovati ar deveni eroi martiri, la ce ne-a facut mongoloidul asta.
    • +5 (7 voturi)    
      Îți dau dreptate... (Luni, 20 aprilie 2015, 2:57)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui geag

      Oricât de mult ai urî pe cineva nu mergi până la ai dorii moartea. Și eu îl detest pe impostorul ăsta la fel ca și pe cacao ălălalt de era și el in avion, dar de aici până la a te bucura ca ar murii este o cale lungă. Românii au umor fin, nu macabru.
      Și apoi chiar așa de impotenți om fi, sa tot așteptăm providența sa ne rezolve lucrurile? Și chiar ați vrea ca moartea și nu justiția să pedepsească personaje ca iliescu, ponta, dragnea, etc?!?
    • -2 (4 voturi)    
      Baii (Luni, 20 aprilie 2015, 10:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui geag

      Nu te face ca ai o urma de creier, ca devii automat fan Ponta. Pe Hotnews lucrurile sunt albe sau negre, intocmai ca oile. Daca nu vrei sa crape Ponta in accident de avion esti un nenorocit de PSD-ist.
      Am deseori sentimentul ca sunt pierdut printre cei 10 postaci PSD si cei multi ai noii puteri.
      • +5 (5 voturi)    
        p$d ist in exprimare si la port (Luni, 20 aprilie 2015, 12:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        e bine ca iti recunosti apartenenta
        • +4 (4 voturi)    
          astia nu se dezic (Luni, 20 aprilie 2015, 13:54)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          mai ales daca au mucii flenduri :))
        • -2 (2 voturi)    
          Eh (Luni, 20 aprilie 2015, 18:19)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Zici si tu cat te duce capul. Daca zici tu, oi fi si pesedist, n-ai fi primul bizon care afirma asta. Anul trecut eram 'uslamist', acu am ajuns si pesedist si pontac.
    • +1 (1 vot)    
      propunere (Luni, 20 aprilie 2015, 13:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui geag

      tonta sa nu mai zboare decat cu avioane care sa-i poata larga sezutul personal, al lui si al celorlalti 40 hoti care-l insotesc (sau cati or fi pan' la urma urmei), mai putin, evident al echipajului avionului si al eventualilor calatori nevinovati.
      largarea sa se produca de la macar 1000 m altitudine, sa aiba tontul timp sa-si vada viata si maretele-i realizari ca prim ministru (sau prim mitoman? ca nu prea pare sa fie prim ministru al Romaniei)
      acum esti multumit @geag?
  • +9 (9 voturi)    
    Mare....mare.... (Luni, 20 aprilie 2015, 9:29)

    DaniAndi [utilizator]

    Ghinion! :(
  • +8 (8 voturi)    
    /// (Luni, 20 aprilie 2015, 12:52)

    hmara [utilizator]

    Ufff.
    Era cat pe-aci !!!
  • +4 (4 voturi)    
    N-am noroc . . . (Luni, 20 aprilie 2015, 15:22)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . ce sa fac? Niciodata soarta nu mi-a zambit! N-am noroc nici un pic, unii au prea mult si eu n-am nimic( Anda Calugareanu)