VIDEO Un grup de romani ar fi furat din Belgia 371 de biciclete in valoare de peste 620 de mii de euro

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2015, 15:41 Actualitate | Esenţial

Biciclete gasite la perchezitii
Foto: DIICOT
Procurorii DIICOT Arad si politisti au facut vineri 11 perchezitii in judetele Arad, Alba, Botosani si Suceava, mai multe persoane fiind suspectate ca au furat sute de biciclete din Belgia la sfarsitul lunii martie.

Potrivit unui comunicat de presa al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism, in luna martie sase suspecti au consitutit un grup infractional la care au aderat inca cinci persoane. 

"S-a retinut ca in noaptea de 28/29.03.2015, suspectii, prin efractie si escaladare au patruns mascati in incinta unui depozit situat pe raza localitatii Aubange, Belgia, de unde au sustras un numar de 371 biciclete, in valoare totala de 620.316,97 euro", scrie sursa citata. 

Cu ocazia perchezitiilor au fost recuperate un numar de 235 biciclete si alte bunuri provenite din activitati infractionale, arata DIICOT.  




La sediul DIICOT- Biroul Teritorial Arad au fost aduse, in vederea audierii, un numar de 8 persoane. Actiunea a fost efectuata in colaborare cu autoritatile judiciare belgiene.










5905 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    Oha...is pline pietele de biciclete furate (Vineri, 17 aprilie 2015, 15:56)

    Je__ [utilizator]

    Daca ar vrea politia, ar monitoriza: talciocurile, pietele, anunturile online, si daca ar si actiona....sunt sigur ca nivelul de furt, coruptie, proxenetism, si restu ar scadea.

    Se poate? Sigur.
    Se vrea? Nu.
    • -6 (10 voturi)    
      biciclete (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:12)

      MonaB [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      cu pretul de 1000-1600 euro bucata (sau poate si mai mult) intr-o comuna ca Aubange?
      Mi-e greu sa cred.... Inca o stire aiurea, sau estimarea valorii e facuta aiurea...
      • +6 (8 voturi)    
        Te-ai cam grabit... (Vineri, 17 aprilie 2015, 19:06)

        weiss [anonim] i-a raspuns lui MonaB

        Mona, in localitatea respectiva este un depozit al unui producator american de biciclete, care deserveste o mare parte din Europa. Acum ai inteles? Inainte sa-ti dai cu parerea, mai bine pune-ti mintea la contributie.
      • +6 (6 voturi)    
        . (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:25)

        R [anonim] i-a raspuns lui MonaB

        Ma bucur ca nu intelegi, adevarul e ca toate depozitele mari sunt in centrul oraselor, la universitate probabil are depozit cora...
    • +6 (6 voturi)    
      Si solutia ... (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:28)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Je__

      ...este ca oamenii sa nu mai cumpere lucruri furate. Dar cum este "piata" si romanasu' nostru zice ca scapa ieftin, asta e viata: cand i se fura lui, tipa si guita ca un porc.
  • -2 (10 voturi)    
    BELGIENII... (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:39)

    schroedinger [utilizator]

    Mai bine isi taie o mana decat sa dea EUR 1.670 pe o bicicleta.
    Ei care la pranz mananca numai un sandwich.... pute rau articolul!
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:44)

    I [utilizator]

    cine a zis ca romanului nu ii place sa mearga cu bicicleta? :))