VIDEO Gheorghe Stefan Pinalti, la iesirea din arest: Beciul domnesc te inmoaie, nu iesi tare de acolo / Nu mai fac politica in viata mea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2015, 21:08 Actualitate | Esenţial

Dupa George Copos, Gheorghe Stefan 'Pinalti' a facut si el referire vorbele filosofului german Friedrich Wilhelm Nietzsche - Ce nu ma omoara ma face mai puternic - dar la modul negativ, afirmand, la eliberarea din arestul preventiv, ca "beciul domnesc te inmoaie".

Judecatorii Inaltei Curti au decis miercuri ca fostul primar al municipiului Piatra Neamt va fi plasat in arest la domiciliu, dupa ce a petrecut aproape sase luni in arestul Politiei Capitalei, botezat "beciul domnesc", dupa cum spunea la jumatatea lunii martie un alt primar, Radu Mazare, aflat si el in prezent in arest preventiv.



"Beciul domnesc te inmoaie, nu iesi tare de acolo", a spus el, citand si un alt proverb romanesc - oameni multi, barbati putini - despre care afirma insa ca este mult mai adevarata reciproca - barbati multi, oameni putini.

Intrebat de ziaristi ce isi reproseaza, Gheorghe Pinalti a declarat: "Am avut incredere in oameni".

"Nu mai fac politica in viata mea", a spus acesta, iar cand a fost intrebat daca are sa ii reproseze ceva Elenei Udrea acesta a raspuns ca nu are "ce reprosa la nimeni".

Fostul primar a negat si faptul ca ar fi denuntat vreo persoana, dar a precizat ca le-a spus anchetatorilor ca "la campania prezidentiala 2009 erau doua sedii de campanie".

El si-a exprimat regretul ca i-a "reaparut leucemia limfatica", care este insa intr-un "stadiu incipient".










5179 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    bravo, dar da' prejudiciul inapoi! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 21:34)

    Absurdistanul [utilizator]

    he he, neica, ce usor crezi ca e sa stai la bulau cand cel vinovat e afara si te scoate pe matale, acarul Paun :)

    acu' trebuie sa dai inapoi prejudiciul, ca nu te poate ierta nimeni de asta!
  • +7 (9 voturi)    
    De parca din cauza politicii sunt acolo (Miercuri, 15 aprilie 2015, 21:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Sunt acolo din cauza coruptiei. Ok, accept, cele doua la noi cam sunt echivalente.
  • +4 (6 voturi)    
    Mai tareeeeeeeee!!!!! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 22:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Striga tare Gheorghe, sa te auda toti smecherii si pitipoancele:

    "Beciul domnesc te inmoaie, nu iesi tare de acolo / Nu mai fac politica in viata mea"

    Aleluia!
  • +3 (5 voturi)    
    superrr tare (Miercuri, 15 aprilie 2015, 22:58)

    dan [anonim]

    Bravo Nesimtitule,
    dupa ce ai furat milioane ... era si cazul....Acelasi lucru i-l va spune si Udrea...doar ca furtul e deja comis,averile nu v-au fost confiscate si sumele vor fi recuperate din impozite mai mari ptr cei multi si prosti.
    Superr tare.Bravo justitia.aparati nesimtiti ca udere,Bica,Cocos...etc.Bravooo.
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 23:57)

    tudorr [utilizator]

    Stai oleaca, umflatul asta nu abia a intrat in puscarie? Wtf??? Gata? E ca si cum ar fi absolvit o serala?
  • -1 (1 vot)    
    ...si de fapt (Joi, 16 aprilie 2015, 7:47)

    Stapanu [utilizator]

    ce politica ai facut tu, stimabile? A datului cu jula?
    Urmare unei asa pierderi de personalitate pentru "stiința și arta de a guverna un stat" (cf. Dex), eu as aduce orchestra!!!
  • +3 (3 voturi)    
    6 luni in arest preventiv??? (Joi, 16 aprilie 2015, 8:42)

    gaspy [utilizator]

    Tot ce se poate ca Pinalti sa fi furat si nu-i iau apararea, dar 6 luni in arest preventiv e un abuz.

    Daca ce citesc e corect, omul asta nu a fost judecat. Vinovatia lui nu a fost stabilita. Daca se dovedeste ca e nevinovat? (ma indoiesc, dar nu e exclus). Niciodata nu trebuie uitat ca procurorii doar strang materialul impotriva cuiva, nu ei decid vinovatia.

    Deocamdata, fiind vorba de politicieni la nivel inalt, stiu ca ne bucuram cu totii, dar daca ar fi vorba de un om obisnuit, care nu e invinuit de o fapta violenta, ati fi de acord sa stea 6 luni in arest fara a fi judecat?
  • +3 (3 voturi)    
    Pinalti, ia aminte! (Joi, 16 aprilie 2015, 9:18)

    Om bun [utilizator]

    Pinalti, in loc de barbati mai bine nu te-ai rusina sa folosesti cuvantul hoti: oameni multi, putini hoti.
    Si da, ai dreptate, astazi gasesti mai rar un "hot de incredere" de talia ta.
    Atunci cand te-ai bagat in politica ai facut-o pentru bani si nu pentru "prostime".
    De asta Dumnezeu te pedepseste acum, caci credinta pe care-o afisezi cu ostentatie oriunde si oricand, nu este altceva decat un fals grosolan, iar banutii pe care-i arunci ca pomana, nu sunt decat bani negri.