UPDATE Imobilele confiscate vor fi vandute doar daca nicio institutie publica nu le vrea  

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2015, 13:49 Actualitate | Esenţial

Sediul Antena 3, confiscat in urma condamnarii lui Voiculescu
Foto: Google Street View
Premierul Victor Ponta a declarat miercuri, inaintea sedintei de Guvern, ca imobilele confiscate vor fi mai intai oferite institutiilor publice care ar putea sa le foloseasca si abia apoi vor fi vandute, daca acestea nu le doresc.

"Astazi vreau sa adoptam un prim act normativ privind bunurile confiscate. Acestea sa fie valorificate fie intrand in proprietatea institutiilor publice, fie, daca nu pot fi folosite de nicio institutie publica, sa fie valorificate", a spus Victor Ponta.  

De asemenea, premierul a cerut reprezentantilor ministerului Justitiei sa realizeze pana la sfarsitul lunii aprilie proiectul de infiintare a agentiei ce se va ocupa cu administrarea bunurilor confiscate.

In urma adoptarii ordonantei de urgenta, purtatorul de cuvant al Guvernului, Corneliu Calota, a precizat ca imobilele confiscate pot fi obtinute de catre autoritatile publice centrale sau locale in urma unei solicitari.  

"Daca sunt solicitari in aceasta privinta si se incheie procesul verbal de predare-primire in 90 de zile, asa cum prevede ordonanta de urgenta, atunci ele trec in administrarea acestor autoritati centrale sau locale", a aratat Calota, citat de Mediafax.

In cazul in care nu exista solicitari pentru imobilele respective, acestea pot fi scoase la vanzare conform perevederilor Ordonantei 14/ 2007 pentru reglementarea modului si conditiilor de valorificare a bunurilor intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului. Calota a adaugat ca licitatiile de valorificare a imobilelor deja intrate in proprietatea privata a statului vor continua pana la finalizare potrivit vechii Ordonante 14/ 2007.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4200 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    O altă găselniță? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 14:00)

    kolo1 [utilizator]

    Să sperăm că nu se dorește trecerea în mod artificial a bunurilor prietenilor corupți în "proprietatea" diverselor instituții ale statului, doar pentru a fi returnate mai apoi. După ce au fost întreținute pe banii noștri, evident.
    • +9 (9 voturi)    
      Evident ca e furaciune (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:36)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui kolo1

      si evident ca asta se doreste!
      • +1 (1 vot)    
        in orice tara normala.. (Joi, 16 aprilie 2015, 2:53)

        exilatul [anonim] i-a raspuns lui Adi

        orice lucru confiscat de stat se supune unei licitatii pt ca cel pagubit ( ca e stat sau persoana particulara ) sa si recupereze prejudiciul...dar intr o tara, plina de hoti si escroci, se procedeaza ca in rom..
    • +6 (6 voturi)    
      Ai inteles gresit, (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:56)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui kolo1

      Ponta vrea mai multe birouri ca sa aiba unde sa fuga cand vine justitia dupa el pentru toate rautatile pe care le-a facut.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:04)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui kolo1

      Fantastic, si eu m-am gandit la acelasi lucru. Si mi-e teama ca exact asta se doreste. Corect ar fi sa se liciteze, inclusiv institutiile statului.
    • +8 (8 voturi)    
      Doar inchiriate in regim RAAPS (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:17)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui kolo1

      Adica, pe chirii modice, si cu contracte pe durate .... gen pana la sf asteapta!
    • +8 (8 voturi)    
      cap de monta (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:28)

      trigger [anonim] i-a raspuns lui kolo1

      Prioritar ar fi ca statul sa recupereze prejudiciul .
      De ce nu le scoate mai întâi la vanzare si dacă nu le cumpara nimeni, abia atunci sa poată fi trecute in proprietatea instituțiilor publice ?
      Sau au pus alții ochii pe ele si le vor moka?
      Sau monta vrea sa le pună la păstrare pentru pretinii lui din beciul domnesc ? Sa le dea cate un cadou cand vor iesi de la brutărie ...
    • +8 (8 voturi)    
      Patriciu cumpăra sediul guvernului ... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:32)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui kolo1

      ... ca să îl ofere cu chirie tot guvernului, dacă mai ține minte cineva povestea.
      • 0 (0 voturi)    
        Primatia Bucuresti (Joi, 16 aprilie 2015, 10:55)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Aceasi situatie se intampla cu sediul Primariei Bucuresti, Hotzprescu plateste sute de mii de euro chirie la un privat in timp ce cladirea nou construita sta degeaba.
    • +5 (5 voturi)    
      N-o sa le returneze inapoi, (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:42)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui kolo1

      Ci o sa le redirectioneze. Are un tupeu cat casa. In loc sa le puna la licitatie precum in tariile civilizate si sa bage banii la buget baga la buzunar prin spaga care o sa curga. Asa nerusinare nu am crezut ca exista dar dl Ponta mi-a aratat contariul.
    • +6 (6 voturi)    
      Speranta sta ascunsa-n papusoi (Miercuri, 15 aprilie 2015, 17:14)

      A [anonim] i-a raspuns lui kolo1

      Tu spera daca vrei. Eu nu mai sper. E clar ce se doreste - tara te vrea prost, credul, muncitor si obedient. Cam tot ce isi poate dori un hot.
  • -1 (1 vot)    
    Noi pentru noi (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si impreuna sa jefuim si sa ne imbuibam. Haita rosie si portocalie vrea sa fure in continuare cit poate. Romania= tara de hot, guvernata de un pagiator si un partid de mafioti.
  • +5 (5 voturi)    
    BAIATU'E COMPLET IDIOT! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:42)

    schroedinger [utilizator]

    Daca au fost confiscate, inseamna ca au fost dobandite fraudulos. Deci trebuie vandute pentru recuperarea prejudiciilor, adica recuperati banii!
    Altfel statul se face vinovat de frauda, iar eu daca as fi in locul unui astfel de specimen, as actiona statul in judecata imediat!
  • +6 (6 voturi)    
    e foarte simplu (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:46)

    sachei [utilizator]

    in cazul varanului se va gasi o agentie obscura guvernamentala care sa ofere 1 mil USD pe toata cladirea grivco iar peste citiva ani acea agentie guvernamentala se va desfiinta iar cladirea va fi vinduta varanului la juma' de pret ca doar nu mai e noua.......asa ca un cadou cind o sa iasa din puscarie. bravo ponta, esti baiat destept. sper sa ajungi sa scrii si tu vreo citeva carti cind o sa fii stii tu unde..............
  • +9 (9 voturi)    
    stiam ca face ceva (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:04)

    xanti [utilizator]

    In interesul trustului Intact,omul asta e un miracol.
  • +5 (5 voturi)    
    Frectie .... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:24)

    area [anonim]

    Chestia asta s-a mai petrecut prin Romania bolsevica (vezi decretul 111/1951).
    Tovarasul Ponta are de unde sa se inspire ... chiar daca nu o face personal. au grija inainte mergatorii sai sa-i spuna cum sa faca, pentru ca aia au mai facut chestiile astea si stiu cum se fac.

    Institutiile publice vor lua absolut toate imobilele confiscate. Apoi, dupa ce mai trec cativa ani, institutiile vor spune ca imobilele s-au degradat sau nu mai corespund activitatii, iar in final se vor emite legi prin care tovarasii care conduc aceste institutii si ciracii lor de incredere vor putea sa le obtina aproape gratis, asa cum s-a facut prin Legea nr. 112/1995.

    Baietii astia au impresia ca sunt destepti si "ne fac cu legea" lor bolsevica.
    Ei au impresia ca sunt singurii de pe planeta asta care inteleg ce vor sa faca.
    Prin decretul 16/1951 pentru impunerea fostilor exploatatori nenorocitii de "burgheji" au fost impusi fiscal desi regimul de democratie poporana le furase totul: afaceri industriale, bancare, agricole, de asigurari, farmacii, imobilele urbane si rurale etc.
    In Expunerea de motive a decretului (adica in actul care arata ce motive au fost avute in vedere pentru a se adopta decretul) scrie:
    "Tovarasi ministri,
    O mare parte din fostii exploatatori: bancheri, mari industriasi, mosieri, proprietari de imobile si alte elemente ale marii burghezii, neincadrandu-se in campul muncii, realizeaza fara munca, datorita cunostintelor si relatiilor ce au, venituri importante ce le asigura inca o viata imbelsugata si prin care intretin si alimenteaza diferite actiuni subversive impotriva regimului nostru de democratie populara.
    Aceste venituri nu sunt evidentiate in scriptele fiscale deoarece, ele nefiind izvorate dintr'o activitate bine definita si usor controlabila, in cadrul legislatiei in vigoare, organele financiare erau lipsite de un criteriu legal, dupa care sa le constate si sa le impuna".

    Intr-o buna zi bolsevicii noi or sa puna impozite pe inteligenta ... sa va vedem atunci!
  • +7 (7 voturi)    
    Prost gandit (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:28)

    Yokono [anonim]

    Deci se da(pe moment doar teoretic dar sunt sigur ca asa va fi):

    1. Un imobil de lux intr-un cartier de lux - (valoare estimata - $1M) - confiscat

    2. Instutie publica care ar putea bine mersi desfasura activitatea intr-o cladire mai ieftina intr-o locatie marginasa/ieftina - cladire $100k)

    3. Institutia publica va solicita si primi cladirea de $1M practic cauzand un prejudiciu de $900k pentru contribuabili netinand cont de costuri de intretinere mai mari.

    Deci unde este valoare pentru platitorii de taxe ?!?! Prost gandit.
  • +7 (7 voturi)    
    Cu alte cuvinte ... recuperare prejudicii ciuciu! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cleptocratii fac legea pentru ei! Pentru a putea continua sa fure si sa jefuiasca!
  • +6 (6 voturi)    
    Jaf! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 17:22)

    verid [utilizator]

    Cum asa? Fara licitatie?Va place la puscarie?
  • +9 (9 voturi)    
    Poate ca (Miercuri, 15 aprilie 2015, 17:28)

    Leul in iarna [utilizator]

    Antena 3 vrea sa-si pastreze sediul si Ponta nu doreste sa-i supere.
  • +2 (2 voturi)    
    Multmuim Ponta! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 18:32)

    ouyang [utilizator]

    Cred ca glumesti!? Banii mei au fost furati de niste baieti cu ajutorul statului, unii baieti chiar “reprezentantii" cetatenilor, care stat acum pune mana pe ce au lasat hotii in picioare si le va “administra” secretizat pana se alege praful. Ca doar asa “lucreaza” statul pentru cetatean. Nu merci. Statul e cel mai prost administrator si corupt pana in ultimu cotlon de alexandrie sau slatina. Recupereaza banii! Nu mai face pe prostu’.
  • +1 (1 vot)    
    recuperarea furturilor ? premiza altor hotii !!! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 20:43)

    andreesanu [utilizator]

    Prejudiciile trebuie recuperate ,bunurile confiscate trebuie vandute in licitatie publica .
    Trecerea acelor bunuri in propietatea asa zisa a statului
    nu-i decit un aranjament provizoriu ca mai tirziu sa fie returnate tot hotului .
    Toata industria a fost a statului ,institute,statiuni de cercetare terenuri experimentale si sub pretextul privatizarii s-a facut JAF ,JAF,JAF prin intermediul acelora care pretindeau ca guverneaza tara .
    Guvernul cel care a reprezentat si reprezinta statul s-a dovedit cel mai prost administrator si cel mai corupt.