VIDEO Incidente intr-un troleibuz din Bucuresti intre doi pensionari si o femeie care folosea o tigara electronica

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2015, 5:33 Actualitate | Esenţial

Femeie batuta in troleibuz
Foto: Captura YouTube
O femeie a fost lovita intr-un troleibuz din Bucuresti, dupa un schimb de replici generat de reprosurile unor persoane in varsta, aparent pensionari, care ii cereau sa nu mai traga dintr-o tigara electronica.

Imaginile au fost filmate de un pasager al troleibuzului, care le-a postat ulterior pe internet.

Atentia: Imagini si limbaj violente!












8890 vizualizari
  • +6 (12 voturi)    
    Balcani ! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 6:12)

    John M. [utilizator]

    In Occident nu vezi asa ceva, iar in America s-ar putea sa te alegi cu un glont in scafarlie daca te bagi.
    La Bucuresti bolovanul trebuia sa mearga la sofer sa reclame, acesta oprea autobuzul si o invita pe cea cu tigara ori s-o stinga ori sa coboare. In Balcani, "un barbat adevarat" a lovit o femeie care tragea dintr-un tub care nici macar nu facea fum.
    Incet cu civilizatia pe scarile care duc in abis.
    • +5 (15 voturi)    
      Mda (Miercuri, 15 aprilie 2015, 11:42)

      electron [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Un tub care nu facea fum. Asta ii argumentul celor cu tigari electronice, e numai abur. Dar nu e chiar asa, aburul ala de obicei are miros de capsuni, fragute, cocos sau ce o mai fi in solutia aia care o pui in "tigara", asa cu aburul ala are miros, si e destul de puternic inca sa deranjeze.
      La inceput i-au zis sa nu mai fumeze si ea a continuat si a inceput sa ii jigneasca, acuma ca mai incolo a patit-o aia deja ii alta problema.
      In Romania fumatorii indiferent ca fumeaza tigari normale sau electronice au o nesimtire fara margini, fumeaza oriunde oricand indiferent ca deranjeaza pe cineva, si cand le atragi atentia, vai Doamne dar cum iti permiti , e dreptul meu ca e democratie.Si dreptul meu de a nu respira prostiile pe care le fumezi tu unde e?
      Acuma revening la incident, chiar asa de greu era sa fumeze cand se da jos sau inainte sa urce?
      • -1 (7 voturi)    
        Argumentul (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:45)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui electron

        Si ti se pare ca "argumentul" ca "m-a deranjat deci ii troznesc tzeasta" e mai bun, nu?

        Pe mine ma deranjeaza cand dai bashini si puti in autobuz, e la fel de (i)legal si de nesimtit ca nenorocirea aia de tigara electronica. Cum ti-ar placea sa te urmareasca politia mirosurilor si sa te cocoseze in bataie de cate ori nu respecti standardul? Si nu doar in autobuz ci oriunde. Si nu doar cu mirosuri ci cu orice comportament "deranjant" pentru cineva.

        Mirosi, vorbesti prea tare, treci pe rosu, esti imbracat indecent, etc. Orice abatere pedepsita cu un pumn in dinti. Asta pana intelegi ca problemele astea nu se rezolva cu pumnul si ca daca legea nu interzice ceva nu iti ramane decat sa ceri civilizat.

        Asta stie romanul, educatie cu forta. Dar numai pentru ceilalti.
  • +6 (14 voturi)    
    Comportament execrábil (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:33)

    FaneBabanu [utilizator]

    Genurile astea de oameni au votat cu Puiu Monta. Daca i-ar fi cerut doamnei cu politete si respect:
    ("Fiti amabila, nu sunt interzise tigarile electronice dar v-as multumi enorm daca nu fumati . Nu de alta dar am vazut eu la A3 ca sunt cancerigene. Va multumesc si ma scuzati pentru deranj" ) . Stateau si se uitau ca boii la spectacol fara sa faca nimic. Cum puii mei sa lovesti o femeie ba? Cum sa jignesti pe cineva care nu ti-a facut nimic si restul turmei sa te acompanieze. Si cei care au intervenit vorbeau urat la adresa doamnei, nu stiu daca si cel care a filmat. Mi-e scarba de asemenea oameni fara cei 7 ani de acasa, fara educatie si bun simt. Tigarile sunt interzise dar cele electronice nu.
    • +2 (2 voturi)    
      comportamentul soferului (Miercuri, 15 aprilie 2015, 18:32)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui FaneBabanu

      eu astept si o reactie a RATB

      Mi se pare putin deplasat sa nu ai grija de ce se intampla in masina.
      Intr-adevar, comportamentul oamenilor este mult deplasat, macar daca se limitau la injurii, dar tocmai ca este atat de evident ca poate escala , opresti masina si verifici care este probelma...
  • +4 (12 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 15 aprilie 2015, 8:28)

    001 [utilizator]

    Astia suntem. Astia sunt unii din batranii nostri de la care ar trebui sa invatam ceva. Oameni fara educatie, mahalagii, agresivi. Chiar daca doamna nu a aratat respect fata de ceilalti calatori, cei din jurul ei sunt cu mult mai de compatimit. Ce au facut tinerii? Au filmat in loc sa intervina, cu calm, sa domoleasca spiritele. Iar soferul?
    Daca astia suntem, sa nu ne mai mire nimic. Putem ajunge mai jos de atat?
  • +1 (15 voturi)    
    o non stire (Miercuri, 15 aprilie 2015, 9:17)

    adrian_rolland [utilizator]

    Cucoana trebuia data in suturi afara din mijlocul de transport. Nesimtita nu mai putea astepta 10 minute sa coboare din masina?.. Oricum si mosu' era isteric...
  • +10 (14 voturi)    
    asa, si? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 9:21)

    e.o. [utilizator]

    Trebuiau dați jos toți și amendați.
    Femeia nu avea ce căuta cu țigara electronică în autobuz.
    Ceilalți nu aveau voie să se atingă de ea.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu avea ce cauta (Miercuri, 15 aprilie 2015, 14:14)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

      Dar aceasta "interdictie" de a nu folosi o tigara electronica in autobuz este una de bun simt. Nu legala. Legile care ar putea reglementa tigarile electronice sunt stravezii in cel mai bun caz. Si "interdictia" de a intra nespalat de 2 saptamani in autobuz este la fel de importanta. Dar nespalatul ala care dadea nu ar vrea sa ia bataie din cauza asta.

      Ce vreau sa spun e ca dincolo de bun simt numai unul a incalcat legea. Si daca tigara electronica e o neplacere pentru cei din jur, sa mergi in autobuz cu un taran cu doua clase la seral care bate pe oricine nu-i face pe plac este un pericol.
      La fel cum e sa traiesti intr-o societate in care lumea filmeaza, aplauda si mai arunca si ea cate un sut pe ici pe colo ca sa nu se duca acasa si sa spuna ca "inca o zi in care doar soarta m-a batut, iar eu n-am batut pe nimeni".
      • 0 (0 voturi)    
        Tigara (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:03)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Close

        E tot țigară și aia electronică, nu văd cum nu s-ar aplica aceleași reguli.

        La locul de fumat ies și cei care scot fum și cei care scot abur.
  • +2 (6 voturi)    
    talk show (Miercuri, 15 aprilie 2015, 9:25)

    mihaicris [utilizator]

    Cel mai destept cedeaza.
    Daca nu o face atunci se vede treaba ca e fortat de ceilalti. :)
    Pe de o parte tigara era electronica deci fumul nu-i deranja pe ceilalti.
    Pe de alta parte gestul de a fuma, de a consuma un drog (legal) ar trebui facut in privat. Daca avea de exemplu o sticla de votca?
    Avem tot dreptul dar avem si bun simt, sau nu?
  • +8 (14 voturi)    
    Indiferent (Miercuri, 15 aprilie 2015, 11:06)

    tudor74 [utilizator]

    Indiferent daca gestul femeii care fuma tigara electronica e ok sau nu, grobianul mioritic sare sa lovesca o femeie .. MAI GRAV este ca nimeni nu l-a oprit pe acest cretin.

    Asta spune multe despre gradul de civilizatie a unei tari cu 90% de credinciosi declarati.
  • +7 (9 voturi)    
    tigara electronica ca tigara electronica... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:25)

    KiMBO [utilizator]

    Dar cei care put ca un hoit? Aia au voie in autobuz? Oricum e jenanta faza si cred ca ne caracterizeaza ca natie. "Mandru ca sunt roman!" lucrurile astea ne fac mandrii din cale afara... Noapte buna Romania!
    • 0 (2 voturi)    
      dar (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui KiMBO

      de tiganii care urla la telefon in autobuze si tramvaie si isi baga la doua minute... in orice, de ce nu se iau pensionarii ceausisti, a, da, le e frica, asta era motivul. De femei nu le e frica. Repet ce-au zis colegii de mai sus despre mirosurile pestilentiale ale multor pasageri, pensionari unii, care e saraci, maica, n-are bani de sapun. Uite de aia nu merg decit cu masina personala sau cu taxiul, si nu sint singurul.
  • 0 (0 voturi)    
    la dolce vita (Joi, 16 aprilie 2015, 7:33)

    pacevoua [utilizator]

    propun sa fie dotati toti tinerii cu pistol si sa extermine nenorocitii astia de pensionari care le-au dat viata, i-au crescut, s-au scrificat pentru ei si care acum au pretentia sa fie respectati. Sa fie scosi din sistem......guvernul stie ce face. Felicitari televiziunilor care stiu cum sa manipuleze conflictele intre generatii.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 20 aprilie 2015, 9:01)

    spy [utilizator]

    aplaudam spriitul civic si jurnalist al celui care a filmat pentru a ne informa si a expune dusmanii de clasa, dar nu a intervenit
  • 0 (0 voturi)    
    Tara lui Papura Verde (Luni, 4 mai 2015, 13:36)

    Lill [utilizator]

    1. Pai, femeia respectiva le plateste din impozitul ei pe salariu pensiile pensionarilor care au batut-o. Si tinerii si ceilalti oameni din autobuz care se uita si nu intervin, platesc tot din imensele lor impozite pe salarii pensiile acestor bosorogi care se plimba cu troleul pe gratis (ca ei care nu muncesc au dreptul sa se plimbe pe gratis), care ocupa locurile din troleu ca sa nu se aseze un obosit de munca ci sa-si aseze ei cururile grase.
    2. Daca pensionarii respectivi au forta sa bata, inseamna ca au si forta de munca. De ce si cine i-a scos la pensie, ei reprezentand o forta de munca?
    3. De ce nu vedem si o stire cu sanctiunile pe care le-au primit cei care au batut un om? Sau chiar pe autoritati le-a durut direct in popou de ordinea publica si ii lasa pe batrani sa bata, sa fie violenti pe invechitul motiv ca batranii sunt mai slabiti? Eu din filmare nu vad ca batranii ar fi o categorie sociala care necesita grija si atentie speciala - ba, vad ca reusesc sa rapuna o femeie!