Un aradean a adunat peste 1.500 bonuri fiscale din cosuri de gunoi. 23 sunt castigatoare la loterie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2015, 22:23 Actualitate | Esenţial

Un aradean de 43 de ani, care are sase copii si lucreaza doar doua luni pe an, cand construieste sobe de teracota, a adunat din cosurile de gunoi ale unor magazine peste 1.500 de bonuri fiscale, 23 dintre acestea fiind castigatoare la Loteria bonurilor fiscale, transmite Mediafax.

Constantin Lungu, de 43 de ani, este din satul aradean Firiteaz si s-a prezentat, marti, la Administratia Judeteana a Finantelor Publice (AJFP) pentru a revendica anumite castiguri la Loteria bonurilor fiscale.

Seful AJFP Arad, Marius Draganescu, a declarat ca barbatul a prezentat, in original, nu mai putin de 23 de bonuri fiscale de cate 6 lei, emise in 7 februarie, castigatoare la Loteria bonurilor fiscale.

"Barbatul a depus 23 de bonuri fiscale valabile, in original, care au fost emise in 7 februarie de mai multe magazine din Arad. Este un caz special si asteptam instructiuni pentru a afla cum vom proceda pentru acordarea premiului", a declarat Draganescu.

Seful AJFP Arad a spus ca, in judet, pana marti dupa-amiaza, au fost inregistrate 71 de bonuri fiscale castigatoare, dar numai Constantin Lungu a depus mai multe, restul persoanelor care s-au prezentat pentru a revendica premii avand cate un bon.

Detinatorul celor 23 de bonuri a spus ca a inceput sa le adune inca din momentul in care a intrat in dezbatere publica posibilitatea organizarii acestei loterii.

"De cand a fost doar in discutii loteria, eu am inceput sa adun bonuri. Am strans peste 1.500, majoritatea aruncate la iesirea din magazine de catre alti cumparatori. Le-am adunat din cosurile speciale unde se aruncau, chiar daca altii se uitau cu mirare", povesteste aradeanul.

Barbatul spune ca in momentul in care a fost decisa organizarea loteriei a mers la magazine si a cerut la casa bonurile lasate de catre cumparatori.

"Le-am cerut vanzatoarelor bonurile si s-au uitat ciudat, au spus ca nu va fi nimic de concursul asta. Seara de seara mergeam la magazine si adunam bonurile lasate de clienti. Eu ma gandeam ca unul tot va fi castigator, dar nu am crezut ca o sa am norocul sa am 23 de bonuri castigatoare. Sper sa primesc premiu pentru fiecare din ele, pentru ca asa ar fi corect", spune aradeanul.

Constantin Lungu este sobar de meserie, dar nu are un serviciu stabil, pentru ca in satul sau sau in apropiere nu sunt fabrici unde sa se angajeze. El castiga doar doua luni pe an, toamna, cand construieste teracote.

"Nu am gasit de lucru si ma descurc cum pot. Sper ca banii care imi vin de la loterie sa fie un ajutor insemnat", spune barbatul.

El are sase copii, de pana la 19 ani, intre care gemeni de 7 ani.

Aradeanul si-a facut si planuri pentru banii pe care spera sa-i primeasca.

"Indiferent de suma, zece la suta dau saracilor. Vreau sa ajut si alti oameni care au greutati", a spus barbatul.

La prima extragere organizata pentru loteria bonurilor fiscale de catre Ministerul Finantelor si ANAF, care a avut loc luni, in a doua zi de Paste, au fost declarate castigatoare bonurile emise la 7 februarie, cu valori intre 6,00 lei si 6,99 lei.

Persoanele care detin unul sau mai multe bonuri fiscale emise la 7 februarie, cu aceasta valoare, se pot prezenta in urmatoarele 30 de zile la unitatile ANAF, cu bonurile in original si o copie a actului de identitate, premiile urmand sa fie acordate in maximum trei luni.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9506 vizualizari
  • +20 (22 voturi)    
    auzi la .. (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:30)

    exilatul [utilizator]

    j-vre..: " Este un caz special si asteptam instructiuni pentru a afla cum vom proceda pentru acordarea premiului"...adica cum!!!..dati i banii omului, escrocilor..
    • 0 (0 voturi)    
      REZON! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 13:40)

      ninel [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      Dati banii omului!
  • +3 (3 voturi)    
    Calcul. (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:41)

    GigiM [utilizator]

    71 de bonuri intr - un judet pana acum, bun, sa zicem 50 bonuri x 46 judete. 2300 bonuri, aproximam la 2500. 1 milion (10 miliarde vechi) / 2500 = 400 lei (4 milioane vechi) / bon. Face vreo 9200 lei daca i le accepta pe toate, din care cred ca se va scadea 16% imposit. Daca vor fi 3000 bonuri / tarar , premiul va fi de 333 lei / minus impozit. Nu e o idee rea deloc, dar asta la prima extragere, daca mai fac una, eu garantez ca se va dubla nr bonurilor avand in vedere cati castigatori vor fi acum.
  • +13 (15 voturi)    
    felicitari (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:45)

    gybe [utilizator]

    felicitari! sper sa-i dea premiu pentru fiecare! asa merita loteria lu peste!
  • +2 (4 voturi)    
    De acord (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:02)

    Clop [utilizator]

    Foarte bine. Sa-i dea premiu pentru cele 23 de bonuri, nu trebuie sa existe indicatii, omul a speculat ignoranta altora, duce grija familiei sale si se vede foarte bine ca tipul asta de loterie are importanta pentru el.
  • -3 (5 voturi)    
    statistic, e un miracol (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:03)

    codruta [anonim]

    1500 de bonuri in 60 de zile duc la o medie de 25 de bonuri pe zi. Din 25, 23 au fost castigatoare?
    • +5 (7 voturi)    
      codruta, lasa-te de statistica. (Miercuri, 15 aprilie 2015, 3:10)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui codruta

      Pare grea.
      • 0 (0 voturi)    
        Las-o in pace saraca! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 17:11)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        Nu vezi ca nici nu a fost in stare sa faca scoala?
  • +3 (5 voturi)    
    nu este deloc un caz special (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:11)

    kripton [utilizator]

    sunteti voi niste escroci si niste ignoranti! legea zice clar ca pot fi mai multe bonuri fiscale! omul a strans ceea ce altii au socotit a fi gunoi! in plus,oricum trebuie sa dati banii,lui sau altora,tot i dati,asa ca nu mai umblati cu cioara vopsita...
  • +17 (19 voturi)    
    Ce sa astepte? (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:33)

    LiviuX [utilizator]

    Bonurile nu sunt nominale asa ca e normal ca sa i se dea banii pentru ele.
  • +12 (12 voturi)    
    O, dar (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:36)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    scormonitul prin tomberoane e sport national cu FSN la putere.
    • -5 (5 voturi)    
      Dreptate pt FSN (Miercuri, 15 aprilie 2015, 0:04)

      pescar [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Pai nu e acum Iohannis la putere? Hai, repejor, repejor, ca la Sibiu sa fie toata tara! Trei luni de zile? E cam mult! Maine, daca s-ar putea dom'presedinte!
      Sau e cam greu fara bani de la buget?
      Hai, dom' presedinte, bagati bunastarea de la Sibiu peste toata tara! De ce nu faceti asta? Hai, repede !
  • -1 (9 voturi)    
    ce (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:58)

    clara [anonim]

    Pai si ce a castigat, de fapt? Adica ce valoare au premiile astea? Stirile in ziua de azi nu tre sa mai raspunda la intrebarile alea invechite - cine, ce, cand, cum?
    • -1 (3 voturi)    
      da (Marţi, 14 aprilie 2015, 23:59)

      star [anonim] i-a raspuns lui clara

      @ce prietene esti /// tare , din momentul extrageri castigatori au 30 de zile sa depuna bonu la anaf dupa alea 30 de zile se imparte 1 mil de lei noi la numaru castigatorilor , cum cele 30 de zile nu au trecut, evident. nu are nimeni de unde sa stie cat a castigat ardeleanu , nu sunt premii, este un sigur premiu impartiti la toti cei care au castigat.
  • +4 (4 voturi)    
    Loteria bonurilor fiscale (Marţi, 14 aprilie 2015, 23:11)

    Leo [anonim]

    Daca altii si-au irosit sansa iar el a profitat, e castigul lui.
  • +6 (6 voturi)    
    Tipul v-a tras-o! (Marţi, 14 aprilie 2015, 23:32)

    JG [utilizator]

    Tipul v-a tras-o!
    In lege/hcm/o(u)g nu sunt alte conditii, deci kretynul Draganescu din Arad mai bine si-ar da demisia si l-ar lasa pe omul acesta in pace.
    Pai daca e loterie, sa fie loterie, nu Loteria Nationala unde castiga doar "ai nostri".
  • -10 (10 voturi)    
    frauda (Marţi, 14 aprilie 2015, 23:59)

    aisi dedpipal [anonim]

    Daca acest om nu a fost beneficiarul de drept al bunurilor cumparate cu acele bonuri, de ce ar trebui sa fie beneficiarul premiilor. Bonurile fiscale nu sunt ale lui de drept, si a si recunoscut asta
    • 0 (2 voturi)    
      oare? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 10:35)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui aisi dedpipal

      Legea nu spune nimic despre "proprietarul" bonurilor. La fel pot sa ma duc eu in magazin impreuna cu 10 prieteni sa facem cumparaturi pentru o iesire la iarba verde. Evident bonul il va pastra o singura persoana. Care este problema daca acea persoana va castiga?

      Sau sa punem altfel problema. Cum dovedim ca restul oamenilor care vor veni cu bonurile sunt defapt proprietarii de drept ai bonurilor si nu le-au luat si ei din gunoaie?
      Du-te si tu si cauta bonuri :).
  • +5 (5 voturi)    
    pai... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 0:10)

    NewLevel [anonim]

    "Este un caz special si asteptam instructiuni ".
    Pai ce sa mai asteptati?
    1/ cititi regulamentul existent. Scrie acolo ca bonurile sint nominale sau ca, la incasarea cistigului, trebuie sa faci dovada ca tu ai dat banii sau ca mai ai inca produsul respectiv? Nu va convine, incercati sa schimbati legea pentru extragerile viitoare, dar nu faceti ca USL-ul, sa schimbati regulile in timpul jocului.
    2/ eu pot sa cumpar o bricheta si sa o fac cadou. De asemenea, pot sa cumpar un bilet la loto si sa-l fac cadou. In nici unul din cazuri nu trebuie sa trec pe la notar. Daca biletul e cistigator, asta este, cel caruia i l-am facut cadou isi poate ridica premiul. De ce la bonurile de casa ar fi altfel?
  • +1 (1 vot)    
    Loteria lui ... Pacala (Miercuri, 15 aprilie 2015, 10:03)

    USL-amist [anonim]

    Daca PANA ACUM si INTR-UN SINGUR JUDET s-au strans zeci de bonuri, eu estimez (si sper ca asa va fi) ca se vor aduna zeci de mii de bonuri in final. Asadar ... inca o tzeapa la care romanul a pus botul, intrucat va lua fiecare .... mai putin decat a cheltuit pe bonurile alea. Din capitolul ”Isteria salveaza .... ”
    Efectele, in schimb ....
    Sunt curios daca s-a gandit cineva ca ”premiile” lunare de 1 milion de lei sunt din buzunarul nostru al fiecaruia nu din ”marinimia” lui Plagi-sef.
    • +1 (1 vot)    
      Este o loterie de responsabilizare (Miercuri, 15 aprilie 2015, 13:24)

      toteu1987 [anonim] i-a raspuns lui USL-amist

      In primul rand trebuie sa intelegi ca nimeni nu cheltuie nimic pe bonurile pe care si le strange; cumperi un produs la care vanzatorul este obligat sa-ti elibereze bon (GRATUIT), iar tu ai dreptul sa-l soliciti in cazul in care vanzatorul nu ti-l da.
      Pentru fiecare dintre noi rolul acestei loterii este reprezentat de un eventual castig, dar din punct de vedere economic rolul principal al loteriei este motivarea cetateanului de a solicita bon si astfel de a diminua economia subterana ce este foarte dezvoltata in Ro.
  • 0 (0 voturi)    
    ce-i "caz special"?? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 18:47)

    neurino [utilizator]

    ce-i tot atata de discutat...specifica ceva legea ca trebuie sa te prezinti cu un singur bon? Sunt astea nominale?
    In ambele cazuri, raspunsul e clar: Nu...atunci omul trebuie platit pentru toate cele 23 bonuri castigatoare.

    Simplu.
  • 0 (0 voturi)    
    concluzie (Joi, 16 aprilie 2015, 0:09)

    DorweenMichael [anonim]

    ...viata , bate filmul ... " Gunoier , fara voie" ...