Scandalul Transalpina: Corpul de control al premierului face sesizare penala la DNA pentru un presupus prejudiciu de 388 milioane de lei cauzat de Ludovic Orban si Varujan Vosganian

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2015, 15:01 Actualitate | Esenţial

Vosganian si Orban, vizati in scandalul Transalpina
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Corpul de control al premierului face sesizare penala la DNA pentru un presupus prejudiciu de 388 milioane de lei cauzat de Ludovic Orban si Varujan Vosganian in procesul de realizare a proiectului Transalpina, potrivit unui comunicat remis redactiei. Raportul Corpului de control al premierului Victor Ponta arata ca Orban si Vosganian au incalcat legea prin deciziile luate in calitate de ministri ai Transporturilor, respectiv Economiei in Guvernul Tariceanu.

Corpul de control le imputa celor doi ministri modul in care au initiat proiectul de refacere a Transalpinei si modalitatea de finantare aleasa pentru plata lucrarilor. Astfel, Ludovic Orban este acuzat de faptul ca a ales solutia credit furnizor (lucrarea efectuata de firma Romstrade pe baza unui imprumut luat de companie de la o banca, ce urma sa fie rambursat ulterior de CNADNR), ceea ce ar fi dus la aparitia unor costuri suplimentare de finantare.

Potrivit Corpului de control, costurile suplimentare sunt de peste 388 milioane de lei, sume platite prin bilete la ordin de catre CNADNR in perioada 2008 - 2012.

Varujan Vosganian este si el acuzat de Corpul de Control al premierului pentru ca ar fi semnat in calitate de ministru al Economiei o Hotarare de Guvern ce nu avea avizul Ministerului Economiei. Alaturi de Vosganian e acuzat ca ar fi semnat ilegal acea Hotarare de Guvenr esentiala pentru refacerea Transalpinei si Septimiu Buzasu, secretar de stat in Ministerul Transporturilor la acel moment.

Transalpina (DN 67C) este cel mai important drum de munte din Romania, avand o lungime de 139,4 kilometri. De la o altitudine de 260 de metri pana la 2.145 in Pasul Urdele, aceasta sosea poate fi strabatuta intr-o singura zi, de la un capat la altul.
 
In curs de actualizare










9180 vizualizari
  • +16 (20 voturi)    
    de data asta...... (Marţi, 14 aprilie 2015, 14:21)

    novator [utilizator]

    .....Varujan nu mai scapa cu imunitatea.
    In rest, acelasi sistem politic ticalos, populat de aceleasi lighioane care, indiferent de partide, au distrus tara, ne-au vandut resursele, spre folosul lor si ne-au indatorat pe mai multe generatii.

    Oare in 2016, la vot, majoritari vor fi cetatenii responsabili sau aceiasi populime inghesuita la pomana ?
    • +14 (22 voturi)    
      Se intampla lucruri ciudate, (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:09)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui novator

      "Corpul de control al premierului"????WTF!!!! Mi se face frica . Dar corpul ala controleaza doar dusmanii? Nu se uita corpul ala si la Ponta si familia lui?Mai crede cineva ca Ponta e naiv???Acum se razbuna cum a facut-o cu Vangelie ,Mazare,Udrea &Co.
      • +7 (9 voturi)    
        astept ca acelasi corp de control (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:34)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        sa vada si de ciorba cu Kazmunaigaz.
      • +9 (11 voturi)    
        Nu conteaza (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:54)

        DDT [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

        Daca s-au imputinat resursele de furat, uite ca guzganii isi sar unul altuia la beregata. Tot e bine. Cand erau multi si uniti, era mai greu sa-i starpesti.
      • +3 (3 voturi)    
        poate ca actiunea corpului de control...... (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:21)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        ....este doar o razbunare a plagiatorului neamului pentru denunturile facute de diversi "prieteni"potriva lui dar nu mai conteaza. Important aste ca, unul cate unul, DNA-ul ne scapa de ei si cu siguranta, va veni vremea pentru toti cei care si-au batut joc de tara si de noi toti.
  • +16 (20 voturi)    
    guzganian (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:17)

    un domn [utilizator]

    cry reloaded..chiar asa de ticalos e guzganian ?
  • +4 (10 voturi)    
    Ce aveti cu VarulJean zis si mirul bunului penal? (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:18)

    Plagarus [utilizator]

    Contractată de ilustrele competenţe guvernamentale Tăriceanu Popescu -Orban în 2008
    Drumul suie în Parâng la 2150m şi coboară apoi în Valea Sebesului pentru un trafic sezonier .
    Totul ne-a costat aproape 400 milioane euro de la buget.
    Nici o lucrare de arta( parapeti, canale drenaj, protectie spre vale , spatii de parcare sau pana, refugii ..nimic absolut nimic. Sa arunci niste asfalt cu 4 milioan pe km, asta este hotie curata stil mioritic
    48 de bilete la ordin (~320 milioane de Euro) emise de catre CNADNR ( si vandute de Romstrade )in favoarea :Credit Suisse, Unicredit,Raiffeisen,Banca Romaneasca si Garanti.
    Azi / maine demareaza reabilitarea celei mai înalte şosele de pe teritoriul României sistată de mai bine de doi ani, deoarece CNADNR nu a reziliat contractul pentru acest proiect încheiat cu Romstrade !!!!!!
  • +17 (21 voturi)    
    du-te, mah Pontanocchio, invartindu-te (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:26)

    ZeroAbsolut [anonim]

    acu' nu mai e "oportunitate politica", doar la gazele pentru Niculae era?
  • -15 (23 voturi)    
    bravo ponta (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:39)

    xanti [utilizator]

    Usor usor decimeaza PNL,pana in 2016 nu ramane nimic din el.
    Imi place cum lucreaza DNA cand vrea,poate pica si Klauss cu ceva .
    • +13 (17 voturi)    
      Bravo monta! (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:19)

      trigger [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Pe cand se ocupa corpul de control al guvernului de datoria pe care trebuia sa o plătească Rompetrol statului roman?
      Oare cam la cate milioane se ridica paguba in buget?
  • +18 (22 voturi)    
    Pun pariu că vinovat este Ponta. (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:02)

    vali47 [utilizator]

    Cu argumente care nu trebuie dezvăluite acum,pot demonstra că Ponta împreună cu Șova sunt vinovați de situația Transalpina și reparații DN6 Alexandria-Craiova,unde ce a executat Dragnea ulterior arestării lui Iordache, este ilegal și lucrările sunt foarte proaste.Am suferit destul pentru sistarea lucrărilor așa că merită să spun adevărul de cine-i vinovat.Parlamentarii din zonă trebuie să-i ceară socoteala lui Ponta și Dragnea dacă vor să mai poată circula prin zonă fără ca participanții la trafic să-i îndrepte spre craterele formate.Pe la Peretu ce a făcut Dragnea este crimă!
    • +5 (15 voturi)    
      O complectare. (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:19)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Acțiunea intră în categoria răzbunărilor lui Ponta .
  • +5 (9 voturi)    
    Cu capul limpede (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:19)

    123_utilizator [utilizator]

    In mod evident Romania nu avea nevoie de acel drum la momentul respectiv si nu cu acel credit furnizor.
    Lucrarea neterminata a costat 300 de milioane de EUR iar dobânzile 90 de milioane. Cu acești bani se putea realiza 25 % din Pitești -Sibiu, dar nu cu Romstrade. Așa s-a făcut o hotarâre de guvern, o licitație discreta, cu 3 concurenți, din care inca un penal Shapir si trai neneacă....
    Din păcate au fost atat de lacomi încât au luat toți banii, n-au terminat lucrarea si au ajuns si in faliment.
  • +8 (10 voturi)    
    ///, sa ai sticluta cu mir pregatita. (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:56)

    DDT [anonim]

    De data asta, sper sa-ti foloseasca la fel ca apa sfintita: nu te scoate din parnaie, dar nici nu te baga. De asta au grija procurorii.
  • +2 (2 voturi)    
    pret km de drum asfaltat (Marţi, 14 aprilie 2015, 20:27)

    tild [utilizator]

    Drumul exista deja. El doar s-a asfaltat si s-au facut cateva lucrari de arta. In Romania, pretul unui drum simplu este de la cateva sute de mii la max doua milioane lei. Deci un drum de aprox 150 km putea costa max 300 milioane lei. Cum putea el sa aduca o paguba de 388 milioane de lei? Corpul de control nu acuza ca pretul pe km a fost prea mare ci ca s-a apelat la credite de la banci. Mie imi pute ceva la actiunea asta a corpului de control! :(
  • +1 (1 vot)    
    dottore (Marţi, 14 aprilie 2015, 20:40)

    rammstein [anonim]

    dar pe Apolodor din Damasc nu-l ancheteaza ?....intrebati-l pe /// ponta ce -a facut arhitectul ?...dar pe nicolare ceausescu ca a facut Transfagarasnul?...si acum e una dintre cele mai frumoase sosele montane din lume !!!...
    pai ponta vine cu acuze ?...cand toata familia -i la DNA ?...sa-l areseteze pe Traian ca a indraznit sa vina in Dacia!!!.. si culmea Romanii au trecut carpatii stabilindu-se la APULLUM !!!!...legiunea GEMINA XIII !!!...ponta o mai avnd frati p-acasa ???...sau copii ?..///