​ANALIZA Imaginea Rusiei in estul Europei, grav afectata de razboiul dus in Ucraina. Cum si-au schimbat perceptia fata de Moscova cetatenii din Romania, Republica Moldova, Bulgaria si Ungaria

de Mihai Ivascu     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2015, 11:47 Actualitate | Russia Report

Politica dusa de Putin afecteaza grav imaginea Rusiei in Europa
Foto: Captura RT
Care este pretul platit de Rusia pentru anexarea ilegala a Crimeei si declansarea conflictului din estul Ucrainei? Pe langa costurile politice si economice, politica expansionista a Kremlinului a determinat o radicalizare a perceptiilor fata de Rusia in estul Europei. Cele mai recente sondaje de opinie arata o crestere a perceptiei negative fata de Moscova in Romania, Republica Moldova, Bulgaria si Ungaria, pe fondul deselor amenintari ale liderilor rusi fata de extinderea NATO.

Astfel, 66,2% dintre romani au sentimente mai degraba negative fata de Rusia, 57% dintre unguri ar acorda suport Statelor Unite in cazul izbucnirii unui nou Razboi Rece, iar numarul bulgarilor care si-au schimbat in rau atitudinea fata de Rusia e de patru ori mai mare decat numarul celor care si-au schimbat atitudinea in bine.

  • Situatia din Romania

Romanii declara in proportie de 66,2% ca au sentimente mai degraba negative fata Rusia, iar 80,8% spun ca sentimente mai degraba pozitive fata de Statele Unite ale Americii. Numarul de romani care isi declara sentimentele pozitive fata de Rusia a scazut cu 11,6 puncte din iunie 2014, se arata intr-un sondaj de opinie, efectuat de INSCOP, in luna februarie 2015. (puteti consulta acest sondaj aici)


Perceptia romanilor fata de restul tarilor (Sursa: INSCOP)

Germania este tara ca mai respectata de catre romani in 2015, urmata de Marea Britanie si Spania. Statele Unite ale Americii se situeaza pe locul 5 in topul preferintelor romanilor.

64% dintre romani considera ca situatia conflictuala din Ucraina este periculoasa pentru tara noastra, in principal din cauza proximitatii geografice. Un alt factor care contribuie puternic la ingrijorarile romanilor pe aceasta problema este prezentarea scenelor dure de razboi de catre mass-media, sustin autorii sondajului. Doar 17,9% dintre respondenti considera ca conflictul din Ucraina nu este periculos pentru Romania, in timp ce alti 17,7% prefera sa nu se pronunte pe aceasta tema sau declara ca nu stiu.


Perceptia romanilor fata de conflictul din Ucraina (Sursa: INSCOP)

Acelasi sondaj arata ca 69,7% dintre concetatenii nostri sunt de acord ca Romania sa aloce mai multi bani pentru Armata, iar 12,7% nu sunt de acord cu aceasta masura, fiind de parere ca situatia conflictuala de la granita de nord nu ne afecteaza. 17,6% nu stiu sau nu raspund

Barometrul INSCOP - Adevarul despre Romania a fost realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului Adevarul in perioada 5-10 februarie pe un esantion de 1065 de persoane.

  • Situatia din Bulgaria

Bulgarii - un aliat traditional al Moscovei in Balcani - continua sa aiba o parere buna despre Rusia, dar nu cred ca Rusia poate fi un model de dezvoltare si nici nu poate oferi mai multe garantii credibile privind prosperitatea si securitatea decat un stat membru al UE si NATO. Acestea sunt concluziile unui sondaj de opinie efectuat in perioada 23 februarie - 4 martie 2015 pe un esantion de 1000 de cetateni Bulgari de catre agentia Alpha Research la cererea Consiliului European pentru Relatii Externe. (puteti consulta sondajul aici)

Cea mai importanta tendinta relevata de sondaj este aceea ca numarul bulgarilor care si-au schimbat in rau atitudinea fata de Rusia in comparatie cu anul trecut este de patru ori mai mare decat numarul bulgarilor care si-au schimbat atitudinea intr-una pozitiva fata de Rusia.


Schimbarea perceptiei bulgarilor fata de Rusia

Relevant este si faptul ca atitudinea negativa fata de Rusia este impartasita mai ales in randul tinerilor (18-30 de ani) si al orasenilor, in timp ce nucleul dur al sustinatorilor Rusiei se afla in randul populatiei varstnice (peste 60 de ani).
 
Intrebati daca ar aproba impunerea unor sanctiuni suplimentare fata de Rusia, in cazul in care incalca acordul de incetare a focului in Ucraina, 61% dintre bulgari s-au aratat impotriva, iar 39% au raspuns ca ar fi de acord.


Atitudinea bulgarilor fata de impunerea unor sanctiuni suplimentare pentru Rusia
 
In acelasi sondaj se arata ca 74,9% dintre respondenti considera ca actiunile Statului Islamic si ale altor organizatii teroriste reprezinta o amenintare mai mare pentru pacea din Bulgaria decat conflictul din Ucraiana (24%).

  • Situatia din Republica Moldova

Romanii de peste Prut apreciaza ca relatiile Republicii Moldova cu Federatia Rusa s-au deteriorat odata cu izbucnirea conflictului din Ucraina. Doar 23% dintre moldoveni considera ca Republica Moldova se afla in relatiile bune sau foarte bune cu Rusia fata de 41% care spuneau acelasi lucru in aprilie 2014, conform celui mai recent barometru al opiniei publice din Republica Moldova, realizat de catre Institutul de Politici Publice. (puteti consulta acest barometru aici)



Atitudinea moldovenilor fata de diferite tari


In cazul unui referendum privind aderarea la Uniunea Europeana, 44% dintre moldoveni ar vota pentru, iar 35% impotriva. Autorii studiului noteaza in rezumatul de presa faptul ca "ponderea persoanelor care sunt impotriva aderarii la UE pare sa fi incetinit trendul de crestere din ultimii 2 ani. In acelasi sondaj se arata ca 47% dintre cetatenii Republicii Moldova chestionati se arata favorabili Uniunii Vamale Rusia-Belarus-Kazahstan, o initiativa politica a Moscovei.

Fiind pusi in situatia de a alege fie o optiune, fie alta, respondentii s-au divizat in doua grupuri aproximativ egale: 43% pentru Uniunea Vamala si alte 39% pentru Uniunea Europeana (preponderent populatia tanara, cu nivel inalt de studii si nivel socio-economic inalt).

Totodata, studiul inregistreaza si o crestere cu doar trei puncte procentuale a sustinatorilor aderarii Republicii Moldova la blocul militar NATO - de la 15% in mai 2012 la 18% in prezent, se arata in Barometrul Opiniei Publice din RM.

  • Situatia din Ungaria

Un sondaj efectuat in Ungaria de catre Median, in perioada 28 noiembrie - 2 decembrie, arata ca tara cea mai apreciata este Germania cu 80 de puncte (pe o scara de la 0 la 100), urmata de Marea Britanie (74 de puncte) si Statele Unite ale Americii (64 de puncte). Rusia primeste din partea maghiarilor doar 44 de puncte, fiind depasita de China cu 2 puncte.

In cazul inceperii unui nou razboi rece, 57% dintre cetatenii maghiari ar sustine SUA si doar 25% ar sustine Federatia Rusa.




Atitudinea maghiarilor fata de Rusia si SUA

Intrebati cum s-au schimbat relatiile dintre Statele Unite si Ungaria in ultima vreme, 63% dintre respondenti considera ca acestea s-au deteriorat, iar 31% spun ca au ramas neschimbate. Reponsabila pentru aceasta situatie ar fi chiar Ungaria, spun 57% dintre maghiari.
   
Pusi sa raspunda la aceeasi intrebare in legatura cu Rusia, 36% dintre respondenti considera ca relatiile Ungariei cu Rusia s-au imbunatatit si 49% cred ca acestea au ramas neschimbate. Doar 10% vad o inrautatire a relatiilor cu Rusia.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
17438 vizualizari
  • +56 (66 voturi)    
    uresese pentru Romania (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:52)

    un domn [utilizator]

    este zona (tzara nu ii putem spune) unde
    - a ajuns tezaurul romanesc
    - au ajuns prin SOVROM resurse importante romaneste
    - s a nascut plaga sociala si doctrinara a planetei - comunismul
    - locuiesc cei mai badarani bipezi/primate ale planetei care se indeletnicesc cu violurile,crimele si dobaratul de avioane...totul asezonat cu votca din belshug
    • -6 (20 voturi)    
      ... vezi ca ... (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:28)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... tezaurul NU A FOST luat de ei ci dus de noi
      acolo !!!
      ... ca acum nu mai vor sa-l de innapoi aceasta este o alta poveste .
      • +7 (11 voturi)    
        te rog citeste EXACT (Marţi, 14 aprilie 2015, 19:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        ce am scris..ACCEPTAREA Tezaurului este egala cu intentia CRIMINALA de a NU il returna..simplu
      • +7 (13 voturi)    
        Unde ai citit? (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:56)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Iar iti sufla sefu prostii in ureche?
        Unde ai citit dumneata in mesajul de mai sus ca a scis ""tezaurul a fost luat"?
        Scrii si tu ca sa te aflii in treaba?
        Oricum, chiar daca a fost dus si acum ei se fac nu stiu, sau ca l-au luat ar fi cam acelasi lucru. TOT FURT se numeste.
        Un vecin care pleaca in concediu, ca sa nu il fure hotzii imi da mie sa-i tin bijuteriile, dupa ce se intoarce din concediu vine la mine si eu il intreb, pai ce bijuterii, ce mi-ai dat tu bijuterii?
        Ia vezi ce zice sefu?
        • -2 (2 voturi)    
          ... au.. intelighentule... (Joi, 16 aprilie 2015, 8:07)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui DT34

          ... ai auzit de incadrare juridica ???
          ( sau nu le prea ai cu asemenea notziuni )...
    • 0 (0 voturi)    
      Culmea e ca rusii ca oameni luati individual (Marţi, 19 aprilie 2016, 12:40)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sunt nemaipomeniti. Si nu ma refer la interlopii lor care, ca si ai nostrii, au speriat vestul.

      Rusul de rand e prostovan, dar cinstit si blajin. Nu ne iubesc, nu ii iubim, istoria recenta e potrivnica oricarei relatii din pacate. Sitemul lor actual este de neinteles pentru restul lumii, propaganda pe care o face exclude orice urma de inteligenta a tintei.

      Si totusi... rusii sunt europeni. Au avut in vestul europei un model, la fel ca si noi, au vrut sa fie ca francezii, italienii, au avut si ei Chiritele lor. Dar au ajuns si pe Luna si istoria nu poate sa nege, oricat ar vrea unuii, ca au intors soarta razboiului. Degeaba se boscorodesc cu americanii. Sunt din aceeasi specie si la nevoie si-au dat mana. Restul e teatru pentru fraieri, o cacealma pentru a conduce mai bine lumea. "Nebunul" Putin e aratat pe post de Bau-Bau ca sa nu vedem dictatura care se infiripa in propria ograda a UE.

      Oricat ar incerca propaganda unora sa ne faca sa ii percepem ca pe niste inapoiati si betivi pe rusi, pentru mine sunt mai europeni decat multi altii care bat la portile Europei si care NU vor sa fie ca noi, nu ne apreciaza realizarile in zona umana si care vin aici doar ca sa ne cucereasca ori din motive materialiste.

      Asa ajungem sa integram Turcia in UE in timp ce Rusia este inca marginalizata pe motiv ca Putin e dictator. De parca Erdogan e vreun democrat.
  • +61 (63 voturi)    
    cind a avut cccp-ul imagine pozitiva in RO? (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:59)

    mnicku [utilizator]

    multi ani vom avea in memorie ororile facute de armata rosie, de jafurile lor .....Mai mult, asa zis binefacerile lor cu - ideologia comunista- le resimtim si azi, si poate inca o generatie .
    • +19 (29 voturi)    
      in fatza ambasadei mujicilor (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      sa insiram niste Magiunuri pentru Oleg
    • +12 (16 voturi)    
      posibil daca (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:11)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ar avea, desi ma indoiesc,daca si numai daca rusi ne-ar da inapoi tot tezaurul si ar trata cu Ucraina sa ne dea inapoi Bucovina,tinutul hertei-care-i tot acolo si insula serpilor nu mai vorbesc de basarabia,ce ziceti?
      • -3 (7 voturi)    
        Hotie (Miercuri, 15 aprilie 2015, 6:56)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        Romanul imperialist. Adica rusii nu au dreptul la Crimeea, dar Romanii doresc sa modifice hotarele.
        • +3 (7 voturi)    
          exterminarea tatarilor din crimeea (Miercuri, 15 aprilie 2015, 9:42)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

          pusa in miscare de mujici e o Virtute ? o Calitate ?
  • -12 (38 voturi)    
    DUMNEATA PE CE LUME ESTI?!?! (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:25)

    hot news [utilizator]

    Scuze pentru exclamatie, dar nu pot sa reactionez altfel, mi se pare absurd!
    Suntem ca in 1938-39, cand armatele Germaniei naziste invadau tara dupa tara, credeti ca lui Hitler ii pasa de "imaginea" pozitiva a Germaniei?!
    Exact la fel si acum, Federatia lui Putin vrea sa recucereasca statele-satelit pe care le avea pina in 1989, nu are absolut nicoin sens sa vorbesti de "imaginea" Rusiei in Romania, Polonia sau tarile baltice!
    Este ca si cum ai zice ca pe 7 august 1945, SUA avea o imagine proasta in Hiroshima ...
  • +16 (26 voturi)    
    cine este acest INSCOP ? (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:27)

    cladob [utilizator]

    66% cred ca este pre putin

    exista un sondaj asemanator in alte tari din Europa ?
    de ce lipsesc din sondaj Polonia, Cehia, Slovacia, Lituania, Estonia, Latvia ? Dar Germanii din Est ?

    Romania e membru EU si urmeaza cursul firesc al Uniunii Europene, al celor 28 de tari membre..

    Imaginea despre Rusia(Imperiul Rus, URSS, Federatia Rusa) e deformata din motive istorice: Tinutul Herta, Nordul Bucovinei, Basarabia rapite!. Deportarile romanilor din Basarabia, tezaurul neinapoiat nici dupa 100 de ani, 45 de ani de comunism instaurat cu forta, prin distrugerea structurii sociale romanesti si prin care inca ne mai zbatem, sovrom-uri (http://en.wikipedia.org/wiki/SovRom) neoficial transferand marfuri si produse de peste 2 miliarde dolari, oficial fiind 300 milioane conform Tratatului de Pace 1947 (http://en.wikipedia.org/wiki/Paris_Peace_Treaties,_1947)

    Imaginea despre rusi si restul populatiei in Rusia e alta si tine mai degraba de experiente personale..

    Politica Rusiei este una bruta: calca si apoi asteapta zeci, sute de ani pana cicatricile adnaci in tari mici isi pierd sensul si originea..
    • 0 (4 voturi)    
      Intrebare (Miercuri, 15 aprilie 2015, 6:57)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Nu prea studiezi politica altor tari. Cine a ocupat tari in ultimii 15-20 de ani?
      • +3 (5 voturi)    
        cecenia...belarus (Miercuri, 15 aprilie 2015, 9:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        da..oamenii de acolo au intampinat cu paine si sare pe mujici..si s au rugat sa fie impushcati de mujici...ai o gandire Sadica si Inepta
  • -33 (39 voturi)    
    partea a 2-a (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:49)

    Rosia Montana [anonim]

    Proiectul ELI-NP megaLaserul de la MAGURELE sau cum va deveni Romania groapa de gunoi cu deseuri nucleare si radioactive a lumii...
    MAGURELE Ilfov = urmatorul Chernobyl, din 2017 ( pt. detalii, google search: magurele groapa de deseuri nucleare a lumii )
    • +14 (22 voturi)    
      Bine bre,cum zici tu... (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:31)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Rosia Montana

      Da vezi ca iar s-a matolit Grisha si s-a sters la ganditoare cu partea 1-a ca ai uitat s-o postezi p-aci.
      • -1 (7 voturi)    
        Mai gandeste (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:24)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

        F predictibil comentariul si slab.
        • +1 (5 voturi)    
          Materialul clientului.... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:08)

          Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

          Argumente logice-se incearca raspuns logic.Nu,se glumeste.Multumesc de ideea cu ganditul,,am sa incerc,am auzit ca nu doare.Sa stiti totusi ca nici discursul dv,desi sintetic,nu aduce prea multa argumentatie.....
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 14 aprilie 2015, 13:12)

    rocknum [utilizator]

    Cel mai bine au zis-o Phoenix

    https://www.youtube.com/watch?v=adRO9ouMolc
  • -41 (43 voturi)    
    minciuni made sugai a criminalilor sua (Marţi, 14 aprilie 2015, 13:39)

    Ranga [anonim]

    Minciuni si propaganda a criminalilor si sugailor americani. Rusia are azi cea mai buna imagine ,politica , economica sisociala din Lume. Sugai de p--a americana ue sunt in decadere MASIVA . Criminali lumi
    americani vad ca omul de rand nu se lasa cumparat de asemenea criminali, incercand prin sugai lor massmedia , "chiar si asta pe care scriu aceste randuri", sa schimbe imaginea Rusiei. Gresiti jegosilor , poporul a stiut dintotdeauna sa separa jegul si crimunalul , de adevar si dreptate. MOARTE CRIMINALILOR LUMI , MOARTE AMERICI
    • +24 (28 voturi)    
      dar cu "i"-urile ce aveti? (Marţi, 14 aprilie 2015, 14:24)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Ranga

      Stimate domnule Ranga, v-ati facut foarte clar punctul de vedere>
      Dar cu i-urile ce aveti?
      Cedeti ca mesajul Dvs, va fi perceput mai bine daca scrieti cu un singur de "i"?
      Greseli de tastare facem cu totii, dar la Dvs. in mod consecvent ortografia foloseste un singuri "i" in loc de dpia cat ar fi trebuit!
      Moarte criminalilor, inteleg, dar moare AMERICI?!
      In plus, trebuia specificat "moarte SUA!", pentru ca moare Americii este mult prea vag, sunt doua americi, si cu siguranta nici Venezuela, nici Brazilia nu impatrasesc valorile (respectiv vinovatiile, in opinia Dvs.) nord-americane!
      • +7 (11 voturi)    
        ... (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:50)

        John Doe [anonim] i-a raspuns lui hot news

        Doar nu te astepti la un postac rus din Saint Petersburg sa scrie corect gramatical.
        • -3 (5 voturi)    
          Analist serios (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:00)

          Eucris [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

          Oricine are alta opinie decat a ta, este "postac rus." Chiar trebuie sa ne jignesti inteligenta?
          • +1 (5 voturi)    
            Opinia n-ar fi problema (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:12)

            Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

            Exista comentatori pe acest site, cu opinii diferite,cu care se pot purta conversatii argumentate si in spiritul respectului reciproc.
            Exista si personaje mai de secure....
            Un comentariu agramat,plin de insulte,supurand ura la fiecare trei cuvinte nu ne jigneste inteligenta?
    • +24 (30 voturi)    
      Is linistit, cu sustinatori ca tine (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:04)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Ranga

      Mujicia ajunge-n buda...wait, deja e in buda, rau.
      ps: nasoala pufoaica aia, ha?
      • -1 (7 voturi)    
        Bla bla (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:25)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        "Takes one, to know one." (Ca sa recunosti, trebuie sa fii la fel).
    • +23 (27 voturi)    
      asta e efect de mitilica (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ranga

      nu de votca...e faza tertziara a disparitiei substantei cenushii pe fondul creshterii consumului de mitilica
    • +20 (26 voturi)    
      Bun comentariu,dublu rafinat (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:43)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Ranga

      Uite eu vad ceva chestii bune in el.
      Daca rusii au de partea lor un numar rezonabil de decerebrati ca domnia voastra,au toate sansele sa piarda un conflict impuscandu-se intre ei.
      Calitatea stilului si coerenta informatiei va recomanda cu caldura pentru unele posturi TV din RO.Totusi pt RT tre'sa legi 5 cuvinte unul de altul.
      ........
      Grisha,vita de colhoz,ai lasat deschisa cusca gibonului si a scapat la tastatura!Lasa naibii sticla si pune plasa pe el,ca Siberia te mananca,nefericitule....
      • -6 (14 voturi)    
        Poti sa-i dai niste ponturi si unui domn? (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:31)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

        asa incet enerveaza. Violarea gramaticii e o treaba nasoala , e adevarat ,dar caracterul ala infect.....mda ,vezi ce poti face. Multumesc anticipat.
        • +1 (5 voturi)    
          I-am dat,ca ma trata drept agent prorus :) (Miercuri, 15 aprilie 2015, 0:26)

          Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Pe la topicul cu tariceanu si csm
          I-am sugerat ca in caz de necesitate,sa ia cu muraturi.....

          Dar in postul respectabilului pe care l-am facut de gibon,gramatica e ultima lui problema....
    • +19 (21 voturi)    
      Ranga (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:35)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Ranga

      Un nume predestinat parca pentru o metoda de impunere a punctului de vedere.

      Ps: controlat tasta i de pe clavatura. Cred ca nu functoneaza bne.
    • +12 (18 voturi)    
      Se vede ... (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:05)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Ranga

      ...ca esti un "romanas" (sau cu ceva urme de "romanas" pe fund) rusnac: cunostintele tale de limba romana sunt cele ale unuia care a trait intr-o tara de ocupatie sovietica sau in Rusia.

      Cat va mai da Putin? Sau folositi hidrantul din placere?
  • -32 (36 voturi)    
    Cum vad romani pe rusi (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:57)

    gion [anonim]

    Romani se lasa manipulati de tilhari capitalisti din europa si america si tara noastra e furata tilharita de toate avutile nationale (petrol gaze paduri paminturi ) toate sint ale strainilor si ei cauta sa ne tina cit mai departe de rusi Sa zis ca am fost sub comanda ruseasca multi ani dar avutia nationala era a romanilor astazi sintem slugi capitalistilor din toata lumea si straini in tara noastra
    • +23 (27 voturi)    
      de SOVROM (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gion

      daca nu ai auzit si cat au Talharit Mujicii Romania, te rog citeste cu atentie...http://ro.wikipedia.org/wiki/SovRom
    • +14 (20 voturi)    
      RomaniI ii vad pe rusi bine tare (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:20)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui gion

      Cu cat mai departe cu atat mai bine.Da stiu,bla,bla,hotii de capitalisti,bla, bla, slugi in tara noastra.Stim poezia,e o clasica a literaturii sovietice..Macar ati nimerit-o cu strainii care cauta sa ne tina cat mai departe de rusi....

      Da' aveti o scuza,ca Grisha fugareste peste tot gibonu'ala de posta mai sus cu sugai si alte cele,motiv pentru care nu va poate livra material nou.
    • +16 (18 voturi)    
      romanii (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:50)

      jion [anonim] i-a raspuns lui gion

      Romanii nu i-au iubit pe rusi nici cit a fost Romania comunista, mai ales ca in perioada aia romanii nu aveau cum sa fie manipulati de occidentali ca nu exista nici macar o un pic de informatie din lumea occidentala, si atunci cum de erau romanii manipulati sa urasca URSS?

      P.S. Vezi ca te-ai dat de gol cu "i", pai in acelasi articol iti schimbi numele de la gion la roasia montana?
    • -1 (5 voturi)    
      Capitalisti? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:07)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui gion

      SUA are o conducere care ii duce pe americani spre Amerika lui Orwell. Cei din spatele cortinei s-au gandit ca doresc ceva 'mai global', iar Putin le sta in drum.
      In SUA sunt multi f deziluzionati de conducerea de acum si de ceea ce se intampla la ei in sferele inalte. UE, nu e decat centrul neo-marxismului European. Adica mentaliatea lui Lenin & co. s-a mutat la Bruxel.
      Cei care comenteaza pe aici,sunt marionetele unui teatru absurd. Soros si alti ultrastangisti se distreaza de noi copios. Suntem o natiune f usor de manipulat!
      • +1 (5 voturi)    
        go EAST (Miercuri, 15 aprilie 2015, 9:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        whrere is peacefull there...Phutin te asteapta
      • +4 (6 voturi)    
        Sa vedem un pic logica.... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:20)

        Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        SUA e la doi pasi de orwellianism aplicat.UE e centrul neomarxismului.Cei ce sustin occidentul sunt niste naivi manipulati de niste personaje,sa le zicem papusari.Toate bune si frumoase.
        Acum,urmeaza argumentatia cu sistemul liberal si democratic al Moscovei,libertatile cetatenesti de la Beijing,cetatenii rusi care nu sunt deloc manipulati si pot spune ce vor,cand vor?Ce-i drept e drept,cand te manipuleaza cineva cu un glont in spate,nu cred ca se pune.
        Si UE si SUA au excesele lor/domeniile in care si-au pierdut busola,sau asa lasa impresia.Problema e ca alternativa de model e mult mai proasta.
  • +22 (28 voturi)    
    Rusia,adică Federația Rusă. (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:10)

    vali47 [utilizator]

    Rusia dacă nu va fi dezmembrată în părțile componente nu se va potoli și comporta civilizat.Rușii ca să-și subordoneze națiunile parte a Federației Ruse,pornesc războaie locale,să bage frica în proprii conaționali.Este și motivul pentru care se opun cu înverșunare oricărei democratizări a societății ruse și susțin bande de tâlhari care ocupă și stăpânesc arbitrar regiuni întregi.
    • -1 (7 voturi)    
      Mai uita-te si in ograda altora (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:45)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Tu inca traiesti cu iluzia ca occidentul este ce a fost candva? Ai habar cat de nedemocratica a ajuns SUA? Cat de mult se ciuntesc drepturile americanilor, iar la noi in Europa UE face legea. In Europa avem doua drepturi de baza: sa avortam si sa fim eutanasiati. Minunat nu? Avem in schimb obligatii. Nu putem sa protestam cum vrem ca sa nu se supere camarazii de la Bruxel si ne pun caus la gura ca sa nu ii suparam pe minoritari - ca doar ei au contruit Europa nu inaintasii nostril.
      • +2 (6 voturi)    
        la ambasada mujicului oleg (Miercuri, 15 aprilie 2015, 8:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        te asteapta un gard electric. sunt convins ca tensiunea din sarma aceea te va "emotiona" sufficient ca sa dansezi un kazachioc pe gustul lui magiunov...e regretabil ca iti place sa fi sluga mujicilor..Ocidentul..este leaganul multor lucruri bune..internetul de exemplu..mujicii ce au creat ? subiecte de filme in care violurile, incestul, si alte tragedii sociale sunt la rang de virtute in uresese....pe youtube sunt inregistrari video cu tembeli mujici in traffic care pur si simplu ignora semafoarele...ce a urmat e usor de inchipuit..practice. in Mujichistan sa conduci este similar cu bungee jumping....nici turist, nici investitor nu merita sa mergi in uresese cea mai infama zona de pe planeta..Smolensk...avion doborat de mujici...avionul malaezian..doborat de mujici...
      • +1 (5 voturi)    
        dreptul la opinie unde se incadreaza? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:30)

        Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Uite,sa zicem ca vin eu sa postez pe unele forumuri rusesti opinii anti rusia/putin.Argumentate,nu ceva de mama.Cam cate trec?Mai frumos,daca as fi cetatean rus,locuind in Rusia,dupa cate asemenea posturi primesc o vizita de la niste intelectuali dornici sa-mi demonstreze gaunosenia sistemului meu de gandire?
        Da,punctual, modul in care e gestionata momentan politica privind minoritatile in UE e cel putin ciudata .Chestia cu avorturile si eutanasia drept singurele drepturi de baza,cu tot regretul,insa,are sunet de clopotel propagandistic.Pastrand linia de exprimare as putea afirma cu incredere ca in Rusia unicul drept e sa urmezi o dieta pe baza de plumb sau poloniu pentru a-ti corecta carentele din alimentatie ce duc la gandire anti sistem.
  • +16 (22 voturi)    
    Inaspriti sanctiunile (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:12)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca Rusia ne uraste, pai atunci nu avem de ce sa facem comert cu ei. Biserica sa-si faca curatenie ca are multi tradatori filorusi proslavnici.
    • +7 (17 voturi)    
      slugi Dughiniste sunt la BOR (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      SRI si SIE sunt rugate insistent sa ii aduca pe pamant pe acesti clerici trasatori de neam Tara si limba
  • -12 (18 voturi)    
    iar o propaganda (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:14)

    anonim [anonim]

    Imaginea Rusiei in estul Europei, este grav afectata din cauza propagandei anti-rusa mas media mai ales cel din Romania cred ca medalia pentru cel mai mare propagandist anti-rusa a castigat antena 3.
    • +5 (15 voturi)    
      eshti ca nuca in perete (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      poate anti-Americana ai vrut sa tastezi...
    • +6 (12 voturi)    
      Imaginea Rusiei e cel mai grav afectata (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:41)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      De propriile actiuni.Campania de promovare in Ucraina merge brici.Amenintarile cu nucleara la fel.
      Nici dupa Georgia 2008 nu erau asa iubiti rusii ca acu'

      Eu acu inteleg ca gibonu' inca ii arata fundu'rosu lu' Grisha si mai dureaza ceva pana il prinde,ca in Rusia sovietica gibonii captureaza ingrijitori....Da niste baieti care sa se prefaca mai bine ca stapanesc limba romana,nu aveti?
    • +12 (14 voturi)    
      De curiozitate: (Marţi, 14 aprilie 2015, 19:42)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui anonim

      cati sunteti pe tura? Si n-aveti si voi pe unul acolo care sa vorbeasca bine romaneste?
    • +6 (10 voturi)    
      Ce să zic ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 19:55)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Le-ați băgat mortu-n casă cu chestia gramaticii...

      Acu o să caute niște papagali cu diplomă de românească și tot p-aici or să-și răcească și ăștia gura de pomană...
      De pomană pentru că doar indivizii care știu exact ce înseamnă Rusia pentru România se mai informează pe aici iar ăștia nu vor pune niciodată botul la propaganda putiniștilor...
  • +8 (16 voturi)    
    ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:30)

    tudorr [utilizator]

    Aveti grija cu articolul asta ca poate iar il supara adevarul pe ambasadorul curtii regale a regelui vodcii! :))