Elena Udrea incearca din nou, vineri, sa obtina eliberarea din arest

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2015, 7:34 Actualitate | Esenţial

Inalta Curte de Casatie si Justitie judeca vineri cererea Elenei Udrea de inlocuire a arestului preventiv cu arestul la domiciliu sau cercetarea sub control judiciar in dosarul "Gala Bute". Fostul ministru al Dezvoltarii este dupa gratii din 25 februarie.

In 23 martie, Curtea Suprema a prelungit cu 30 de zile arestul preventiv in cazul Elenei Udrea. Aceeasi masura a fost luata si in cazul lui Rudel Obreja si Tudor Breazu, iar Gheorghe Nastasia va sta in continuare in arest la domiciliu.

In dosarul "Gala Bute", Elena Udrea a fost acuzata initial de abuz in serviciu, tentativa la folosirea de documente sau declaratii false pentru obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul Uniunii Europene, folosire a influentei in scopul obtinerii de foloase necuvenite si luare de mita.

In 8 aprilie, procurorii DNA au decis sa extinda urmarirea penala fata de Elena Udrea in acest dosar si pentru spalare de bani.










1804 vizualizari
  • -3 (19 voturi)    
    incearca degeaba!! (Vineri, 10 aprilie 2015, 8:25)

    lili [anonim]

    Succes DNA, tineti-o la beciul domnesc pana ajunge si T Basescu acolo sa-i fie mai usor!
    La puscarie cu hotii din politica romaneasca, care au jefuit Romania sub obladuirea lui T Basescu, sa stea in puscariile patriei pana la adanci batraneti, la cat au furat si la ace averi au facut din furat!
    • +2 (10 voturi)    
      lili (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:59)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ...ti-ai luat diurna si ai inceput jobul ?
      Urat mai pot sa traiasca unii oameni !
      Se plateste bine ? Cum e ? La nr de postari, de nr. de cuvinte, la cat de acida esti ?
      Banii n-au miros, nu-i asa ?
      Sa nu uiti de Paste sa-ti aprinzi o lumanare mare, poate o sa te mai luminezi.

      Paste Fericit !
      • -1 (9 voturi)    
        intrebare (Vineri, 10 aprilie 2015, 10:30)

        cocos [anonim] i-a raspuns lui vezi

        esti cumva ala de-si zice "Echipa de comunicare"?
      • +1 (5 voturi)    
        pace, pace, intre... (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:39)

        gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui vezi

        Lasa, Ruxandro, nu te ambala, pastreaza-ti nervii pentru vizita la arest, de azi si de vinerea viitoare...
    • +4 (6 voturi)    
      Dragă lili , (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:20)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ţin_o , tot aşa , ca să priceapă lumea , cea vrea DNA -SRI ( sub înalta supraveghere a marelui usl ) ... să se ajungă la Traian Băsescu ! Nu te contrazic , stii tu ceva , eşti de-al casei . Pas cu pas ... Urmatorul Pas ... îmbrobodiţi şi dezbinaţi proştii , este vremea voastră ! ( cât -?? ) , până va exploda mămăligă !
      ...,, hoţii din politica românească " ! ! care inca jefuiesc Românica , nu stau în puscăriile patriei .. la ora asta ciocnesc ouă de Cornu , huzuresc prin insule bine păzite , sau alte destinaţii numai de ei ştiute !
      Proştii stau la televizor , cască gura , poate mai pică ceva ; ciofligarii din media , şi-au schimbat ţambalul , cântă la noua putere ...
      ŢINEŢI- O TOT AŞA !
  • -3 (11 voturi)    
    Ai putea sa incerci si altfel: ...... (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:41)

    8736 [utilizator]

    .......cu ceva greva a foamei ti-ai mai micsora "balcoanele" si dosul si poate te vei putea strecura singura printre gratii, fara sa mai cersesti liberarea. Dar, fara aceste "accesorii", cu ce ochi te-ar mai privi marinarul ? Sau, mai bine zis, cu care ochi te-ar mai privi ? :-)
  • -4 (12 voturi)    
    Nutzico, ai incurcat-o ! (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:47)

    John M. [utilizator]

    Vei face puscarie serioasa.
    Basescule, tine-ti gura ca te faci de ras cu fiecare data cand o deschizi. Tu ataci justitia pe care ai pus-o si in drepturi si la lucru, dar care sperai s-o ocoleasca pe pupaza ta. Well, viata nu mege asa...
  • -1 (5 voturi)    
    fa-ti pomana cu ea, saraca (cu duhul) (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:36)

    anaerobik [anonim]

    hai, ba, inalta curte, fii milostiva de inviere, elibereaz-o pe whoodrea din arest, ca bietul basescu se face atit de tare de cacat s-o scoata de acolo, incit arunca o umbra nefasta asupra institutiei presedintelui Romaniei.
  • +1 (5 voturi)    
    foarte interesant (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:43)

    gazuldebasist [utilizator]

    Interesant insa ca postacii probasisti si udristi inca mai haladuiesc in arsenalul hotnius, cu toate ca traficul de pungi si genti a incetat...
  • +1 (3 voturi)    
    SPP trebuie sa de explicatii coerente (Vineri, 10 aprilie 2015, 12:00)

    Scormonitorul [anonim]

    Deci SPP desecretizeaza, spunand ca intre 8-14 oct.2011, Elena Udrea a renuntat fara sa justifice la serviciile SPP. Normal si iata un document al vremii : " In perioada 8-14 oct 2011, Elena Udrea s-a aflat in delegatie in Coreea de Sud. M.D.R.T. a înregistrat un important succes la ultima Adunare Generală a Organizaţiei Mondiale a Turismului (OMT), România fiind aleasă prim-vicepreşedinte în Consiliul Executiv al OMT. Lucrările celei de-a XIX-a Adunări Generale a OMT au loc în perioada 8-14 octombrie 2011, în Coreea de Sud. Pe 11 oct. Elena Udrea a avut o intalnire f.importanta cu stafful Samsung in vederea unui parteneriat public-privat, printre altele efectuarea de catre frima susnumita a cadastrului intregii Romanii." Gandind logic, programul fostei ministru e clar, ce rost mai avea SPP in aceasta delegatie? SPP trebuie sa explice cu totul alte chestiuni, cum se intra si se iese dintr-un minister al Romaniei si daca stilul brambura functioneaza la ei perfect!