Elena Udrea incearca din nou, vineri, sa obtina eliberarea din arest

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2015, 7:34 Actualitate | Esenţial

Inalta Curte de Casatie si Justitie judeca vineri cererea Elenei Udrea de inlocuire a arestului preventiv cu arestul la domiciliu sau cercetarea sub control judiciar in dosarul "Gala Bute". Fostul ministru al Dezvoltarii este dupa gratii din 25 februarie.

In 23 martie, Curtea Suprema a prelungit cu 30 de zile arestul preventiv in cazul Elenei Udrea. Aceeasi masura a fost luata si in cazul lui Rudel Obreja si Tudor Breazu, iar Gheorghe Nastasia va sta in continuare in arest la domiciliu.

In dosarul "Gala Bute", Elena Udrea a fost acuzata initial de abuz in serviciu, tentativa la folosirea de documente sau declaratii false pentru obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul Uniunii Europene, folosire a influentei in scopul obtinerii de foloase necuvenite si luare de mita.

In 8 aprilie, procurorii DNA au decis sa extinda urmarirea penala fata de Elena Udrea in acest dosar si pentru spalare de bani.
























Material sustinut de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Baba Ganoush, unul dintre cele mai populare aperitive din lumea araba

Baba Ganoush este unul dintre cele mai populare aperitive din lumea araba, fiind nelipsit de la masa in tari ca Liban, Siria sau Iran. Baba Ganoush este un aperitiv pe baza de vinete coapte si tahini, pasta de susan. Se serveste rece, dupa ce a stat cel putin 2-3 ore la frigider pentru a se intrepatrunde aromele si se potriveste perfect alaturi de painea arabeasca - pita sau lipie si in combinatie cu legume proaspete.


1807 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    incearca degeaba!! (Vineri, 10 aprilie 2015, 8:25)

    lili [anonim]

    Succes DNA, tineti-o la beciul domnesc pana ajunge si T Basescu acolo sa-i fie mai usor!
    La puscarie cu hotii din politica romaneasca, care au jefuit Romania sub obladuirea lui T Basescu, sa stea in puscariile patriei pana la adanci batraneti, la cat au furat si la ace averi au facut din furat!
    • +2 (10 voturi)    
      lili (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:59)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ...ti-ai luat diurna si ai inceput jobul ?
      Urat mai pot sa traiasca unii oameni !
      Se plateste bine ? Cum e ? La nr de postari, de nr. de cuvinte, la cat de acida esti ?
      Banii n-au miros, nu-i asa ?
      Sa nu uiti de Paste sa-ti aprinzi o lumanare mare, poate o sa te mai luminezi.

      Paste Fericit !
      • -1 (9 voturi)    
        intrebare (Vineri, 10 aprilie 2015, 10:30)

        cocos [anonim] i-a raspuns lui vezi

        esti cumva ala de-si zice "Echipa de comunicare"?
      • +1 (5 voturi)    
        pace, pace, intre... (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:39)

        gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui vezi

        Lasa, Ruxandro, nu te ambala, pastreaza-ti nervii pentru vizita la arest, de azi si de vinerea viitoare...
    • +4 (6 voturi)    
      Dragă lili , (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:20)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ţin_o , tot aşa , ca să priceapă lumea , cea vrea DNA -SRI ( sub înalta supraveghere a marelui usl ) ... să se ajungă la Traian Băsescu ! Nu te contrazic , stii tu ceva , eşti de-al casei . Pas cu pas ... Urmatorul Pas ... îmbrobodiţi şi dezbinaţi proştii , este vremea voastră ! ( cât -?? ) , până va exploda mămăligă !
      ...,, hoţii din politica românească " ! ! care inca jefuiesc Românica , nu stau în puscăriile patriei .. la ora asta ciocnesc ouă de Cornu , huzuresc prin insule bine păzite , sau alte destinaţii numai de ei ştiute !
      Proştii stau la televizor , cască gura , poate mai pică ceva ; ciofligarii din media , şi-au schimbat ţambalul , cântă la noua putere ...
      ŢINEŢI- O TOT AŞA !
  • -3 (11 voturi)    
    Ai putea sa incerci si altfel: ...... (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:41)

    8736 [utilizator]

    .......cu ceva greva a foamei ti-ai mai micsora "balcoanele" si dosul si poate te vei putea strecura singura printre gratii, fara sa mai cersesti liberarea. Dar, fara aceste "accesorii", cu ce ochi te-ar mai privi marinarul ? Sau, mai bine zis, cu care ochi te-ar mai privi ? :-)
  • -4 (12 voturi)    
    Nutzico, ai incurcat-o ! (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:47)

    John M. [utilizator]

    Vei face puscarie serioasa.
    Basescule, tine-ti gura ca te faci de ras cu fiecare data cand o deschizi. Tu ataci justitia pe care ai pus-o si in drepturi si la lucru, dar care sperai s-o ocoleasca pe pupaza ta. Well, viata nu mege asa...
  • -1 (5 voturi)    
    fa-ti pomana cu ea, saraca (cu duhul) (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:36)

    anaerobik [anonim]

    hai, ba, inalta curte, fii milostiva de inviere, elibereaz-o pe whoodrea din arest, ca bietul basescu se face atit de tare de cacat s-o scoata de acolo, incit arunca o umbra nefasta asupra institutiei presedintelui Romaniei.
  • +1 (5 voturi)    
    foarte interesant (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:43)

    gazuldebasist [utilizator]

    Interesant insa ca postacii probasisti si udristi inca mai haladuiesc in arsenalul hotnius, cu toate ca traficul de pungi si genti a incetat...
  • +1 (3 voturi)    
    SPP trebuie sa de explicatii coerente (Vineri, 10 aprilie 2015, 12:00)

    Scormonitorul [anonim]

    Deci SPP desecretizeaza, spunand ca intre 8-14 oct.2011, Elena Udrea a renuntat fara sa justifice la serviciile SPP. Normal si iata un document al vremii : " In perioada 8-14 oct 2011, Elena Udrea s-a aflat in delegatie in Coreea de Sud. M.D.R.T. a înregistrat un important succes la ultima Adunare Generală a Organizaţiei Mondiale a Turismului (OMT), România fiind aleasă prim-vicepreşedinte în Consiliul Executiv al OMT. Lucrările celei de-a XIX-a Adunări Generale a OMT au loc în perioada 8-14 octombrie 2011, în Coreea de Sud. Pe 11 oct. Elena Udrea a avut o intalnire f.importanta cu stafful Samsung in vederea unui parteneriat public-privat, printre altele efectuarea de catre frima susnumita a cadastrului intregii Romanii." Gandind logic, programul fostei ministru e clar, ce rost mai avea SPP in aceasta delegatie? SPP trebuie sa explice cu totul alte chestiuni, cum se intra si se iese dintr-un minister al Romaniei si daca stilul brambura functioneaza la ei perfect!