Augustin Zegrean, CCR: Daca vom constata ca exista conflict intre autoritati in cazul Sova, vom propune si o dezlegare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:07 Actualitate | Esenţial

Augustin Zegrean
Foto: AGERPRES
Presedintele Curtii Constitutionale, Augustin Zegrean, a declarat miercuri ca, in cazul in care Curtea Constitutionala va constata ca exista conflict intre autoritati in cazul Sova, va fi propusa o solutie pentru rezolvarea situatiei. ''Daca vom constata ca exista conflict, va trebui sa propunem si o dezlegare'', a afirmat Zegrean, intrebat daca, in cazul in care CCR va constata ca exista un conflict, prin solutia pe care o va da Curtea va fi transata problema ridicarii sau nu a imunitatii senatorului social-democrat Dan Sova.

Referitor la posibilitatea declararii de catre CCR a unui articol neconstitutional care nu mai este in vigoare, seful Curtii a mentionat ca teoretic acest lucru se poate. "Putem in general. Teoretic, se poate lucrul acesta. Daca articolul acela continua sa produca efecte sau efectele care au fost, care s-au nascut in vreme ce el era in vigoare inca exista, se poate declara. Avem o decizie data in sensul acesta", a spus Zegrean, citat de Agerpres.

El a precizat ca nu sunt motive sa se amane luarea unei decizii deoarece dosarul este complet insa pot veni cu motive partile din dosar.

Presedintele Curtii Constitutionale a sustinut ca nu exista o sanctiune scrisa in cazul in care Parlamentul omite sa puna in acord deciziile CCR. "Scrie doar ca Parlamentul este obligat, in cazul in care o lege inainte de promulgare este declarata neconstitutionala, ca trebuie sa o puna in acord cu decizia Curtii. Daca dupa controlul posterior este declarat un text de lege neconstitutional, Parlamentul are un termen de 45 de zile sa puna in acord cu decizia CCR, dar daca nu o face nu scrie nicaieri ce se intampla. (...) Nu exista o sanctiune scrisa, nu ii baga nimeni la inchisoare pentru asta", a aratat presedintele CCR.

Zegrean a explicat ca va trebui sa se tina cont si de faptul ca marti Parlamentul a modificat articolul care face obiectul sesizarii. "Discutam ce a mai ramas din sesizari. Sigur ca va trebui sa constatam lucrul acesta ca unul dintre motivele de sesizare a fost acesta ca refuza sa puna de acord Legea statutului senatorilor si deputatilor cu dispozitiile constitutionale. Ori, acum am inteles ca s-a intamplat. (...) Dar e buna si sesizarea la ceva", a mai spus seful CCR.


Curtea Constitutionala a Romaniei dezbate miercuri cele trei sesizari formulate de presedintele Klaus Iohannis, de seful CSM, Marius Tudose, si de PNL in legatura cu votul dat de Senat in cazul solicitarii de incuviintare a retinerii si arestarii preventive a lui Dan Sova.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2664 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    "dupa controlul posterior" (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:01)

    Andradda [utilizator]

    Hai sa fim seriosi.
    Exista un control anterior unei cauze si unul ulterior cauzei respective. Nicidecum unul posterior. Zegrean confunda posteritatea cu posteriorul.
    Dar...asta e.
    Pe astia-i avem, cu astia defilam.
    • +3 (3 voturi)    
      Controlul posterior (Miercuri, 8 aprilie 2015, 18:26)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Asta suna mai curand a procedura de penitenciar...
  • +6 (6 voturi)    
    Dezlegare la legare.... (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:17)

    Peredhil [utilizator]

    Daca traia Caragiale acu',devenea mai prolific decat Balzac.De fapt,cred ca sunt subiecte pentru toate genurile literare...
  • +9 (9 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:41)

    dan tulceanu [utilizator]

    Propun ca Sova , pentru cele cateva milioane de euro escrocate, sa fie pus la colt 15 minute si eventual sa vina la parlament cu parintii.
    Iar cei care au trimis in parlament asemenea hoti, propun sa fie inchisi pe viata pe motiv de prostie cronica.
    • +3 (3 voturi)    
      Doar cu unul din parinti (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:00)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui dan tulceanu

      De preferat onorabila sa mamitica,luand in calcul pregatirea sa juridica.Si,pentru a inaspri pedeapsa,cele 15 minute sa le petreaca in genunchi,la colt,cu fata la o poza de-a Codrutei.Garantat are cosmaruri o luna,numai contracte iesind din sertar sau clinchet de catuse,poa' sa doarma si in cada cu mir.
      • +3 (3 voturi)    
        Hai sa fim oameni totusi, (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:33)

        dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

        la urma urmei nu este vorba decat de cateva milioane de euro, ce naiba !
  • +2 (2 voturi)    
    Dezlegare? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:54)

    parol_monsher [utilizator]

    Nu prea inteleg ce inseamna, adica se va permite incalcarea legii in cazul lui Sova?

    Nu mi-e clar deloc.
  • +5 (5 voturi)    
    Egalitate (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:09)

    fluturel [utilizator]

    Toti cetatenii ROMANIEI trebuie sa fie EGALI in fata legii indiferent de pozitia pe care o are fiecare.
    Ce inseamna mizeria asta cu SOVA?
    Ce IMUNITATE?
    Sova este un cetatean al acestei tari si trebuie sa se supuna legilor ca oricare alt cetatean.
    Nu va este RUSINE domnilor SENATORI ai ROMANIEI?
  • +2 (2 voturi)    
    iohannis? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:41)

    b33 [utilizator]

    Dece nu initiaza iubitul presedinte in acest moment un referendum in care sa intrebe daca boborul mai vrea ca parlamentarii sa deinta sau nu imunitate?
    Mai ales ca este sigur ca ar fi un referendum care va avea succes, dupa ce covrumul neecesar a fost coborat la 30%.
    • +3 (3 voturi)    
      Domne' ,buna idee (Miercuri, 8 aprilie 2015, 18:42)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui b33

      O mica problema-luand in calcul istoria ultimului deceniu,ce va face sa credeti ca rezultatul acestui referendum-foarte usor de anticipat-va fi si pus in practica de onor legislativul?