VIDEO Radu Mazare a fost suspendat din functia de primar al Constantei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 12:11 Actualitate | Esenţial

Radu Mazare
Foto: Agerpres
Radu Mazare, arestat preventiv in dosarul in care este acuzat ca a luat mita noua milioane de euro de la firme pe care le-a sprijinit in obtinerea de autorizatii, a fost suspendat de catre prefectul judetului Constanta din functia de primar al Constantei, pe care o ocupa de 15 ani, anunta Mediafax.

Potrivit unui comunicat al Prefecturii Constanta, prefectul Constantin Ion a emis, luni, ordinul de suspendare din functia de primar al municipiului Constanta a lui Radu Mazare.

Decizia i-a fost comunicata lui Radu Mazare, Consiliului Local Constanta si secretarului orasului.

Ordinul este valabil pana la incetarea masurii arestului preventiv si poate fi atacat in instanta de contencios administrativ.

Radu Mazare este primar al Constantei din anul 2000, cand a candidat ca independent, reusind sa-l invinga in turul al doilea pe candidatul PSDR, Tudor Balta, cu 66% din sufragiile electoratului constantean. A fost singura data cand Mazare a avut nevoie de un al doilea tur de scrutin pentru a fi ales primar. Incepand cu 2004, el a castigat din primul tur toate alegerile pentru Primaria Constanta, ajungand acum la cel de-al patrulea mandat.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6606 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Acum ii zice (Luni, 6 aprilie 2015, 12:26)

    CititorulComentator [utilizator]

    Radu Fasole de Beciul Domnesc.
  • +11 (11 voturi)    
    /// (Luni, 6 aprilie 2015, 12:37)

    hmara [utilizator]

    Ca greu a fost. In sfarsit.
    • +8 (8 voturi)    
      Oprescu (Luni, 6 aprilie 2015, 12:43)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Urmeaza Oprescu, in curand. E deja in lucru de ceva vreme :)
      • +8 (8 voturi)    
        /// (Luni, 6 aprilie 2015, 13:18)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Si Ontanu. E o adevarata clica in S2.
        • +2 (2 voturi)    
          O, da! (Luni, 6 aprilie 2015, 18:15)

          Natasa [utilizator] i-a raspuns lui hmara

          Mi-e greu sa cred ca DNA nu stie de retrocedarile de teren agricol in Floreasca, Mosilor, Parcul Circului etc! Ontanu pare momentan intangibil, dar sper sa ajunga la puscarie cat mai curand!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 6 aprilie 2015, 12:45)

    lala [anonim]

    Ca si cu Tudor cand a candidat...ai putea spune ca Mazare a fost lasat...Balta.
  • +7 (7 voturi)    
    om onorabil (Luni, 6 aprilie 2015, 13:02)

    mihai [anonim]

    pai nu a zis el ca pana in august renunta la toate functiile ? a zis!
    • +3 (3 voturi)    
      Sper sa nu renunte... (Luni, 6 aprilie 2015, 15:00)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ...si la functia de detinut.
  • +8 (8 voturi)    
    In atentia DNA! (Luni, 6 aprilie 2015, 13:17)

    rastalcuitorul [anonim]

    Se aud zvonuri ca ar detine un hotel in Moieciu de sus, la capatul drumului DC53
    Mistral Resort
    Str. Bangaleasa 194G
    Moieciu de Sus 507025
    Daca-i asa inseamna ca a mancat doar iaurt toata viata ca de aia e asa slab!
    • +5 (5 voturi)    
      exact ! (Luni, 6 aprilie 2015, 13:44)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui rastalcuitorul

      da, toata lumea din sat stie ca e al lui
    • +2 (2 voturi)    
      anonymus_ct (Luni, 6 aprilie 2015, 16:34)

      anonymus ct [anonim] i-a raspuns lui rastalcuitorul

      acel hotel ii apartine Corinei Martin, fosta sotie a lui Eduard Martin, proprietarul Polaris , firma care are incheiat un contract oneros cu primaria condusa de Mazare!...deci afaceri intre ei!
  • +5 (5 voturi)    
    sa se aleaga praful (Luni, 6 aprilie 2015, 13:45)

    gima [utilizator]

    de banii care i-a facut necinstit,pe carca constantenilor,sa nu se bucure de ei nici el si nici neamul lui,ca mult,mult rau a facut. am ramas in epoca primitiva.recent am fost la cluj,si aia se plingeau de boc.am vazut strazi curate,complexul sportiv polivalent,multe strazi in lucru,cu fudatie refacuta(nu peticita la misto).si i-am zis unuia cu gura mare,ca habar nu are ce gospodar au,sa nu se mai c...e pe el atita. doar cind vezi cu proprii ochi anumite lucruri,iti dai seama ce diferenta este.
  • +5 (5 voturi)    
    Trebuia de mult demis. (Luni, 6 aprilie 2015, 14:16)

    IancuJianu [utilizator]

    Inca de pe vremea lui Gheorghe Martin, dar au facut afaceri impreuna. Nu luase fi-su contractele la terminalul de containere desi nu avea nici-un camion in firma....
  • +6 (6 voturi)    
    Ce aveti dom-le ... (Luni, 6 aprilie 2015, 14:24)

    blackarrow [utilizator]

    cu Mazare , de ce nu-l lasati sa-si desavarseasca lucrarea , sa termine Constanta ? ca cica mai are putin si chiar o termina ! uitati-va la el, a muncit mult pentru asta , arata acum ca un papitoi , se imbraca ca un papitoi si sa vezi ce bine ii va sta ca papitoi in "beciul domnesc" .
    Stimati constamnteni, sper ca v-au ajuns atitia ani de prosteala , sper ca nu veti mai alege primar unul care ar putea lua mita 9 milioane de dolari . Pentru astia , si 20 de ani de puscarie e putin .
    • +2 (2 voturi)    
      nea sagata neagra, (Luni, 6 aprilie 2015, 15:20)

      gima [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      adaptat pe romaneste,numele tau s-ar traduce "negru in ceru gurii".si filozof al neamului,nu stiu din ce oras sau sat esti(nu mi-am putu da seama) cred ca la tine acolo au fost numai primari model,cinstiti si curati ca lacrima,si nu aveti decit doi-trei pensionari ,si aia posibil ca s-au ratacit pe acolo.in constanta populatia este in procent de 66,66% pensionari,cu o pensie de tot risul,si platesc intretinerea la bloc ,de ies din iarna cu datorii,(fac ceareu),si cind vad sacosa cu pui si ulei(pomana electorala),sunt in stare sa voteze si pe draqu,la ce foame au.deci,sperata care o tragi tu pentru constanteni sa nu aleaga <primar unul care ar putea lua mita 9 milioane de dolari>,e deja moarta.
      ps. incearca sa nu ne mai jignesti, multumiri anticipat de intelegere
      • +2 (2 voturi)    
        Departe de mine gandul de a jigni ... (Luni, 6 aprilie 2015, 23:08)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui gima

        pe cineva , speranta era -si nu numai pt. constanteni , ca nici Craiova nu e in alta tara, de exemplu , dar era vorba de Mazare -ca in general oamenii sa fie mai constienti de ce voteaza . E adevarat ca atata vreme cat continua pauperizarea populatiei , e greu sa se discearna corect, deci problemele sunt mai largi si toate provin de la clasa politica , in general .
    • +4 (4 voturi)    
      Nu cred ca (Luni, 6 aprilie 2015, 15:45)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      e vorba de constanteni, ci mai degraba de manipularea politica. Constantenii sunt destul de sceptici, mai ales dupa petitia "portul-contra-incalzire-ieftina" lansata de Mazare.

      E rau sa fie cineva primar atat timp, ca prinde radacini si isi subordoneaza tot.

      In Romania, ma refer. Posibil in alte tari sunt primari timp de 15 ani care chiar sunt competenti.
  • +2 (2 voturi)    
    Treaba nu e gata (Luni, 6 aprilie 2015, 17:57)

    eucretu [anonim]

    Este senzational ca am scapat de acest mascarici! Sper, insa, ca DNA-ul nu se va opri doar la capul clanului mafiot, trebuie sa stearga de pe fata pamantului toata gasca lui Mazarel, ca sa nu se intample la fel cum a fost cu mascariciul cu altul la conducere. Exemple sunt multe, insa nu-mi vin in cap acum decat Dorin Ivascu, Nicusor Constantinescu si Constantin Matei, cu care Mazare a fost asociat in tot felul de afaceri ilegale si ne-au furat pe noi, cetatenii, ca sa se poata numi ei magnati...