VIDEO Inspectia Judiciara: Declaratiile lui Traian Basescu privind dosarul Nana au incalcat independenta justitiei

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 10:28 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Inspectia Judiciara din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii a constatat ca declaratiile lui Traian Basescu privind sechestrul pus de procurori pe terenuri din comuna Nana au incalcat independenta justitiei, anunta B1TV.

Inspectorii judiciari au finalizat raportul privind declaratiile facute de Traian Basescu dupa sechestrul pus pe terenuri de la Nana, in dosarul instrumentat de procurorii Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie, acesta urmand sa fie prezentat membrilor Consiliului Superior al Magistraturii in sedinta de plen care va avea loc marti.

Potrivit raportului Inspectiei Judiciare, declaratiile lui Traian Basescu au avut un impact negativ asupra imaginii justitiei si asupra sistemului judiciar in ansamblul sau, afectand independenta procurorului care instrumenteaza dosarul Nana, au declarat pentru Mediafax oficiali din cadrul Inspectiei Judiciare.



Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a sesizat in data de 9 martie Inspectia Judiciara in cazul afirmatiilor fostului presedinte Traian Basescu privind dosarul Nana, urmand sa se stabileasca daca a fost afectata credibilitatea justitiei.

Sesizarea Inspectiei Judiciare de catre CSM a fost facuta dupa ce Traian Basescu a scris pe Facebook despre sechestrul pus pe terenuri de la Nana, iar conducerea Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie (PICCJ) a cerut Consiliului sa apere magistratii, aprecizat ca este regretabil ca un fost presedinte pune la indoiala independenta si impartialitatea procurorilor, lucru care ar putea afecta credibilitatea justitiei.

"Masurile procesuale dispuse de procurori intr-un dosar penal sunt analizate si validate doar de catre judecatori. Conducerea Ministerului Public apreciaza ca fiind regretabil faptul ca un fost presedinte al Romaniei pune la indoiala independenta si impartialitatea procurorilor, acest lucru fiind de natura sa afecteze prestigiul si credibilitatea justitiei", a aratat PICCJ, intr-un comunicat de presa transmis sambata, in contextul aprecierilor emise in spatiul public de catre Traian Basescu referitoare la dosarul penal care are ca obiect reconstituirea dreptului de proprietate si arendarea unor terenuri amplasate in comuna Nana, judetul Calarasi.

Fostul presedinte Traian Basescu a scris pe Facebook ca ii pare rau pentru cele 127 familii din comuna Nana care au sechestru pe terenurile agricole restituite in perioada 1996-2010, aratand ca aceste familii suporta consecintele unor actiuni politice indreptate impotriva sa.










4880 vizualizari
  • +4 (24 voturi)    
    asa,asa (Luni, 6 aprilie 2015, 10:58)

    ete fleosc [utilizator]

    arde-l pe nenorocit sa se invete minte si el si cei asemenea lui.sa nu mai zica nimeni nimic. sa tacem ca niste oi tampite sa acceptam orice decizie ca e venita de sus de la procurori care sunt niste ingeri cu aripi mari si albe ,albe de-ti iau ochii.
    • -4 (10 voturi)    
      dubla masura nu duce la nimic bun (Luni, 6 aprilie 2015, 11:26)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ete fleosc

      numai el, bese, are dreptul sa incalce independenta justitiei si sa faca ceva pe statul de drept. restul trebuie sa indure. noroc ca justitia judeca astfel de fapte si nu basistii, care l-ar ridica in slavi si daca le ar baga la propriu mana in buzunare.
      • -1 (7 voturi)    
        daca scria si pe tweeter era acceptabil ! (Luni, 6 aprilie 2015, 13:25)

        ViR [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        base a terfelit legile tarii dar mai ales pe magistrati - procurorii nu se pune ca se simte si singuri - pentru ca a scris pe Fb cuvinte reprobabile si incompatibile cu un fost presedinte, a dezvaluit un important sectret national: "Imi pare rau pentru cele 127 de familii ca li s-a pus sechestru pe terenurile agricole". Procurorul ramane procuror pana in ultima clipa a vietii, are in sange calitatea de procuror si nu se dezminte de ea nici in ruptul capului !
  • +10 (14 voturi)    
    Interesant cum (Luni, 6 aprilie 2015, 11:19)

    vezi [utilizator]

    procurorii n-au avut nici o treaba cat timp s-a tot impartit pamantul pe la Nana.
    Cat timp pamantul a fost la italieni, totul a fost bine, merci ! Nimeni n-avea nici o treaba.
    Cum s-a aflat ca o sa fie cumparat de fata presedintelui, cum a explodat toata tara ( a se citi Haznaua si WTonta).
    Acum se simt lezati si domnii procurori.
    Inainte nu se simteau lezati, cand dormeau in cizme ?
    Si dupa ce "Ö Comisie Parlamentara" constituita pentru a denunta dictatorul, a mancat banii nostrii luni de zile...rezultatul ?! Nimic. Nici macar un raport.
    In schimb madam Firea (si ea o lezata) declama pe la tembeliziuni despre dictator...
    Curat murdar, coane Fanica...
  • +8 (14 voturi)    
    Mai sa fie.... (Luni, 6 aprilie 2015, 12:04)

    Je__ [utilizator]

    Am impresia ca incepe o cenzura ca in vremurile comuniste.
    Nimeni nu mai are voie sa zica nimic.

    Parca incepe sa miroase a dictatura USL-ista, sau doar mie mi se pare???
  • +6 (14 voturi)    
    Interesant.... (Luni, 6 aprilie 2015, 12:07)

    POvidiu [utilizator]

    Mai este Basescu presedinte? Este ministru? parlamentar? cum poate incalca o declaratie de dupa mandat independenta justitiei?
    • +1 (7 voturi)    
      De acord (Luni, 6 aprilie 2015, 15:13)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui POvidiu

      Basescu a facut declaratiile astea pe post de pensionar. Daca un pensionar poate incalca independenta justitiei prin niste declaratii, atunci justitia nu e asa de independenta.
  • +8 (12 voturi)    
    ...ATENTIE ! noi suntem Ce ?..... (Luni, 6 aprilie 2015, 12:11)

    retoric [utilizator]

    CARAGHIOSI de Dambovita !.
    Toata panarama cu comisia Nana , cu presedita coorveta Pandele Firea a fost o actiune absolut politica . Cum a incalcat independenta justitiei ?. In declaratie spune pe intelesul tuturor ca : ,,Nu exclud posibilitatea ca în procesul de restituire să fi existat ilegalităţi. Asta va constata justiţia iar cei care au încălcat legea vor răspunde. Sper că astfel de investigaţii să se facă în toată tara".
    In ultima vreme justitia stramba mereu nasul cand aude Basescu. Vrea sa ne convinga ca pana acuma au lucrat din convingere , nu pentru ca Basescu era mereu cu ochii pe ei. Disparitia sefului bucuria netrebnicilor.
    • +4 (6 voturi)    
      e dosar la comanda (Luni, 6 aprilie 2015, 13:33)

      gima [utilizator] i-a raspuns lui retoric

      ca a cumparat si base niste pamant.am ununchi care se roaga sa traiasca ,sa apuce s-i retrocedeze pamantul mostenit de la bunicu,care a luptat la stalingrad,si si-a dat singele pentru pamantu ala.a facut memorii si reclamatii de nici el nu le mai stie numarul,sii nimic.pamintul este in ialomia,nu-i la nana,ca poate asa ar fi avut un pic de noroc.
      cite cazuri ca al unchilui meu or fii in romania si doar la nana au decoperit neregulile.sa le fie rusine.....
      • -1 (3 voturi)    
        rusine! (Luni, 6 aprilie 2015, 16:56)

        amycus [utilizator] i-a raspuns lui gima

        si de ce nu faci si tu un credit la CEC de 1 milion de euro sa-i iei unchiului pamant, pana nu intra in mormant?

        nu-l iubesti destul, sau nu esti de dreapta?
  • +7 (9 voturi)    
    ...aiurea... (Luni, 6 aprilie 2015, 13:26)

    ALTAN [utilizator]

    ...ar trebui sa mai aveti si ceva bun-simt si rusine...daca Traian Basescu nu ar fi fost seful statului 10 ani,voi nici n-ati mai fi existat...credeti ca am uitat perioada Nastase?!!
    • -2 (4 voturi)    
      corect (Luni, 6 aprilie 2015, 16:57)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      insasi existenta Romaniei era pusa la indoiala in lipsa lui basescu.

      fara el eram acum in urss si-n pactul de la varsovia.
  • -1 (3 voturi)    
    Independenta justitiei (Luni, 6 aprilie 2015, 18:07)

    mihai1986 [utilizator]

    Basescu are meritele lui, a sustinut justitia independenta cat a fost presedinte...nimeni nu poate sterge acest lucru. Din pacate, aceasta nu-i permite sa atace justitia din postura de ex-presedinte...Faptul ca a sustinut-o pe nuti in detrimentul justitiei l-a bagat in aceeasi mocirla cu coruptii, pacat...Dupa ce ai investit in statul de drept 10 ani, sa vii acum si sa sabotezi ce ai construit e degradant...si pentru ce??? Si nu il asimilati cu un simplu pensionar, este fost presedinte timp de 10 ani, formator de opinii, catalizator de formatiuni politice, etc...