Primarul Botosianului propune reintroducerea stagiului militar obligatoriu sau un program de pregatire militara voluntara

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2015, 20:02 Actualitate | Esenţial

Primarul municipiului Botosani, Ovidiu Portariuc, sustine necesitatea reintroducerii stagiului militar obligatoriu sau lansarea unui program de pregatire militara in sistem de voluntariat, informeaza Agerpres.

Acesta a propus, duminica, reintroducerea serviciilor militare pentru o perioada de sase luni pentru tineri, in conditiile slabei pregatiri a acestora pentru situatii de criza. 

"Eu nu cred in pericole iminente, dar nu se stie niciodata. Una e sa aperi un oras ca Botosaniul cu 500 soldati profesionisti si alta e sa-l poti apara pe langa soldati si cu 40.000 rezervisti antrenati, mobilizati in 24 de ore. Extrapolat la nivel national, intr-o situatie de criza ipotetica, e mult mai confortabil pentru noi si descurajant pentru altii sa stii ca in 24 de ore aproximativ 7-8 milioane de romani sunt gata de actiune", a declarat primarul municipiului Botosani.

"Ca primar, avand responsabilitatea coordonarii serviciilor de urgenta sau de protectie civila in caz de criza, nu pot sa nu remarc slaba pregatire in primul rand a tineretului pentru tot ceea ce inseamna actiune coordonata ierarhic, efort fizic sustinut, instructie de specialitate, abilitati de lupta. Cred ca reintroducerea serviciului militar obligatoriu de sase luni ar putea fi o varianta. E benefica si pentru individ, ca formare, dar si pentru comunitate, in caz de aparare", a afirmat Portariuc. 

Primarul Botosaniului considera ca, in cazul in care reintroducerea stagiului militar obligatoriu nu este dorita, poate fi demarat un program de pregatire militara pe baza de voluntariat. Participantii ar putea beneficia de scutire de impozite si taxe locale pe o perioada de cinci luni, in baza unor protocoale incheiate intre Ministerul Apararii Nationale si Consiliul Local.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1848 vizualizari
  • +10 (14 voturi)    
    Mda (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:15)

    Peredhil [utilizator]

    Obligatoriu,nu.Pe baza de voluntariat,este o idee normala,mai ales daca exista niste compensatii financiare minime pentru perioada in care nu lucrezi.Cred ca multi ar prefera,daca situatia devine a dracu' sa aiba o pregatire militara de baza si o retea de sustinere care sa permita,in cel mai rau caz,hartuirea inamicului.Nu prea multi au vocatia de martir,sa picam in genunchi si sa ne rugam pentru maintuire/mila.Elvetia,atat de laudata de filoputinisti pentru neutralitatea ei,are o structura excelenta de reactie ,in care rezervistii joaca un rol important.
    Si vis pacem,para bellum.Nu ne-am schimbat foarte tare ca specie,avem jucarii mai performante.Iar un individ/popor incapabil sa-si apere situatia actuala,oaza de comfort sau,in cele din urma, existenta e destinat sa piarda totul.
  • +6 (14 voturi)    
    Pacat ca doar primarul! (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Maine- poimaine ajung rusii la Odessa si cleptocratia noastra imberba inca nu are tupeul sa faca o masura care era necesara de ieri! Reintroduceti nu doar stagiul militar obligatoriu, ci pentru persoanele intre 20-35 ani un stagiu de pregatire intensiva de 6 luni in conditii crancene, de armata, de ordine!
  • -3 (7 voturi)    
    voluntar obligatoriu? (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:55)

    Mircea Lutic [anonim]

    Deci stagiu de pregatire voluntar obligatoriu :)
    Ceausescu avea munca voluntara obligatorie... am evoluat!
  • +7 (11 voturi)    
    nu cred ca e o idee rea... (Duminică, 5 aprilie 2015, 20:31)

    un om [utilizator]

    de ce? pentru ca aproape toti tinerii sunt recrutati (atentie! recrutati nu incorporati), asta inseamna ca suntem la dispozitia armatei in caz de nevoie, dar cu pregatirea pe care o avem in prezent suntem doar carne de tun. Cred ca o pregatire militara voluntara este binevenita oricand si la orice ora, deoarece daca privim in jur vedem Rusia la est, ISIS la sud, terorism la vest... practic putem fugi, dar nu ne putem ascunde
  • -1 (7 voturi)    
    are (Duminică, 5 aprilie 2015, 20:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dreptate primarul, dar deocamdata e imposibil asa ceva
    In romania. Nici daca intra rusii peste noi nu se va intimpla asta, pentru ca, vorba cintecului, asa-i romanul, adica las, fricos, etc. Dar cu voluntariatul s-ar putea sa mearga, daca se va gasi finantarea corespunzatoare. Si vor avea grija ponta si johanis, adica gio, sa nu se gaseasca.
  • +7 (11 voturi)    
    Voluntariat e bine (Duminică, 5 aprilie 2015, 21:18)

    celebru anonim [anonim]

    Voluntariatul ca prima etapa cred ca e ok !
    Cu ocazia aceasta vezi cum stau si romanii tineri cu moralul.E un test bun , pe langa pregatirea in sine.
    Si eventual pe parcursul evolutiei situatiei se pot lua masuri mai adecvate.
    Sincer , e o idee binevenita .Stima pentru acest primar.
  • +6 (10 voturi)    
    Nu moare nimeni din 2-3 saptamani de instructie (Duminică, 5 aprilie 2015, 21:43)

    Cici [anonim]

    Stiu ca armata e un sistem distrugator de suflete, dar mai bine sa suferi putin tu decat sa-ti stii familia violata de invadatori. Si-apoi...
    Treceti batalioane romane Carpatii
    La arme cu frunze si flori
    A noastra-i izbinda, ai nostri sint fratii
    Traiasca in veci trei culorï
    • +3 (5 voturi)    
      F-16 și F-18, nu soldați în bocanci (Duminică, 5 aprilie 2015, 23:44)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Cici

      Plătești tu niște impozite în plus? Cine suportă costurile pentru acele săptămâni de instrucție? Ai cumva prea mulți tineri în țară și nu știi cum să faci să mai plece câteva sute de mii dintre ei în vest?

      Nu mai suntem în 1940, în ziua de azi îți trebuie F-16 și F-18 împotriva rușilor, nu soldați mărșăluind în bocanci.
      • +2 (2 voturi)    
        Partial corect (Luni, 6 aprilie 2015, 0:07)

        Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Evident,rolul tehnologiei e crucial.Dar rezistenta populatiei dreneaza foarte tare resursele militare ale agresorului.Numarul de piloti capabili sa zboare pe avioane performante e relativ scazut.Si nu poti castiga un razboi doar aerian.Tinerea sub control a unui teritoriu cu o populatie ostila si competenta in a-si demonstra ostilitatea e gaura neagra pentru orice armata.Acu,una-i populatia sa stie sa foloseasca arme usoare/lansatoare portabile de rachete,avem exemplu cu baietii iubitori de Allah si alta-i sa-i injure copios din poarta pe invadatori.
        Plus ca toate planurile NATO iau in calcul un termen de rezistenta decent al tarilor agresate.
        Si,da mai bine scoti din buzunar ceva bani pentru o pusca si instructia aferenta decat sa ii ia un vecin grijuliu pe toti.
  • +3 (3 voturi)    
    Util (Luni, 6 aprilie 2015, 8:26)

    aniod [utilizator]

    Serviciul miltar este util. Cei ce l-au facut pot spune ce au invatat in armata: rabdarea.
    • -3 (3 voturi)    
      rabdarea ? (Luni, 6 aprilie 2015, 11:21)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui aniod

      Rabdarea sau umilinta ?

      Uite ca mai suntem si din astia care am reusit sa ajungem la 33-34-35 de ani fara sa facem armata si nu am murit de foame, stim sa avem rabdare, stim sa ne facem si patul, avem si copii carora suntem in stare sa le oferim o educatie, etc.