Paul Grigoriu a incetat din viata

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 23:45 Actualitate | Esenţial

Paul Grigoriu
Foto: Radio Romania Cultural
Paul Grigoriu, unul dintre cei mai cunoscuti oameni de radio din Romania, a incetat din viata, vineri, in locuinta sa din (Buciumeni) Dambovita, transmite Radio Romania. Paul Grigoriu era cunoscut ascultatorilor de radio din intreaga tara prin emisiunea Matinal pe care a realizat-o ani buni la Radio Romania Actualitati.

In 2009, intr-un interviu acordat Radio Romania Actualitati, "domnul Radio", asa cum i se spunea lui Paul Grigoriu, marturisea:

"Am aflat cu stupoare, dupa ce a citit un prieten de-al meu ce scrie pe Ordinul acela, ca as putea fi ingropat cu salve de pusca si ca am dreptul la nu stiu ce, la onoruri, la nu stiu ce. La groapa nu trebuie onoruri. La groapa trebuie bocete".

S-a nascut la 6 martie 1945, la Bacau. Anii de dinainte de Revolutie i-a petrecut la Servciul francez al Radio Romania International. A fost una din vocile "Radio Vacanta", iar dupa Decembrie 1989, a fost unul dintre realizatorii "Matinalului", aici, la Radio Romania Actualitati, si mai apoi al "Sfertului Academic". A primit, de la doi presedinti ai Romaniei Ordinul Meritul Cultural si mai apoi, Ordinul Serviciului Credincios.


Citeste mai multe despre   









18581 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca!!! (Vineri, 3 aprilie 2015, 23:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dumnezeu sa il ierte!!!
  • +8 (8 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 2:17)

    svejk [utilizator]

    R.I.P.
  • +20 (20 voturi)    
    Îmi pare rău... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 4:24)

    gabiadri [utilizator]

    Cu dispariția Domnului Grigoriu pierdem o mare voce, un excelent om de radio, îmi amintesc de diminețile cu Radio România, erau vii si spontane, chiar si cind citea știrile de sport cu Tavi Vintilă, pe unde o mai fi si el...nimic de acum nu mai are clasa lor, toate zdranganelile din FM cu 'DJ' nu le ajung nici măcar pina la glezna.
  • +13 (13 voturi)    
    Cei buni se duc,cei rai raman!!! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 4:54)

    gica43 [utilizator]

    Nu cred ca vreo alta emisiune matinala a depasit-o vreodata pe a sa ! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !!!
  • +13 (13 voturi)    
    Adio, maestre! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 8:21)

    Doran [utilizator]

    E o dimineata trista pentru mine.Mi-e dificil sa fac un comentariu de complezenta, devreme ce n-am reusit sa redau sonoritatea numelui celei mai mari voci radiofonice ale Romaniei. Paul Grigoriu era o stare de spirit in zorii democratiei. Din pacate, mediocritatea tot mai agresiva l-a izolat dar nu i-a anihilat personalitatea. A preferat demisia onorabila decat compromisul fata de cei pe care i-a iubit. Milioanele de ascultatori. Ani de-a randul asteptam sa-mi insenineze diminetile, pe calea undelor. A fost unul dintre reperele mele formative. I-au luat locul nulitatile din rezerva de cadre a esalonului doi a securitatii comunistoide.
    Maestrul Paul Grigoriu intra triumfal in Cetatea Fericirii, alaturi de Imparatul Maririi.
    Fi-ei tarana usoara iar numele binecuvantat.
  • +9 (9 voturi)    
    Eram copil (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 9:38)

    V. Veroiu [utilizator]

    Cand ascultam Matinal. O voce deosebita, o emisiune de calitate, un om cu o tinuta profesionala inalta. Un maestru.
  • +9 (9 voturi)    
    vocea de dimineata (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 10:08)

    Kpriciu [utilizator]

    Imi voi aduce aminte mereu cu bucurie de Matinalul vocii tale...
    Odihneste-te-n pace!
  • +6 (6 voturi)    
    s-a stins o stea a radiolui (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:40)

    cris64 [utilizator]

    Am crescut cu vocea lui inainte de '89, i-am ascultat vocea inconfundabila si emisiunile de inalta calitate realizate. Acum vocea lui incanta prin caldura ei ingerii.
    Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Maestre !
  • +6 (6 voturi)    
    O Voce (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:56)

    NoFive [utilizator]

    Radio Vacanta anilor 70-80. In afara de amintiri si pura nostalgie, insemna si placerea ascultarii unui post de radio, asa comunistoid cum era el. Vocea si emisiunile lui Paul Grigoriu ii dadeau valoare, il scoteau din mediocritate.
  • +4 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:34)

    DanilaDan1 [anonim]

    Vocea de tinerete a revolutiei in radio a murit.Sa- fie tarana usoara.Am ascultat emisiunea lui cand eram tanar....nu poate fi inlocuit.Nu de cei de acum
  • +2 (2 voturi)    
    Cei de varste (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:14)

    mopsu [utilizator]

    apropiate de Dl Grigoriu , ne aducem aminte cu mare emotie de emisiunile sale de la Radio Vacanta, cand la radio nu auzeam decat emisiuni stas.Dumnezeu sa-l odihneasca...