UPDATE Gigi Becali, eliberat conditionat din inchisoare - decizie definitiva a Tribunalului Constanta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 12:29 Actualitate | Esenţial

Gigi Becali
Foto: Hotnews
Patronul FC Steaua, Gigi Becali, va fi eliberat conditionat din Penitenciarul Poarta Alba, dupa ce a executat o treime din pedeapsa de trei ani si sase luni de inchisoare, decizia fiind luata, vineri, de Tribunalul Constanta, care a respins contestatia procurorilor DNA, potrivit Mediafax.

Decizia e definitiva.

Magistratii Tribunalului Constanta au respins, vineri, contestatia DNA la decizia Judecatoriei Medgidia de eliberare conditionata a lui Gigi Becali, astfel ca omul de afaceri urmeaza sa fie eliberat din Penitenciarul Poarta Alba.

Marti, Tribunalul Constanta a judecat contestatia inaintata de catre procurorii anticoruptie, amanand pronuntarea pentru vineri.

Gigi Becali a fost prezent, marti, la Tribunalul Constanta, unde a declarat ca multumeste magistratilor ca l-au condamnat pentru ca perioada de detentie a fost cea mai folositoare din viata sa.

"Multumesc judecatorilor si procurorilor care m-au condamnat pentru ca eu consider ca cea mai folositoare perioada din viata mea au fost cei doi ani de inchisoare, mantuirea e cel mai important lucru pentru mine si am invatat ce inseamna mantuirea in inchisoare", a spus Becali.

Dosarul de eliberare conditionata a lui Gigi Becali a fost luat in discutie, in 6 martie, de un complet al Judecatoriei Medgidia, dupa ce a fost prezentat unei comisii pentru eliberare conditionata din penitenciar, iar dupa analizarea dosarului, membrii acesteia au decis ca omul de afaceri intruneste conditiile pentru a fi pus in libertate.

Aflat intr-o permisie de cinci zile, Gigi Becali a participat, duminica, la slujba de la biserica din Pipera si a declarat ca echipa de fotbal va fi pentru el doar o societate comerciala ce "va castiga bani", sumele obtinute astfel urmand a fi folosite in actiuni caritabile.

"Viata mea s-a sters, am sters toul cu buretele si am inceput o noua viata care se numeste Gheorghe Becali. Il caut pe Hristos, ma duc dupa Hristos oriunde este el. Ii caut pe cei bolnavi, pe cei saraci, pe cei dezbracati, pe cei insetati, pe cei din temnita si pe cei din spitale. Toata averea mea o dau lui Hristos. Mi-e rusine de ceea ce faceam eu. (...) Daca ma intereseaza mantuirea, mai are Steaua vreo valoare pentru mine? Lucrurile astea, materiale, nu ma mai intereseaza. Pentru mine, Steaua va fi o societate comerciala, care va castiga bani, bani pe care, la randul meu, ii iau si ii dau... Caut bolnavi, caut biserici, caut oameni, o sa fac lucruri bune", a declarat Becali.

Gigi Becali a avut de executat o pedeapsa de trei ani si sase luni, dupa ce a fost condamnat, in 20 mai 2013, la trei ani de inchisoare in dosarul schimbului de terenuri cu Ministerul Apararii si a primit ulterior un spor de sase luni, dupa alte doua condamnari, in dosarul "Valiza" si in cel al sechestrarii celor care i-au furat masina.

Becali a fost incarcerat la Penitenciarul Jilava pana in 29 octombrie 2013, cand a fost transferat la Penitenciarul Poarta Alba, dupa ce Administratia Penitenciarelor a aprobat cererea acestuia. Finantatorul FC Steaua executa pedeapsa in regim deschis.

El a depus, in timpul detentiei, cereri de permisie sau de invoire pentru a participa la unele evenimente in familie, precum si o solicitare de intrerupere a executarii pedepsei pentru trei luni, toate fiindu-i insa respinse. Instanta a respins si cererea de intrerupere a pedepsei lui Becali pe motiv ca ar avea nevoie de o interventie chirurgicala la coloana.

De asemenea, Gigi Becali a cerut, in 4 iulie 2014, sa ii fie redusa cu sase luni pedeapsa pe care o are de executat, in conditiile in care condamnarea data in dosarul "Valiza" nu mai este incriminata de noul Cod penal, dar si aceasta solicitare a fost respinsa de catre instanta.

In inchisoare, Gigi Becali a terminat de scris doua carti, "Muntele Athos, patria Ortodoxiei" si "Becali si Steaua", iar in februarie 2015 a anuntat ca se apuca de o a treia carte, "Becali, Parlamentul Europei si Parlamentul Romaniei". Pentru fiecare dintre cartile scrise, el a primit o reducere cu 30 de zile a pedepsei.










12620 vizualizari
  • +18 (22 voturi)    
    Nu merita. (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:33)

    vali47 [utilizator]

    Prea multe favoruri se fac unui bandit.La încarcerare a avut parte de reducere a pedepsei.Acum are parte de reducerea reducerii.Justiție penibilă și dispusă să pupe mâna murdară a bogătașilor din furt.
    • +1 (3 voturi)    
      daca se muta din alea alexandru il cred (Vineri, 3 aprilie 2015, 13:29)

      alin [anonim] i-a raspuns lui vali47

      Daca nu se muta nu il cred.
    • +3 (5 voturi)    
      jenant (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:51)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Becali a fost condamnat in 3 dosare penale cu pedepse insumate de 10 ani. Datorita sistemului nostru judiciar ciudat care promoveaza furtul multiplu s-a ales doar cu 6 luni bonus la pedeapsa de 3 ani pentru restul de 6 ani primiti.
      Avem astfel un condamnat recidivist, condamnat in urma a 3 infractiuni, care isi executa pedeapsa in regim semideschis in biroul finului ca la pension si care e eliberat dupa 1 an si jumatate.
      Deci fratilor furati ca in codru, ca prost e cel ce e condamnat doar o data si nu are minim 3, 4 condamnari.
      Mi se pare hilara eliberarea conditionata pentru buna purtare in cazul unui recidivist cu 3 condamnari consecutive. Hai, daca era la prima abatere inteleg, dar la cioban nu e cazul de asa ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        ai uitat ceva.. (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 20:27)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        ca acest anal-abet escroc a "scris" 3 carti....pai iti dai seama ca ciobanul a "realizat" in 1.5 ani cit un scriitor adevarat in 10-15 ani...popor de r-hat!
  • -9 (15 voturi)    
    e foarte important (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:34)

    Johanis [utilizator]

    sa nu se mai intoarca acolo niciodata!
  • +17 (23 voturi)    
    Mda... (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:38)

    mda [anonim]

    Fura frate cat poti ca vei face inchisoare in regim de detentie semideschis sau poate chiar deschis si vei fi eliberat conditionat cu mult timp inainte de ispasirea micii pedepse... Amin!
  • +14 (20 voturi)    
    bataie de joc (Vineri, 3 aprilie 2015, 11:49)

    alip [anonim]

    De ce va mai deranjazi frate sa-i bagati in inchisoare daca nu sunteti cu adevarat convinsi ca merita pedepsiti? Ii dai drumul dupa ce a ispasit o mica parte din pedeapsa, cum ar veni, ai prejudiciat tu statul, dar n-are nimic, nu e chiar asa de grav.
  • +20 (24 voturi)    
    mda (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:49)

    xerxes2001 [utilizator]

    am impresia ca din nou o sa vedem behaituri pe toate posturile TV
  • +1 (3 voturi)    
    macar (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:55)

    mirko [anonim]

    Gigi este un mare bufon. Nu merita atentia media, dar ratingul nu are scrupule. Insa din cele 3 dosare in care a fost condamnat, 2 sunt private (ala cu sechestrare de persoane, care este o mare prostie, si alalaltu cu mita care era premiere si care s-a si scos din noul cod penal). Cea de-a 3-a e cea cu schimbul de terenuri cu armata si acolo si-a platit numai prejudiciul sau, dar si al celorlati (babiuc si cioflina). cati din cei condamnati pt coruptie si-au platit singuri prejudiciul? nici macar cu executare silita nu pot sa-l recupereze. Iar eliberare conditionata e peste tot in lume, chiar si in Statele Unite, unde se elibereza conditionat si pt condamnari cu violenta. Ideea e de indreptatre. Iar daca calca iar gresit, face si diferenta ramasa. Deci chiar daca e cam tembel, e om in primul rand si beneficiaza de prevederile legale ca oricare alt condamnat.
    • 0 (0 voturi)    
      lasa ciocul mic.. (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 20:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mirko

      si numai compara justitia din usa cu cea din romania, mai ales daca nu cunosti legile unei tari....daca era condamnat aici in usa , ciobanul sfirsea in puscarie...
  • +7 (9 voturi)    
    Un exemplar ''reeducat" pt ZOO ? (Vineri, 3 aprilie 2015, 13:02)

    Plagarus [utilizator]

    /// nu-i bun decat pt. circarii realizatori tv. !
  • +11 (15 voturi)    
    de circu circului (Vineri, 3 aprilie 2015, 13:27)

    gigi beka [anonim]

    A-ti eliberat cea mai mare jigodie a societatii romanesti. Bravo !!! Si noi credem ca in ROMANIA va fi bine vreodata. NICIODATA !!! Suntem praf !!!...
  • +5 (7 voturi)    
    si uite (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:07)

    gopo111 [utilizator]

    asa se spala bani murdari, stai un pic la puscarie si ramii cu o gramada de bani furati, dar care acum sint legali, asta cu bani pt saraci si restul, praf in ochi pt judecatori, mai trebuiau sa ii dea vreo zece ani pt cit a furat
  • 0 (0 voturi)    
    ... da ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:05)

    Observatore [utilizator]

    ... " pleaca ai nostrii , vin ai nostrii "...
    ( o intrat wodrea a iesit jiji )...
    ... circul nostru cel de toate zilele da-ne si noua SI astazi .... .