Viitorul sef al OMV, in septembrie 2014: Occidentul face manevre in Marea Neagra. Este o provocare pentru Putin. Ar trebui sa ne gandim daca nu exageram amenintarea noastra

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 0:14 Actualitate | Esenţial

Rainer Seele
Foto: wintershall.com
Rainer Seele va deveni CEO al OMV pe data de 1 iulie. Bilantul sau la compania germana Wintershall e unul impresionant, dar ridica si unele semne de intrebare legate de afacerile si legaturile sale cu Rusia. Seele este un oponent deschis al sanctiunilor impuse Federatiei Ruse. Anul trecut, Seele vroia sa vanda rusilor de la Gazprom trei companii din concernul german si o parte din rezervoarele europene pe care le controleaza. Anul acesta, Seele a promis investitii germane de 500 de milioane de euro in Rusia in ciuda sanctiunilor internationale.


Wintershall dispune de o rețea de exploatații din Libia până în Marea Nordului, din Rusia până în Argentina. Rainer Seele a fost șef al acestei companii din 2009, iar bilanțul său nu e nicidecum unul rău pentru companie, afirmă ziarul austriac Der Standard. 


Cifra de afaceri a Wintershall a fost de 15 miliarde de euro anul trecut, în timp ce OMV a înregistrat 36 de miliarde. Numai că profitul Wintershall a fost mult mai mare decât cel al OMV, mai precis, pentru al patrulea an la rând, a depășit un miliard de euro. (1,4 miliarde în 2014, 1,7 miliarde în 2013). În vremuri de instabilitate pe piețele energetice, investițiile și marja mare de profit nu sunt de la sine înțelese, comentează Der Standard.


Despre Rainer Seele, o sursă intervievată de cotidianul austriac afirmă că e „inteligent, convingător și conștient de propriile puteri - un mascul alfa”. Numai că profitul înregistrat de Wintershall nu e singurul criteriu după care i s-ar putea face un portret lui Seele. Anul trecut, într-o ședință cu angajații companiei Verbundnetz Gas, Rainer Seele promitea solemn că acțiunile deținute de Wintershall la această firmă nu vor fi vândute către Oldenburger EWE. Două săptămâni mai târziu, „jurământul de solidaritate al lui Seele se transforma în fum”, își amintește o persoană apropiată acelui dosar, citată sub anonimat de Standard. 


Relația cu Rusia


Dincolo de faptul că Rainer Seele este președintele camerei de comerț exterior ruso-germane, afacerile companiei Wintershall în Rusia s-au extins considerabil. E drept că tocmai acest capitol reprezintă o pată neagră în bilanțul lui Seele, în sensul în care, la finele lui 2014, o înțelegere între firma germană și Gazprom a fost anulată în ultima clipă.


Se zvonește, afirmă Der Standard, că însuși președintele rus Vladimir Putin ar fi anulat vânzarea unei firme de distribuie de gaze (Wingas) de la Wintershall către Gazprom, în contextul în care fuseseră înăsprite sancțiunile împotriva Moscovei. Wintershall trebuia să primească la schimb mai multe licențe de producție în Siberia, ceea ce i s-ar fi părut lui Putin o chestiune nepotrivită. Gazprom ar fi preluat controlul total asupra a trei companii din concernul Wintershall, 50% dintr-o companie ce operează în Marea Nordului și o parte din rezervoarele europene.


Lui Rainer Seele însă nu-i poate reproșa nimeni că nu ar fi încercat. În septembrie 2014, camera de comerț exterior ruso-germană, condusă de Seele, publica un sondaj în care 80% dintre firmele consultate afirmau că „sancțiunile aplicate Rusiei sunt nepotrivite pentru atingerea unor țeluri politice pe termen lung”. Într-un interviu acordat portalului RTBH (Russia Beyond the Headlines), Seele spunea la acea vreme următoarele:


„Președintele Vladimir Putin este un jucător de șah, iar partidele de șah durează mult. În acest joc, noi europenii facem confuzie între mutarea ‘a aplica presiune’ și ‘provocare’. Occidentul face manevre în Marea Neagră. Aste o provocare pentru Putin. Ar trebui să ne gândim dacă nu exagerăm amenințarea noastră.

(…)

Și trebuie să încetăm să discutăm mereu despre sancțiunile aplicate Rusiei în termeni de măsuri punitive. Trebuie să ne distanțăm de gândirea aceasta de tip alb-negru. Pe de-o parte vedem pe cei răi, cu Putin și ucrainenii din est în frunte, iar de partea bună sunt toți ceilalți. Și mai trebuie să ne gândim ce punem pe agendă. Conflictul UE - Rusia e pus pe agendă de către noi. Sau vrem să găsim o soluție pentru conflictul generalizat? Cred că toți trebuie să ne gândim la asta și să căutăm unica soluție: diplomația”. 


În februarie 2015, Rainer Seele anunța și că Wintershall, al cărei CEO mai este până pe 30 iunie, va investi 500 de milioane de euro în proiecte din Rusia, fără a lua în calcul sancțiunile impuse Rusiei și anularea contractului din 2014, conform unei informații publicate de Sputnik.



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6323 vizualizari
  • +18 (22 voturi)    
    ... (Joi, 2 aprilie 2015, 23:58)

    cartograful [utilizator]

    nu pot sa sper decat ca giumbuslucurile OMV vor fi remarcate de giganti controlati de tari precum SUA sau GB cum ar fi EXXON, Shell, BP sau Chevron (fiecare avand cifra de afaceri cam de 7-10 ori mai mare decat OMV) astfel incat sa le fie zadarnicite intentiile.
    • +2 (2 voturi)    
      exxon si chevron (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:32)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      lucreaza si ele cu rusia. deci exact la ce ar ajuta asta?
  • +15 (19 voturi)    
    da (Vineri, 3 aprilie 2015, 0:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    un sobolan rosu mai mic, pe linga giganticul chitoran schroder. Mic dar rau. Dar daca in ue nu deranjeaza pe nimeni existenta oficiala a acestor rozatoare, desi cuvintul tradator ii defineste mult mai clar, n-ai ce le face. Cel mult sa nu mai cumperi nimic de la omw, respectiv petrom. Oricum, e clar ca maestrul bombo stia bine ce face cind a vindut petromul pe bani putini pentru stat, dar multi pentru el.
    • +4 (18 voturi)    
      da, boicot pentru OMV si Petrom (Vineri, 3 aprilie 2015, 4:18)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Sa cumpăram de la LukOil sau Gazprom. Mai avem ceva variante: cazacii de la Rompetrol sau ungurii de la MOL.
    • -4 (8 voturi)    
      hahahaha (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:04)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      cat de infantili sunteti voi postacii amerloci; niste magarusi care si-au luat iar niste palme si atat de confuzi sunt ca nu stiu de unde la vine iar nenorocirea.
      V-au facut iar la buzunare austriecii pe mana cu americanii si rusii. Romanii raman iar de papagali in rusofobia lor tampa, in timp ce rusii, nemtii si americanii continua sa faca bani si sa traiasca bine.
      • -1 (1 vot)    
        La 790 dolari pe luna..... (Vineri, 3 aprilie 2015, 13:11)

        US Marine [anonim] i-a raspuns lui The Saker

        cat castigi matale, tovarisci Free Man, faci doua contradictii in termeni:
        1. Free Man este o caracterizare nepotrivita unui trol pro-Putin
        2. " ... rusii (...) sa traiasca bine"..... e o contradictie MAJORA, si dintr-un anumit punct de vedere, chiar hilara.....
  • +11 (15 voturi)    
    Mister.. (Vineri, 3 aprilie 2015, 1:50)

    flyngangel [utilizator]

    Chiar nu exista nimeni in staff-ul matale care sa te sfatuiasca sa iti vezi de treaba si sa nu te bagi unde nu iti fierbe oala ??

    Si pentru informatia matale asa, Romania nu provoaca, ca nu ai sta in fire, nici acum, nici dea lungul istoriei, ci mai degraba se protejeaza in fata unei amenintari care pe zi ce trece se pare ca devine tot mai reala!!

    Deci te rog frumos, vezi-ti de afacerile matale, si lasa tarisoara asta, asa cum e ea, sa face tot ce poate sa se protejeze, si daca asta inseamna sa aducem toata america aici si anglia si franta, si care o mai fi, doamne ajuta, sa vina si sa isi faca cate baze vor ei, ca sunt bineveniti.

    Pricepusi matale acu.. sensul acesto exercitii comune ?

    o zi buna ..
    • -5 (9 voturi)    
      mda (Vineri, 3 aprilie 2015, 10:39)

      vro [utilizator] i-a raspuns lui flyngangel

      daca rusii nu vor sa atace romania, ne umplem de baze militare straine pe degeaba

      iar daca rusii vor ataca romania, o ataca cu tot cu cele cateva cantonamente de aici

      pare o decizie perdanta in ambele alternative, cine crede ca rusia nu va ataca pentru ca exista niste baze nato aici se imbata cu apa de ploaie
  • +8 (10 voturi)    
    Numai argintii her Seele ? Cam Putin ! (Vineri, 3 aprilie 2015, 3:20)

    Plagarus [utilizator]

    Posmagi moi in lacul rusesc,pt. OMV," Marea Neagra " viziune !
    Omul potrivit pt.intentia de preluare ostila a OMV, lucru ce ar putea fi facilitat cu Steele in aceasta pozitie.
    " La ce actionariat dispersat are OMV cred ca de mult rusii sunt semnificativi asa ca Petrom, Rompetrol, alaturi de industria chimica- ingrasaminte azo prin Ameropa, cereale depozitare Comcereal Constantza Ameropa si operator portuar in portul Constanta ne "buleste " economic cum vor " dansii " !!! (ace)
  • +11 (19 voturi)    
    oare nimeni... (Vineri, 3 aprilie 2015, 5:08)

    Droopy [anonim]

    ...nu se gandeste ca asta e momentul perfect sa ne luam Petrom-ul inapoi? Se numeste nationalizare, se face si s-a facut si in UE cu proceduri legale si despagubire. Le dam banii inapoi si valea. Acum avem suportul Americii intr-o situatie grava in zona, acum e momentul! Se aude, clasa politica?
    • +4 (4 voturi)    
      de ce? (Vineri, 3 aprilie 2015, 6:51)

      fox [anonim] i-a raspuns lui Droopy

      ...sa le mai dam inapoi ceva. Crezi ca in 10 ani de cand bantuie pe acilea nu si-au scos investiile? Crezi ca sunt atat de cretini? Nu vezi ce cifra de afaceri au? Unde sunt activele cele mai mari. Bat pariu ca in Romania, ca doar nu in muntii austrieci. Bai, ce teaba luam de la astia, efectiv exploateaza spatiul vechiului imperiu habsburgic cu prostia autohtonilor. Austriecii nu fac altceva decat sa traga petrol si sa ne faca praf padurile, ca doar nu-s tonti sa defrisezii Alpii lor.
    • +3 (3 voturi)    
      clasa politica aude...... (Vineri, 3 aprilie 2015, 7:42)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      .....doar daca "oferta" este in pungi de plastic sau direct in conturile deschise in "tarile calde".

      Ticalosia continua iar romanul prostit, plateste.
      Asa este in "democratia" parlamentara.
    • +3 (3 voturi)    
      Motive?Dar, de ce persista guvernele proaste? (Vineri, 3 aprilie 2015, 7:54)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      Astea cu nationalizarea sunt niste masuri care tin in regimuri dictatoriale...
      Nationalizarile in general fac ca performantele sa scada, s-a vazut in America Latina si nu numai. Odata ce o firma straina este nationalizata, salariile scad oamenii ies in strada, apar concedierile samd, performanta per ansamblu scade.
      Piaţa funcţionează bine în teorie, dar în practică este imperfectă. Iar dacă dependenţa de trecut se aplică economiei private, atunci se aplică şi guvernelor în egală măsură.
      Teoria dependenţei de trecut (path dependency), potrivit căreia din pricina anumitor externalităţi economia poate rămâne captivă unui „echilibru prost”, fără să fie în stare să decoleze către un
      „echilibru bun” în absenţa unui şut oferit de guvern.
    • +2 (6 voturi)    
      FARA BANI! (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:53)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      Si-au luat cu varf si indesat!
      Pot fi agatati ca nu si-au respectat angajamentele post privatizare (Arpechim ar fi unul)!
      Propunerea este foarte buna!
    • +2 (6 voturi)    
      Mda..... (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:17)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      Nu avem conducatori !!! Dupa declaratia asta , acest austriac-rosu ar tre sa raman fara jucarie !!! Ar tre sa nationalizam Petromul fara sovaire si cat mai urgent !! Pana mai avem ce...adica..:)
  • +3 (5 voturi)    
    Sper (Vineri, 3 aprilie 2015, 6:48)

    fox [anonim]

    ca romanii sa devina mult mai apropiati de americani decat de tampitii de europeni. Shell, BP, Exxon, alea sunt companii, nu aia /// de la OMV care nu opereaza altundeva decat in Europa centrala si de Est unde ghici care e tara cu cele mai multe resurse. Nastase trebuia sa infunde puscaria pe veci si el si neamurile lui, omul asta a schimbat efectiv istoria unei tari cu idiotenia de a se face remarcat in fata europenilor (la preaderare) vanzand resursele tarii. Cat de prost sa fii, incat sa nu te descurci sa exploatezi ceva ce ai moca. Pana si Hitler era mandru de proviziile petroliere romanesti in WW2. Nouls ef /// al OMV, vorbeste de parca ar avea el granita la Marea Neagra, sau de parca Rusia ar detine tot bazinul marii. In primul rand mutarea a facut-o rusii, nu occidentalii,,,ce tot ii da cu jocul de sah, ce, aici suntem la campionat? Sa vina frate americanii, macar sa facem deal cu aia decat cu ratatii astia care ne sug si resursele si nu ne ofera nimic nici un grad de securitate.
  • +2 (4 voturi)    
    Canta in struna (Vineri, 3 aprilie 2015, 6:54)

    Koczka [utilizator]

    proprietarilor rusi ai companiei. Cat despre 'nationalizare' nu cred ca ar fi vorba de despagubiri. E nevoie numai de o hotarare judecatoreasca prin care sa se constate ca nu s-au respectat clauzele contractuale privind privatizarea. Sunt o gramada de actiuni ale Petrom care dovedesc intentia de subminare a economiei nationale: lichidarea Arpechim, obtinerea frauduloasa de licente de exploatare in Marea Neagra, spagile nesimtite incasate de fosti si actuali prim ministrii si presedinti. Oricum teoretic Statul ar detine inca actiunea de aur si ar putea decide lichidarea Petrom fara nici o explicatie.
  • -3 (5 voturi)    
    Diferenta (Vineri, 3 aprilie 2015, 7:36)

    echidistantul_ [utilizator]

    Diferenta intre un lider de succes si un "gropar" este tocmai viziunea.
    Atat la nivel de companie, cat si de tara, daca iti vezi mai intai de toate interesul tau in relatii corecte cu partenerii, profitul si succesul urmeaza indeaproape.
    "Elitele" romanesti a vazut tot timpul interesele altora inainte de interesele Romaniei. Ale sultanului pana in 1877, ale bolsevicilor rusi pana in 1989, si acuma ale imperialistilor angloamericani. Iau petrolul de la neamt si il dau la rus. Il iau de la rus si il dau la austriac. Il iau de la austriac si il dau la american. Si noi romanii, tot saraci si supusi ramanem.
    Cu lideri fara coloana vertebrala, sa nu ne asteptam ca Romania sa fie pe plus.
  • +5 (5 voturi)    
    Inca un slugoi (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:09)

    Oish [utilizator]

    Ne-am procopsit cu alt slugoi al rusilor. De unde mai cumparam benzina? Mol- ul e al ungurilor care s-au dat cu rusii, gazprom si lukoil nu mai comentez, agip a vandut lui mol, omv si petrom vin cu vanduti din astia. Rompetrol o fi mai ok? Stie careva ce e cu ei?
    • +1 (1 vot)    
      Eu zic... (Vineri, 3 aprilie 2015, 16:02)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Oish

      Sa folosesti bicicleta amice. Bicicleta Ucraina.
      In felul asta Rusia va da faliment.
  • +3 (5 voturi)    
    Este timpul ca DNA (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:31)

    JustinCase [utilizator]

    Sa verifice privatizarea Petrom.
  • -2 (6 voturi)    
    Europa Unita...my ass (Vineri, 3 aprilie 2015, 10:31)

    Petrolul...rosu [anonim]

    Paduchele asta n-ar fi primul rusofon...Uite la mana cui am ajuns !!
    Astia ne fixeaza noua pretul la benzina...in cardasie cu onor guvernul si ovreimea de la FMI.
    Bravos...privatizare.Asta-i mai degraba tradare !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bine (Vineri, 3 aprilie 2015, 22:49)

    Droopy [anonim]

    Foarte bune idei am citit ca raspuns la ideea cu nationalizarea. O precizare, ca nu s-ar face in sensul dictatorial sau ceva asemenea. Indiferent de teoriile economice, e o situatie de siguranta nationala, petrolul nostru e pe cale sa incapa in mainile unei puteri ostile! Petrolul foloseste tancurilor si avioanelor sa ne aparam, e forta majora clar. Ca nu ne-or da rusii benzina sa ne batem cu ei! Dupa cum stiti, nici o energie alternativa nu rivalizeaza cu petrolul, vrem nu vrem. Deci, se aude, clasa politica?