Traian Basescu acuza o 'guantanamizare' a Romaniei: La Guantanamo ii tineau pana ce spuneau ce voiau sa auda ofiterii CIA"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:04 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Traian Basescu a acuzat marti seara, intr-o noua interventie in apararea Elenei Udrea, o 'guantanamizare' a Romaniei in care procurorii tin acuzatii "la beci" pana cand spun ce a spus denuntatorul, o practica similara cu cea de la Guantanamo, unde suspectii de terorism erau tinuti prizonieri "pana ce spuneau ce voiau sa auda ofiterii CIA".

"De prea multe ori parchetele apeleaza la ideea te bag la beci pana spui ce a spus delatorul (...) si va dau cazul Elenei Udrea, da?", a spus Basescu, intr-o interventie telefonica la B1 TV.

Intrebat de Ion Cristoiu daca la asta se refera atunci cand vorbeste despre guantanamizarea Romaniei, Traian Basescu a raspuns: "Guantanamizarea tarii, da. Pai la Guantanamo ii tineau pana ce spuneau ce voiau sa auda ofiterii CIA"

Fostul presedinte a reafirmat ca in cazul Elenei Udrea "s-au facut toate investigatiile cu putinta" care arata ca aceasta a fost la minister 5 octombrie 2011 si pe 7 octombrie 2011, dar nu se gaseste "nicio urma a prezentei" sale in minister in 6 octombrie, ziua in care fostul secretar general spune ca i-a dus o geanta in care se aflau 900.000 de euro.

El a precizat ca, daca va fi chemat ca martor in Dosarul Gala Bute, va depune marturie "in favoarea guvernului", deoarece si el si-a dorit ca fostul campion mondial sa boxeze in tara in care s-a nascut.


Citeste mai multe despre   









5186 vizualizari
  • +9 (27 voturi)    
    Justitia e independenta (Marţi, 31 martie 2015, 23:14)

    Lovercraft [utilizator]

    tovarasu Basescu. Chiar daca tie nu iti place asa.
    • 0 (0 voturi)    
      ce iei? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:57)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      intemeietorul "justitiei independente" iti spune ca totul e o minciuna si tu continui sa crezi
  • +15 (15 voturi)    
    da... (Marţi, 31 martie 2015, 23:35)

    Alalalt [utilizator]

    "you either die a hero or you live long enough to see yourself become the villian"
  • +9 (23 voturi)    
    aaaa (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:13)

    caprairinucai [utilizator]

    Sa-ti fie rusine d-le Basescu.DNA a 'crescut' datorita credintei d-tale in independenta Justitiei.Acum ce faci? Acum ce faci?Ne spui ca la sanul tau a crescut un monstru?O intrebare:de ce numai pt udrea iesititi la inaintare si nu pentru derapajele senatului vizavi de cazul sova-foarte recent- sau alti senatori 'neurmariti?Dvs,pt multi romani sunteti un Presedinde cu greutate in istoria Romaniei.De ce va tavaliti in noroi?Sincer d-le Basescu increderea se castiga greu si se pierde usor.O pensie placuta va urez si din suflet ceva de suflet.m-ai dezamagit.trebuia sa taci
    • +8 (12 voturi)    
      Cred ca incepe... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 1:45)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui caprairinucai

      Sa-l apese constiinta, cand te-o citi. Mai lasa-l si mata, nu-l mai dojeni atata. L-ai votat de 6-7 ori, i-ai huiduit adversarii, imi pare rau, se poate, tocmai acu' cand are nevoie de sustinere populara pt a o scoate pe lenuta de la beci, mata te dai cu dusmanu?!
  • +12 (22 voturi)    
    aoleu (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:13)

    AnduAndrei [utilizator]

    bai, o sa zic sincer... eu l-am votat pe Basescu, si mi-a placut ca presedinte. Dar nu-mi place de el ca si ex-presedinte. De ce nu sta la locul lui si isi vede de treaba, ci abordeaza o tema foarte sensibila pentru america, criticand practic actiuniile statului care l-a ajutat enorm sa ramana la putere in 2012?
    • +2 (6 voturi)    
      pentru ca am fost inselati in anii presedentiei lu (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:16)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      din cazua asta ne simtim dezamagiti de base. ne a pus lanterna in ochi arestandu-i pe nastse, pe felix, oameni pe care n-ai cum sa nu-i urasti pentru ca au distrus o tara. spre finalul mandatului am inceput sa ne intrabam de ce numai pesedisti de frunte intra la mititica, cand era evident ca basistii de frunte fura cu ambele maini.
      eu chiar ma bucur ca se da in stamba, aratandu-si adevarata fata. romanul va invata sa nu mai fie naiv.
      PS. sunt un fost votant basescu. cum as fi putut sa votez nastase sau geoana? base era atunci singura optiune si nu mi pare nici acum rau ca am votat asa. insa, nu pot sa nu fiu dezamagit atunci cand vad ca familia basescu umbla cu santaje si actefalse, fiind castigatoarea proceselor de revendicare alaturi de udea, tot asa cum ponta are o familie castigatoare de proiecte de finantare. in plus, aparand-o pe udea, se compromite in mod deliberat.
  • +10 (26 voturi)    
    Tov Presedinte (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:14)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai cum tov. Presedinte nu ati construit dvs timp de 10 ani o justitie independenta, eficienta, mandria UE? La nici 2-3 luni a colapsat toata sandramaua?
  • +1 (21 voturi)    
    Cat dreptate are Presedintele... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:29)

    Prostu' satului [utilizator]

    Porcii astia de americani, uite cum le dau idei procurorilor romani...
  • -2 (16 voturi)    
    Basescu (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:42)

    jas [utilizator]

    oricum nu filosof ramanea, bine ca vorbeste. Poate.
    • +2 (2 voturi)    
      Torsion! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 1:46)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui jas

      Deh!
  • +11 (25 voturi)    
    asta e mai mult decit penibil.. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 1:15)

    exilatul [utilizator]

    chiar ca incepe sa mi provoace ...greata...adica cind dna ul aresteaza psd isti, e bun, cind s a dat la blonda lui numai e bun..hai si-tir!..ca nu esti diferit decit celelalte ja-re din politica romaneasca..
  • +4 (12 voturi)    
    Nea Băse, (Miercuri, 1 aprilie 2015, 2:01)

    AlisCuPar [utilizator]

    ţi-a cam întunecat minţile Nuţi ! Pe Nuţi nici "preşedintele" Norvegiei n-o mai scapă. Las-o, bre, că te umpli de penibil !
  • +1 (5 voturi)    
    Cred (Miercuri, 1 aprilie 2015, 6:50)

    soundtrack [utilizator]

    ca Basescu stie ce spune!! S-a schimbat gasca de la sri si lumea nu trebuie sa afle ce matrapazlacuri au facut ofiterii acoperiti din parlament , guvern, ce ordonante 'bizare' si-au dat sa continue furaciuni si spagarii de milioane de euroi, si ce urmeaza sa mai comita. Se judeca fapte pe care le puteau aduce in vizor si acum 4-5 ani, rechizitoriile erau la sertar. Nu trebuie sa se afle infratirea dintre capetele care judeca si cei care opereaza subsidiar. Justitia e oarba, dar nu surda!!! Noroc cu americanii!
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:11)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Pa na ra ma de om...
    Una spune, alta face!
  • +1 (9 voturi)    
    Nea ex-presedinte (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:25)

    xrogo [utilizator]

    ia sa ne spui matale cati dintre adversarii tai politici si personali(Nastase,Voiculescu,Vantu) au fost tinuti la Guantanamo-ul ramanesc pana au spus ce trebuia,ca sa fie condamnati?
    Sau condamarea s-a facut oricum,la ordin,iar acum ca nu mai esti la "butoane" ai pierdut controlul si astia actioneaza de capul lor,sau si mai grav,la alte ordine!!!
    In ambele ipoteze,numai justitie independenta nu ai mosit,acest monstru numit DNA face si drege dupa reguli proprii,dar pana la urma fiecare pasare pre limba ei piere!!!
  • +4 (6 voturi)    
    or e independenta justitia ,or nu e ??? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:32)

    andreesanu [utilizator]

    Trebuie mers pina la capat ,trebuie sa se faca ordine,trebuie ca cei care au furat sa plateasca.
    Milioane de romani sufera din cauza distrugerii economiei tarii,platim taxe si impozite pe orce timpenie ,preturile sunt la nivel UE iar salariile si pensiile de rahat ,iar cei care au distrus tara ,cei care au furat cu amandoua maiinile huzuresc.
    Pe cei care i-a luat DNA sau DIICOT ul la intrebari nu-s nici 1% din cei care au furat sau inca fura .
    Spor la treaba DNA si DIICOT faceti curat,ordine.
    Pacat ca nu-i scot la munca pe hoti,mafioti,corupti sa-i cistige prin munca piinea care o maninca in puscarii.
  • +1 (9 voturi)    
    Traianele, Traianele (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:36)

    zar-zar [utilizator]

    O roata-i pe lumea asta si ti-a venit timpul si .... ti-au inghetat ficatii,
  • +1 (3 voturi)    
    'guanamizare' vs. 'guantanamizare' (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:57)

    EllenaS [utilizator]

    Basescu a 'guanamizat' Romania prin tot ce a facut in cele doua mandate. Cand au vrut muschii lui si-a aruncat toate dejectiile in toti care i s-au impotrivit - opozitie sau persoanae care l-au parasit. Comportamentul lui va lua in continuare forme monstruoase. E disperat de situatia in care se afla el si protejata sa.
  • -1 (3 voturi)    
    Ahahahahahahah (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:23)

    JustinCase [utilizator]

    "Va promit tepe in Piata Universitatii!" :))