Presedintele Iohannis, despre controalele fiscale din ultimele zile: Intrebati la ANAF daca ei cred ca o tara fara firme poate sa functioneze

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 20:04 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a declarat marti, intrebat despre seria recenta de controale facute de ANAF care a dus la inchiderea a numeroase magazine, in unele cazuri pentru sume  reduse, ca este bine sa cautam proceduri care incurajeaza investitorii sa isi duca afacerea mai departe si nu sa gasim metode prin care sa inchidem firme insa i-a sfatuit pe jurnalisti sa intrebe direct la ANAF "daca ei cred ca o tara fara firme poate sa functioneze."

"Este un pic dificil sa comentez spete foarte concrete fara date foarte concrete. E bine sa cautam proceduri care incurajeaza investitorii sa isi duca afacerea mai departe si nu sa gasim metode porin care sa inchidem firme. Asta la modul general. Particular, intrebati la ANAF daca ei cred ca o tara fara firme poate sa functioneze", a declarat Iohannis, intrebat daca drumul ales de ANAF, vizibil in evenimentele din ultimele zile, este unul corect.

"Romania e o tara in plina reformare, tot timpul facem o reforma, invatamant, Fisc, ANAF, si din pacate constat ca exista tendinta de a lucra ca pendulul, dintr-o extrema in alta. Ba avem situatii in care Fiscul nu se ocupa, ba se ocupa deodata de detalii care nu cred ca merita foarte multa atentie. Banuiesc ca aceste chestiuni sa se ajunga la o normalitate", a mai afirmat Iohannis.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5831 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    ...da'... (Marţi, 31 martie 2015, 19:20)

    Observatore [utilizator]

    ...ii intereseaza ?
    (ei sunt bugetari !!)
  • +4 (4 voturi)    
    corect (Marţi, 31 martie 2015, 22:15)

    bogdanlungu [utilizator]

    iohannis poate scrie o carte: "pendulul lui ponta"
  • +1 (5 voturi)    
    O constructie interesanta (Marţi, 31 martie 2015, 22:21)

    ipolitic [utilizator]

    ar fi infiintarea unei institutii gemene, CAIAF, cu atributii similare, dar cu mai multa flexibilitate.
    Agentii economici cu probleme ar putea fi directionati ori la ANAF, ori la CAIAF
  • +3 (11 voturi)    
    Pizma pe copiatoare. (Marţi, 31 martie 2015, 22:59)

    dezamagitul [utilizator]

    Ponta uraste pana la moarte copiatoarele fiindca ii
    face concurenta si il depaseste la copiat , asa ca a trimis anaful sa le inchida.
    Pana unde poate duce interesul personal , dupa ce s-a facut o comisie care sa-l spele dupa ce a fost prins cu copiuta , a dat o lege care sa il apere in problema plagiatului (copiatului) , acum inchide toate firmele de copiat .
    Curat ,murdar.
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:41)

    ghiula [utilizator]

    poate sa functioneze doar cu firme multinationale, adica exact cele pe care Anaf-ul nu le va verifica niciodata.
  • +3 (3 voturi)    
    KiWI(ohann) s-a stafidit in 100 de zile ?! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:39)

    Plagarus [utilizator]

    Evaziune mica concureaza marea evaziune her KiWI !
  • +2 (2 voturi)    
    domnule presedinte (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:49)

    sachei [utilizator]

    ponta incearca sa-i enerveze pe toti, sicanindu-i cu controale pe chestii marunte pina ajung la exasperare si incep sa fie satui de lupta asta cu coruptia. si atunci, apar portite pt "ai nostril".....
  • +5 (7 voturi)    
    Bla bla (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:04)

    Gala [utilizator]

    Daca ai controla la sange firmele straine gen Carrefour/Mega Image & co. Ai descoperi probabil zeci de nereguli. Daaaaaa ... scot bon de casa, dar daca ii intrebam si cat platesc la stat pentru atata marfa vanduta, cred ca vom ramane surprinsi de suma infima in raport cu castigul lor.
    Dar ei sunt ditai companiile, cu firme imense de contabilitate si avocatura. Un magazinel de-al nostru nu are cum sa navigheze asa lejer prin complicatiile si abuzurile statului roman! Si-n plus, daca astia mai mari ajung sa nu plateasca nici macar amenzile primite (pt ca dau statul in judecata si la final ajung sa numai dea nimic) ... Sincer, am ajuns sa cred ca Statul roman se lupta pentru averea strainilor! Lor sa le mearga bine ... Las ca ii omoram noi pe nenorocitii de "buticari" si vom ajunge sa mancam numai de la supermarketuri! Ca e mai sanatos ...
    Romanul isi merita soarta cu varf si de indesat!
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:43)

    electron [utilizator]

    ANAF acum fie protesteaza din ceva motiv pe care noi nu il stim, fie este manevrat ca sa ii strige imaginea lui Ponta.
    ANAF facea acuma exces de zel. Credeti ca un inspector cu vechime nu stie cum sta treaba, bag mana in foc ca si pana acuma au fost chestii din astea la controale cu 5 lei incolo sau incoace, dar nu s-a inchis nici un butic. La noi legile sunt scrise prost si se aplica si mai prost. Cum ar fi normal? Este leaga asa cum este acuma este ok, in mod normal nu trebuie sa ai nici un ban in plus sau in minus. Vine agentul gaseste 4 lei si 12 bani minus, iti inchide activitatea si te amendeaza. Tu mergi si te judeci si judecatorul sa iti dea dreptate pentru ca judecatorul ar trebui sa aplica legea in spiritul ei. Adica aia 4 lei nu sunt in prejudiciu real in derizoriu. Dupa judecata acel inspector zelos ar trebui sa plateasca el din buzunarul lui cheltuielile de judecata si prejudiciul ca a inchis activitatea x zile.
    Pana o sa avem asa o tara, conducerea ANAF ar trebui schimbata, dar se pare ca Ponta nu are puterea.vointa asta
  • +1 (5 voturi)    
    o tară de .... ! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:38)

    nycman91 [utilizator]

    Am fost de curand la ziua unei rude,unde din intamplare era invitat si un functionar anaf,chiar dintre aceia care au mers in controale,in ultimele zile. Povestea cu o asa vadita satisfactie faptul ca a inchis nu stiu cate firme,de parca castigase la loto. Cand i-am spus ca nu asta este solutia, ca statul mai bine ar reduce taxele impovărătoare si ar marii pedepsele,nu mi-a raspuns nimic,pentru ca probabil cei de la anaf asa sunt selectati,doar oameni fara pareri,solutii,simpli executanti,la fel cum erau si cei din batalionul SS al lui hitler. In momentul de fata ,castigurile micilor comercianți sunt infime,iar aceasta campanie,pentru unii e doar picatura care umple paharul. Eu sunt unul dintre aceia,iar daca voi avea control si mi-se va inchide afacerea voi pleca definitiv din romania.
  • +1 (1 vot)    
    IOHANNIS ARE DREPTATE (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:55)

    jidanul [utilizator]

    O tara fara firme nu poate functiona dar, nici cu evaziunea fiscala din Romania nu o mai duce mult. Si inca un lucru ANAF-ul si ANPC-ul sa controleze si sa verifice "la sange" toate, dar absolut toate firmele, incepand cu cele mari, cu OMV-Petrom, cu E on Gas, Gas de France, Enel, multinationalele, mall-uri, hypermarketuri si supermarketuri, firmele de utilitati si apoi sa se ocupe si de restaurante, saormerii si magazine de cartier.
  • 0 (0 voturi)    
    coment (Vineri, 17 aprilie 2015, 10:52)

    typsone [utilizator]

    cele mai proaste politici fiscale din ultimii 20 de ani. nu se urmareste colectarea de bani la bugetul centralizat ci doar inchiderea micului intrprinzator si colectarea de bani negrii.politicile fiscale se fac de oameni care au afaceri nu de soareci de birou cu salarii mari si care isi fac cumparaturile de la kaufland. apropo: un singur magazin kaufland a raportat vanzari in data de 10.04.2015 de 180000 mii euro. nu am vazut nici un comisar de la antifrauda acolo in conditiile in care preturile se schimbau din ora in ora si sa verifice stocurile si casa si sa intrerupa activitatea in timpul controlului.de ce toti inspectorii antifrauda nu au experienta de teren adica cunoscatori in ale comertului si mai mult decat atat nu cunosc legile si normele de aplicare.am ajuns mai rau ca inainte acum intai te bate si dupa ce ajungi la spital iti cere buletinul.fratilor adoptati sistemul fiscal din tarile civilizate puneti impozit pe afacere. toata lumea stie ca acolo toti buticarii cum le ziceti voi se duc timestrial si isi platesc impozitele. ati vrut ca fiscul sa vada electronic bonul de casa cand se elibereaza si cat este valoarea vanzarilor intr-o zi.ok. de ce nu vreti sa faceti chestia asta ca in vest adica cantarul sa fie prevazut cu acea casa de marcat iar micul intrprinzator sa plateasca o cota din rulaj.ce faceti cu producatorul agricol ca il nenorociti.dupa cum vad pe ministrul agriculturii il intereseaza cainii de la stana nu dezvoltarea agriculturii.pune frate mai multe biruri pe taranul roman ca sa il faci sa munceasca numai in favoarea agricultorilor straini care isi vand toate mizeriile in tara noastra .