Jurnalistul Stelian Negrea spune ca nu a primit bon fiscal la hotelul detinut de familia sefului ANAF, Gelu Diaconu

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2015, 16:43 Actualitate | Esenţial

fakepath\Gelu Diaconu, seful ANAF
Foto: Hotnews
Jurnalistul Stelian Negrea scrie, intr-o postare pe Facebook, ca nu a primit bon in Hotelul International din Bucuresti, hotel despre care spune ca ar fi detinut de familia sefului ANAF. "O cafea si o apa minerala la Hotelul International din Bucuresti detinut de familia sefului ANAF, Gelu Diaconu, 16 lei. Nu mi s-a emis BON FISCAL. Am sunat la Telverde Antifrauda Fiscala 0800800085 si am inregistrat o sesizare iar doamna de acolo mi-a dat dreptate ca ar fi trebuit sa-mi fie emis bon fiscal", scrie Stelian Negrea."Dacă a fost făcută o sesizare la Telverde, Direcția Antifraudă va demara controlul, la fel ca în  orice altă situație", spune Gelu Diaconu, seful ANAF.

"Dacă a fost făcută o sesizare la Telverde, Direcția Antifraudă va demara controlul, la fel ca în  orice altă situație în vederea verificării modului în care această societate respectă prevederile legale. Absolut toate sesizările făcute la Telverde urmează aceeași procedură, fără excepție, și toate cazurile unde s-au găsit nereguli primesc același tratament, inclusiv suspendarea  activității. Nu există tratament preferențial, iar acțiunile care vizează întărirea disciplinii fiscale  vor continua în același ritm", a declarat Gelu Ștefan Diaconu

Care este legatura dintre Hotelul International din Bucuresti si familia lui Gelu Stefan Diaconu? Sotia lui Gelu Diaconu are jumatate din actiunile firmei SC Comity Prodexim SRL, firma care opereaza Hotelul International, dupa cum scria in 2013 Centrul de Investigatii Media. De altfel, si certificatul de clasificare postat pe site-ul hotelului este eliberat pentru firma SC Comity Prodexim SRL (certificatul de clasificare ). Cota de 50% din Comity Prodexim a Mihaelei Diaconu apare si in cea mai recenta declaratie de avere a presedintelui ANAF, Gelu Diaconu.

In 2013, intr-o precizare remisa ziarului Bursa, Diaconu admitea ca firma SC Comity Prodexim SRL este detinuta, in proportie de 50%, de sotia sa.

Diaconu: "Nu exista o limita de la care evaziunea este acceptata"

Numerosi patroni de magazine si localuri acuza ANAF ca in campania declansata impotriva evaziunii fiscale da amenzi mari si suspenda activitatea firmelor pentru sume mici descoperite in neregula in gestiune. Intr-o reactie pe aceasta tema, Gelu Diaconu a raspuns insa unei intrebari Hotnews saptamana trecuta ca "nu exista o limita de la care evaziunea este acceptata".

"Tot aud marota cu Fiscul care se duce peste comerciantii mici si ii sufoca cu amenzi pentru cateva sute de lei incasate fara emiterea unui bon fiscal, in loc sa se duca in controale la marii evazionisti", spunea Diaconu, subliniind ca nu vrea ca institutia sa neglijeze "mica evaziune".

"Linia prioritara de actiune este data de instrumentarea cazurilor de frauda fiscala organizata, insa nu putem neglija mica evaziune. Pentru ca, adunate, toate aceste cazuri "mici" inseamna sute de milioane de euro care nu mai ajung la bugetul de stat. Si, apoi ne plangem ca nu sunt bani pentru scoli si spitale", raspundea Hotnews seful ANAF.


Citeste mai multe despre   









16739 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    abuz (Luni, 30 martie 2015, 16:51)

    Dedalus [anonim]

    Ar trebui sa le fie clara demarcatia intre "mica evaziune fiscal" si diverse nereguli, erori umane sau altele de acest fel.

    Astfel, poate ca "mica evaziune fiscala' este de inteles sa fie si ea combatuta, dar problema este ca orice act comis din eroare, pentru sume foarte mici este trecut abuziv in categoria "frauda fiscala".

    Frauda e una, eroarea e alta. tovaraschi de la ANAF!
  • +22 (22 voturi)    
    Sa-i inchida hotelul, scurt! (Luni, 30 martie 2015, 16:54)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Si acum o sa vina Diaconu sa se planga pe la TV ca e hartuit de propria lui organizatie si ca e o cruciada si ca e o vanatoare de vrajitoare si ca si ca...

    Mi-e sila.
    • +12 (14 voturi)    
      Neeeee, (Luni, 30 martie 2015, 16:28)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      va spune ca Basescu, ca Udrea, ca....
      Si se vor face latrinele capac de veceu la usa lui!
  • +18 (20 voturi)    
    lol (Luni, 30 martie 2015, 16:58)

    liviu_ [utilizator]

    "Diaconu: "Nu exista o limita de la care evaziunea este acceptata"" sunt oare toti batuti in cap?!
    nu e vorba de a accepta evaziunea fiscala... e vorba de a-i da lu ala 100-200-500 lei amenda pt aia 1-50 lei neinregistrati dar ATAT.... adica e ABERANT, ANORMAL si ILOGIC sa inchizi o firma 3 luni pentru o problema minora!!!
    hai sa o luam altfel... statul pierde mult mai multi bani daca ii inchide firma decat daca doar il amendeaza
    • +5 (5 voturi)    
      Economisti (Luni, 30 martie 2015, 16:27)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      facuti la raportul de seara.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa e (Luni, 30 martie 2015, 18:40)

      hibiscus [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Aritmetica va da dreptate, statul pierde mult mai multi bani daca ii inchide firma. Numai ca, pe la bilanturile lor festive, urmate de binecunoscutele chefuri bugetare, unde se danseaza in draci "meniaito" si "dansul pinguinului", astia opereaza doar cu statistica: atatea sanctiuni, atatea amenzi, atatea suspendari... La fel cum tine un strungar evidenta pieselor produse, cu diferenta ca acesta creaza, totusi, valoare.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu-i char asa. (Luni, 30 martie 2015, 21:11)

        zap [anonim] i-a raspuns lui hibiscus

        Da, suma pierduta din inchiderea unei pravalii care functioneaza cu nereguli minore este mai mare decat banii incasati din amenda.

        Dar uiti ceva esential: de frica ANAF, ceilalti au inceput sa respecte legea. Am primit bon la paine, la rosii, la buticul de langa bloc, si de la comercianti de la care pana acum n-am vazut asa ceva.

        Chiar acum 2 zile era o stire ca in luna martie vanzarile de case de marcat au crescut cu 300%.
        • +1 (1 vot)    
          asta cu 300% e relativa (Marţi, 31 martie 2015, 3:00)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui zap

          nu cred ca se cumpara prea multe case de marcat in fiecare luna, cumpara cei care deschid o noua afacere sau si-o extind pe cea existenta iar cum in Romania nu putem zice ca avem un boom economic nu stiu cat de relevanta este aceasta crestere cu 300% a vanzarilor de case de marcat in luna martie, poate de fapt inseamna ca in loc de 5 case de marcat s-au cumparat 15, adica nu cine stie ce. Nu se tripleaza numarul caselor de marcat din toata Romania ci doar vanzarile dintr-o luna.
        • +1 (1 vot)    
          Aberatii si statistici (Marţi, 31 martie 2015, 7:43)

          Mirela [anonim] i-a raspuns lui zap

          Probabil ca se cumpara mai multe case de marcat pentru ca din acest an cele vechi trebuie inlocuite cu alte modele mai noi.

          In curand se vor schimba si aparatele de marcat la taxiuri, asta nu inseamna ca vor fi mai multe masini doar pentru ca se vor cumpara cu n% mai multe.

          Nu exista firma in Romania care sa fie obligata sa foloseasca casa de marcat si sa nu fi cumparat una. Ar fi foarte grav si se pedepseste penal.

          Apoi majoritatea magazilelor si barurilor mici marcheaza tot chiar daca nu inmaneaza bonul clientului pt ca asa isi verifica gestiunea si nu ii fura angajatii.

          Si mai tragic este ca foarte multi sunt neplatitori de tva deci pe banii in plus in casa nu datoreaza nici un tva statului.

          In rest e frumos sa ne dam cu parerea in necunostinta de cauza.
  • +28 (28 voturi)    
    Un bugetar cu hotel, un lucru obisnuit si normal (Luni, 30 martie 2015, 17:03)

    cartofil [utilizator]

    Tovarasul gradu' , bugetar convins, a pus banut peste banut si si-a cumparat Hotelul International. Fiecare banut a fost castigat cinstit si a platit toate taxele si imopoztele pe el. Tovarasul gradu' si-a asmutit cainii ANAF ca nici o baba sa nu mai vanda urzici sau patrunjel fara bon fiscal. Legile nu sunt pentru tovarasul gradu' ci pentru babele sarace.
  • +9 (9 voturi)    
    ALA E INTERNATIONAL? (Luni, 30 martie 2015, 17:23)

    schroedinger [utilizator]

    Paianta aia? Cine or fi fraierii care platesc sa stea in spelunca aia?
    Sau e din acele stabilimenta unde se inchiriaza cu ora?
    Apoi, cum seful ANAF are hotel? Chiar ne-am tmpit cu totii?
    Pai daca are hotel sa stea la receptie si nu la ANAF!!
    Pastele ma-sii de treaba!
  • +6 (6 voturi)    
    Da (Luni, 30 martie 2015, 17:25)

    travelman [utilizator]

    Și iar ma repet dacă lumea nu vrea să iasă în strada așa ne trebuie sa ne pielea ăștia de pe noi
  • +17 (17 voturi)    
    cum? (Luni, 30 martie 2015, 17:25)

    sucaa [utilizator]

    seful de la anaf detine hotel???
    ar trebui sa vedem de cate ori a calact anaf pe acolo de cand este domnu sef la anaf :)
  • -13 (15 voturi)    
    Mincinosule.. (Luni, 30 martie 2015, 17:32)

    taticutu [utilizator]

    Cum poti sa spui ca n-ai primit bon fiscal dupa ce te-ai cazat la un hotel ? Inseamna ca nu ai platit sederea, plus alte consumatii avute. Sigur , daca ai platit, ti-a dat o FACTURA, care e sinonoma cu bonul fiscal !
    Te rugam , lasa speculatiile ! Hai , poate cand ai consumat un covrig nu ti-a dat bon fiscal, dar can ai stat la un hotel ?
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt destule hoteluri sau pensiuni care nu (Marţi, 31 martie 2015, 12:25)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      dau bon fiscal, probabil ca nu e vorba de Marriot sau Radisson, unde chiar nu ma astept sa nu se dea bon fiscal, dar la alde "International" sau alte hoteluri d-astea, cu siguranta nu se da bon fiscal sau factura, daca nu sunt solicitate expres.
  • +8 (8 voturi)    
    demisia?! (Luni, 30 martie 2015, 17:48)

    lili [anonim]

    Sau apare Ponta si-l sustine si pe asta?!
    O adunatura de hoti, asta este lupul paznic la oi, cere sa primim bon fiscal dar nu de la firmele nevestei lui!!
    Rusine!
    Ia, zi tu Ponta, cum este cu hotelul nevestei astuia, face parte din "fratia evazionistilor fiscali", ca azi dimineata ai zis ca "exista o fratie a evazionistilor fiscali" !!!
  • +9 (9 voturi)    
    incompabilitate?!? (Luni, 30 martie 2015, 17:49)

    trubac [anonim]

    e oare normal? subalternii din exces de zel nu i-au competitia la scormonit si inchid ochii la hotelul sotiei?
  • +11 (11 voturi)    
    Asta cam spune tot ! (Luni, 30 martie 2015, 18:55)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Cum Pastele masii seful ANAF are hotel ? Chiar nu se activeaza nimeni ? Care este motivatia lui pentru a ocupa acea pozitie ? Salariul amat de bugetar si dorinta dumnealui de a face un bine poporului romman ? Ma indoiesc amarnic !
  • +6 (6 voturi)    
    Din ce bani? (Luni, 30 martie 2015, 19:16)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ce taxe catre stat a platit familia domnului vames Diaconu astfel incat sa poata sa-si cumpere un hotel?
  • +1 (1 vot)    
    Diaconu (Luni, 30 martie 2015, 19:51)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nume consacrat!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar la hotelul si platformele lui Comanescu? (Marţi, 31 martie 2015, 9:27)

    Petcu [anonim]

    Dar la hotelul si platformele din Malta a lui Comanescu cand mergeti domnule Negrea? Vedeti ca suntem unii care stim cine va sponsorizeaza actiunile. E suparat ca a intrat anaf-ul peste afacerile lui de trecut platforme si aeroporturi pe persoana fizica :)))))
  • 0 (0 voturi)    
    Dl.frate (Marţi, 31 martie 2015, 10:56)

    raru [anonim]

    Dar pe fratele lui DL.Diaconu care este angajat la finantele Vaslui nu-l vede nimeni caci sta toata ziua in fata institutiei degeaba pe banii statului?