UPDATE Protest in Piata Universitatii din Capitala fata de folosirea imunitatii parlamentare "ca paravan pentru infractori"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2015, 13:14 Actualitate | Esenţial

Protest in Piata Universitatii
Foto: HotNews.ro
Un nou protest fata de imunitatea parlamentara si folosirea acesteia ca "paravan pentru infractori" a fost anuntat duminica, incepand cu ora 16.00, in Piata Universitatii din Capitala. Pana in prezent si-au anuntat  pe Facebook prezenta la  eveniment circa 2.700 de persoane. Actiuni asemanatoare au avut loc miercurea si vinerea trecuta dupa ce Senatul a blocat cererea procurorilor DNA de avizare a retinerii si arestarii lui Dan Sova.

Ora 19:00:
In Piata Universitatii sunt la aceasta ora in jur de 20 de protestatari, iar la ora de varf au fost 30 de manifestanti.

  • HotNews.ro va va tine la curent cu desfasurarea evenimentelor

"Ne vedem in Piata Universitatii duminica. Militam pentru mentinerea imunitatii doar pentru declaratii politice. Nu dorim folosirea ei ca paravan pentru infractori! Parlamentarii continua sa isi bata joc de popor si de justitie, ignorand mesajul transmis in noiembrie de strada. E timpul sa le reamintim de ce am iesit in noiembrie! Senatul a respins, miercuri, cererea DNA de incuviintare a arestarii preventive pentru senatorul PSD Dan Sova, iar pe 12 februarie a respins solicitarea Parchetului General de incuviintare a inceperii urmaririi penale impotriva senatorului PNL Varujan Vosganian. Camera Deputatilor a respins, pe 11 martie, cererea de incuviintare a urmaririi penale in cazul deputatului UDMR Laszlo Borbely", se arata in anuntul postat pe Facebook.

Vineri seara au protestat in Piata Universitatii din Capitala in jur de 300-400 de persoane fata de folosirea imunitatii parlamentare "ca paravan pentru infractori".

In acelasi timp au avut loc proteste similare in Cluj, unde au participat circa 500 de persoane, in Timisoara si alte orase din tara.

Miercuri, 25 martie 2015, aproximativ 150 de persoane s-au strans in Piata Universitatii din Bucuresti si au scandat "Nu se mai poate, vrem anticipate" sau "Dan S-o va lua".










5272 vizualizari
  • +18 (26 voturi)    
    Imunitate pentru posibile hoţii? (Duminică, 29 martie 2015, 12:30)

    felis_tigris [utilizator]

    Inadmisibil.
    Procurorul propune, judecătorul decide, iar parlamentarul votat de mine sau de voi trebuie să fie de acord cu desfăşurarea actului de justiţie.
    Toţi suntem egali în faţa legii, sau poate nu, se pare că unii sunt mai egali decât alţii!
    Voi fi în Piaţa Universităţii la ora 16:00, dă-o naibii de ploaie, prefer să mă ud, decât să mă căpuşeze nişte nemernici.
    • -17 (21 voturi)    
      n-ai priceput (Duminică, 29 martie 2015, 15:34)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      imunitatea nu e pentru posibile hotii e pentru arestare preventiva
      sova este cercetat in continuare, doar ca este cercetat in libertate
      stii ca si pentru videanu au cerut procurorii dna arest preventiv si este cercetat in stare de libertate ca iccj a zis ca nu e justificata arestarea preventiva?
      stii ca rosca stanescu sau codrut seres sunt in puscarie si nu au fost arestati preventiv? deci nu au beneficiat de nici o imunitate
      stii ca singurul care nu a putut fi cercetat deloc, nici macar in libertate a fost basescu?
      • -2 (8 voturi)    
        Da stim foarte (Duminică, 29 martie 2015, 15:43)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        bine dece va doare atat de mult capul, fiindca exista o persoana si acea este fostul presedinte care nu a fost si nu va fi cercetat !
      • +10 (14 voturi)    
        scarba !!!! (Duminică, 29 martie 2015, 16:44)

        redono [anonim] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Imi e efectiv scarba de indivizii ca tine . Hai sa militam pentru respectarea la sange a drepturilor unui individ infect , pe care il stim toti foarte bine , un infractor ordinar care ti-ar fura si ultima felie de paine de pe masa , daca s-ar pune problema .

        Esti pe partea gresita a baricadei prietene . Mai bine ti-ai pastra "deontologia" pentru momentele cand cate un infect de genu lu`Sova iti fura din banii putini si munciti din greu pe care ii castigi .

        PS. ca sa nu denaturezi discutia si sa treci iar la Basescu , probabil subiectu tau preferat (indus de antena3 probabil) , mi se rupe de el , sa intre si el la inchisoare ! Sa intre toti !
        • -4 (6 voturi)    
          esti cam incoerent (Duminică, 29 martie 2015, 18:19)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui redono

          intai spui ca ti-e scarba de cei ca mine, apoi ma numesti prieten
          pe cine stii tu infractor ordinar daca nu a avut o decizie definita?
          stii ca 10% din dosarele dna se incheie cu achitari in instanta?
        • -3 (5 voturi)    
          MAI USOR OLEACA (Duminică, 29 martie 2015, 18:48)

          Bebe [anonim] i-a raspuns lui redono

          Mai usor, mai gandit putin !
          Realitatea este ca toti cei ce avem intre 25 si 40 ani suntem creatia lui Nicolae Ceausescu :
          1. suntem nascuti urmare bumului demografic datorat decretului din anii 70 privind interzicerea avorturilor. Chiar daca mamele noastre nu ne-au vrut sau au "injurat "decretul....Ceausescu ne-a vrut !
          2 Stim carte ! Mult mai multa decat cei intrati in scoala dupa 90. Sistemul de invatamant al lui Ceausescu era performant !
          3. Suntem sanatosi ! Sistemul sanitar era bun si gratis. Mai ales copii si tinerii erau bine ingrijiti.
          Asta-i....restul propaganda !
          • +4 (4 voturi)    
            vai de tine (Duminică, 29 martie 2015, 20:05)

            redono [anonim] i-a raspuns lui Bebe

            In primul rand , raspunsul tau nu are absolut deloc legatura cu ce am scris eu , dar fie.

            Comunismul a reprezentat si reprezinta falimentul economic , moral si spiritual al oricarei societati .

            Romania de astazi , corupta si inapoiata , e fix rezultatul comunismului . E rezultatul tau si al generatiei tale . Sistemul de invatamant comunist pe care il lauzi a creat generatii intregi de indivizi care nu stiu nimic , generatii care de la atata scoala au distrus prin judecata lor , prin vot si actiuni viitorul generatiei mele . Nu avea naivitatea de a privi doar elitele , fa un sondaj printre cei de 40 de ani . Pe calea asta te anunt ca noi cei de dupa 90` nu suntem chiar toti imbecili , desi puteati sa ne oferiti mai multe , sa ne cresteti mai bine si sa ne oferiti un sistem educational mai bun .

            Vorbesti de sistem sanitar ? Ala bun si gratis comunist a dat generatii care nu s-au spalat in viata lor pe dinti . Sunteti asa sanatosi ca un procent alarmant din voi aveti TBC si alte te miri ce boli . Esti rupt complet de realitate .

            Pe scurt , "mai gandit putin si mai usor" in cazul tau . Habar nu ai pe ce planeta esti .
          • +6 (6 voturi)    
            Asa. (Duminică, 29 martie 2015, 20:59)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Bebe

            Si care-ar fi legatura dintre sula si prefectura? Concluzia este ca Sova nu trebuie arestat pentru hotii? Bine, ia loc, 4!
            • +1 (1 vot)    
              doar 30? (Luni, 30 martie 2015, 1:03)

              robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              nici macar nu se aplica citatul din Lapusneanu, ca au fost doar 30
        • -6 (6 voturi)    
          BASESCU DELENDA EST (Duminică, 29 martie 2015, 18:54)

          Cato the Elder (Cartagena) [anonim] i-a raspuns lui redono

          Cato the Elder (Cartagena) :
          BASESCU DELENDA EST (must be destroyd).
          Also Patapievici and Liicevici. The three allogenes !

          Cioran :„nu este deloc comod să te fi născut într-o ţară de a doua mână” unde nu există decât „două categorii de oameni: cei sărmani, din care este alcătuită mai toată ţara, şi câţiva şarlatani, câţiva paraziţi(basistii - nota mea), care exploateaza mizeria celor dintâi”
      • +8 (12 voturi)    
        Cu diferenta ca (Duminică, 29 martie 2015, 16:51)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        La Videanu si la Rosca Stanescu au hotarat judecatorii si nu parlamentul.
        Niste neica nimeni, care se nimeresc prin parlament si care habar nu au de mersul lucrurilor, voteaza ca sa le fie lor bine.
        Rusine asa zisilor parlamentari!
        Nici nu merita sa scriu parlament cu litera mare. Niste lenesi si pusi pe capatuiala. Parlament de hoti si corupti, sta sunteti!
        • -5 (7 voturi)    
          esti bun (Duminică, 29 martie 2015, 18:20)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

          niste neica nimeni care fac legi nu pot spune daca respectivele legi sunt incalcate sau nu
    • +4 (6 voturi)    
      vielen laicks (Duminică, 29 martie 2015, 16:19)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Daaa, stim, mata preferi sa-ti dea coruptii laicuri!!!!
  • +7 (11 voturi)    
    Nu mai încape îndoială (Duminică, 29 martie 2015, 12:48)

    ploiesteanu [utilizator]

    Șova trebuie judecat de un tribunal și să se aprecieze dacă a încălcat normele deontologice folosind firma de avocatură pe care o deține. Mă întreb însă de ce nu s-a făcut atâta agitație când a fost vorba de Varujan Vosganian, Laszlo Borbely și atâția alții care au scăpat.
    • -11 (15 voturi)    
      si va fi, chiar daca nu e arestat preventiv (Duminică, 29 martie 2015, 15:27)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      sova o sa fie cercetat in continuare si va ajunge in fata instantei
      din raportul dna aflam ca 10% sunt declarati nevinovati
      de ce trebuie sa faca toti arest preventiv?
      in europa arestul preventiv este o exceptie nu o regula
      la noi cercetarea in libertate este o exceptie si arestul preventiv o regula
      iar unii ies in strada pentru eliminarea exceptiei de a fi cercetat in libertate in loc sa militeze pentru ca cercetarea in libertate sa devina o regula
      • +9 (9 voturi)    
        Sova distruge dovezile in libertate (Duminică, 29 martie 2015, 17:23)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        de aia...si e si mai egal decat tine in fata legii...///
  • +16 (24 voturi)    
    Free Dan Sova!!! (Duminică, 29 martie 2015, 13:25)

    Klaus_CT [utilizator]

    Sunt nevinovat, dati-mi sansa de a nu scrie romane intregi despre rietenul meu, Viorel.
    Va rog, va rog, va rog, sunt miruit. Daca e ne voie ma pun in genunchi cu demnitate in fata voastra si cu unoare o sa va implor sa ma aparati de prigoana securisto-comunista, DNA si de Laura Codruta Kovesi, aceasta romanca cu nume de ungur.
    Vaaai, nuuu, plang, fiti demni!!!!
    Cam asa au sunat rugamintile lui Sova fata de ai sai colegi corupti.
    • +5 (5 voturi)    
      Sunt pentru eliberarea (Duminică, 29 martie 2015, 20:07)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      lui, dar in Marea Neagra...
  • -24 (30 voturi)    
    :) (Duminică, 29 martie 2015, 13:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    "E timpul sa le reamintim de ce am iesit in noiembrie!"

    Eu ies in fiecare zi si nu tin neaparat sa amintesc sau reamintesc nimanui. Dati-i cu legume, cu fructe si veti iesii si voi mai des! Din noiembrie pana acum e cam mult. Se cheama constipatie cronica.
  • +7 (9 voturi)    
    Anticipate (Duminică, 29 martie 2015, 13:33)

    Dan Ionescu [anonim]

    Anticipate striga un singur om mai in varsta, si in acel moment maxim 50% il urmau. Restul incercau sa il acopere scandand anti imunitate sau anti Sova/Ponta/PSD.

    Cat timp nu curatam actuala clasa politica, anticipatele nu sunt solutia. Solutia este eliminarea imunitatii parlamentare pt a ajuta DNA / ANI / DIICOT sa isi faca treaba.
    • +4 (4 voturi)    
      De acord (Duminică, 29 martie 2015, 14:34)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Dan Ionescu

      Cu toata simpatia mea fata de demonstranti, iesirea in strada e un instrument cu doua taisuri si e efectiva doar cand atunci aduna o multime importanta. Asta inseamna ca cei doritori de schimbare trebuie a fi localizati in numar mare pe o arie mica. Eu de exemplu nu pot participa la demonstratii pentru ca ma aflu la mii de kilometri de tara.

      Chestiunea imunitatii parlamentare e intr-o corelatie directa, si o continuare, a chestiunii ignorarii dreptului la vot - pentru ca reprezentantii nu sunt reprezentativi - si in acest caz diaspora e foarte interesata in schimbare. Ca urmare, actiunea politica trebuie facuta si altfel decat prin iesirea in strada.

      Eu propun, din nou, ca cei care doresc ridicarea imunitatii parlamentare - inclusiv pentru declaratii publice pentru ca justitia e suficient de matura ca sa faca diferenta - sa ceara personal propriilor reprezentanti renuntarea la individuala si neconditionala la imunitate.

      Centrul deciziei asupra ce e penal, si ce nu e, trebuie sa se mute din parlament in sistemul judiciar - asa cum e normal intr-o democratie, asa cum suntem toti egali in fata legii, inclusiv pentru propriile declaratii.
      • +5 (5 voturi)    
        De acord, continuare (Duminică, 29 martie 2015, 15:00)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Din cate tin eu minte, parlamentul nu a putut nici macar o data justifica coerent si concludent un refuz de ridicare a imunitatii parlamentare. E timpul ca acest mecanism sa fie desfintat.

        Aici e textul propunerii mele catre Mircea Lubanovici, reprezentantul meu in parlament:

        ‎Domnule deputat,

        Cea mai importanta realizare din România ultimilor ani este construirea unui sistem judiciar independent. Aprecierea ca România are azi un o justiție independentă este aproape unanimă atât în plan intern cât și pe plan extern. Parlamentul României este însă un loc în care această apreciere e de-facto contestată prin invocarea unor rațiuni politice în cazurile de refuz la cererile de ridicare a imunității parlamentare. Un astfel de parlament nu mă poate reprezenta.

        Domnule deputat Lubanovici, în condițiile enunțate mai sus, eu vă propun să renunțați, ca gest de încredere în Justiția Română, la imunitatea parlamentară, în mod personal, public și expedient.

        În cazul în care alegeți sa ignorați propunerea mea, va asigur ca nu veți avea votul meu la următoarele alegeri parlamentare.

        Al dumneavoastră sincer,
      • -6 (8 voturi)    
        unde traiesti tu au imunitate parlamentarii? (Duminică, 29 martie 2015, 15:47)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        sau nu traiesti intr-o democratie? :))
        • +5 (5 voturi)    
          Unde traiesc eu, parlamentarii demisioneaza (Duminică, 29 martie 2015, 15:37)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          In cazul lui Sova, e important de mentionat avizul favorabil al comisiei de specialitate - exista un "de ce".

          In votul secret din senat in care "Da" sa transformat in "Nu", "de ce" dispare pur si simplu. O justificare nici macar nu mai e posibila - pentru ca votul e secret. Mai arbitrar nici nu se poate - si aici e vorba de un drept.

          De aceea, parlamentul nu e indreptatit sa acorde imunitatea parlamentara, decizia nu poate apartine parlamentului.
    • -7 (7 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Duminică, 29 martie 2015, 15:29)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Dan Ionescu

      aia care sunt cu vechiul pdl striga "anticipate" ca sunt avantajati
      aia care sunt cu m10 nu vor anticipate ca nu sunt avantajati si atunci incearca sa-i acopere cu alte lozinci
  • +5 (7 voturi)    
    Imunitatea ...... (Duminică, 29 martie 2015, 14:10)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    pacaliciul lasat mostenire de parnaiasii, ILIESCU si NASTASE.....apel: tanara generatie sa iasa in strada , asa cum am facut noi in decembrie '89.
  • +8 (10 voturi)    
    Prea multa poltica .... (Duminică, 29 martie 2015, 14:24)

    bubaru [utilizator]

    Ca trebuie sa protestam sunt de acord. Dar cred ca protestul trebuia sa fie ultima varianta. Asa este in unele tari civilizate (poate chiar toate).
    Totusi, nu inteleg de ce oamenii nu protesteaza si in urma deciziei celor de la metrorex de a ne baga mana vartos in buzunare, urmeaza cei de la ratb si vor mai fi, probabil, si altii.
    Nimeni nu a protestat cand s-au ieftinit carburantii, dar preturile la biletele de transport au ramas la acelasi nivel.
    Pe cei care organizeaza proteste ii rog sa ia aminte si la aceste probleme.
  • +6 (6 voturi)    
    Jos cu DICTATURA SUPRACORUPTIEI ! (Duminică, 29 martie 2015, 15:42)

    ionica [anonim]

    De 25 de ani ne fura DICTATURA SUPRACORUPTIEI condusa de Mafia Post Comunista si infiltrata in toata Partidele Politice .

    De la PSD la PDL peste PNL si PC - toti au contribuit la Jaful Poporului Roman .

    Si in anul 2015 se cultiva si sa apara Supracoruptia in Institutile cheie a Statului profund corupt care ia inpozite pentru a inparti SPAGA la Guvern intre Parlamentari / Senator si Baroni locali.

    Pensi de Genocid , salari de muritor de foame si exodusul Poporului Roman in Strainatate pentru a castiga o paine cinstite sant resultatul Dictatuiri Supracoruptiei !!!

    Pana cand ???
    • -2 (10 voturi)    
      Vere, mai da... (Duminică, 29 martie 2015, 14:50)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ionica

      Vere, mai da cu niste praf de "i" peste dictarea ta, poate ies cum trebuie cuvintele la plural !
  • -7 (13 voturi)    
    pa feisbuck (Duminică, 29 martie 2015, 16:17)

    gazuldebasist [utilizator]

    Sa vina hipsterii frumosi si liberi si diaspora, diaspora sa dea jos parlamentul si sa-l puna pe Zucarberg in loc!
  • +3 (5 voturi)    
    da ceva reprezentanti ai societatii civile (Duminică, 29 martie 2015, 16:47)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ai ong-urilor care ,,apara'' democratia, un Plesu, CTP, Manolescu, Liiceanu, Beligan( da asta stim ca-i rosu )si altii, unde sunt ?
    • +1 (1 vot)    
      discipolii lui Noica inghititi de banal (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:45)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Ei as, ce-st' copil? Liiceanu e ocupat sa construiasca triada de aur a culturii romane cu unul Sturz si altul Mitrica.... altele-s acum enteresele, societatea civila tre' si ea sa traiasca, sa pape, sa-si faca vila de 1 milion in Cotroceni sau Jean Monnet...
  • 0 (4 voturi)    
    proteste (Duminică, 29 martie 2015, 17:00)

    Iaris [anonim]

    Din pacate Romania este o tara sortita pierzaniei! Acesti golani numiti politicieni, si nu numai, au secatuit aceasta tara! Procesul este ireversibil, din pacate. Doar daca vom importa 50% finlandezi si 50% elvetiei s-ar putea sa mai redresam ceva...
    un lucru mi-e cert: EMIGREZ!
  • -2 (8 voturi)    
    20 de protestatari..... (Duminică, 29 martie 2015, 19:52)

    lili [anonim]

    Intre timp uite cum fura politicienii din Romania, cat timp pasivitatea bucurestenilor chemati la proteste ii lasa in pace sa fure!!
    Se pare ca averea lui Dragos Valcov este de peste 10 milioane de Euro iar fostul vice-primar al Slatinei l-a denuntat pe valocov la SRI, DNA, Parchetul General, Traian Basescu, Emil Boc !
    Nimeni NU s-a atins de el cat timp T Basescu a fost la Cotroceni!!
    Cititi mai jos!!

    http://www.stiripesurse.ro/averea-lui-darius-valcov-10-milioane-de-euro-case-in-fran-a-belgia-elve-ia-monte-carlo-i-italia_951237.html
    • 0 (0 voturi)    
      Multumiti-i lui Basescu in fiecare zi ! (Luni, 30 martie 2015, 6:38)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui lili

      N-a putut sa le faca pe toate. Dar a adus justitia acolo unde ii era locul. A fost hartuit zi de zi timp de 10 ani de mafia comunista.si tot i-a razbit. Voiculescu striga disperat din inchisoare in Oct. 2014(!), "Suspendati-l imediat pe Basescu!". V-ati imaginat care era planul?!
      Cred ca nici nu va dati seama ce a facut omul ala pentru voi.
  • +5 (5 voturi)    
    astia sunt oameni???! (Duminică, 29 martie 2015, 20:00)

    mety [utilizator]

    daca i-as intilni pe strada pe parlamentarul si senatorul din colegiul meu, i-as scuipa in ochi!
    altceva nu merita jigodiile astea!