Avocat: Marian Vanghelie a strans semnaturi pentru Mircea Diaconu, nu pentru Elena Basescu

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2015, 14:59 Actualitate | Esenţial

Marian Vanghelie a fost arestat in martie
Foto: Agerpres
Primarul Marian Vanghelie a sustinut ca semnaturile pentru alegerile europarlamentare din anul 2014 au fost stranse pentru candidatura lui Mircea Diaconu si nu pentru Elena Basescu.

Declaratia lui Vanghelie a fost facuta joi in fata judecatorilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, fiind confirmata de unul din avocatii primarului.

Initial, in dosarul deschis de DNA, omul de afaceri Marin Dumitru a declarat ca Marian Vanghelie i-a cerut, in anul 2014, sa stranga semnaturi pentru candidatura Elenei Basescu la alegerile europarlamentare.

"Cu referire la alta suma platita cash, Dumitru Marin a relatat ca in anul 2012, cand fiul inculpatului si-a serbat majoratul, i-a dat aproximativ 95.000 euro cash, iar in primavara anului 2014 inculpatul i-a cerut sa stranga 10.000 de semnaturi pentru candidatura la alegerile europarlamentare a Elenei Basescu, banii necesari acestei activitati fiind scazuti din comisionul ce-i era cerut, (...) suma platita pentru cele 9.000 semnaturi stranse fiind de cate 15 lei/semnatura", se arata in documentele DNA.










4808 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    OOOooopaaaaaaaa (Joi, 26 martie 2015, 15:02)

    Consonant [utilizator]

    Hai ca mai aflam ceva. Buna treaba asta cu arestarea: poate aflam si cum a fost ales M. Diaconu, cu ocazia asta.
    • +5 (7 voturi)    
      Unde`s muscatori si muscatoarele de fund ale.... (Joi, 26 martie 2015, 15:52)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      ...Basestilor acum? Ca stiau ei tot acum cateva zile cand explodase petarda ca semnaturile au fost pe Eba...
      • +2 (4 voturi)    
        EBA . . . (Joi, 26 martie 2015, 17:10)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

        . . . noci macar nu a candidat! La ce I-ar fi folosit semnaturile? Pentru marturie mincinoasa nu mai exista pedeapsa?
    • -4 (6 voturi)    
      ha, ha, iti spun eu: (Joi, 26 martie 2015, 16:10)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Cu un numar de voturi mai mare decat PMP-ul lui Base si al Udrei. Acum ai inteles?
  • -3 (7 voturi)    
    pentru beseasca au strans voturi pedelistii (Joi, 26 martie 2015, 15:42)

    jackalphonse [utilizator]

    da, exact aia care plimbau sacosele de bani ai lui cocos pentru electorale.
  • +1 (5 voturi)    
    Concluzia.... (Joi, 26 martie 2015, 15:47)

    Stefan85 [utilizator]

    Pana la urma pentru cine a strans respectivul semnaturi?

    El a declarat pt EB, alalalt pentru MD, poate au strans aia de pe teren pentru Iliescu :)))

    Se nasc intrebari, de ce a declarat ca i s-a cerut sa stranga semnaturi pt EB, cine i-a zis sa declare asta?

    S-a stabilit anterior ca nu avea nicio logica sa stranga pentru respectiva pt ca aia era insarcinata, nu candida etc.
  • 0 (4 voturi)    
    Vanghelion (Joi, 26 martie 2015, 15:47)

    Joseph_Lacroix [utilizator]

    asta minte si cand doarme, caracter 0, daca a fost platit poate a strans semnaturi altfel nimic. Cand spune o minciuna scoate limba afara ca un guster.
  • 0 (2 voturi)    
    ai grijă băiete (Joi, 26 martie 2015, 16:26)

    timp tamp [utilizator]

    Ai să vezi ce pățești tu la haznaua lu' felix și cocina lu' ghiță porcu, cum îți permiți să le contrazici slugile îndobitocite
  • +1 (5 voturi)    
    EBA nu a candidat... (Joi, 26 martie 2015, 17:01)

    kvala [utilizator]

    ...asadar vorbiti discutii.
    • +1 (1 vot)    
      mai citeste (Joi, 26 martie 2015, 19:08)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui kvala

      nu a candidat dar a strans semnaturile pt candidatura...se lauda cu 140000...mai multe decat Diaconu
  • -1 (3 voturi)    
    erata (Joi, 26 martie 2015, 17:06)

    marius [anonim]

    Pentru Eba n-a strans in 2014, a strans in 2009