Sefii unui ocol silvic bisericesc din Slanic Moldova vor sa ii amendeze pe turistii care vor sa parcurga traseul "300 de scari" din statiunea turistica

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 12:20 Actualitate | Esenţial

Slanic Moldova - traseul celor 300 de scari
Foto: Facebook
Sefii unui ocol silvic bisericesc din Slanic Moldova au decis sa-i amendeze pe cei care calca in padurea bisericii, pe traseul "300 de scari" din statiunea turistica "Slanic Moldova", potrivit adevarul.ro. Amenzile sunt cuprinse intre 2.000 si 5.000 lei. Situatia a fost sesizata si de un cititor HotNews.ro.

Localnicii sunt revoltati si considera masura ilegala. Un cetatean a inceput si o campanie de mobilizare pe Facebook.

"Cei care cunosc traseul "300 de scari" din Slanic Moldova, cei care iubesc statiunea Slanic Moldova sa distribuie imaginile postate aici ca un protest impotriva Bisericii Ortodoxe care dupa ce au intrat ilegal in posesia padurilor din Slanic Moldova au interzis accesul pe traseul turistic "300 de scari", scrie Raape Dorel pe reteaua de socializare.

Mitropolia Moldovei si Bucovinei detine in localitatea Slanic Moldova 1544,9 hectare de padure.










5317 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    Turismul in Romania (Miercuri, 25 martie 2015, 12:18)

    CititorulComentator [utilizator]

    Se face cu amenzi :) Te doare capul cata prostie poate sa existe.
  • +12 (12 voturi)    
    Trebuie sa manince si gura lor! (Miercuri, 25 martie 2015, 12:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Plimbati-va si furati din alta parte dragilor, caci ocolul silvic abia a reusit sa inhate padurea. Trebuie sa manince si gura lor ceva!

    Numai ocolul silvic bisericesc poate taia padurea. Si mai poate taia bilete pentru vizitatori, plus amenzi. Ati inteles, ca de nu va ia mama necuratului?!
    • +4 (4 voturi)    
      pai sa manance si in gura lor (Miercuri, 25 martie 2015, 13:29)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      eu ma ofer sa le dau. cu placere chiar.
  • +12 (12 voturi)    
    Putin offtopic (Miercuri, 25 martie 2015, 12:22)

    nano2k [utilizator]

    La ce ii folosesc bisericii 1500 ha de padure?
    • +5 (5 voturi)    
      defrisare = lovele (Miercuri, 25 martie 2015, 13:28)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      borsrl + lovele = love
  • +8 (8 voturi)    
    da (Miercuri, 25 martie 2015, 12:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    secularizare averilor bisericesti e o vorba goala in statul marxist-ortodox romania. 1500 de hectare de padure, cita nesimtire si tupeu au popii...
  • +6 (6 voturi)    
    E hilar cuantumul amenzii (Miercuri, 25 martie 2015, 12:33)

    fghr [anonim]

    De cine o fi stabilit? E in RON , EURO sau poate galbeni ?

    De ce nu 2000000 - 5000000 ?
  • +8 (8 voturi)    
    preoti=afaceristi=mafie=nesimtire (Miercuri, 25 martie 2015, 12:39)

    mircea [anonim]

    Sa ingradesca si accesul in biserici sub aceleasi sanctiuni...
  • +9 (9 voturi)    
    de cand aia a masii (Miercuri, 25 martie 2015, 12:41)

    cristi_an [anonim]

    sunt astia mosieri pe sute de Km patrati??
    traiam in evul mediu cumva?
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 25 martie 2015, 16:49)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Din punct de vedere religios, ca popor, inca suntem acolo.
  • +10 (10 voturi)    
    ! (Miercuri, 25 martie 2015, 12:42)

    tudorr [utilizator]

    Asta nu e nimic...in realitate cred ca 5% din teritoriul Romaniei este al BOR! In zona Neamtului aproape toate padurile sunt ale lor...mostenire istorica cica!
  • +1 (1 vot)    
    Oare când.. (Miercuri, 25 martie 2015, 17:03)

    _CK_ [utilizator]

    voi putea alege să nu mai cotizez bani la biserică, în România? Statul român îmi ia bani cu japca din taxele şi impozitele pe care le plătesc cinstit şi le dă bisericii. În Germania poţi alege ca procentul tău din salariu să nu ajungă la biserici.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca e un semn pentru turistii cu drujbe (Miercuri, 25 martie 2015, 21:50)

    mhc [anonim]

    In Moldova s-a defrisat la greu... a fost vreun turist amendat?
  • 0 (0 voturi)    
    Pai.. (Joi, 26 martie 2015, 11:32)

    za_omu [utilizator]

    si cum se intampla asta? legal vorbind? :)
    si daca te plimbi p-acolo si vine popa la tine ce o sa faca? o sa-ti ceara sa te legitimezi? ca trebuie sa scrie pv-ul, nu? si daca nu te legitimezi ce o sa faca? si daca vrei sa mergi mai departe ce o sa faca? o sa incerce sa te opreasca? adica sa te hartuiasca? adica bataie nu pot sa primeasca? :)) si daca-l bati bine bine ce o sa faca? o sa se duca la politie sa povesteasca cum l-a batut unu pe care l-a oprit ca se plimba prin padure, caruia i-a cerut niste bani ilegal si pe care l-a agresat fizic? :))