Emil Hurezeanu: Eu sunt impotriva spectacolului justitiarist/ Romania este o tara gripata/ Suntem inraiti, transformam totul in rau/ Acum suntem intr-un moment foarte periculos

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 11:13 Actualitate | Esenţial

Emil Hurezeanu
Foto: captura Digi24
Analistul Emil Hurezeanu se declara impotriva "spectacolului justitiarist" si se intreaba Romanie profund inraita si nemultumita de ea insasi nu se transforma cumva in veriga slaba a flancului estic euroatlantic, transmite Digi24. Jurnalistul a pledat pentru reducerea "frecventei catuselor pe ecranele democratiei". In opinia analistului, trebuie sa dispara frica si trebuie sa existe o amortizare a actului justitiarist. Hurezeanu crede ca Romania  "este o tara gripata" din foarte multe puncte de vedere.
"Eu sunt impotriva spectacolului justitiarist", a declarat Hurezeanu, care a pledat, marti seara, la Digi 24, pentru reducerea "frecventei catuselor pe ecranele democratiei".

"Mi se pare in continuare ca este adesea umilitor sa transformi actul de justitie dintr-un act de reparatie morala, cu semne de calificare judiciara, intr-unul de umilire sau de histrionism care are de-a face cu impresionarea triviala a vulgului in preajma esafodului sau a executiilor publice. stim din Evul Mediu ca majoritatea publicului cadea intr-un fel de delir, de veselie, cu manifestari de maxima jovialitate in preajma executiilor. stim, de la Revolutia franceza: calaii se transforma in victime si ca rezultatul, la Thermidor, este aparitia lui Napoleon; stim, dupa Republica procurorilor, ca in Italia au disparut partidele, au fost 70 de cazuri de sinucideri (....) Sunt adeptul aplicarii unei paradigme a sistemului de coordonate", a explicat Emil Hurezeanu la Digi24.

In opinia jurnalistului, Romania "este o tara gripata" din foarte multe puncte de vedere. "Ar trebui sa existe niste cutume care sa ne oblige la mai multa eficienta a progresului. Progresul moral si judiciar nu se pot transforma in niste motoare care functioneaza de amorul artei. (...)", spune jurnalistul.

In legatura cu fostii presedinti, cu fostii ministri care sunt chemati la Parchet, la DNA etc., Emil Hurezeanu spune ca statul are nevoie si el de o pedagogie interna, de o restructurare, nu de o destructurare permanenta. "N-as accepta ca un fost presedinte sa fie umilit", a mentionat Emil Hurezeanu, notand ca francezii, germanii reusesc sa-si mumifice idolii cetatii si sa-i suspende din viata publica in loc sa-i intemniteze.

"Suntem inraiti. Transformam totul in rau. Suntem dintre popoarele Europei cele mai inraite. Am avut atatia ani de pace, am scapat de comunism, am scapat de dictatura, dar acum suntem intr-un moment foarte periculos. N-as vrea sa ne intalnim in fiecare seara si sa discutam o noua secventa a procesului acesta haotic, anarhic, fara sens, fara finalitate publica pozitiva, de inraire si autoinraire", a aratat Emil Hurezeanu. (...)

In aceste conditii, atrage atentia jurnalistul, ne putem intreba daca nu cumva Romania, continandu-si aceasta incetinire lenta, autocontrolata, in numele unor idei foarte binevenite, dar cu efecte paralizante, nu se transforma - prin garda pe care o tine mult prea multa vreme jos - intr-o veriga slaba a frontului euroatlantic. "Cu 300 de soldati ici-colea, britanici, cu fregate canadiene, cu soldati americani si cu interviuri de imbarbatare ale unor fosti diplomati americani nu progresam mai mult decat e cazul!", atentioneaza Emil Hurezeanu.

In plus, spune el, trebuie sa fim si o tara multumita cu ea insasi, cu democratia ei. Reunificata. "Mai sunt trei ani pana la Marele Centenar. Vad ca ungurii scot editii complete din clasici care vorbesc in sus, in jos, despre Transilvania veche, despre Transilvania noua, au toate monumentele Imperiului in soare, frecate, lustruite. Noi din 5.000 de monumente imprastiate prin tara in cinstea bietilor nostri ostasi, morti la Marasesti....Mergeti la Marasesti! Un dezastru! O lada de gunoi! Vedeti monumentele de pe Valea Oltului, Valea Jiului, pe unde au murit soldati - fara pusca, cazuta piatra de pe monumente!", atrage atentia jurnalistul.

Citeste integral pe Digi24


Citeste mai multe despre   









6155 vizualizari
  • +31 (33 voturi)    
    eu nu am nici-o frica (Miercuri, 25 martie 2015, 11:17)

    cristi_an [utilizator]

    si cred ca nici-un roman de buna credinta simte la fel.
    asa ca lasa gargara asta
    • -14 (18 voturi)    
      eu sincer am dubii cu justitia asta (Miercuri, 25 martie 2015, 11:52)

      titi [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      a inceput bine, dar o sa sfarseasca rau, paote mai rau ca pe vremea carmaciului.

      Dupa netrimiterea in judecata a lu florica si pescariu, pot sa spun ca mi-am pierdut increderea in dreapta lor judecata.
  • +21 (25 voturi)    
    ba pardon (Miercuri, 25 martie 2015, 11:18)

    tecumseh [utilizator]

    ar trebui in piata publica, dati cu smoala si cu pene, ca sa fie exemplu. de ce niste indivizi care n-au alt scop decat sa se capatuiasca repede si nu conteaza cum se gandesc la faptul ca urmarirea lor e exagerata ?
    ultimii 25 de ani au fost cel mai mare jaf de cand exista Romania. nici rusii nu au reusit sa distruga atat.
    • +1 (1 vot)    
      Ba rusii (Miercuri, 25 martie 2015, 20:20)

      Picsius [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      sunt cei care au ajutat sa se distruga atata.. :)
  • +18 (20 voturi)    
    Hurezeanu pe aratura (Miercuri, 25 martie 2015, 11:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Hurezeanu neaga rolul stravechi al justitiei, de a genera moralitate in societate, prin judecata dreapta si pedepse publice, prin respect si teama fata de justitia institutionalizata.

    Cei prea tematori de justitie, pot sa aduca la lumina, prin legislatie si comportament toate actiunile statului. Sau, cei tematori de dreptate, n-au decit sa-si dea demisiile, daca nu au solutii. Foarte bine! Vor venii alti politicieni si alti bugetari mai cinstiti, capabili sa administreze tara la lumina, in deplina transparenta.

    Domnule Hurezeanu, imperativul globalizarii este TRANSPARENTA. Iar Romania, fara exagerare, este virf de lance planetara. Toata lumea se schimba rapid. Iar transparenta statului de drept va intari si tara noastra si toata lumea, prin influenta si exemplu stralucit. Trebuie sa promovam libertatea economica, pe care dealtfel putine tari au promovat-o pina la capat. Statul trebuie sa arbitreze economia, nu s-o conduca. Caci statul e depasit total de volumul informational al lumii globale. Dar poate arbitra corect competitia economica. E suficient.
    • -9 (13 voturi)    
      nu cred ca e nimeni impotriva justitiei (Miercuri, 25 martie 2015, 12:08)

      manole [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      dar a justitiei facute corect, nu cu denunturi si zanganit de catuse pe la tv. As vrea ca toti hotii astia sa fie judecati corect, dar nici mie nu-mi place circul asta.
      • +9 (11 voturi)    
        Mass media e circ??!! (Miercuri, 25 martie 2015, 13:06)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui manole

        Cum vrei tu sa inchizi gura presei, sa opresti curiozitatea oamenilor sau sa le limitezi dreptul de a denunta infractiuni??!!

        Cum ar fi posibila justitia pentru vedete aplicata discret intr-o societate democratica?! Doar in totalitarism dispar oamenii de acasa fara sa se ofere informatii familiei si opiniei publice.

        Dar cum e posibila dreptatea fara denunturi??!! Chiar iti doresti sa limitezi denunturile?!

        Amice, intr-o exprimare eufemistica, cred ca vehiculezi niste concepte ciudate. Ca si Hurezeanu dealtfel. Justitia democratica trebuie sa se petreaca in transparenta, nu pe furis, asa cum pari sa sugerezi.
  • -7 (15 voturi)    
    In mare..... (Miercuri, 25 martie 2015, 11:20)

    polonyca [utilizator]

    .... asa este !! Sa nu uitam insa ca suntem dupa cateva campanii elctorale extren de nocive , toxice chiar , in care unul dintre principalii competitori (USL) , a insamanta si cultivat cu atentie si consecventa....URA !!!! Si iata , acuma asta culegem..... Cu adevarat insa , momentul e f.f. periculos si instabil !!!
  • +27 (31 voturi)    
    Bai desteptule, (Miercuri, 25 martie 2015, 11:23)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    pentru prima data justitia a bagat frica in oasele camarilei politice, cum poate fi asta un lucru rau?

    In China, in provincia Shanxi e mare disperare ca toti coruptii au fost arestati si nu vrea nimeni sa le ia locul.

    Bun! Sa fie adusi profesionisti din exterior, nu ma intereseaza!

    Nu putem tolera coruptia pe motiv ca, vezi Doamne, ramanem fara "conducere".

    Fiat justitia et pereat mundus!
  • +24 (26 voturi)    
    inca de cand cu Rosia Montana (Miercuri, 25 martie 2015, 11:27)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Hurezeanu m-a convins ca este un jurnalist vandut. Aceasta convingere imi este intarita de cate ori iese la rampa cu cate o declaratie de genul acesteia. E foarte periculos pentru ca e mereu prezent pe la Digi24, o televiziune ce se bucura de destul de multa credibilitate si Hurezeanu are o aura de credibilitate data de fosta cariera la Europa libera. Vorbeste bine, cu argumente bine aduse din condei, insa ramane un jurnalist partinitor, un mercenar in slujba cui ofera mai mult.
    • +12 (12 voturi)    
      Dezamagitor (Miercuri, 25 martie 2015, 12:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      Poate ca Hurezeanu are ceva pe constiinta. Nu stim ce. Probabil, el nu apara chiar degeaba cauza penalilor.

      Pacat de aura lui de credibilitate. Ne inseala asteptarile si inteligenta. Si pentru cine, sau pentru ce?! In cel mai fericit caz, omul asta plinge la mormint strain. Dezamagitor.
  • +16 (18 voturi)    
    parere (Miercuri, 25 martie 2015, 11:28)

    Arl [utilizator]

    Ce ai fost si ce ai ajuns... Un mercenar ce plange de mila penalilor... E Romania mai slabita din cauza zanganitului de catuse? E tare.... E corect ce spui despre neglijarea trecutului, a eroilor etc, dar cu perfidie o intorci , sa o lasam moale cu justitia, etc etc.
  • +23 (23 voturi)    
    "Frica" cui sa dispara, dle Hurezeanu?! (Miercuri, 25 martie 2015, 11:29)

    lili [anonim]

    A hotilor?!
    Ca noua, cetatenilor care NU am pus mana pe banul public, NU ne este frica de DNA!
    "Moment periculos" pentru cine?!
    E un moment UNIC pentru Romania sa nu rateze ocazia de a curata coruptia ce colcaie efectiv in politica romaneasca!
    Daca celor care au FURAT cu milioanele de Euro din banii PUBLICI si au facut averi uriase le este FRICA, atunci foarte bine, sa le fie frica si DNA sa-i salte zi de zi, prefer sa devenim o tara a catuselor cu politicieni corupti dusi zi de zi la arest decat sa fim in continuare tara cea mai corupta si saraca din UE!
    Coruptia politicienilor = saracia majoritatii romanilor!
    Dvs, nu stiti asta, dle Hurezeanu?!
    Ma intreb ce motive aveti sa faceti astfel de declaratii ciudate, cel putin!
    V-a luat grija imaginii Romaniei ca tara cu prea multe castuse, dar NU va ia grija coruptiei care a saracit Romania in 25 de ani, nu va ia grija IMAGINII Romaniei de cea mai corupta tara din UE?!
    Nu vedeti averile uriase facute de politicieni si acolitii lor in astia 25 de ani, in timp ce Educatia, Sanatatea, nivelul de viata al majoritatii romanilor sunt la periferia rusinoasa a Europei civilizate!
    Prefer o Romanie cu catuse zilnic la manutele politicienilor, decat o Romanie FURATA ca in astia 25 de anI!
    Succes DNA, la puscarie cu hotii din politica romanesca si cu acolitii lor, zi de zi sa le puneti catuse!
    • -14 (14 voturi)    
      gandeste-te bine, cetatene cinstit (Miercuri, 25 martie 2015, 12:00)

      radu [anonim] i-a raspuns lui lili

      poate n-ai furat din banul public, dar ceva ceva tot ai furat, chiar daca n-ai fost inca depistat. vor ajunge si la tine in curand, ca si la noi toti ceilalti, stai fara grija, n-am niciun dubiu.
      O sa mai vedem cat de cinstit esti dupa ce-ti depui noua declaratie de avere si venituri, ca de altfel toti cetatenii Romaniei.
      • +11 (11 voturi)    
        Concluzia voastra? (Miercuri, 25 martie 2015, 12:52)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui radu

        Multi inepti, mai mult sau mai putin interesati vin cu teoria asta. Am auzit-o si pe la A3. Adica vezi tu, om cinstit vine procurorul si te ridica...

        Adica ce propui in schimb? Mai inchide si justitia un ochi pe principiul toti mintim citeodata?
        Si daca ai furat, eu zic sa raspunzi. daca au furat 19 milioane sa raspunda, sa se dea pedepsele de riogare si apoi ne numim un popor curat. Si o luam de la capat. Tu/voi vreti sa o lalaim asa pe romaneste, fiecare fura cit poate.
      • +8 (8 voturi)    
        Probabil (Miercuri, 25 martie 2015, 13:51)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui radu

        v-ați uitat în oglindă când ați postat opinia aceasta.
        Eu personal chiar nu am de ce mă teme. Fac parte dintre cei furați și sărăciți începând din 1945. Așa că doresc din tot sufletul ca toți nemernicii care mi-au furat viața, mie, părinților mei și chiar și copiilor mei pană la un punct, să plătească și să văd și eu cum se face lucrul ăsta. Mărturisesc că n-am nici o milă.
        E adevărat, însă, că mi-aș dori să nu mai aud întrebările tâmpite care li se pun acestor hoți de către ziariști și comentariile nesfârșite pro și contra ale politicienilor și, chipurile, analiștilor politici.
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 martie 2015, 11:35)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Tovarasul Hurezeanu dupa ce a lucrat pt toti baietii care acum stau la racoare incepe sa ne spuna cum sa fim mai buni si intelegatori cu hotii care au tinut blocata tara in comunism "modern"...
  • +11 (11 voturi)    
    dar cine naiba ai pune sa fure ??????????? (Miercuri, 25 martie 2015, 11:43)

    mnicku [utilizator]

    eu sau vecinul Vasie am adus ro in situatia de fata ??? cei care lucram zi de zi am adus RO in aceasta situatie??? sau cei ce fura si voi care ai tot laudati ce buni, ce imaculati si neprihaniti sint hoti din parlament si din guvern ati creat aceasta situatie.??/
    Au furat 1 mil de euro dar nu le ajunge , vor 10 mili eruo apoi 100 . STOP .........

    Romanii tot string cureaua de zeci de ani, tot generatii de sacrificiu, tot cresteri de taxe si impozite ........dar pina cind ??????/

    Pai daca nu iti convine o astfel de justitie iti propun alta :cea cu 7,62 mm . Fara apeluri, recursuri si alte smecherii judiciare . Ai furat , pac si gata ... puterea exemplului .

    De ce promovati toate nulitatile din partide ca sa aflam apoi ce infractiuni au facut ? Miliarde de Euro s-au furat de cei din guvern sau parlament si acum tot noi sintem cei incrincenati !!!!!!!
    Legi facute in bascalie si nimeni nu raspunde penal sau cu averea . DE CE???
    Esti dus cu pluta nene. Adica hotii si vechii securisti au nevoie de liniste ca sa poata fura mai bine sau cum, ca nu am inteles ??? ca sa isi repare imaginea sifonata de hoti exista puscaria.

    Si inca ceva . Condamnarile primite de cei in cauza au fost minime . In locul judecatorilor le-as fi dat maxim si fara mila .
    Ia sa continue situatia asta cca 2 ani, sa vezi ce curatenie exemplara se face.
  • -4 (8 voturi)    
    Iluminatul Hurezeanu isi apara hotii (Miercuri, 25 martie 2015, 11:44)

    faraoculti [anonim]

    Regret ca ziaristul Hurezeanu, de orientare "Iluminata" (comunista), vrea justitie doar contra Sionistilor (masoni), asa cum s-a facut in mandatele lui Basescu,si intra in panica atunci cind ea se face si contra Basistilor HOTI. Si mai regretabil este ca si dl Johannis este cuprins de panica, de la inceputul mandatului,cind se declara,spre stupefactia jurnalistilor corecti,contra unei "super-puteri" a justitiei,iar ieri contra "zoranaitului de catuse". Tovarasii au intrat in panica, fiindca exista "riscul" sa SCAPAM de TOTI Ocultii HOTI !
    Dar vom SCAPA, in PREMIERA, poate chiar MONDIALA, de TOTI Ocultii care isi TRADEAZA si JEFUIESC propriile tari, nenorocindu-si propriile popoare !
    RUSINEA va ramine pe Emil Hurezeanu,care isi da arama pe fata,atunci cind e pus in situatii extreme,cum este CURATAREA Romaniei de TOTI HOTII,carora li s-a PERMIS sa FURE,NEPEDEPSITI,
    de catre Societatile Secrete din care fac parte si care au cancerizat Romania.
    Daca nu TRATAM T O T Cancerul, nu doar o PARTE a sa, cum vrea dl Hurezeanu,Romania va SUCOMBA, ceea ce nu vrem noi.
    Sper ca si Klaus Johannis sa isi REVINA si sa isi aminteasca lozinca de campanie :"Lege, NU Hotie !"
    Lege pentru TOTI.
  • +12 (12 voturi)    
    apararea hotilor (Miercuri, 25 martie 2015, 11:45)

    Mihai-G [utilizator]

    Arestarea coruptilor este fără "finalitate publică pozitivă". Serios?
    Lasarea lor sa zburde si sa fure in continuare are
    "finalitate publica pozitiva" ?

    Dupa decenii de furt nestingherit in sfarsit mai au si hotii motiv sa se teama si noi ne putem problema ca nu e placut ceea ce vedem?

    Asta e problema Romaniei? Nu faptul ca aproape orice individ care ajunge pe o functie de responsabilitate publica incearca sa o foloseasca ca sa-si umple buzunarele, conturile si seifurile?

    Nici un cetatean de buna credinta a acestei tari nu are motive sa-i fie frica de un sistem de justitie functional. Dl Hurezeanu este o mare dezamagire si ar fi bine sa dispara din spatiul public cu asemenea mesaje distrugatoare.
  • +13 (13 voturi)    
    Cine pe cine ? (Miercuri, 25 martie 2015, 11:46)

    LegatusAugusti [anonim]

    Cine face flancul estic slab, stimabile Hurezeanu ?
    Talharo-politrucii care fura tot ce le cade in mana de 25 de ani ?
    Sau poporul saracit care doreste sa vada decapitata hoarda asta de derbedei ? DNA si SRI sunt unicele institutii din Romania care chiar merita - la ora asta - respectul natiunii !

    Este drept - saracii nu au gologani sa va plateasca analizele politice !

    Ca sa vezi cine ne explica noua (de la Europa Libera) ce si cum !
    Inchiriat cu ora ? Inclusiv de Herr Bombonello ?
  • +4 (4 voturi)    
    Lasati-ne domnule Hurezeanu! (Miercuri, 25 martie 2015, 12:08)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Am vazut cine sunteti atunci, cand erati platit de SOV! Am vazut ce opinii aveati pentru banii furati de SOV! Mergeti sub piatra de unde ati iesit!
  • +5 (5 voturi)    
    Infometeaza un caine (Miercuri, 25 martie 2015, 12:23)

    marius [anonim]

    Maestre Hurezeanu ca un caine sa fie rau trebuie sa il infometezi . In timp ce ei - carora le plangi de mila - se ospatau noi faceam foamea . Toate reziduurile societatii au ajuns in functii s-au au furat cat au putut . Uneori vine si plata .
  • +6 (8 voturi)    
    o parere (Miercuri, 25 martie 2015, 12:24)

    dordetara [utilizator]

    Domnule Hurezeanu, v-am apreciat multa vreme opiniile dar de data asta faceti o mare greseala!

    Smecherii care au JEFUIT tara in ultimii 25 de ani TREBUIE (MUST) sa dea banii inapoi (cu dobanda) si sa faca puscarie. Sa dea intai banii din banci si cei imprastiati pe la rude (confiscare extinsa) si apoi casele cu turnulete si brizbrizuri chicioase, pe care nu le cumpara nimeni!

    Stiu romani care au dobandit averi peste noapte si ai caror copii huzuresc in starinatate locuind in case luxoase, fara a fi ridicat in viata lor un pai. Noi, romanii tineri si cinstiti, cei ai caror parinti n-au furat, am plecat din tara si ne-am spetit muncind pentru un trai normal.

    Sa avem raison monsieur!
  • +6 (6 voturi)    
    Hurezene circul il face media nu DNA ! (Miercuri, 25 martie 2015, 12:34)

    andreesanu [utilizator]

    Confuzie totala in capul lui Hurezeanu ,nu DNA transmite pe post orce actiune impotriva coruptiei,hotiei,
    ci televiziunile pentru reiting.Media s-a transformat intr-o mahala in care se toaca la orce ora, orce in stilul bombastic .
    Lui Hurezeanu nu i se par destui 25 de ani de hotie ,de coruptie in Romania ,el considera ca se mai poate continua in stilul vechi . Hurezene ai ratat momentul sa taci !.
  • +6 (6 voturi)    
    Hurezeanu nu se dezminte! (Miercuri, 25 martie 2015, 12:46)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Deci starea precara a patrimoniului din Romania se datoareaza DNA-ului. Acest zornait mai intens de catuse este de cativa ani, inainte de asta a fost mai timid sau mai grav nu a fost de loc (nici zornaitul nici DNA-ul). Au fost vreo 15 ani dupa '89 cand a fost liber la furat. Pai in perioadele cand nu zornaiau catusele patrimoniul era mai bine protejat? Nu! Cate emisiuni a facut domnul Hurezeanu cand a fost vorba sa se modifice si chiar s-a modificat legea urbanismului ca sa se permita din nou derogarile fara numar de la planurile urbanistice generale: binecunoscutele blocuri intre case, inclusiv in zone protejate. Dar acum domnul Hurezeanu nu este preocupat ca directiile de cultura si gestiunea monumentelor de clasa B ar putea ajunge in mainile baronilor judeteni sa le demoleze sau mutileze dupa bunul plac , conform ultimei planificari de descentralizare=baronizare facuta de preacompetentul Dragnea. Sa fie oare tot din vina zornaitului de catuse! Dar cladirile cu risc seismic (unele in zone protejate sau chiar monumente) care nu sunt consolidate decat cu taraita, pentru ca nici guvernul, nici autoritatile locale nu dau bani suficienti, iar legislatia este proasta, tot din vina zornaitului de catuse sunt lasate sa se prabuseasca la primul cutremur major. Numai in Bucuresti din aprox. 380 de caldiri din clasa A de risc seismic au fost consolidate peste 30, sa zicem 10%. E vina procurorilor?
  • +7 (7 voturi)    
    Cauza-efect. Sau despre biciul homeopat (Miercuri, 25 martie 2015, 12:54)

    benicio [utilizator]

    Domnule Hurezeanu, cu tot respectul, incerc sa lamuresc putin:
    1. Cine e vinovat pentru acest "spectacol justitiar"? DNA sau presa? Tind sa cred ca redactorii sefi neaosi se bucura orgasmic atunci cand DNA mai cheama pe vreunul la "interviu". Si nu vad de ce ar fi ceva rau. Se blocheaza proiectele? N-as crede, pare sa fie propaganda ieftina. Nu mai vrea nimeni sa semneze nimci prin institutiile de stat? Inseamna ca ceea ce trebuie semnat nu e tocmai kosher.
    2. "Romania este o tara gripata", ineficienta, progresand lent. Dar o spuneti de parca DNA ar fi macar partial vinovat de asta. Oare nu este invers? Oare nu coruptia raspandita de la opinca la vladica a dus la situatia asta? Eu cred ca da. Hai sa lasam DNA sa-si faca treaba, ca baietii si fetele aia chemati(e) acolo nu sunt nici niste ingerasi si nici niste valori fara de care societatea nu se poate lipsi. Ba dimpotriva, au mai mult o structura parazitara. Si este cel putin indecent sa-i compatimim, in conditiile in care sunt foarte multe persoane si familii care se lupta sa duca o viata minimal-decenta, pentru ca statul nu (mai) are bani pentru foarte multe lucruri.
  • +5 (5 voturi)    
    "Analistul" hurezeanu (Miercuri, 25 martie 2015, 14:59)

    KostasP [utilizator]

    De acesti asa zisi "analisti" sunt satul pana-n gat. Iar hurezeanu asta bate campii intr-o veselie. Romania e gripata exact de catre acesti paduchi de parlamentari si senatori corupti nu de justitie si dna. Dar e clar ca el scrie la comanda. Un alt nevertebrat care va ajunge la lada de gunoi a istoriei.
    • +2 (2 voturi)    
      Se aseamana si se apara (Miercuri, 25 martie 2015, 16:30)

      BUSHIDO [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      In plus, Hurezeanu este o persoana de o aroganta iesita din comun , trasatura caracteristica si celor pe care nu-i mai vrea in catuse.
  • -2 (2 voturi)    
    arestarea inaintea judecatii! (Miercuri, 25 martie 2015, 15:24)

    vipo [utilizator]

    !
    ... nu ne mai respectam nici pe noi, nici istoria, ,,vinovata de ieri" de neimplinirea asteptarilor noastre desarte!
    ... pentru ca nu ne mai respectam si nu ne iubim nici pe noi insine si nici pe-ai nostrii aproape, mereu ,, vinovatii" de ale noastre ,,vise sparte"!
    ... azi, traim suferinzi, in ura besmetica din frustrare, nedaruire si neputinta a iubirii, insingurare ori preaplinatate de sine, macinati de suferinte meschine, orbi si surzi la trairi pentru a face impreuna mai bine, noua, copiilor si zilei de maine!
    ... maine, trai-vom o noua frustrare neghioaba, inconjurati de mizerii,
    facute ,,de altii", ,,vinovatii de azi", cei ce ne-au furat si visul reinvierii,
    noua, bietele ,,victime-ale sortii", ,,vinovatii de azi" de neputintele proprii,
    ...noi, ,,razvratitii/justitiarii de azi", ,,vinovatii de maine" de judecata/uitarea copiilor nostrii,
    pentru ca nu ne-am respectat, n-am mai iubit si n-am mai daruim ,,talantul" intelepciunii, primit cu stramosii!
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Miercuri, 25 martie 2015, 17:05)

    Paul_ [utilizator]

    ... daca in cei care ajung zilele acestea la inchisoare sta viitorul Romaniei, atunci Romania poate sa dispara la tara!

    Chiar credeti ca nu se poate fara EI?
  • +1 (1 vot)    
    Fara politicieni infractori! (Miercuri, 25 martie 2015, 17:20)

    Geo [anonim]

    Este fireasca incrancenearea noastra! In majoritatea lor romanii sunt oameni rabdatori si muncitori, dar ne-a cam ajuns cutitul la os vazand ca alesii stiu un singur lucru: sa fure pentru sine si partidul din care fac parte.

    Ne-a cam ajuns! Vrem o tara libera de policieni infractori!
  • +1 (1 vot)    
    Parca altfel..... (Miercuri, 25 martie 2015, 18:15)

    Gladiatorul [utilizator]

    .....vorbeati, domnule (sau tovarase?) Hurezeanu, acum zece ani, acum cinci ani, ca sa nu mai amintesc ce teze puneati in discutie la REL. E cazul sa mai amintesc de ce, scarbit, N.C. Munteanu a renuntat la orice functie in cadrul REL. Aveti "stofa" de mare cameleon, tovarase Hurezeanu. Cred ca a venit si vremea dumneavoastra sa va retrageti fara niciun fel de tam-tam. Daca mai aveti putin caracter.
  • 0 (0 voturi)    
    Parlamentul, "Cap de afiș!" (Miercuri, 25 martie 2015, 18:40)

    Petrus. [anonim]

    Daca predecesorii nu-și prezervau imunitățile parlamentare, multe din lucrurile care le sunt imputate de justiție, nu s-ar fi săvârșit, transformându-i in infractori ordinari pe de-o parte, iar pe de alta aducându-i in lumina reflectoarelor, într-un trist spectacol, al celor ce astăzi "agonizează", in libertate și aresturi.
  • -4 (4 voturi)    
    Felicitări! (Miercuri, 25 martie 2015, 18:40)

    Aurel [anonim]

    Felicitări, domnule Hurezeanu! Aveţi foarte mare dreptate
  • +1 (1 vot)    
    Hurezeanu si CTP (Miercuri, 25 martie 2015, 18:56)

    I [utilizator]

    astia doi mi se par cei mai periculosi: ei aduna incredere cand nu sunt evenimente importante dupa care lovesc tintit atunci cand e cazul. Adevarati securisti.
    • +2 (2 voturi)    
      Poate . . . . (Miercuri, 25 martie 2015, 19:59)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui I

      . . . ca au fost securisti? Dupa cum raspund comenzilor, mai stii? orice e posibil in lumea asta.
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Miercuri, 25 martie 2015, 22:28)

      adi [anonim] i-a raspuns lui I

      sunt cei mai periculosi.
  • +1 (1 vot)    
    Nea Milica (Miercuri, 25 martie 2015, 19:56)

    raudegura [anonim]

    ai ramas fara stipendii ?
    Parca acu' fo' trei'jde ani ziceai altceva !
    Sau acum nu mai e valabil ?
    Deh , se mai ingrasa omul, i se mai buhaie obrazul..dar nici chiar asa!
  • +1 (1 vot)    
    Da? (Miercuri, 25 martie 2015, 21:44)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Primul semn de `derapaj mintal` a fost dat de `intovarasirea` cu Bombonel. Sigur mai exista si alte legaturi `subterane` intre Hurezeanu si aparatnici. Faptul ca le ia apararea si (cel mai grav) se leaga de DNA tocmai cand actiunea de `asanare` a societatii incepe sa dea roade e de gravitate maxima. Bimbonelule, simti ca-ti fuge sapunul dintre picioare?
  • 0 (0 voturi)    
    Mda. Nu (Joi, 26 martie 2015, 15:59)

    skb [anonim]

    Până acum, orice analfabet nespălat cu patru clase ajungea în Parlament, trăgea un tun-două și ne râdea în față la oră de maximă audiență, din vreun studio TV.

    Acum văd că au început să cumpare oameni inteligenți și citiți, care să le susțină interesul. E un mare pas înainte, e o plăcere să auzi un discurs articulat, să stai două secunde pe gânduri, după care să spui ”Neah, la pârnaie cu ei, arză-i flăcările Gheenei, că le-au mâncat tinerețile părinților noștri, și mai apoi și pe ale noastre. Măcar copii noștri să aibă o Românie curată”.

    Nice try, Hurezeanu, nice try dar nu, nu degeaba Vlad Țepes a fost român.
  • 0 (0 voturi)    
    consilierul lui Nastase (Joi, 26 martie 2015, 23:41)

    Adrian [anonim]

    Daca l-au activat pe Hurezeanu sa atace DNA inseamna ca frica de care vorbeste este reala.

    Mult succes DNA!